Skocz do zawartości

Lampy LED w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin, a spectra w sumie głównie się opiera na paśmie RoyalBlue (440-455nm) - ze 108w pasma niebieskiego wychodzi 60w RB. Z czego co pamiętam to raczej nie byłeś zwolennikiem tego jak się produkuje ledy w oparciu głównie o RB ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 176
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Darek,  pytanie po co chcesz zmieniać światło na LED? Na razie wygląda to tak, że naczytałeś się marketingu, albo czujesz potrzebę wpasowania się w trendy na forach i postawiłeś sobie zadanie pod

Ja świecę lampami PS ... generalnie pewnie dlatego takie, że w momencie kiedy startowałem nie miałem jeszcze rozeznania w innych firmach.   Lampy mam poweiszone dość nisko bo około 8 cm nad taflą wo

Michał za kawałek blachy np ATI w której jest tylko statecznik, gniazda świetlówek, kabelki też trzeba sporo zapłacić. To jest właśnie tech chwyt, że "morszczaka" trzeba strzyc

Dodane grafiki

W dniu 19.09.2020 o 11:43, Jacek56 napisał:

Zobaczymy, sam jestem ciekaw. Zwróć uwagę, że koleś  używa Miracle Mud i tutaj bym zródło sukcesu.  

Myślisz jacku że to błotko jest źródłem sukcesu? Swego czas używałem AF life source i tam rzeczywiście jakby więcej było po tym robaczków. Nie wiem dlaczego nie kupiłem kolejnego opakowania, chyba znowu z tym spróbuję bo po zeszłorocznym załamaniu zbiornika jakoś tak mało drobnego planktonu.

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, fresz33 napisał:

Myślisz jacku że to błotko jest źródłem sukcesu? Swego czas używałem AF life source i tam rzeczywiście jakby więcej było po tym robaczków. Nie wiem dlaczego nie kupiłem kolejnego opakowania, chyba znowu z tym spróbuję bo po zeszłorocznym załamaniu zbiornika jakoś tak mało drobnego planktonu.

Wrzuciłem prawie 7kg i zobaczymy. Droga ta impreza, opinie podzielone, liczę na uwalniane mikroelementy. 

Działaj bo czekam na euphylię.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 tygodnie później...

Różnica między lampami DIY a tymi firmowymi jest taka, że te DIY są używane nad zbiornikiem i kolejne wersje starają się wyeliminować braki poprzedniej. Lampy firmowe są projektowane na komputerze i zamawiane u Chińczyka, a kolejne ich wersje prezentują zmiany tylko kosmetyczne.

Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, Michał napisał:

Różnica między lampami DIY a tymi firmowymi jest taka, że te DIY są używane nad zbiornikiem i kolejne wersje starają się wyeliminować braki poprzedniej. Lampy firmowe są projektowane na komputerze i zamawiane u Chińczyka, a kolejne ich wersje prezentują zmiany tylko kosmetyczne.

No ja wersje v2 zrobilem po około 4 miesiącach oni wypuszczaja wersje co pare lat. Także inna bajka 😛 Co prawda ja byłem przymuszony małymi błędami które popełniłem w poprzedniej wersji, ale fajna robota 😛

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 miesiące temu...

Jestem w 80% zdecydowany na lampę ATI Straton troszkę o niej poczytałem ludzie wypowiadają się bardzo pozytywnie więc pewnie w przyszłym roku się skuszę na zakup 2 sztuk. Gdybyście mieli  jakieś ciekawe linki związane z tą lampą to proszę zapodajcie chętnie poczytam. 

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Michał napisał:

Popatrz po niemieckich stronach. 

Pokaż mi lampę o której źle się wypowiadają :) nowy zalał pierwsze akwarium kwartał temu i ma amazing results 😝

Michał ,

Nie rób mi tego jak już się do czegoś przekonuję to wpuszczasz ziarnko niepewności i czar pryska :) , a tak serio to uważasz , że jest to słaba lampa ?

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś mówili "nie gadaj tylko pokaż akwarium" :D To nowa lampa, rezultatów nie za bardzo można się doszukać w internecie.

Na razie wszędzie piszą że rewelacja. Ale tych rewelacyjnych lamp diodowych już było sporo w ciągu ostatniej dekady. Sam na pewno wiesz jak to działa w naszym hobby, podniety nad każdą nową lampą, każdą nową solą, a po roku nikt nie pamięta że coś takiego było.

Piszą żeby wieszać ją minimum 30cm nad taflą wody, by optymalnie wymieszać spektrum diodek.  Jest to ATI więc coś tam wiedzą o świetle.

A jestem sceptyczny bo na forach każdy nowicjusz chwali to co aktualnie ma, choćby to była marność totalna... Efekt Dunniga-Krugera.

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Jacek56 napisał:

Orphek sprawia, że korale lepiej rosną niż pod T5 :) 

😆 ... moze jakies dowody.  o ile pamietam, to posiadasz takie lampy. Pod T5 jest wiele pieknych zbiornikow , a pod Orphek chyba z jeden Rob's 450g . 

Odnośnik do odpowiedzi

Wadą większości lamp LED jest to , że trzeba je wieszać stosunkowo wysoko nad zbiornikiem co nie wszędzie można zastosować np. u mnie. Z tego co widzę to ATI i może Philips dają możliwość zawieszenia stosunkowo nisko nad akwarium. Oczywiście mam dylemat pewnie jak każdy kto zastanawia się nad zmianą oświetlenia Orphek lampa super jednak nad szkłem musi być wysoko zawieszona no i druga sprawa to cena z całym szacunkiem ale 4500 w naszej dystrybucji to stanowczo za dużo. Zakładając , że musiałbym mieć trzy sztuki to robi się kosmos - 13 500 pln. Przy ATI wygląda to lepiej ale nadal kosmos 3500 x 3 - 10 500 , Philips gen2 - 2900 x 3 - 8700 i tutaj cena jest najbardziej atrakcyjna i opinie są o niej pozytywne. Ogólnie jednak ceny nadal wyrywają z butów. 

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 25.12.2020 o 11:04, fal napisał:

Wadą większości lamp LED jest to , że trzeba je wieszać stosunkowo wysoko nad zbiornikiem co nie wszędzie można zastosować np. u mnie.

I dlatego powinieneś sobie odpuścić LEDY. 

Przy zakupie bezpośrednio od producenta z ceną można zjechać do 600usd /szt. + koszty wysyłki.

Odnośnik do odpowiedzi
58 minut temu, Jacek56 napisał:

Przy zakupie bezpośrednio od producenta z ceną można zjechać do 600usd /szt. + koszty wysyłki.

I przewidzieć 23% Vat + cło + opłatę za odprawę celną. Ja takową przyjemność miałem w zeszłym miesiącu. 

Sądzę, że Orphek to dobre lampy led. Jednak warto poczekać rok i dopiero wtedy porównywać do możliwości T5. Masz mocną tendencję do chwalenia tego co używasz...a doświadczenie pokazuje, że z czasem trzeba było zweryfikować wczesne oceny.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

I przewidzieć 23% Vat + cło + opłatę za odprawę celną. Ja takową przyjemność miałem w zeszłym miesiącu. 

Napiszę tylko, że Orphek zna uwarunkowania w Polsce i cło, opłaty nie są takie straszne ;) 

Masz rację, przyszły rok zrewiduje podejście do LED. Ja zrobiłem to w tym roku zmieniając 1920W na 840W i mogę nadal cieszyć się moim gigantycznym oceanem :)

Odnośnik do odpowiedzi

Darek, 

pytanie po co chcesz zmieniać światło na LED? Na razie wygląda to tak, że naczytałeś się marketingu, albo czujesz potrzebę wpasowania się w trendy na forach i postawiłeś sobie zadanie pod tytułem "przechodzę na LED". I teraz szukasz żeby ktoś/coś utwierdziło Cię w tym planie. Jednak jak sam widzisz fakty są takie, że dzisiejsze lampy diodowe ustępują T5 i HQI, do tego są drogie. To tak jakbyś na siłę chciał sprzedać swoje lekko leciwe lecz wypasione BMW M i przesiąść się w SUVa z Azji bo ma ledowe reflektory i fajną, kolorową deskę rozdzielczą... Tylko jak jeździ jedno, a jak drugie? Jeśli masz w domu lampę T5, to nie ma sensu zmieniać. Wydać 8700zł by zmienić lepsze światło na gorsze? Lepiej klepnijcie sobie 2 tygodnie na Fuercie i poopalajcie się w styczniu, gdy inni będą odmrażali tyłki ;) 

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi

To i ja swój punkt widzenia zapodam (nie mam pewności czy już kiedyś o tym pisałem na forum)

Widzę analogię porównywania lampy LED vs T5/HQI z innymi dziedzinami: Z LEDami to jak kiedyś z aparatami analogowymi vs cyfrowe albo obecnie nowy trend szkoleń online vs "na żywo".   

O ile z lustrzanki analogowej już się wycofało wielu to jakość transmisji przy szkoleniach i wynik absorbowanej wiedzy wciąż niedomaga.

Poza tym.. Pany, ekonomia! Np. lampa ATI 8xT5 kosztuje 2000/2500 zł a 3-4 więcej LEDowe. Prądu pobierają tyle samo, zatem aby wyrównać koszt zakupię świetlówek T5 ok. 90 sztuk co wystarczy na 7 lat. Czy LED będzie jeszcze świecić, jak świecić ? Która elektronika pierwsza padnie i ile kosztuje naprawa T5 a LED ? itp itd

Wiem, że postępu nie zatrzymamy ale ja jeszcze chwilkę poczekam; chyba, że .. zobaczę 2-3 akwaria acroporowe na LEDach gdzie kondycja i kolorystyka koralowców będzie porównywalna do T5/HQI.  

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
  • 7 miesięcy temu...

Patrzcie jaki bajer. Nie dość że rozwiązuje problem cienia w lampach które korzystają ze skupionych klastrów diodek, to jeszcze mamy taką jakby symulację ruchu słońca i zmiany kąta padanie światła. 

Odnośnik do odpowiedzi

Bajer ciekawy ale to nadal zbyt mała "matryca świetlna" która daje tylko punktowe światło.

Cytat

For lighting I went with 3 Radion G4 pro XR30s with a AquaticLife retrofit fixture with 4 ATI blue plus bulbs and boy am I glad I did. I'm getting the best of both worlds.

fts-jpeg.2282538

fts3-jpeg.2282539

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 miesiące temu...

Filmik od BRS o oświetleniu (wypuszczają aktualnie całą serię filmików o różnych rzeczach).

Nie ma tam niczego odkrywczego, ale ktoś kto jest nowy w hobby i składa pierwszy system powinien obejrzeć.
Dużo mówią tam o problemie zacienienia pod lampami led i o tym że lampa led powinna być duża jak lampa T5, albo należy kupić kilka lamp, tak żeby te "stożki światła" z każdej z nich zachodziły na siebie, dzięki temu doświetlając dobrze koralowce.

Wspominają też o tym, że akwarystyczne community zamiast narzekać na brak postepów w rozwoju oświetlenia diodowego to każdy wychwala to co sam kupił jako najlepsze możliwe rozwiazanie ;) Kiedy wszyscy razem powinniśmy narzekać że chcemy większych lamp, które doświetlają koralowce tak dobrze jak lampy T5 i HQI.

Odnośnik do odpowiedzi