Skocz do zawartości

Lampy LED w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 190
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Pomyślałem o akwarium widzianym na żywo. I gdy takowe (LED-owe) spotkam drugim punktem analizy będzie aspekt ekonomiczny a wtedy możliwe, iż T5 stanie się lustrzanką analogową .. Ale nie gniewam

I przewidzieć 23% Vat + cło + opłatę za odprawę celną. Ja takową przyjemność miałem w zeszłym miesiącu.  Sądzę, że Orphek to dobre lampy led. Jednak warto poczekać rok i dopiero wtedy porównywać

Darek,  pytanie po co chcesz zmieniać światło na LED? Na razie wygląda to tak, że naczytałeś się marketingu, albo czujesz potrzebę wpasowania się w trendy na forach i postawiłeś sobie zadanie pod

Dodane grafiki

Marcin, a spectra w sumie głównie się opiera na paśmie RoyalBlue (440-455nm) - ze 108w pasma niebieskiego wychodzi 60w RB. Z czego co pamiętam to raczej nie byłeś zwolennikiem tego jak się produkuje ledy w oparciu głównie o RB ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 19.09.2020 o 11:43, Jacek56 napisał:

Zobaczymy, sam jestem ciekaw. Zwróć uwagę, że koleś  używa Miracle Mud i tutaj bym zródło sukcesu.  

Myślisz jacku że to błotko jest źródłem sukcesu? Swego czas używałem AF life source i tam rzeczywiście jakby więcej było po tym robaczków. Nie wiem dlaczego nie kupiłem kolejnego opakowania, chyba znowu z tym spróbuję bo po zeszłorocznym załamaniu zbiornika jakoś tak mało drobnego planktonu.

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, fresz33 napisał:

Myślisz jacku że to błotko jest źródłem sukcesu? Swego czas używałem AF life source i tam rzeczywiście jakby więcej było po tym robaczków. Nie wiem dlaczego nie kupiłem kolejnego opakowania, chyba znowu z tym spróbuję bo po zeszłorocznym załamaniu zbiornika jakoś tak mało drobnego planktonu.

Wrzuciłem prawie 7kg i zobaczymy. Droga ta impreza, opinie podzielone, liczę na uwalniane mikroelementy. 

Działaj bo czekam na euphylię.

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.09.2020 o 16:48, Jacek56 napisał:

Wrzuciłem prawie 7kg i zobaczymy. Droga ta impreza, opinie podzielone, liczę na uwalniane mikroelementy. 

Działaj bo czekam na euphylię.

Grubo. Ja wczoraj do mojego malucha dałem jedną łyżeczkę która jest dołączona do opakowania. Dzisiaj dodam drugą no i zaczynam obserwację ;) O euphyllię to sie ludzie "bili" nie wiem czy to przez niską cenę? 😛 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Da się pod led? Jak widać...
Najciekawsze jest to, że są raptem dwa rodzaje...
Cold white i Royal blue w proporcji 2:1.
Także ten. 

Czy przypadkiem te wszystkie super nowoczesne jakże wielobarwne lampy to nie jest marketing i wyciskanie kasy z portfeli hobbystów?
Czy ten zbiornik ustępuje t5? Niewybarwione korale? Tkanka i kolor tylko od góry?
To już zostawiam do waszej subiektywnej oceny. 

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/149-tank-of-the-month

FTS.jpg
aug1460.jpg
aug1450.jpgaug1437.jpg
aug1442.jpg
aug1439.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Ale na pewno design lampy fajny, bo pokrywa całe akwarium, a nie taka typowa "latarka"... Photoshop i filtry też były w ruchu, lampa świeci na niebiesko, a ściana za akwarium pomarańczowa. 

Adam myślę że wszystkie lampy led to jest wyciskanie kasy, te ceny to jest typowo dojenie akwarysty morskiego, a to przeważnie nie jest ubogi człowiek i producenci mają tego świadomość. Do tego ten typowy w naszym hobby "napał" żeby kupować te wszystkie gadżety i preparaty.

Pod diodami się da, ale nie tak dobrze jak pod poprzednimi typami światła i ta cała ewolucja lamp to szukanie tego "czegoś" czego brakuje. Idzie to powoli do przodu, a ten wątek zaczęty w 2013 roku zaczyna się starzeć :) 

Odnośnik do odpowiedzi

https://youtu.be/6E2VYQPbafo

Tu też są filtry i kolorowe ściany? Zdjęcia pod T5 też są po obróbce. Nie wiem czemu tylko wobec ledow słychać ten zarzut... Tym bardziej, że ten kto focie pod ledami wie, że trzeba znaleźć balans bieli bo inaczej jest kaszanka ;)

Ps - patrzę na swój zbiornik. Ściana fioletowa, a świeci kopia daylight orphek bara ;) także...

