Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Panie i Panowie akwaryści,

modne ostatnio testy ICP...

Czy na pewno takie dokładnie i pewne?

Autor artykułu twierdzi, że nie koniecznie, gdyż pomiar wielu elementów w przypadku wody morskiej wymagałby osobnej kalibracji urządzenia, a sama technologia wykonywania tych testów nie jest dokładna.

Artykuł niestety po angielsku, ale konkluzja jest taka, żeby ślepo nie ufać tego rodzaju testom, bo chociaż dają powtarzalne wyniki, to nie są to dokładne dane.

Ktoś wrzucił ten link na zeovit.com, pomyślałem że warto przerzucić go do nas :)

https://reefs.com/magazine/triton-lab-icp-oes-water-testing-154/

Miłej lektury, pozdrawiam  :hi:

Odnośnik do odpowiedzi

Taką "prowokację" zrobili autorzy artykułu.

Wysłali do Tritona próbki wody których wartości znali z profesjonalnego laboratorium.

I wyniki w niektórych przypadkach - ICP pokazało 100x mniej, innym razem nawet poziomy 2x-4x wyższe niż stan faktyczny.

Dodatkowo widać że problem leży w testowaniu pierwiastków które mogą nas bardzo interesować - Fe, I czy Cu.

Odnośnik do odpowiedzi

Prawo rynku - jest popyt to ktoś wpadł na pomysł żeby użyć ogólnie rzecz biorąc bardzo dobrej technologii ale najprawdopodobniej metodą trochę "na skróty" żeby cena była przystępna i efekt jest taki że pokazuje nam jakieś tam cyferki  tylko pytanie czy warto w nie wierzyć?

Osobiście nigdy bym na podstawie takiego czy owego testu ICP nie rozpoczął dozowania czegokolwiek - a kupić można np Molibden, Chrom, Kobalt (?),Lit, Nikiel  itp. do zastosowań akwarystycznych :)

Jeszcze jako ciekawostka - to są 2 testy tej samej świeżej solanki - próbki pobrane jednocześnie i wysłane do 2 firm oferujących te same badania.

ps. To co ? dozować  potas czy nie ? :)

pps. gdzie zniknęła miedź z wody RO skoro nie ma jej w solance? (test w MarineLab RO+Solanki)

Żeby było jasne  - nie twierdzę , że ta metoda do niczego się nie nadaje - ale makroelementy z grubsza dokładnie można testować w domu, a ręcznie dolewać mikro bym się na tej podstawie bał..

pozdrawiam

Paweł

ICP-AF-Solanka-09-03-2017.pdf

ICP-Triton-Solanka-09-03-2017.pdf

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł,

widać rozbieżności tych wyników, jak i to, że oba testy pokazują przedawkowania/niedobory tych samych "problematycznych" mikroelementów, które zostały wskazane w artykule.

I teraz jeśli akwarysta nie ma świadomości tego że testy ICP w przypadku mikroelementów to lipa (bo jak napisałeś, te główne makroelementy możemy sobie dokładnie zbadać domowymi testami, bez pomocy ICP) to zaczyna szukać przyczyn "problemów".

Chciałbym zobaczyć konfrontację wyników z Fauna Marin.

Oni bardzo się chwalili gdy ruszały ich testy ICP, że mają najlepszą taką technologię w Europie (dla akwarystów) i że Triton ma 1 maszynę podstawową, a oni mają w FM tą samą plus jeszcze 3 dodatkowe uzupełniające.

Dodatkowo ostatnio był na niemieckim forum wątek w którym ludzie z FM wyśmiewali się z "testów ICP z Polski", że są niedokładne i wyniki źle interpretowane.

Czy trzeba robić testy ICP, wychodzi na to że nie.

Ale nawet gdyby były super dokładne, to co możemy zrobić w przypadku przedawkowań/niedoborów?

Podmianę :)

Róbmy podmianki i nie będziemy potrzebowali testów ICP.

Super test Fauna Marin kosztuje €100 (ten "zwykły" €40)... Za 100 euro można kupić 2 wiadra soli i czy naprawdę potrzebujemy testu ICP który powie nam "zrób podmiankę"? :D

Krzysztof,

obserwując dziesiątki wątków na forach o testach ICP i radzeniu sobie z rezultatami, również uważam że nie ma sensu j.w.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 lata później...

Odgrzeję kotleta -mam problem z koralami w nowym zbiorniku -kombinuję , sprawdzam na własną ręke . Zero efektów. 

Postanawiam zrobić ICP i masz babo placek -Cyna w wodzie -nie dziwne , że nawet Milka ucieka od dołu:( 

https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/68192

Od jutra lupa i sprawdzenie sprzętu -pokolei 

Dzięki temu testowi mam punkt odniesienia co jest nie tak . 

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, Michał napisał:

W pierwszej kolejności do kontroli jeśli masz coś z Maxspecta.

Mam dwa falowniki ale je akurat najtrudniej będzie sprawdzić . Mają wszytko zabudowane bez możliwości rozbierania . 

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 30.04.2018 o 10:39, Michał napisał:

...

Ale nawet gdyby były super dokładne, to co możemy zrobić w przypadku przedawkowań/niedoborów?

Podmianę :)

Róbmy podmianki i nie będziemy potrzebowali testów ICP.

...

Nie jestem fanem ICP ale mi jednak ostatnio pomógł - mogę uzupełnić konkretny brak, podmiankami byłoby ciężko, zwłaszcza przy dużym niedoborze.

W dniu 1.11.2020 o 21:25, Michał napisał:

Pękają w nich plastiki. Właśnie obudowa z silnikiem pompy. To znany problem.

ad588239-4c60-4800-8b76-b77a63bb34f9-jpe

img_2668-jpg-jpeg.244641

3856-Dec-Gyre17.jpg

Sam niedawno się zastanawiałem czy Gyre mi czegoś nie uwalniało, okazało się, że nie. Patrząc na te fotki, to w sumie ciekawy jestem, co ci ludzie robią z tymi pompami, że tak wyglądają...

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 8.11.2020 o 08:44, Michał napisał:

W ramach czyszczenia ludzie moczyli swoje Tunze w kwasku cytrynowym i occie. I jest teoria że Maxspecta nie wolno bo się rozleci. 

To prawda ludziska nie dbają o sprzęt ale też źle go eksploatują . Ostatnio widziałem film na YT jak nasz rodak za wielkiej wody wyjmował pompy  z akwarium . Każdą ciągnął za przewód zasilający. Masakra jak to ma być dobrze przecież nie odrazu ale za 5-10 razem ten przewód się oberwię . 

Co do mojej cyny sprzęt sprawdzony pod lupą -nie widać uszkodzeń . Także szukam dalej ....................

A w temacie -macie może porównanie testów FM i Trinotna ?? Jak to się ma -bo w cenie jest spora różnica . 

Odnośnik do odpowiedzi

Kilka postów wyżej pisałem o tym. Claude pisał gdzieś, że Triton ma jakąś jedną, podstawową maszynę, a oni mają trzy bardziej wyspecjalizowane do tego celu. Do tego ich testy są "interpretowane" cokolwiek to znaczy, a nikt z konkurencji nie potrafi tych wyników interpretować i wysyłają ludziom suche liczby. Może marketing, może coś w tym jest. FM ogólnie tanie nie jest. 

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, Michał napisał:

Kilka postów wyżej pisałem o tym. Claude pisał gdzieś, że Triton ma jakąś jedną, podstawową maszynę, a oni mają trzy bardziej wyspecjalizowane do tego celu. Do tego ich testy są "interpretowane" cokolwiek to znaczy, a nikt z konkurencji nie potrafi tych wyników interpretować i wysyłają ludziom suche liczby. Może marketing, może coś w tym jest. FM ogólnie tanie nie jest. 

FM -O połowę tańszy niż Triton :

https://erybka.pl/product-pol-22357-Fauna-Marin-ICP-Set-S.html

Odnośnik do odpowiedzi
  • 5 tygodni później...

To i ja popełniłem ICP, dostałem free z solą to wysłałem, 10pln nie majątek, a nuż czegoś się dowiem ?

No i się dowiedziałem, wyniki poniżej. W pierwszym odruchu wszedłem na stronę sklepu by kupić komplet trace...., ale mam jeszcze w piwnicy fioletowe strongi. I teraz mam zagwozdkę. Lać fiolet, czy jednak wybulić na fauna marin trace? 

icp.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

To dobre, bez testu było w akwarium OK a po teście istna katastrofa :)

Nie dostrzegam potrzeby lania metali ciężkich.

Podstawy są za to ciekawe - nieco mało wapnia (ciekawe jakie Kh) i bardzo dziwna wartość strontu przy LPS-ach .. poczekajmy na wypowiedzi innych bo mam mieszane uczucia czy to ogóle możliwe w zdrowym zbiorniku.

Odnośnik do odpowiedzi

Zbiornik po restarcie we wrześniu. W środku 10  korali na krzyż, same LPS-y. Parametry po soli ... z fioletowego wiadra, obecnie  sól Fauna marin, braki wapnia uzupełnione, Kh na dzień dzisiejszy to 7,6 wg. Saliferta.

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Danielj napisał:

Zbiornik po restarcie we wrześniu. W środku 10  korali na krzyż, same LPS-y. Parametry po soli ... z fioletowego wiadra, obecnie  sól Fauna marin, braki wapnia uzupełnione, Kh na dzień dzisiejszy to 7,6 wg. Saliferta.

Jak mierzyłem KH colombo, salifertem i af. To tylko af pokazywał wartość z małej Hanki. Pozostałe uciekały góra/dół. Tak tylko informacyjnie :)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...
56 minut temu, Michał napisał:

W FM wprowadzają coś nowego.

Za oceanem tak to reklamują

W tym roku osiągnęliśmy kolejny poziom w analizach laboratoryjnych ICP dzięki nowemu oprogramowaniu laboratoryjnemu i bazie wiedzy ICP.
Ale to nie koniec historii.
Teraz zaktualizujemy sprzęt o 2 nowe modele laboratoryjne ICP SPECTRO GREEN. Nowa seria Green ICP imponuje znacznie lepszą dokładnością pomiaru, a także znacznie niższymi granicami wykrywalności niż obecne modele.
Zalety to:
 mniejsze zużycie gazu
 mniejsze zużycie energii
 szybsza przepustowość próbek
 znacznie bardziej czułe granice wykrywalności
 znacznie wyższa dokładność pomiaru z wodą morską
 ekstremalna długoterminowa stabilność dzięki najnowszej technologii DSOI

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 miesiące temu...

No jak widać "perfekcyjne" urządzenia ICP również wychodzą co chwila nowe i okazuje się, że te co były do tej pory super, jadnak takie super nie były...

Polecam fajny artykuł o tym jaki wpływ ma czas który upłynął od pobrania próbki na wyniki testów. Czyste złoto dla tych, którzy sugerują się wynikami testów ICP w dobieraniu dawek na przykład mikroelementów do swoich zbiorników. W skrócie on tam bada tylko kilka parametrów, ale wychodzi na to że aby test ICP obrazował w miarę to co naprawdę jest w zbiorniku, trzeba by pobrać próbkę i od razu zanieść do laboratorium, a tam powinni ją w miarę szybko przebadać. Jeśli próbka idzie pocztą, leży kilka dni w labie, to już może pokazać cuda. 

SAMPLE STORAGE AND ITS IMPACT ON PO4 MEASUREMENT AND ICP MEASUREMENT RESULTS (PART 2) | REEF2REEF Saltwater and Reef Aquarium Forum

Intermediate Topic - SAMPLE STORAGE AND ITS IMPACT ON MEASUREMENT RESULTS PART 3 | REEF2REEF Saltwater and Reef Aquarium Forum

Cytat

(...)sample acquisition and handling is an important part of getting accurate results. This is true regardless of whether it is my own testing or outside testing services (ICP or other). Leaving samples setting for extended periods of time can in some cases yield inaccurate results (...)

(...)A second insight is the fact that the sample that I am taking is “biologically” active and some of the elements that I am measuring can be “tied up” or consumed during storage time. This is important to know because it will help me to better understand my measurement results. I have only looked at 3 of these elements, Phosphorus, Iodine and Iron. What other ones can be effected is yet unclear (...)

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi