Skocz do zawartości
Sawiksaw

Dsb

Rekomendowane odpowiedzi

W tytule grupy jest dsb a tu nawet pół tematu. Szybkie pytanie. Z tego co wyczytałem to dsb działa tak. Gruba warstwa piachu zalana wodą. Procesy rozkładu zachodzą od góry do dołu i na samym dnie mamy siarkowodór i siarkę. Złoże się niejako zapycha i działa rok albo 2 i trzeba robić od nowa. Pytanie, czy ktoś próbował zrobić złoże z dolnym zaworem spostowym żeby raz na rok np zlac z dna kilka litrów razem ze wspomnianym siarkowodorem??. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko po co się w coś takiego pakować jak wiemy, że odpowiednia ilość skały + przepływ wody+ filtracja mechaniczna = wystarczają do utrzymania stabilnych parametrów. Wiem trochę nie na temat tylko nie rozumiem dlaczego chcemy pakować się na minę, na własne życzenie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślałem o jednej dużej komorze w sumpie. Dsb i refugium. Naturalna hodowla pokarmu itp prosty układ, reaktor itp 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem kiedyś DSB w sumpie. Jednak nie funkcjonowało dłużej niż 2 lata i nie mogę się wypowiedzieć o jego zagrożeniu z siarkowodorem itp.

Wspomnienia mam nawet pozytywne tzn: pełno życia typu robaczki w piasku, wieloszczety, kiełży itp było na co popatrzyć. No ale właśnie! popatrzyć mogłem na kolanach przy otwartej szafce a to nie współgrało z atrakcyjnością zbiornika SPSowego z dominacją Acropor gdyż .. zadbane (dokarmiane) DSB regularnie też dostarczało w nadmiarze pożywienia koralowcom i były one ciemne, nieatrakcyjne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niegdyś z uporem (mówili mi daj sobie spokój) testowałem DSB we własnym zbiorniku i moim zdaniem ludzie odeszli od tej metody bo jest upierdliwa i nieprzewidywalna. 

Jest wariacja na jej temat nazywa się Metoda Jauberta i na dnie zbiornika jest "plenum", czyli wolna przestrzeń z wodą, co miało przedłużyć życie DSB. 

Inni testowali filtry podżwirowe powoli odsysające wodę z dna DSB.

Przeważnie DSB nie działa, lub działa słabo. Do tego jak wspomniał Robert powyżej - jest źródłem nutrientów.

Dziś znajdziesz więcej zbiorników bez piachu niż z DSB. A i metody redukowania związków azotu poszły do przodu przez te 40 lat...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli większe refugium i cienka warstwa piasku jest najprostsza? Dobre światło to i pokarmu będzie pełno 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W refugium prawdę mówiąc nawet nie potrzebujesz piasku :) Ale jeśli chcesz się pobawić w hodowlę robaczków, to wsyp tam kilka centymetrów piasku, jakieś kawałki skałki i światło proste i w miarę mocne. Nie potrzebujesz tych różowo-niebieskich wynalazków, zwykłe, białe światło jak do roślinniaka. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno w te stronę będę szedł w dużym szkle 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi