Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładam swoje pierwsze akwairum morskie. Akwarium dzisiaj do mnie dotarło 80x45x45 oraz tidal 75. Czekam jeszcze na 2 cyrkulatory nw4. Co do reszty sprzętu mam spory dylemant. Chodzi o lampę i odpieniacz. Moimi faworytem są lampy 2 x fkuval marine 3.0 oraz odpieniacz fluval ps1 protein skimer. Chciałem zapytać o opinie tego sprzętu i czy przypadkiem nie warto pomyśleć o czymś inny w podobnym przedziale cenowym?Akwrium bez SPS, sucha skala,zywy piach i max 7 małych rybek:) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli na oświetlenie chcesz wydać około 1200zł?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mimo wszystko 60W nie za mało? 

Koniecznie musza być ledy? 
Zawsze możesz wybrać ati np 6x24W i zacząć od świecenia 4 świetlówkami. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fluval PS1 jest bardzo słaby i awaryjny. W tym przedziale cenowym trzeba być nastawionym na umiarkowaną wydajność pienidła, ale osobiście popatrzyłbym na ofertę Bubble Magusa lub Tunze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Michał. Lepiej dołożę i wezmę tego tunze. Teraz kusi mnie żeby wziąć cały zestaw Tunze reef pack 250. W końcu znany z YT pan "AA" tak miał i śmigało ale ten tidal ma większą komore na absorbery więc chyba lepiej Tidal??czym najlepiej zapełnić taki filtr podczas dojrzewania a czym gdy ten proces się zakonczy? Dziękuję wszystkim✌️

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tidal bardzo fajny i sprawdzony sprzęt. Odnośnie odpieniacza tunze - możesz się mocno rozczarowac jakości i kultura pracy. Mocno plastikowy (w sensie słabe spasowanie) i mikrobable w słupie wody. Na YT sporo tego znajdziesz (bubbles tunze 90xx). Tak jak Tunze to sprzęt klasowy tak ich odpieniacza wewnętrzne to tak... Hmmm... Nie da się mieć wszystkiego perfekcyjnego, a przynajmniej 9004 taki jest (a konstrukcje 9001 i 9012 są takie same także...)

Ps - opinia na bazie użytkowania tidal110 jak i tunze 9004 ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zostaje tidal i odpieniacz tunze bo jeszcze trochę i rozpocznę metoda "bez odpieniacza":) Napiszcie proszę czym mam tego tidala wypchać?  Czy life bio fil, nano tech bio sphere,Microbe lift sil1out2 no i włóknina będzie ok?dzięki. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz to zależy od wielu czynników, z których najważniejszy to akwarysta.

Napisałeś że będzie żywy piach i sucha skała, więc to jest twój filtr biologiczny i ceramika tutaj jest zbędna. Gdyby to było moje akwarium to na pewno najpierw skupiłbym się na filtracji mechanicznej, żeby w wodzie nie pływało paskudztwo. Czyli włóknina/gęsta gąbka i może po niej jakaś bardziej "gruboziarnista" gąbka. Później pewnie kupiłbym słoiczek Phosguardu na jakby co, Matrix (albo inny/dobry/do morskiego węgiel) w małych dawkach żeby na bieżąco ściągać barwniki z wody tak jak i smrodki, gdyby się okazało że jest problem ze związkami azotu to Purigen.

Ale przede wszystkim akwarysta ? czyli skoro to pierwsze morskie, to ryby karmić raz dziennie i mało, jeśli nie chudną to znaczy że im wystarczy. Zażywać węgiel, tudzież pić herbatkę z Melissy aby powstrzymać się od zakupu tych wszystkich cudownych preparatów akwarystycznych. Bo od lania tego wszystkiego zaczynają się problemy. Robić podmiany co tydzień i bez wymówek. I daj mu dojrzeć, nie lej niczego na glony itp przez minimum pierwszy kwartał.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Michał napisał:

Wiesz to zależy od wielu czynników, z których najważniejszy to akwarysta.

Napisałeś że będzie żywy piach i sucha skała, więc to jest twój filtr biologiczny i ceramika tutaj jest zbędna. Gdybym to było moje akwarium to na pewno najpierw skupiłbym się na filtracji mechanicznej, żeby w wodzie nie pływało paskudztwo. Czyli włóknina/gęsta gąbka i może po niej jakaś bardziej "gruboziarnista" gąbka. Później pewnie kupiłbym słoiczek Phosguardu na jakby co, Matrix (albo inny/dobry/do morskiego węgiel) w małych dawkach żeby na bieżąco ściągać barwniki z wody tak jak i smrodki, gdyby się okazało że jest problem ze związkami azotu to Purigen.

Ale przede wszystkim akwarysta ? czyli skoro to pierwsze morskie, to ryby karmić raz dziennie i mało, jeśli nie chudną to znaczy że im wystarczy. Zażywać węgiel, tudzież pić herbatkę z Melissy aby powstrzymać się od zakupu tych wszystkich cudownych preparatów akwarystycznych. Bo od lania tego wszystkiego zaczynają się problemy. Robić podmiany co tydzień i bez wymówek. I daj mu dojrzeć, nie lej niczego na glony itp przez minimum pierwszy kwartał.

Michał dobrze gada... bo jak już kupisz pierwszą niebieską butelkę to po Tobie potem pół lodówki zawalone ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie tak. Potem żona mnie pogoniła z domowej lodówki i musiałem kupić drugą tylko na Zeo ?

IMAG0516.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Michał napisał:

Dokładnie tak. Potem żona mnie pogoniła z domowej lodówki i musiałem kupić drugą tylko na Zeo ?

IMAG0516.jpg

Ja to właśnie drukuję na drukarce 3d pojemnik do trzymania tych małych butelek ?

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ooooooo beko=) Dzieki panowie za rady i dobra atmosferę. Wyczytałem że gąbki absolutnie nie bo się zbiera detrytus...cykająca bomba itd.  A co powiecie na AF rock?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak się komuś nie chce czyścić gąbek, wymieniać włóknin to pewnie, niech rybia kupka sobie pływa - a co to za paproszki pływają? - detrytus :D Jak w tym powiedzeniu o 'g' w wentylator, to tu jest 'g' w cyrkulator ;)  

Chłopaki z forum kupują włókninę na metry na allegro i wymieniają codziennie, nic się nie zbiera i pracy przy tym minimum.

Nie wiem co to jest AF rock, ale przypuszczam że jakaś sztuczna skała. Prawdziwej jeszcze nikomu nie udało się podrobić, te różne sztuczne skały pojawiają się i znikają sezonowo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi