Skocz do zawartości

Lampy LED w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.09.2020 o 18:42, norbi2222 napisał:

Widzę, że masz podobny pomysł do mojego. Ja również rozważam kupienie używanej lampy PS Methis i wykorzystania jej jako dawcę do zrobienia  z Diuny hybrydy.

Niestety strasznie mało informacji o tych lampach i ich żywotności.

Kupiłeś tą Methis która była na nano ?

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 168
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Zróbmy listę ulubionych acropor najlepiej ze zdjęciem. 10 szt. Waszych „top must have”. Mogą być te co macie lub te co pozostają w strefie marzeń.

Ledy ...? to i z H.chrysus zrobią rybkę o nieprawdopodobnych kolorach. Jeśli zbiornik jest na ledach to bądźmy ostrożni w ocenie kolorystyki. Led robi cuda ale ma się to nijak do realiów. Na

Dodane grafiki

Moja opinia:

Kessile ogólnie - ładne światło wizualnie, ale słabe jeśli chodzi o moc, do SPSów trzeba kupić x2 więcej lamp.

Orphek - jest moc, światło jest fajnie rozproszone na większej powierzchni, można sobie z tych paneli zbudować równomierne oświetlenie jak pod T5.

Radion xr 30 - światło dość mocno skupione (punktowe) i trzeba ich kupić więcej niż zaleca instrukcja. Ale tak to wiadomo - pierwsza liga, chociaż w oprogramowaniu G5 są wciąż obecne bugi z G1, a obudowę zrobili po taniości i ludzie znajdują te lampy w kawałkach gdy otwierają pudełka. Więc może trochę przereklamowana ta lampa, a cena zawyżona?

Co ja bym brał?

Giesemann Vervve - ta lampa to taki Radion XR30 G4, tylko lepiej zrobiony i z lepszym spektrum pod SPS. Jeszcze teraz jest na promocji za 399 euro https://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/B_20.173.001-1

to jest chyba mniej niż połowa ceny Radiona i za zaoszczędzone eurasy można kupić jedną, dwie lampy więcej i doświetlić porządnie baniak.

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, fresz33 napisał:

Na Bandzie teraz ktoś sprzedaje tanio 2 lampy Illumagic Blaze M-90s za 750zł. Też warte przemyślenia ;) 

Nie warte. Kolega zmienił na hydrę i mówi, że korale odżyły.

Odnośnik do odpowiedzi

Polecasz żeby rozważyć lampę i pytasz o sterowanie? Oj Krzysztof, Krzysztof... To po co polecasz... Diody we wszystkich lampach są tego samego typu (poza matrycowymi jak np w kisielu). Nie wiem co jest nie tak ale światło z tej lampy jest takie... Bezpłciowe. Nie c wiem gdzie jest pies pogrzebany. Może kwestia tego jak są kanały ułożone i proporcje diod. Mój klaster ledowy z chin customowany w ocenie kolegi (i mojej też ale to subiektywne zdanie jako autora) świecił dużo ciekawiej w pełnej krasie jak i fluo.

Odnośnik do odpowiedzi

Napisałem warte przemyślenia, a nie warte zakupu 😛 nic nie polecam heh proszę mi tu nie wkręcać ;) 

A polecam zakup Orphek V4. Kolega tu z forum ma taką i rzeczywiście jest tak jak pisze Michał. 

Aaaa i polecam swoją lampę DIY hybrydę Led+t5 😛

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Michał napisał:

Moja opinia:

Kessile ogólnie - ładne światło wizualnie, ale słabe jeśli chodzi o moc, do SPSów trzeba kupić x2 więcej lamp.

Orphek - jest moc, światło jest fajnie rozproszone na większej powierzchni, można sobie z tych paneli zbudować równomierne oświetlenie jak pod T5.

Radion xr 30 - światło dość mocno skupione (punktowe) i trzeba ich kupić więcej niż zaleca instrukcja. Ale tak to wiadomo - pierwsza liga, chociaż w oprogramowaniu G5 są wciąż obecne bugi z G1, a obudowę zrobili po taniości i ludzie znajdują te lampy w kawałkach gdy otwierają pudełka. Więc może trochę przereklamowana ta lampa, a cena zawyżona?

Co ja bym brał?

Giesemann Vervve - ta lampa to taki Radion XR30 G4, tylko lepiej zrobiony i z lepszym spektrum pod SPS. Jeszcze teraz jest na promocji za 399 euro https://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/B_20.173.001-1

to jest chyba mniej niż połowa ceny Radiona i za zaoszczędzone eurasy można kupić jedną, dwie lampy więcej i doświetlić porządnie baniak.

Dzięki Michał za podpowiedź rozważę może nawet kupię tak z dwie sztuki na próbę i tak jeśli mają świecić to tylko w połączeniu z T5. Tylko co ja mam żonie powiedzieć , że 800 euro znowu na lampę która nie wiadomo czy się sprawdzi. Myślisz , że pod SPS da radę ?

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo że to nie będzie to co pod HQI, ale jeśli chodzi o lampy ledowe to Vervve to wyższa półka. I teraz w tej promocji masz 2 lampy zamiast 1. Na youtube są filmiki gdzie gość ma 2 Vervve w połączeniu ze Stellarem T5 też G-mana. Można poglądowo zerknąć jak to wygląda. Dla siebie wybierałem między Spectrą a właśnie takim combo jak poniżej na filmiku, ale wyszło jak wyszło i muszę zaczekać.

Pani Żonie powiedz, że inni faceci się włóczą i wydają na nałogi, a ty siedzisz przy Niej i inwestujesz w piękne hobby, które obok Niej jest Twoją życiową pasją 😎 😋

Tu 2 Vervve bez T5

Kolory są jakie są, ale widać na tym ostatnim filmie że Vervve nawet nieźle rozprasza światło po akwarium, no i wszystkie SPS mają białe tipy od przyrostów, rzadki widok w większości nowych baniaków z diodami...

Odnośnik do odpowiedzi

Michał,

Powiedziałem żonie , że zamawiam dwie lampy i będzie nas to kosztowało 3500 pln i że jest to mega okazja spojrzała na mnie i dała do zrozumienia , że ta lampa nie będzie nas kosztowała tylko 3500 więc pewnie ta lampa to koszt 7 tyś czy na pewno warta swojej ceny ?

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, Jacek56 napisał:

5 szt

O kurcze będzie moc zazdaszczam :) patrząc na akwarium które podałeś w linku doszedłem do wniosku , że jednak na samych ledach się da takie przyrosty w tak krótkim czasie ogólnie fajny zbiornik

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Jacek56 napisał:

Fajne akwarium, ale też ogarnięty i doświadczony akwarysta. Wszystko robione na spokojnie, baniak dojrzewał 3 miesiące zanim cokolwiek tam trafiło. A nie latanie jak kot z pęcherzem i pytanie po forach jakich to preparatów nalać żeby walczyć z normalnymi objawami dojrzewania. Teraz jak mu się rozrosły te SPSy powinien dołożyć jeszcze 3 Orpheki wzdłuż przedniej krawędzi akwarium, bo zrobiło się bardzo dużo cienia patrząc od frontu.

Jacek, nic się nie chwalisz, nie dasz oczu nacieszyć pudełkami z zakupami 🎁

@fal

Jeśli śledzisz BRS TV, oni robią te testy i recenzje bo im za nie płacą. Ale tam też co jakiś czas sugerują że diody nie dogoniły jeszcze T5 i HQI.

Pytasz czy będziecie zadowoleni, z tego co wiem, sporadycznie zdarzały się buczące zasilacze do Vervve (trzeba reklamować), appka na smartfony jest trochę lipna i ostatnią aktualizację miała w 2016 roku... Ale jeśli chodzi o samą lampę, to jestem zdania, że dla starego morszczaka przejście na ledy to jest kompromis (wkrótce konieczność). Przejście na oświetlenie pod którym nie będziemy mieli ani przyrostów, ani kolorów znanych z T5 i HQI. Nowy morszczak nie będzie miał porównania, od razu kupi diody. Ale my (weterani HQI/T5) przy tych lampach LED jakie są teraz dostępne, nie będziemy (chyba) nigdy usatysfakcjonowani. 

Diodki to jest wciąż eksperyment mający na celu wykorzystania źródła światła, które nie zostało stworzone z myślą o hodowli żywych organizmów, do hodowli dość wybrednych i wymagających koralowców. Darek popatrz na youtube po kanałach hodowców marychy, czy też marchewek... nawet oni mają problemy z diodami przy hodowli prostych roślin i mówią że to nie jest to samo co "metal halide". Rośliny rosną, ale nie wydają kwiatów lub owoców, czegoś im brak... Część wraca do żarników. 

Zrób dokładny wywiad, żebyś potem nie żałował i nie słuchał marudzenia w domu.

Odnośnik do odpowiedzi
59 minut temu, fal napisał:

O kurcze będzie moc zazdaszczam :) patrząc na akwarium które podałeś w linku doszedłem do wniosku , że jednak na samych ledach się da takie przyrosty w tak krótkim czasie ogólnie fajny zbiornik

Zobaczymy, sam jestem ciekaw. Zwróć uwagę, że koleś  używa Miracle Mud i tutaj bym zródło sukcesu.  

Akwarium mam niedoświetlone, jednak  szerokość 150cm  to 150cm i nawet Orphek nie daje rady. Dodatkowo spada temperatura wody i niedługo zacznie włączać się grzałka. Najprawdopodniej powieszę dodatkowo ATI 4x80W.

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, Jacek56 napisał:

Zobaczymy, sam jestem ciekaw. Zwróć uwagę, że koleś  używa Miracle Mud i tutaj bym zródło sukcesu.  

Akwarium mam niedoświetlone, jednak  szerokość 150cm  to 150cm i nawet Orphek nie daje rady. Dodatkowo spada temperatura wody i niedługo zacznie włączać się grzałka. Najprawdopodniej powieszę dodatkowo ATI 4x80W.

a odpieniacz zostawiasz? :) czy ledy to "jedyna" rewolucja która ma miejsce przy okazji "restartu"?

Odnośnik do odpowiedzi

Michał,

Tak się zastanawiam cały czas czy te lampy Giesemann nie są za słabe w mocy 120W ? Co prawda zakładam , że miały by zastąpić dwie świetlówki 2x80 W ale czy na pewno wystarczy te 2x120w pod sps ( skałe mam ustawioną centralnie więc to raczej nie problem bo lampy będą bezpośrednio nad koralami ) nie chcę utopić 3 tyś od tak żeby tylko mieć :)  mam nadzieję , że mnie rozumiesz. 

Odnośnik do odpowiedzi

Darek,

bo Vervve są już z tych lamp które puszcza się na 100%, żeby ktoś nie usmażył korali jak było z lampami 10 lat temu.

https://www.hennings-miniriff.ch/led-module/giesemann/giesemann-vervve-160-180w/

/edit

Na stronie Gmana opisane są jako 160W/180W max

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Michał napisał:

Darek,

bo Vervve są już z tych lamp które puszcza się na 100%, żeby ktoś nie usmażył korali jak było z lampami 10 lat temu.

https://www.hennings-miniriff.ch/led-module/giesemann/giesemann-vervve-160-180w/

/edit

Na stronie Gmana opisane są jako 160W/180W max

Michał ,

A co sądzisz o Aurora 3x85 + 4x54 T5 ?

Odnośnik do odpowiedzi

Spectra z panelami led zamiast odbłyśników HQI. Jedyna wada to trochę słabe te panele led i lampa nawet puszczona na 100% nie powala ilością PAR. Nie dla fanów ekstremalnego wybarwienia Acropor. Może ktoś kto ją ma się wypowie. 

Odnośnik do odpowiedzi