Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba zakradł Ci się błąd, skoro Ca i MG robisz podwójnie stężone to chyba nie idzie po równo, tylko Ca i MG połowę tego co KH?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Autorowi tematu odpowiem konkretnie na pytanie.
Zbiornik swój prowadzę od 6 lat na ballingu czda. Stosunek kH:Mg:Ca powinien wynosić 165:3:1.
Rozrabiam proszki w proporcjach na 5l wody RODI.
KH 420 g
Ca X2 555g
Mg X2 170g
Wapno i magnez proporcje X2 by nie męczyć pompy dozującej.
Wartości idą po równo. Mikro i makro elementy uzupełniam przez inne substraty KZ , Tropic Marin.
Baniak jak widać trzyma się dobrze.
Myślę, że pomogłem rozwiać nurtujące pytania.

Wysłane z mojego BV9000Pro-F przy użyciu Tapatalka

Jakie masz parametry kh ca i mg w akwarium?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Metoda Ballinga
Tu też się wkradł błąd? Nikt tu nie napisał o równowadze jonowej, a o laniu po równo wspominali - choć stężenia są różne...  jak to możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, Many 1974 napisał:

Chyba zakradł Ci się błąd, skoro Ca i MG robisz podwójnie stężone to chyba nie idzie po równo, tylko Ca i MG połowę tego co KH?

Dokładnie jak piszesz. Ca i Mg idą połowa dawki na pompie, lecz ilościowo substancji podawanej jest po równo. Tylko podwójnie są stężone. kH niestety jako roztwór nasycony nie uda się zrobić tak by nie obciążać pompy dozującej i musi iść w składzie 1:1. Taka natura związku i nic tego nie zmieni niestety. Jednak Ca i Mg można rozrobić w podwójnych , a nawet 4 krotnych dawkach by pompa dozująca zamiast pompować w zbiornik np dawke dobową 200ml, podaje 100ml a ilośc pierwiastka dobowo się nie zmienia. 

27 minut temu, fresz33 napisał:

Jakie masz parametry kh ca i mg w akwarium?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

kH - 8,6 Ca- 410 , Mg-1280

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, chwialek napisał:

Metoda Ballinga
Tu też się wkradł błąd? Nikt tu nie napisał o równowadze jonowej, a o laniu po równo wspominali - choć stężenia są różne...  jak to możliwe?

Nie wiem, to do mnie pytanie, bo jeśli tak to nie bardzo rozumiem i nie wiem do czego zmierzasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Alfik1980 napisał:

Dokładnie jak piszesz. Ca i Mg idą połowa dawki na pompie, lecz ilościowo substancji podawanej jest po równo. Tylko podwójnie są stężone. kH niestety jako roztwór nasycony nie uda się zrobić tak by nie obciążać pompy dozującej i musi iść w składzie 1:1. Taka natura związku i nic tego nie zmieni niestety. Jednak Ca i Mg można rozrobić w podwójnych , a nawet 4 krotnych dawkach by pompa dozująca zamiast pompować w zbiornik np dawke dobową 200ml, podaje 100ml a ilośc pierwiastka dobowo się nie zmienia.

Tak właśnie myślałem że nieumyślnie wkradł się błąd, bardzo dziękuję za sprostowanie:)

Jest dokładnie tak jak piszesz, można wszystkie roztwory w celu oszczędzania pompy robić nasycone, po prostu później trzeba to sobie prawidłowo przeliczyć ile którego roztworu podawać, tak żeby było zgodnie z metodą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też właśnie jak skończy mi się stront z warchemu to spróbuję z tym od Seachemu. Tylko że mi ciężko będzie dobrać dawkę bo ja przeca testów nie robię i leję na oko. Teraz daję 2 krople na dzień tego rozrobionego z warchemu wg. wzoru tutaj zamieszczonego i też do końca nie wiem czy dawka wystarczająca ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myśle nad napisaniem w ramach „rozwoju osobistego” prostej apki która wyliczy nam o ile nasz preparat podniesie nam dany pierwiastek w baniaku. Lecz fajnie by było zawrzec wartości graniczne danego pierwiastka w wodzie morskiej  i stężenia roztworów w miarę sensowne do rozrabiania to pierwsze mogę wziąć z icp tritona/af. Jak ktoś chciał dorzucić cegiełkę i ma jakieś dane to chetnie przygarnę. Sama logika i interfejs to prosta sprawa więcej czasu zajmie zebranie danych ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi