Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką skałę typu Fiji branch, kupiona suchutka, adaptowana w baniaku z bakteriami potem solanka aż trafiła do zbiornika. Od jakiegoś czasu na jednej "gałęzi" obserwuje rosnący "od zera" koralowiec prawdopodobnie typu acropora, niemal na pewno inny od pozostałych z akwarium. I do tego jest b. ładny,  z wielkim zainteresowaniem czekam aż z pypcia zrobi się szczepka.

Ciekawe czy to możliwe by w suchej skale przetrwało życie i teraz się odradza ? ..

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, chimba napisał:

Nic nie jest martwe. W suchej skale są zarodniki. Mi np. wyszło z niej pełno rurowek.

Ja na swojej DIY skale miałem zatrzęsienie rurowek :)

Odnośnik do odpowiedzi

Różnie to bywa nikt Ci nie określi czasu podam Ci przykład:

Kolega A kupił od kolegi B pocillopore jakoś w marcu.
Następnie kolega C kupił od kolegi B euphyllie w czerwcu.
Razem z kolegą C jakoś na początku grudnia patrzymy na euphyllie, a tam na szkielecie wyrasta mała pocillopora ta co kolega A zakupił dobre 9 miesięcy wcześniej.
Pytam kolegi B ile miał tych pocillopor. To mówi, że jedną sztukę która sprzedał koledze A ;)
Czyli na szkielecie wyrósł koral pół roku po tym jak trafił do nowego zbiornika, a 9 miesięcy po tym jak matecznik zniknął z akwarium ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Różnie to bywa nikt Ci nie określi czasu podam Ci przykład:

Kolega A kupił od kolegi B pocillopore jakoś w marcu.
Następnie kolega C kupił od kolegi B euphyllie w czerwcu.
Razem z kolegą C jakoś na początku grudnia patrzymy na euphyllie, a tam na szkielecie wyrasta mała pocillopora ta co kolega A zakupił dobre 9 miesięcy wcześniej.
Pytam kolegi B ile miał tych pocillopor. To mówi, że jedną sztukę która sprzedał koledze A
Czyli na szkielecie wyrósł koral pół roku po tym jak trafił do nowego zbiornika, a 9 miesięcy po tym jak matecznik zniknął z akwarium
Euphyllia w tym czasie była sucha?:p

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 rok później...

Jaki wdł Was jest "resurs" skały w akwarium morskim ? 3-4-6 lat dłuzszy ?

Dzisiaj po 3miesiecznej przerwie grzebie w sumpie a tu się mi skała niemal w rękach wykrusza ..

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Arturro napisał:

Jaki wdł Was jest "resurs" skały w akwarium morskim ? 3-4-6 lat dłuzszy ?

Dzisiaj po 3miesiecznej przerwie grzebie w sumpie a tu się mi skała niemal w rękach wykrusza ..

Kiedyś kiedy byłem mały i uczyłem się o morskim, to wyczytałem takie coś, że każde akwarium morskie po 2 latach musi zaliczyć crash z powodu old tank syndrome. Miało to być skutkiem zapchania się skały organiką. 

Nigdy tego nie doświadczyłem, prowadziłem czyste zbiorniki, nie przerybione, dozowałem bakterie, enzymy... nie ma szans by coś się zatkało. 

Jaka przyczyna mogłaby spowodować że skała zaczyna się rozlatywać po kilku latach? Może niskie pH odcieku z reaktora rozpuszczało powoli tą skałkę którą miałeś w sumpie?

Odnośnik do odpowiedzi

Mam swoją skałę od 9 lat. Teraz jest w sumpie, ciągle wygląda tak samo i nic się nie kruszy. Z tym że jak ja kupowałem to jeszcze jako żywą, z erybki. 

Raczej nie ma chyba możliwości żeby się sama w wodzie rozsypała

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Foe napisał:

A są posiadacze skały kupnej dostępnej na rynku typu MR itp posiadający ja w zbiorniku z sps, nie będzie ona jako medium filtracji tylko stelaż pod korale

Ja mam Marcko Rocks i nie mam do niej zastrzeżeń. 

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Foe napisał:

I tak z ciekawości może ktoś wie czym MR różni się np od arka rocks bądź base rock bo to wszystko wygląda tak samo 😊

Czym dokładnie to nie powiem, ale base rock jest bardziej zbity ;) I ma większą gestość.

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Foe napisał:

Długo już w zbiorniku? Można jakieś zdiecia?. Pozdrawiam

To aż tak ciężko poszukać po moich postach ?:P Skała w zbiorniku od czerwca 2017 roku do dziś ;) 

Edytowane przez fresz33
Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, Arturro napisał:

Rany, skała bez skały, samochód nie na paliwo, kominek w domu "szkodliwy".. idę spojrzeć czy rybki i koralowce mam naturalne ..

Ważne że wciąż jest cukier w cukrze 😄 i jakoś przetrwamy 🤣

Odnośnik do odpowiedzi