Skocz do zawartości

Lampy LED w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 168
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Zróbmy listę ulubionych acropor najlepiej ze zdjęciem. 10 szt. Waszych „top must have”. Mogą być te co macie lub te co pozostają w strefie marzeń.

Ledy ...? to i z H.chrysus zrobią rybkę o nieprawdopodobnych kolorach. Jeśli zbiornik jest na ledach to bądźmy ostrożni w ocenie kolorystyki. Led robi cuda ale ma się to nijak do realiów. Na

Dodane grafiki

Bardzo ciekawą lampę wymyśliło ATI. Wizualnie świetna, technicznie też fajna, szczególnie gotowe programy pod koralowce. Jeszcze jak by cena była bardziej przystępna to było by WOW. Aczkolwiek w porównaniu do innych lamp cena  (830 euro), wypada  całkiem dobrze.

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, norbi2222 napisał:

Bardzo ciekawą lampę wymyśliło ATI. Wizualnie świetna, technicznie też fajna, szczególnie gotowe programy pod koralowce. Jeszcze jak by cena była bardziej przystępna to było by WOW. Aczkolwiek w porównaniu do innych lamp cena  (830 euro), wypada  całkiem dobrze.

Znasz może model tej lampy?

slyszalem dobre opinie na temat Goesemanna hybryd. Jednak ceny mają konkretne:)

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, malawian napisał:

Znasz może model tej lampy?

slyszalem dobre opinie na temat Goesemanna hybryd. Jednak ceny mają konkretne:)

ATI Straton LED

tutaj jest rozpoczęty wątek o tej lampie, na razie nie ma nic ciekawego w tej dyskusji.

http://nanoriffe.de/board13-allgemeiner-bereich/board111-led-beleuchtung/26379-ati-straton-led/

Odnośnik do odpowiedzi

Ja to tak z rozbawieniem patrzę na te "mieszacze" światła LED.

Kiedyś VDR napisał że foton to foton i zacząłem drążyć wątek fotonów na własną rękę i po tym drążeniu jestem zdania że takimi diodami jak teraz są używane nigdy nie podrobimy T5 czy HQI. Musi być szersze spektrum, a nie 5 diodek emitujących jedno konkretne pasmo, czy 5 wyrywków z całego spektrum.

Myślę że producenci lamp to wiedzą, ale skoro ludzie kupują...

Ogólnie to ta diodowa rewolucja trwa już ponad dekadę, a lampy LED wciąż w lesie...

Odnośnik do odpowiedzi

Mi się podoba lampa Orphek Atlantik V4 ale kurde jej cena... I myślę że jest to lampa która ma wszystko czego ledom brakuje. U mnie w akwarium pod moją wariacją na temat lamp LED DIY też wszystko rośnie łącznie z acroporami pomimo tego że olewam systematyczne podmiany nie mam odpieniacza zerowych nutrientów nie pilnuję suplementacji strontu potasu i żelaza oraz innych a rosną [emoji14] no i kolor światła mnie już satysfakcjonuje.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, fresz33 napisał:

No lampa ciekawa jak na pasywne chłodzenie. Ciekawe po ilu miesiącach będą się wypalać diody.

To już właściwe miejsce, więc wklejam to co napisałem w innym temacie.

Myślę, że diody są znacznie skręcone. W filmiku mówią o 153 diodach, chyba, że źle zrozumiałem, a watów ma 230.

4 godziny temu, Michał napisał:

Musi być szersze spektrum, a nie 5 diodek emitujących jedno konkretne pasmo, czy 5 wyrywków z całego spektrum.

Michał masz rację, ja też uważam, że jeszcze daleka droga do jakości światła T5 i HQi. Jednak jak się patrzy na zbiorniki oświetlone tylko LED, to korale wyglądają dobrze. Mają ładne kolory i rosną. Chyba, że to ściema i do zdjęć zawieszane są LEDy?

Odnośnik do odpowiedzi
Michał masz rację, ja też uważam, że jeszcze daleka droga do jakości światła T5 i HQi. Jednak jak się patrzy na zbiorniki oświetlone tylko LED, to korale wyglądają dobrze. Mają ładne kolory i rosną. Chyba, że to ściema i do zdjęć zawieszane są LEDy[emoji6]
Nagranie nie oszuka [emoji14] można? Można ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, a ja powiem tak, że i na ledach się da, ale na T5 czy HQI jest prościej, a efekt końcowy (wygląd korali )  i tak zależy od kunsztu akwarysty, który dokładnie wie dzięki swojej wiedzy, wyczuciu i doświadczeniu, czego i ile potrzebują jego korale.

Taki wirtuoz akwarystyczny to nawet na soli kuchennej i ledach będzie miał lepsze efekty niż nie jeden z nas na innym źródle światła, więc dalsze nasze przekamarzanie się nie ma sensu, bo nie ma odpowiedniego punktu odniesienia.

Żeby wykazać wyższość jednego źródła światła nad drugim, musiał by tylko jeden akwarysta opiekować się kilkoma baniakami o podobnej obsadzie, ale różnym źródle światła, i potem dopiero porównywać kondycję, przyrosty i kolor korali.

Odnośnik do odpowiedzi

Najciekawsze połączenie to T5 i LED - wizualnie. Jak się załączy odpowiednie ustawienie diodami to nawet bury koral pod T5 będzie cukierkiem pod LED. 

Używam a raczej mam hybryde gdzie świece samymi T5 bo ledy musiałem poskrecac na 10-15% przy zawieszonej/położonej lampie jakieś 15cm nad tafla wody (wysokość baniaka to jakieś 55cm) - wiec wyłączyłem LED.

Mozna np w Acroporze w Wwa zobaczyć zbiornik oświetlany hybryda i jak tam SPS wyglądaja. Momentami wyrywa z kapci jak wyglądają tam kolory (o ile się coś nie wywali :))

W mojej ocenie ATI robiąc LEDa nie zrobiło lampy dla akwarystów tylko poszło za tym jaka jest potrzeba klienta na rynku:

- ma wygladac

- nie zjadać za dużo energii

z tego co pamietam to oni chyba maja już w swojej stajni małego LEDa do nano rafek opartego na wyglądzie jak sunpower.

ps. Ktoś kiedyś napisał ze żeby dobrze rosło pod LED to lampa powinna byc 1W/1L wody i chyba nie skłamał - tym bardziej ze ten przelicznik dotyczy się tez i świetlówek jak dobrze pamietam.

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, dzym napisał:

Najciekawsze połączenie to T5 i LED - wizualnie. Jak się załączy odpowiednie ustawienie diodami to nawet bury koral pod T5 będzie cukierkiem pod LED. 

Używam a raczej mam hybryde gdzie świece samymi T5 bo ledy musiałem poskrecac na 10-15% przy zawieszonej/położonej lampie jakieś 15cm nad tafla wody (wysokość baniaka to jakieś 55cm) - wiec wyłączyłem LED.

Mozna np w Acroporze w Wwa zobaczyć zbiornik oświetlany hybryda i jak tam SPS wyglądaja. Momentami wyrywa z kapci jak wyglądają tam kolory (o ile się coś nie wywali :))

W mojej ocenie ATI robiąc LEDa nie zrobiło lampy dla akwarystów tylko poszło za tym jaka jest potrzeba klienta na rynku:

- ma wygladac

- nie zjadać za dużo energii

z tego co pamietam to oni chyba maja już w swojej stajni małego LEDa do nano rafek opartego na wyglądzie jak sunpower.

ps. Ktoś kiedyś napisał ze żeby dobrze rosło pod LED to lampa powinna byc 1W/1L wody i chyba nie skłamał - tym bardziej ze ten przelicznik dotyczy się tez i świetlówek jak dobrze pamietam.

