Skocz do zawartości

Lampy LED w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Jacek56 napisał:

Orphek sprawia, że korale lepiej rosną niż pod T5 :) 

😆 ... moze jakies dowody.  o ile pamietam, to posiadasz takie lampy. Pod T5 jest wiele pieknych zbiornikow , a pod Orphek chyba z jeden Rob's 450g . 

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 190
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Pomyślałem o akwarium widzianym na żywo. I gdy takowe (LED-owe) spotkam drugim punktem analizy będzie aspekt ekonomiczny a wtedy możliwe, iż T5 stanie się lustrzanką analogową .. Ale nie gniewam

Darek,  pytanie po co chcesz zmieniać światło na LED? Na razie wygląda to tak, że naczytałeś się marketingu, albo czujesz potrzebę wpasowania się w trendy na forach i postawiłeś sobie zadanie pod

Ja świecę lampami PS ... generalnie pewnie dlatego takie, że w momencie kiedy startowałem nie miałem jeszcze rozeznania w innych firmach.   Lampy mam poweiszone dość nisko bo około 8 cm nad taflą wo

Dodane grafiki

Wadą większości lamp LED jest to , że trzeba je wieszać stosunkowo wysoko nad zbiornikiem co nie wszędzie można zastosować np. u mnie. Z tego co widzę to ATI i może Philips dają możliwość zawieszenia stosunkowo nisko nad akwarium. Oczywiście mam dylemat pewnie jak każdy kto zastanawia się nad zmianą oświetlenia Orphek lampa super jednak nad szkłem musi być wysoko zawieszona no i druga sprawa to cena z całym szacunkiem ale 4500 w naszej dystrybucji to stanowczo za dużo. Zakładając , że musiałbym mieć trzy sztuki to robi się kosmos - 13 500 pln. Przy ATI wygląda to lepiej ale nadal kosmos 3500 x 3 - 10 500 , Philips gen2 - 2900 x 3 - 8700 i tutaj cena jest najbardziej atrakcyjna i opinie są o niej pozytywne. Ogólnie jednak ceny nadal wyrywają z butów. 

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 25.12.2020 o 11:04, fal napisał:

Wadą większości lamp LED jest to , że trzeba je wieszać stosunkowo wysoko nad zbiornikiem co nie wszędzie można zastosować np. u mnie.

I dlatego powinieneś sobie odpuścić LEDY. 

Przy zakupie bezpośrednio od producenta z ceną można zjechać do 600usd /szt. + koszty wysyłki.

Odnośnik do odpowiedzi
58 minut temu, Jacek56 napisał:

Przy zakupie bezpośrednio od producenta z ceną można zjechać do 600usd /szt. + koszty wysyłki.

I przewidzieć 23% Vat + cło + opłatę za odprawę celną. Ja takową przyjemność miałem w zeszłym miesiącu. 

Sądzę, że Orphek to dobre lampy led. Jednak warto poczekać rok i dopiero wtedy porównywać do możliwości T5. Masz mocną tendencję do chwalenia tego co używasz...a doświadczenie pokazuje, że z czasem trzeba było zweryfikować wczesne oceny.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

I przewidzieć 23% Vat + cło + opłatę za odprawę celną. Ja takową przyjemność miałem w zeszłym miesiącu. 

Napiszę tylko, że Orphek zna uwarunkowania w Polsce i cło, opłaty nie są takie straszne ;) 

Masz rację, przyszły rok zrewiduje podejście do LED. Ja zrobiłem to w tym roku zmieniając 1920W na 840W i mogę nadal cieszyć się moim gigantycznym oceanem :)

Odnośnik do odpowiedzi

Darek, 

pytanie po co chcesz zmieniać światło na LED? Na razie wygląda to tak, że naczytałeś się marketingu, albo czujesz potrzebę wpasowania się w trendy na forach i postawiłeś sobie zadanie pod tytułem "przechodzę na LED". I teraz szukasz żeby ktoś/coś utwierdziło Cię w tym planie. Jednak jak sam widzisz fakty są takie, że dzisiejsze lampy diodowe ustępują T5 i HQI, do tego są drogie. To tak jakbyś na siłę chciał sprzedać swoje lekko leciwe lecz wypasione BMW M i przesiąść się w SUVa z Azji bo ma ledowe reflektory i fajną, kolorową deskę rozdzielczą... Tylko jak jeździ jedno, a jak drugie? Jeśli masz w domu lampę T5, to nie ma sensu zmieniać. Wydać 8700zł by zmienić lepsze światło na gorsze? Lepiej klepnijcie sobie 2 tygodnie na Fuercie i poopalajcie się w styczniu, gdy inni będą odmrażali tyłki ;) 

