Skocz do zawartości

Jak żyć? Czyli oświetlenie akwarium morskiego w XXI wieku

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Fox napisał:

A dlaczego  od razu zafarbowaną na niebiesko - zwykłą też można - i tak w 90% przypadków tego co ludzie robią w awariach i brak sukcesu nie wynika z braku odpowiedniego sprzętu.

Dyskutujemy o Acroporach bo we wspomnianych filmikach w wątku twórcy udowadniają że LED'y są tak samo dobre jak T5 więc naturalnym wydaje się być szukanie różnic a nie podobieństw - no i dla mnie taką właśnie różnicą są zbiorniki z konkretnie tymi koralowcami. To że caluastrea będzie rosła pod led i pod t5 to wiadomo było i 10 lat temu..

edit: fikuśne lampy do morskiego są po to żeby ludzie je kupowali tak samo jak audiofilskie bezpieczniki są po to żeby dzwięk był bardziej aksamitny i tu 100 innych przymiotników opisujących doznania.

Mówiąc brutalnie na lampach T5 nie da się zarobić tyle co na LED i lampy LED powodują fajne złudne uczucie atrakcyjności wyglądu zbiornika a właśnie te 90% akwarystów to nie są hodowcy a posiadacze akwariów i mają je z grubsza w celach ozdobnych a na hodowlanych.

Są audiofilskie bezpieczniki? ?

No to należę do 90 % posiadaczy akwarii Morskich. U mnie ma cieszyć oko a nie być źródłem dochodu czy obsesji. 

Sorry mojego posta przeniesiono z innego tematu. Nie wiedziałem że jest tylko o acrach. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Takie moje na szybko notatki. Nie traktujcie to proszę jako wykład bo zrobiłem to w 10 min przewijając na szybko filmik i czasami dodając coś od siebie. Jak gdzieś coś pomyliłem to dawajcie znać żeby

Taki ciekawy "analogiczny" wykład o oświetleniu i kolorach  

Wiec się wypowiem jako że odpaliłem właśnie nowe. Zaczynałem od t5 poznien była faza LED skończyło się na hqi +t5 to było stare akwa Nowe powstało głównie pod ledy a konkretnie illumagic blaze + 2 vit

Dodane grafiki

Miękkie i lps spoko, ledy w zupełności wystarczą. Jak sps to albo kilka lamp led nad zbiornikiem ustawione bardziej na "biało" i w 70% mocy, bo inaczej będzie smażone (bardzo nieekonomicznie bo żeby dogonić t5 trzeba kupić kilka lamp led) albo dużo tańsza w rozwiązaniu lampa t5 z dobrze dobranymi świetlówkami na full. Pod względem prądu w niektórych sytuacjach na t5 może być drożej, jak ktoś ma zabudowany zbiornik pod sufit. Grzałka nie będzie pracować, ale za to chłodziarka tak.

Sps nie mówimy tu o "chwastach" typu seriatopory, montipory, pocillopory, pavony itp.

Ja mam hybrydę led+t5, w kilku miejscach wiedziałem zbiornik pod samymi świetlówkami t5. Cały czas za tymi zbiornikami gonię.

I ogólnie bez miernika PAR lux to takie wszystko po omacku.

Niekryty krytyk klaniam się ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi

Takie moje na szybko notatki. Nie traktujcie to proszę jako wykład bo zrobiłem to w 10 min przewijając na szybko filmik i czasami dodając coś od siebie. Jak gdzieś coś pomyliłem to dawajcie znać żeby w błąd nie wprowadzać

1) Słońce świeci pełnym spektrum i tu z grubsza nie ma peaków

2) Woda filtruje światło - zaczynając od czerwonego - na typowej głębokości jak są rafy SPS (powiedzmy 10m) wg Pana jest jak na wykresie z z 5:07 linia żółta gdzie czerwonego światła jest mało, ale na 5m (linia czerwona jak widać jest go jeszcze trochę). Mój komentarz - ale nadal nie jest tylko niebieskie

3) Wszyskie obecnie używane świetlówki T5 (nie ważne czy niebieskie, białe czy różowe)  zasadniczo mają w ciul niebieskiego światła z odpowiednimi domieszkami zielonego i czerownego.

4) Wg Pana najbardziej wydaje świetlnie (Licząc w Lumenach) w przeliczeniu na W w katagorii T5 były świetlówki 54W, ale tutaj różnice nie są imho znaczące (za wyjątkiem 24W, które słabo wypadają) (17 min filmu). ps Power Compact się już nie używa raczej ale wg Pana wychodziły podobnie jak T5 i dominacja T5 jest to kwestia marketingu

5) Zooxantelle - 22:25 - działają jak panele słoneczne - wsysają określoną część widma i zamieniają na energię przy użyciu fotosyntezujących pigmentów, a odbijają pozostałą część spektrum co dla ludzkiego oka daje określone postrzeganie od zielonego poprzez czerwony aż do pomarańczowego - ale uwaga - to nie jest tak że glon w koralu ma tylko jeden rodzaj chlorofilu itp - jest ich zazwyczaj miks czyli jak zmieszamy barwę zieloną i czerwoną dla ludzkiego oka to widzimy brązowe - i dlatego właśnie zooaxantelle są z grubsza brązowe a ich barwa wynika z  z tego miksu. Aha no i zasadniczo najbardziej pochłaniają fale z zakresu niebieskiego aczkolwiek taki chlorofil  A  i C2 ma 2 szczyty pochłaniania zarówno niebieski i czerwony czyli z całego pasma dla ludzkiego oka odbija zielony. 

