Skocz do zawartości

Oświetlenie pod nowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie zbierania sprzętu do nowego akwarium bo moje pokolce nie mają już jak pływać. 

Będzie 160x70x50 lub 160x60x50 bo mam dwa miejsca w pokoju i jeszcze nie zdecydowałem gdzie stanie.

Zastanawiam się nad lampa hybrydą ATI 4x80w plus 4x75led lub Pacific sun hyperion r2+ 4x80 i 4x135led

Zostaje też wariant 3xkessil lub 3 hydry 32 bez T5.

Będę trzymał podobne jak teraz większość LPS plus trochę SPS na górze.

Podpowiedzcie

Odnośnik do odpowiedzi

Wymiar oczywiście 160x70 ale ja bym radził wysokość 60. Obydwie hybrydy odradzam, o ATI nic dobrego nie słyszałem, a PS radzę omijać z daleka i to szeroko... Jak same led to skłaniałbym się do Kessil, Robert (@RobertK) ma 6 szt. nad baniakiem 160x80x60h i jest bajka ale u niego las samych sps'ków ?

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli głównie pod LPS to Kessil i będzie efekt kosmos, jednak Acropory nie będą rosły zbyt szybko. Osobiście gdybym budował akwarium pod LPSy to wybrałbym Kessila. 

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie znajomy ma nad akwarium 180x55x70 3szt kesille i LPS wyglądają bajkowo.

Tylko do SPS 3 szt na moje starczy? Bo 4 szt budżet może nie udźwignąć ?

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkie te lampy przewidziane są na około 60cm akwarium więc pewnie da radę. Najwyżej dokupisz jeszcze jedną gdy wygrasz w lotto ;)

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 12.06.2020 o 13:54, jarek napisał:

Wymiar oczywiście 160x70 ale ja bym radził wysokość 60. Obydwie hybrydy odradzam, o ATI nic dobrego nie słyszałem, a PS radzę omijać z daleka i to szeroko... Jak same led to skłaniałbym się do Kessil, Robert (@RobertK) ma 6 szt. nad baniakiem 160x80x60h i jest bajka ale u niego las samych sps'ków ?

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 12.06.2020 o 13:54, jarek napisał:

6 szt. nad baniakiem 160x80x60h i jest bajka ale u niego las samych sps'ków 

Jak dobrze pamiętam to Robert dopala jeszcze chyba czterema świetlówkami. Chyba, że całkiem wyrzucił T5.

Odnośnik do odpowiedzi

Kessila trzeba raczej ustawiać na max bo chociaż to najładniejsze światełko led to jednak jest to tylko max 90W rozproszone soczewką. Tak jakby Radion czy Vervve z tylko jednym klastrem diodek. Jednak cena Kessila 360x to 1/2 lub 1/3 innych markowych lamp, więc można sobie kupić 2 na te 60cm akwarium i uzyskać lepsze warunki dla SPS. 

Na YT jest kilka filmów z pomiarami PAR różnych modeli Kessila.

Odnośnik do odpowiedzi

Robert nadal ma 4x80W jeszcze dodatkowo do 6x LED. Realnie mamy z Robertem podobne litraże i wymiary a jego oświetlenie pobiera więcej prądu jak moje 800W 10x80W T5

Ale pamiętajmy że światło należy dobierać też do tego co ma być w zbiorniku a nie tylko do wielkości.

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, norbi2222 napisał:

Jak dobrze pamiętam to Robert dopala jeszcze chyba czterema świetlówkami. Chyba, że całkiem wyrzucił T5.

No właśnie. Mam taki plan aby kupić stellar giesemann 4x24 t5 + zamontować  istniejącego kessila A360we. Nie wiem czy pod spsy  da radę. Kurcze nie mam doświadczenia. Kiedyś swego czasu kupiłem trzy acroporki, umiejscowiłem je na  wyższej partii skały oczywiście pod kessila i co i dupa. Po kilku dniach zbielały i odeszły. Ustawienie kessila to kolor 35 a intensywność 65.

Odnośnik do odpowiedzi

Kessil A360 Tuna Blue daje max 316 PAR pod samą lampą na głębokości 15cm według tego pomiaru.

Co do Stellara to super pomysł, T5 wypełnią spektrum i doświetlą równomiernie akwarium, a sama lampa wygląda super zgrabnie i można w niej ukryć lampy LED, unikając tych śmiesznych mocowań rujnujących estetykę. 

Odnośnik do odpowiedzi

Takie żeby się Tobie podobało. Wszystkie świetlówki pokrywają z grubsza to samo spektrum niebieskie plus mają drobne dodatki w innych częsciach spektrum, które robią dużą różnicę dla ludzkiego oka, ale dla korali już mniejszą. Jednak żeby powyciągać wszystkie pigmenty, czy choćby zieleń i żółty, a nie tylko fluo, trzeba dorzucić coś "białego".

Odnośnik do odpowiedzi

Artur ogólnie wszystkie nowe lampy mają problemy, nie tylko hybrydy. To już nie te czasy że wystarczyło powyginać blachę na warsztacie by zrobić ładną obudowę i wrzucić do niej dobrą elektronikę. Teraz to wszystko jest "smart" i trzeba zaprogramować lampę, napisać soft na Windowsa i Maca, appka na Androida też musi być... i tutaj nawet Niemcy się często wykładają.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Może orphek LED bary? Zza oceanem chwala. Masz wersję dzienną i niebieskie. Bez bajerów związanych ze sterowaniem. Sam osobiście teraz zamówiłem sobie klaster LED customowany właśnie na pasmo Orpheka. Zobaczymy jak to będzie działać. Ciężko się nie zgodzić z Michała słowami - teraz proste rozwiązania to już praktycznie DIY zostają ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Też oglądałem orpteki ale chyba zdecyduję się na lampę hybrydową. 

Akwarium z wymiarem 155x70x50 zostało mi tylko ustalić miejsce gdzie ma stać bo mam dwie miejscówki i debatujemy w domu z żoną gdzie jest lepiej.

Powoli sobie zbieram sprzęt i na jesień startujemy.

Już na poczet nowego akwarium pływa u mnie 4 cm xanturum. Trochę się bałem dodawać go do mojego białobrodego ale udało się 

Odnośnik do odpowiedzi