Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, czy orientuje się ktoś jaki powinien być prawidłowy przepływ przez lampę UV w zależności od jej mocy?

Ile ma być na przykład przy lampie 20W, a ile przy 80W, bo przecież nie tak samo, czy jest jakiś przelicznik,  ile litrów / wat mocy:)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 6 miesięcy temu...

Jak to u was wygląda z lampami? Korzystacie 24h czy tylko doraźnie w razie potrzeby? Zauważyłem, że są dwie szkoły. Stosować 24h przy odpowiednio dobranym przepływie lub w razie zakwitów czy chorób. Podobno w samej kolumnie wody jest tak mało bakterii, że lampa uv działająca 24h nie jest w stanie biologi zaszkodzić. 

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 7.10.2020 o 14:56, moffens napisał:

Jak to u was wygląda z lampami? Korzystacie 24h czy tylko doraźnie w razie potrzeby? Zauważyłem, że są dwie szkoły. Stosować 24h przy odpowiednio dobranym przepływie lub w razie zakwitów czy chorób. Podobno w samej kolumnie wody jest tak mało bakterii, że lampa uv działająca 24h nie jest w stanie biologi zaszkodzić. 

Jest jeszcze trzecia szkoła czyli działanie ileś tam czasu w ciągu doby. Sam używam ok 12h. Ale szczerze nie widzę różnicy. Czasem hepatusa i tak obsypie ale po poru dniach zejdzie. Klarowność wody się nie poprawiła. 

"Podobno w samej kolumnie wody jest tak mało bakterii, że lampa uv działająca 24h nie jest w stanie biologi zaszkodzić."

Pytanie czy jeśli w samej wodzie jest mało bakterii (również tych złych) to czy lampa pomoże?🤔

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że to jest trochę pomieszanie dwóch odrębnych zagadnień. W wodzie jest stosunkowo mało bakterii nitryfikacyjnych, bo te (podobno) tworzą filmy, osiadają na powierzchniach. Ale poza tym, to podejrzewam że ogólnie tam jest bakterii i wirusów o wiele więcej niż w naturze. Koncentracja nutrientów jest większa niż w naturze, a kupki... detrytus pływa w kolumnie wody widoczny gołym okiem. Niejeden miał powikłania gdy skaleczył się dłubiąc przy akwarium. Sam zwróciłem uwagę, że wystarczyło się zadrapać i zawsze brzegi tego zadrapania spuchły na kilka dni, co oznaczało zakażenie. 

Ja bym do tego podszedł na dwa sposoby, świecić gdy jest potrzeba. Albo świecić non stop i wyłączać gdy dozujemy bakterie. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...