6) Był taki eksperyment że Panowie wzięli 2 rodzaje korali i oświetlali je światłem o różnym kolorze (niebieki, biały, zielone, czerwony). Wzrost pod niebieskim  i białym  był najlepszy z lekką przewagą niebieskiego (28:00), montipora jako tako radziła sobie również pod zielonym i czerwonym ale pollicipora już nie bardzo.Zmierzono również gęstość pigmentu w zooxantelach i trend z grubsza był taki sam - niebieski i biały wychodził lepiej ale różnie w różnych gatunkach - > wniosek z grubsza taki że ogólnie niebieskie i białe jest lepsze niż samo czerwone czy zielone ale zależy trochę od konkretnego korala.

7) Tak wygląda pigmentacja w koralu - to też jest taki miks różnych kolorów i w zalezności od tego  czy bardziej rozwinie się niebieska nitka czy czerwona itp to koral może zmienić kolor. Czynniki wpływające na intensywność konkretnych pigmentów (ich gęstość itp) to m.innymi światło

image.png.f6d73fca2a2b6427956118f68f5275ef.png

Koral jak widać też ma swój kolor pomijając zooxantele - zawdzięcza to pigmentom, które po pierwsze nie fotosyntetyzują - tj nie zamieniają energii słonecznej na np cukry itp a służą koralowi jak filtr ochronny przed promieniowaniem UV. Dzielą się ona z grubsza na fluorescencyjne i niefluoroscencyjne. Pigmentów jest w ciul, dzielą się na określone rodziny o wspólnych "korzeniach" - są ich setki jak nie tysiące

7a) Fluo polega na tym że pochłania określoną barwę światła i odbija inną o inny kolorze (i to obecnie jest światowa moda na piękno korali) :) - Przykład pochłania żółte światło - świeci na pomarańczowo. Sporo ich pochłania właśnie okolice UV i niebieskiego a świeci na inne ładne kolory.Zasadniczo kierunek jest taki że pochłania fale krótsze a odbija dłuższe (mniej energetyczne) - czyli na wykresie spektrum z lewa pochłania, świeci tymi bardziej na prawo

7b) niefluo - jak nazwa wskazuje pochłania określony kolor a odbija pozostałe bez zmiany jednego światła na inne - jak zielona farba na płocie - pochłania wszystko poza zielonym

8 ) Są inne czynniki wypływające na kolorystykę pigmentów temperatura (nie bardzo w zakresie jaki jest w akwarium zazwyczaj), makrolementy, nutrienty - bardziej jako paliwo dla zooxanteli które przesłonią pigment korala, metale (głównie miedź), mikroelementy

9) Swiatło ilość i jakość :  (40min) - Czerwone światło wg Pana jak w KZ Fiji dla korali raczej niepotrzebne, ale dobre paliwo dla cyjano. (moja uwaga że te jego wykresy to trochę zbyt uproszczone - KZ Kiji nie ma aż takiego strzału w zakresie czeronego swiatla jak on tam na wykresie namalował)

10) 42min - korale przez miliony lat nauczyły się sobie radzić z określoną ilością światła jak na wykresie (ilościowo i jakościowo) - walenie większą ilością konkretnego światła np niebieskiego niż ma to miejsce w naturze może być szkodliwe dla korali - nałożone na siebie wykresy światła słonecznego i sztucznego na 44:11 - jak widać ostre strzały w określonych punktach, niżej niż w naturze w pozostałym zakresie - ale średnio dla oka imho wychodzi podobnie jasno - tylko że zamiast ładnie rozmtye po całości na określonym poziomie to średnia wychodzi z 3 górek

11) 48min HQI Radium 20kK 1000W ma co prawda strzał w niebieskim, ale pozostałe spektrum z grubsza się zgadza z tym co robi prawdziwe słońce w pozostałym zakresie. Wygląda na to że korale sobie w miarę radzą z tym strzałem dzięki obecności zielonego fluorescencyjnego pigmentu, który pochłania to niebieskie światło i świeci na zielono ale prywatnie wątpię aby był im on niezbędny w takiej ilości.

Reasumując ja bym był przeciwnikiem osiągania "jasności" i mocy poprzez strzał w określonym punkcie pasma lub jako mix z kilku punktów bo w naturze przykładowy składnik niebieski w świetle nie jest tak wysoki a "jasność i moc" jest równomiernie rozłożona na całe spektrum. Mam wrażenie że jak byśmy strzelili w korale tylko tymi najbardziej potrzebnymi częściami pasma jednocześnie w ilościach jakie są faktyczne potrzebne to w akwarium dla naszego oka było by po prostu za ciemno.

image.jpeg

• Like 2
  • Upvote 2
Odnośnik do odpowiedzi