Uważam, że hybrydy są na ten moment najciekawszą opcją dla słonych zbiorników. Natomiast w kwestii oświetlenia, jestem zdania, że istotniejsze od watów są jednak lumeny. To widmo światła jest istotniejsze od mocy światła. Nie znaczy, że moc nie jest istotna :). 

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś, po złych doświadczeniach z przeszłości byłem zdecydowanym przeciwnikiem oświetlenia ledowego. Jednak od tego czasu minęło już kilka ładnych lat i odnoszę wrażenie że metodą prób i błędów dobór mocy/kolorów ilości światła poszedł trochę do przodu i są obecnie rozwiązania na rynku w miarę bezpieczne do stosowania. Wcześniej były to raczej rozwiązania oparte na wyssanych z palca założeniach im mocniej tym lepiej gdzie wszyscy wciskali marketingowy bełkot o tym jakie to niby "badania" prowadzili :)

Można oczywiście dyskutować czy są to dobre rozwiązania do powiedzmy wyczynowej hodowli niektórych SPS tym niemniej widziałem już akwaria, które pod ledami funkcjonowały już jakiś czas i korale faktycznie w nich coś tam rosły. Ledy dają na pewno fajną zabawę kolorami jak chcemy sobie dobrać odcień pod upodobania to łatwiej przestawić lampę jak mieszać ciągle świetlówkami czy żarnikami. Tym niemniej nie wiem czy to wina aparatu, źródła światła czy czego tam innego ale wspomniane akwarium powyżej mnie osobiście kolorystyką nie powala - ot poprawne akwarium z nawaloną dużą ilością korali - ale z tego co tam przewijając film zobaczyłem właściciel pracuje w branży więc ma szeroki dostęp do różnych egzemplarzy.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

pamiętam jak T5 wchodziło na rynek > zaistniało najpierw u Niemców.
u nas w zasadzie panowały HQi + 'jakaś' aktynika po bokach.
w AquaBoro pod Opolem widziałem pierwsze akwa z T5.
za niedługo sporo akwarystów w Polsce nimi świeciło.
widać teraz coraz więcej LED'ów u naszych sąsiadów 'za miedzą' ...
wyjąwszy, również u nas promowane/sprzedawane nie tanie kessil'e, radion'y itd.,
zwróciłem uwagę na takie świetlówko-ledy za sprawą artykułu na korallenriff

to drugie video przez filtr oczywiście jest 'kręcone'. właściciel prawie wszystkie szkła w domu na tym 'ciągnie'.

co sądzicie ... ?

Odnośnik do odpowiedzi
45 minut temu, jotef napisał:

pamiętam jak T5 wchodziło na rynek > zaistniało najpierw u Niemców.
u nas w zasadzie panowały HQi + 'jakaś' aktynika po bokach.
w AquaBoro pod Opolem widziałem pierwsze akwa z T5.
za niedługo sporo akwarystów w Polsce nimi świeciło.
widać teraz coraz więcej LED'ów u naszych sąsiadów 'za miedzą' ...
wyjąwszy, również u nas promowane/sprzedawane nie tanie kessil'e, radion'y itd.,
zwróciłem uwagę na takie świetlówko-ledy za sprawą artykułu na korallenriff

to drugie video przez filtr oczywiście jest 'kręcone'. właściciel prawie wszystkie szkła w domu na tym 'ciągnie'.

co sądzicie ... ?

Sam mam akwa na ledach. Ale uważam ze dobre lampy sa bardzo drogie jak na nasze warunki ;)
A ze z reguły jedna lampa nie wystarczy szczególnie jak ktoś by chciał mieć spsy. Ja lampe robiłem sam z resztą niedługo będę robił wersje v2 to coś tu napisze o niej na forum ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno tędy droga (jak w filmiku) - duże, szerokie lampy, żeby światełko ładnie oświetlało koralowce dookoła, a nie tylko od góry.

