Skocz do zawartości

Lampy LED w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 168
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Zróbmy listę ulubionych acropor najlepiej ze zdjęciem. 10 szt. Waszych „top must have”. Mogą być te co macie lub te co pozostają w strefie marzeń.

Ledy ...? to i z H.chrysus zrobią rybkę o nieprawdopodobnych kolorach. Jeśli zbiornik jest na ledach to bądźmy ostrożni w ocenie kolorystyki. Led robi cuda ale ma się to nijak do realiów. Na

Dodane grafiki

Żółta Millepora :D

Strawberry Shortcake Microclados

Ice fire Echinata

różne czerwone i różowe do wyciągania tego zeo-różu.

wszystkie zdjęcia z Google niestety

DSCN1242.jpg

152d735f1d35d52d3b20a4436ed2b1ee.jpg

UC4andhalfinch-aussie-ice-fire-echinata-298.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 miesiące temu...

Że sekretem ładnych korali jest systematyczna praca przy zbiorniku, robienie testów, podmiany co tydzień. Że trzeba obserwować własny zbiornik i to jak on reaguje, a nie kopiować to co robi ktoś inny, bo każdy zbiornik reaguje inaczej i wymaga osobnego podejścia. Trzeba się samemu nauczyć czym i jak długo świecić, czym karmić i jak często itd. On świeci 12h blue i 5h white. Gość się pyta o Acro Power, a ten mówi że ludzie którzy niczego nie dozują mówią "wooow ale mam kolory i przyrosty po tygodniu", ale jak ktoś dozuje aminokwasy i czymś tam podkarmia to nie zobaczy żadnej różnicy. On reguluje sobie poziomy NO3 i PO4 za pomocą karmienia i celuje tak żeby był najlepszy kolor/wzrost. Stara się trzymać NO3 zawsze powyżej 10 ale poniżej 30. PO4 jak najbliżej zera, ale nie zero, bo jak jest zero to za jakiś czas przychodzą problemy. Potem rozmawiają o cyklu oświetlenia, kolorze światła, o dozowaniu, o tym żeby w przypadku wtopy łamać korale, bo szczepki przeżyją, a całe kolonie nie. 

Jeśli interesuje Cię konkretny fragment to mogę w wolnym czasie przetłumaczyć.

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, Michał napisał:

Jeśli interesuje Cię konkretny fragment to mogę w wolnym czasie przetłumaczyć.

Nie, bez przesady i dzięki za tłumaczenie.

Myślałam,że może zawarta jest jakaś "tajemna wiedza" w tych wypowiedziach ;) Korale boskie, to człowiek się zainteresował ?

Odnośnik do odpowiedzi

Żandej wiedzy tajemnej, sklep Pirates Reef Corals się zareklamował i tyle :)

Korale filmowane przez filtry, pod niebieskim światłem i wyglądają miodzio, ale na ujęciu gdzie kręcą już normalnie i stoją koło baniaka naprzeciwko siebie już tyłka nie urywają.  Ostatnio jeden z forumowych artystów fotografów wrzucił podobne fotki z równie kosmicznym rezultatem.

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, Michał napisał:

Ostatnio jeden z forumowych artystów fotografów wrzucił podobne fotki z równie kosmicznym rezultatem.

No i pękła bańka marzeń ?

Nie wychylam się więcej, a film może usuń bo kolejny naiwny jak ja pomyśli, że są takie acry ;)

Odnośnik do odpowiedzi
No i pękła bańka marzeń [emoji1787]
Nie wychylam się więcej, a film może usuń bo kolejny naiwny jak ja pomyśli, że są takie acry [emoji6]
Są ale pod ledami i oglądane od góry o czym przekonał się choćby Jacek.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi

Ledy ...? to i z H.chrysus zrobią rybkę o nieprawdopodobnych kolorach.

Jeśli zbiornik jest na ledach to bądźmy ostrożni w ocenie kolorystyki. Led robi cuda ale ma się to nijak do realiów.

Na imprezach disco też białe koszuli są błękitne , zielone , czerwone .. takie lgbt ... niech zbiornik zaświeci na biało wtedy się okaże co w trawie piszczy.

PK

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, r.i.p napisał:

Ledy ...? to i z H.chrysus zrobią rybkę o nieprawdopodobnych kolorach.

Jeśli zbiornik jest na ledach to bądźmy ostrożni w ocenie kolorystyki. Led robi cuda ale ma się to nijak do realiów.

Na imprezach disco też białe koszuli są błękitne , zielone , czerwone .. takie lgbt ... niech zbiornik zaświeci na biało wtedy się okaże co w trawie piszczy.

PK

W punkt! 

Dodatkowo dopalenie diodami uv to już w ogóle totalny efekt wow. 

Dla mnie zwykłe zakłamywanie rzeczywistości. 

Tylko białe światło pokaże kto jest prawdziwym "zawodnikiem", a kto farbowańcem ?

Odnośnik do odpowiedzi

Też przyglądam się jak ludzie manewrują z diodami royal blue, blue, uv, ustawieniami lamp, żeby mieć kolory. Eksperymentują ze skrajnie nienaturalnym oświetleniem i zaraz potem wpadają na inne problemy.  A jeszcze 10-15 lat temu mistrzowie tego sportu trzymali korale pod HQI 10.000k, kolory mieli bajeczne, przyrosty monstrualne. A dziś o takim świetle można przeczytać, że fee, że żółte i nie rośnie nic poza glonami :)

Każdy wybiera to co jemu się podoba.

Odnośnik do odpowiedzi

Ale kto mówi że takie światło pali się cały czas? ;) ja mam na przykład tylko wysterowane tylko na wschody i zachody żeby było cukierkowo.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Red Sea prezentuje "reef safe" :D lampę do akwarium morskiego. Podobnie jak Giesemann czy Philips, lampy mają mniejszą moc i gotowe ustawienia, które służą jako wskazówka dla osób nie mających pojęcia jak taką lampę "ręcznie" ustawić (99% z nas). Czyli na odwrót niż w USA, gdzie jakość lampy okresla się miernikiem PAR i możliwością "konfigurowania każdego kanału osobno". Reef safe lampa podobno była 2 lata testowana zanim wyszła na rynek, to również odwrotnie niż w USA :D

Odnośnik do odpowiedzi

Lubie patrzeć na akwarium morskie po to je przecież mam.  Widziałem niejedno z lampami LED i powiem Wam, że mnie nie udało się dłużej przy nich posiedzieć bo oczy bolały od tego głębokiego niebieskiego. Nawet w pobliskim sklepie gdzie dominuje w pomieszczeniu wstępnie atrakcyjny cukierkowy niebieski po wyjściu ciesze się, że słońce świeci na niebie.

Nie wierzę, że koralowce lubią LED.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 miesiące temu...
W dniu 27.04.2013 o 12:30, Michał napisał:

Witajcie,

dużo się ostatnio pisze o płowieniu kolorów koralowców oświetlanych światłem lamp LED.

Jest to najczęstszy argument ludzi niezadowolonych z tego oświetlenia.

Prawdę mówiąc zaobserwowałem to też u siebie i jestem w trakcie eksperymentów z barwą światła i ustawieniami lampy w celu wykrycia co może to powodować.

Zbyt duża moc białych LEDów? Zbyt duża moc ogólnie? Brakuje czegoś w spektrum?

Spotkał się ktoś z was z tym problemem? Co o tym myślicie?

Niektórzy producenci udają że problemu nie ma i zrzucają winę na końcowego użytkownika, co według mnie jest ściemą, bo gdyby sami wiedzieli o co chodzi to by dołączali instrukcje do swoich lamp...

Fakt faktem, że tańsze lempy ledowe z Chin palą koralowce niezależnie od ilości chaneli czy rgb czy nie. Ledy teoretycznie skupiają widmo pionowo...do tego często, gęsto producenci dodawali soczewki. Nowsze i droższe lampy nie mają tego problemu, jednak moc ledów nadal jest duża i być może problem tkwi w mieszaniu kanałów ledów rgb w celu stworzenia odpowiedniego widma na odpowiedniej wysokości/poziomie wody dla naszych koralików.

Zauważyłem, że najlepsze rezultaty daje połączenie ledów z T5. Przy założeniu, że parametry są stabilne i prawidłowe, zwierzaki mają stabilne przyrosty.

W kwestii kolorów koralowców i to oczywiście światło odgrywa rolę wybarwienia tak samo jak parametry wody. Białe ledy zawsze najbardziej palą i zasadą jest aby dawać mniej procentowo mocy białego widma i bardziej mieszać z royal blue i actynic w połączeniu z czerwonym i zielonym ledem. Delikatna sprawa ale do ogarnięcia.

Odnośnik do odpowiedzi