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Różnica między lampami DIY a tymi firmowymi jest taka, że te DIY są używane nad zbiornikiem i kolejne wersje starają się wyeliminować braki poprzedniej. Lampy firmowe są projektowane na komputerze i zamawiane u Chińczyka, a kolejne ich wersje prezentują zmiany tylko kosmetyczne.

Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, Michał napisał:

Różnica między lampami DIY a tymi firmowymi jest taka, że te DIY są używane nad zbiornikiem i kolejne wersje starają się wyeliminować braki poprzedniej. Lampy firmowe są projektowane na komputerze i zamawiane u Chińczyka, a kolejne ich wersje prezentują zmiany tylko kosmetyczne.

No ja wersje v2 zrobilem po około 4 miesiącach oni wypuszczaja wersje co pare lat. Także inna bajka 😛 Co prawda ja byłem przymuszony małymi błędami które popełniłem w poprzedniej wersji, ale fajna robota 😛

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 miesiące temu...

Jestem w 80% zdecydowany na lampę ATI Straton troszkę o niej poczytałem ludzie wypowiadają się bardzo pozytywnie więc pewnie w przyszłym roku się skuszę na zakup 2 sztuk. Gdybyście mieli  jakieś ciekawe linki związane z tą lampą to proszę zapodajcie chętnie poczytam. 

Odnośnik do odpowiedzi

Popatrz po niemieckich stronach. 

Pokaż mi lampę o której źle się wypowiadają :) nowy zalał pierwsze akwarium kwartał temu i ma amazing results 😝

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Michał napisał:

Popatrz po niemieckich stronach. 

Pokaż mi lampę o której źle się wypowiadają :) nowy zalał pierwsze akwarium kwartał temu i ma amazing results 😝

Michał ,

Nie rób mi tego jak już się do czegoś przekonuję to wpuszczasz ziarnko niepewności i czar pryska :) , a tak serio to uważasz , że jest to słaba lampa ?

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś mówili "nie gadaj tylko pokaż akwarium" :D To nowa lampa, rezultatów nie za bardzo można się doszukać w internecie.

Na razie wszędzie piszą że rewelacja. Ale tych rewelacyjnych lamp diodowych już było sporo w ciągu ostatniej dekady. Sam na pewno wiesz jak to działa w naszym hobby, podniety nad każdą nową lampą, każdą nową solą, a po roku nikt nie pamięta że coś takiego było.

Piszą żeby wieszać ją minimum 30cm nad taflą wody, by optymalnie wymieszać spektrum diodek.  Jest to ATI więc coś tam wiedzą o świetle.

A jestem sceptyczny bo na forach każdy nowicjusz chwali to co aktualnie ma, choćby to była marność totalna... Efekt Dunniga-Krugera.

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chodzi o sprzęt to ciężko się nie zgodzić z Michałem. Każda kolejna wersja czy model to "cud techniki rodem z NASA" gdzie można odnieść wrażenie, że zachwalany poprzednik jest badziewiem które trzeba jak najszybciej wycofać z użytku... Choć XYZ miesięcy wcześniej był właśnie technologia NASA... Marketing. Czy to pralka, czy cyrkulatory, czy lampa czy samochod. Różnica żadna. Ten sam patent marketingowy. Żyjemy w czasach konsumpcji. W czasach "najlepszego". W czasach kiedy masz tak bogaty wybór produktów tak do siebie zbliżonych, że kupując blender musisz szukać informacji który jest najlepszy - bo żyjemy w czasach w których nie można kupić dobrze. Trzeba najlepiej bo inaczej kupiłeś byle co.

Zobacz na ATI. Zobacz na Philipsa. Radiona. Hydrę. Orpheka. Przecież to te same podzespoły. Te same rozwiązania. Różny wygląd. Różne strategie marketingowe do osiągnięcia tego samego celu - sprzedaży.

Jeśli myślenie, że orphek sprawi, że korale będą lepiej rosły niż pod radionem czy hydra na tych samych ledach jest tak samo naiwne jak myślenie, że pod rurą girssmanna, a ATI korale będą w innej kondycji...

Odnośnik do odpowiedzi