Mimo tego, moim zdaniem, jeśli ktoś już ma T5, HQI to raczej jeszcze nie czas na przesiadkę.

Gdybym miał teraz kupować lampy diodowe to wybrałbym Illumagic :

Odnośnik do odpowiedzi

Chińskie diody to jest przyszłość 😎

Popatrzcie na nowy produkt firmy, która wcześniej wydawała własne, poprawione wersje ebayowych "black boxów", również do akwarium morskiego. Diodki ładnie rozproszone jak w lapach ATI lub Phillipsach. Światełko będzie równo rozprowadzone jak z T5. Ale postęp zaszedł nie tylko na tym polu. Coraz więcej markowych diodek, pasywne chłodzenie, podstawowa regulacja mocy, markowe zasilacze... i wszystko za około 130 Funtów. Na razie jest tylko wersja dla domowych hodowców ziół, ale "marine" pewnie czeka tuż za rogiem. Ten zasilacz tylko zdjąć z lampy i schować do szafki i mamy super zgrabną lampkę jak od Giesemanna.

Odnośnik do odpowiedzi

Marka jak każda, na co tu mieć alergię. O ile udało im się zaproponować ciekawy doser i widać go na forach, to lampy to zupełna egzotyka. Ale może ktoś taką miał i coś napisze...

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Michał napisał:

Marka jak każda, na co tu mieć alergię. O ile udało im się zaproponować ciekawy doser i widać go na forach, to lampy to zupełna egzotyka. Ale może ktoś taką miał i coś napisze...

Ciekawy, ciekawy ten doser ;) zwłaszcza jak leje ile chce albo wyrzuca błędy software 🙊

18 godzin temu, fal napisał:

Czy miał ktoś z Was do czynienia z lampą LED z PS Methis S ? Wiem , że są osoby które mają alergię na PS ale może ktoś coś itd...  

Osobiście nie miałem tej lampy ani żaden z moich znajomych - ale patrząc przez pryzmat pozostałego sprzętu który był w ich rękach to w życiu bym nie wydał sporych pieniędzy na ich produkt. Wolałbym już zainwestować w inny sprawdzony sprzęt niż na "wiecznie coś" czy "nasze modele i rozwiązania" od PS.

Odnośnik do odpowiedzi

Żeby nie było mam PS Diuna przerobiłem chłodzenie i uważam , że to całkiem przyzwoity sprzęt może za 100% ceny bym jej nie kupił ale trafiła się okazja więc chyba z 5 lat już u mnie świeci. Mam cały czas rozterkę co do oświetlenia LED chciałbym ale się boję :) nie wydam na lampę led kilku tysięcy bo uważam , że to przegięcie. Bardzo chciałem wrócić do HQI ale dostępność żarników troszkę przeraża więc moje oczy spoglądają w kierunku LED ale tylko w połączeniu z T5 tak zwana hybryda. Nie wiem jakie jest ryzyko kupując lampę która świeciła np 5 lat jak to faktycznie jest z tą żywotnością ?

Odnośnik do odpowiedzi

Na twoim miejscu bym przerobił aktualną diunę dalej i dołożył np w miejsce dwóch rur t5 klastry led tego typu:
s-l1600.jpg
W Chinach złożą Ci barwy i typy led jakie tylko chcesz. Z takich samych diod jak markowe. Driver do diodek przylutujesz i jest pięknie. Nie potrzebujesz suwaków i zabawy w sterowania. Możesz np. wybrać kopię Orpheka led barów tylko w cenie wiele razy mniejszej.

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, fal napisał:

moje oczy spoglądają w kierunku LED ale tylko w połączeniu z T5 tak zwana hybryda

Widzę, że masz podobny pomysł do mojego. Ja również rozważam kupienie używanej lampy PS Methis i wykorzystania jej jako dawcę do zrobienia  z Diuny hybrydy.

Niestety strasznie mało informacji o tych lampach i ich żywotności.

Odnośnik do odpowiedzi