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi

To i ja swój punkt widzenia zapodam (nie mam pewności czy już kiedyś o tym pisałem na forum)

Widzę analogię porównywania lampy LED vs T5/HQI z innymi dziedzinami: Z LEDami to jak kiedyś z aparatami analogowymi vs cyfrowe albo obecnie nowy trend szkoleń online vs "na żywo".   

O ile z lustrzanki analogowej już się wycofało wielu to jakość transmisji przy szkoleniach i wynik absorbowanej wiedzy wciąż niedomaga.

Poza tym.. Pany, ekonomia! Np. lampa ATI 8xT5 kosztuje 2000/2500 zł a 3-4 więcej LEDowe. Prądu pobierają tyle samo, zatem aby wyrównać koszt zakupię świetlówek T5 ok. 90 sztuk co wystarczy na 7 lat. Czy LED będzie jeszcze świecić, jak świecić ? Która elektronika pierwsza padnie i ile kosztuje naprawa T5 a LED ? itp itd

Wiem, że postępu nie zatrzymamy ale ja jeszcze chwilkę poczekam; chyba, że .. zobaczę 2-3 akwaria acroporowe na LEDach gdzie kondycja i kolorystyka koralowców będzie porównywalna do T5/HQI.  

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Postęp jest, bo zamiast 250W halogenu dajemy 50W LED i mamy podjazd lepiej oświetlony przy mniejszym zużyciu prądu.

Ale czy jest to postęp w hodowli zwierząt dla których światło to źródło energii do życia? Niekoniecznie.

Trochę ostatnio zapuściłem się w terrarystykę, a zaraz potem na fora i opracowania naukowe hodowców roślin zielonych, liściastych, owocowych, uprawy hydroponiczne. I to są niby prostsze organizmy niż Acropory, a i tak są problemy z diodami i rezultatami pod nimi. Też nikt nie wie o co chodzi i postępuje to wszystko metodą prób i błędów. 

Trzeba czekać i nie przepłacać. Na razie Acry pod diodami wyglądają gorzej i rosną wolniej, a producenci co roku wypuszczają nowe lampy obiecując że tym razem to już jest "to"... aż do następnego roku.

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał ale tak będzie postępować dalej branża. Co roku będą ulepszone wersję. Rynek trzeba nasycać. To już nie te czasy, że robisz raz, a dobrze. To czasy kiedy jak nie wydasz nowego modelu to znikasz z rynku. Niezależnie jak mocny i udany projekt masz. Prawa rynku opartego na konsumpcjonizmie są nieubłagane. Lepiej. Więcej. Szybciej. Modniej. Rynek też tego chce. Ciągłego postępu. Nieważne czy w dobrą i wydajna stronę. Chce postępu. Także to się nie zmieni.

@Arturro a jak już zobaczysz takie zbiorniki to powiesz "no tak, ustawiane fotki i podrasowane". Mimo, że pod lampy T5 lusterka też się ustawia... 

Jedna sprawa mi nie daje spokoju. Mówi się o "cudzie" LED. Mniej prądu. Mniej energii. Tyle samo jak nie więcej światła niż z T5. Problem w tym, że wypasione zbiorniki sps w kwestii ilości światła na LED wcale nie schodziły z mocą względem T5... ;)

Ja dalej jestem zdania, że można pod jednym i pod drugim. Pod jednym łatwiej. Pod drugim trudniej. To jak z odpieniaczem i ta wojenka w sieci która jest tak samo bez sensu moim zdaniem jak wojna LED T5 czy hqi. Kazde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Tak samo metody filtracji. Nie ma w żadnym przypadku rozwiązania idealnego. Czy "najlepszego". Bo jak określić najlepszy? Dla każdego jest inny. Dlaczego? A chociażby dlatego, że w T5 nie ma blików. W hqi są ale nie ma fluo jak w LED. Wszystko ma dwie strony. Zawsze. 

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, moffens napisał:

@Arturro a jak już zobaczysz takie zbiorniki to powiesz "no tak, ustawiane fotki i podrasowane". Mimo, że pod lampy T5 lusterka też się ustawia... 

Pomyślałem o akwarium widzianym na żywo. I gdy takowe (LED-owe) spotkam drugim punktem analizy będzie aspekt ekonomiczny a wtedy możliwe, iż T5 stanie się lustrzanką analogową ..

Ale nie gniewam się :)  kumam koncept, że jest wielu w stanie siebie oszukiwać by w wirtualnym świecie otrzymać like na social mediach ;) 

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi

Ja jestem tego samego zdania co Robert. Nie prowadzę żadnej ideologicznej wojny z diodami, ale miałem, testowałem przez kilka lat... i jak wyjdzie taka lampa diodowa że będzie naprawdę dobra, to ją kupię. Na razie widzę to tak jak jak chyba Adam to napisał - co roku nowe lampy, różniące się kolorem i kształtem, ale z tymi samymi diodami.

Są na naszym forum ludzie którzy przerobili przez ostatnie 10 lat wszystkie markowe lampy LED i wrócili do T5/HQI (mają Acropory). Myślę że "trudniej" to jest takie słowo "polityczne", bardziej na miejscu są "gorzej" i "wolniej" ;) Ludzie (jak ja kiedyś) latami walczą z ustawieniami topowych lamp, czytają cały internet... wieszają Sunpower dla hecy, a tu już kolejnego dnia wir w zbiorniku z ballingiem i z czasem kolory jakich nigdy nie mieli...

Nie zabierają głosu w tej dyskusji bo nie chcą kopać się z koniem, ja też daję sobie spokój, bo piszę w kółko to samo :) 

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Gość Ivan

208L. ~120w led. 24 diody cool white, 24 diody royalblue. Optyka 60*. 12h blue, 10h white.

Nie wiem jak wy... Ale jak dla mnie to czapki z głów. 
Suwaczki. Kolorki. Pierdółki. Marketing. 
Dwa kolory. D.W.A. 2011r.
Czyli wynikałoby, że nawet na tak "prostym" świetle można utrzymać bdb kondycję i kolory...
Tak marketing zagonił konsumenta do wydawania chorych kwot dla cyberpunku w awkwarium? 

5569087437_d2f920fc7e.jpg
6752562991_3f040d5497_z.jpg
6752563621_c1f549fbdb_z.jpg
6752564249_8a93502c86_z.jpg6752572909_8ce93e4a9e_z.jpg
6752574139_6271c92069_z.jpg
6752568713_605c3e07cf_z.jpg
6752566291_68a0e2e840_z.jpg
6233127098_9732109f5e.jpg
6053237533_844db5a915.jpg
6233125184_76654d777b.jpg
6044921060_5b3d3ccb37.jpg
6044367857_11d1bf6fcc.jpg
6044918224_9820d31aaa.jpg
6233123908_bc5d4ba284.jpg
6233124536_1887032198.jpg
6233127456_34a009a7b0.jpg
6233127692_2cd7de569f.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Napiszę tak 😂

Bardzo ładne akwarium i koralowce w nim. Ale podejrzewam że one prawdopodobnie nie rosły akurat pod tą lampą i są to zdjęcia świeżo po jej zawieszeniu. Dlaczego tak uważam? Ponieważ widać na zdjęciach, że niektóre gałązki znajdują się w cieniu, albo nawet całe fragmenty kolonii są zacienione. Acropory nie rosną w stronę cienia i jeśli natykają się na takie miejsce to widać jak gałązki "zawracają" w stronę światła. Dodatkowo podpieram tą teorię drugą obserwacją - tam gdzie widać podstawki, albo "klej" wygląda to tak jakby koral został dopiero co przyklejony do podstawki/skały.

Odnośnik do odpowiedzi