Skocz do zawartości
sith114

Wypranie/Ciemnienie Spsów.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jakie macie doświadczenia jeśli chodzi o jaśnienie i ciemnienie Acropor albo ogólnie spsów. Rozkręcona ledówka + niskie parametry spowodowały u mnie dosyć pastelowe kolorki szczególnie u prostszych spsów Pocillopora/Seriatopora Montipora parę akr tez wyjaśniało. W sumie na ten moment głównie dla mnie się liczy zdrowie i życie korali, a nie idealne kolory. Dlatego chciałbym przejść na bardziej ciemną stronę mocy. Ale jak? 6 małych rybek w 125l, żarcie sypane łopatą, a no3<1 i po4~0,01 Salifert i Hanka 736, no3 pare dni temu było robione u znajomego Nyosem wyszło to samo ? Dozowane od kz na ten moment: Sponge Power, Coral Vitalizer, Pohl's Xtra, Aminoacid Concentrate. Ledówka oczywiście skręcona na 75% tego co było poprzednio, a zastanawiam się czy jeszcze nie zejść z mocy.

Przykładowe zdjęcie:

Matecznik u znajomego:

tUmfP56.jpg

Moja szczepka po tygodniu może ciut dłużej:

qN1ZU9C.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako, ze niedługo będę musiał kupić pohl’s xtra zastanawiam się czy może nie kupić wersji special? @Michał czytałem Twoje posty na temat wersji podstawowej i teraz rozważam czy może zmienić? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krzysiek patrząc na te zdjęcia wydaje mi się, że to nie niskie parametry ale jednak za dużo światła/brak aklimatyzacji do jego intensywności. 125 litrów to nie ocean i jednak 6 ryb tam jest, mówisz że hojnie karmionych, więc nie wydaje mi się żeby była potrzeba podbijania NO3 chemikaliami. Tym bardziej że NO3 i PO4 masz w niskich, lecz wykrywalnych zakresach. Można przykręcić filtrację, mniej mediów, mniejszy przepływ, odpieniacz ustawić na bardzo sucho i nutrienty pójdą w górę. Tu chodzi o znalezienie równowagi a nie walkę z filtracją :) No i Special to jest raczej mocna rzecz do dużych zbiorników. Może się okazać że nie będziesz tego wcale używał, więc szkoda pieniędzy. Nie wkręcaj się w tą spiralę, że chemia na wszystko, a potem chemia żeby zniwelować skutki uboczne poprzedniej chemii itd. Chyba że chcesz żeby pan ze sklepu kłaniał Ci się w pas gdy ujrzy Cię w drzwiach ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Michał napisał:

Krzysiek patrząc na te zdjęcia wydaje mi się, że to nie niskie parametry ale jednak za dużo światła/brak aklimatyzacji do jego intensywności. 125 litrów to nie ocean i jednak 6 ryb tam jest, mówisz że hojnie karmionych, więc nie wydaje mi się żeby była potrzeba podbijania NO3 chemikaliami. Tym bardziej że NO3 i PO4 masz w niskich, lecz wykrywalnych zakresach. Można przykręcić filtrację, mniej mediów, mniejszy przepływ, odpieniacz ustawić na bardzo sucho i nutrienty pójdą w górę. Tu chodzi o znalezienie równowagi a nie walkę z filtracją :) No i Special to jest raczej mocna rzecz do dużych zbiorników. Może się okazać że nie będziesz tego wcale używał, więc szkoda pieniędzy. Nie wkręcaj się w tą spiralę, że chemia na wszystko, a potem chemia żeby zniwelować skutki uboczne poprzedniej chemii itd. Chyba że chcesz żeby pan ze sklepu kłaniał Ci się w pas gdy ujrzy Cię w drzwiach ?

Odpieniacza nie ma :D Jeśli chodzi o filtracje fakt mógłbym skręcić kaskadę bo chodzi na 100% wtedy przepływ wody przez media byłby mniejszy. Tak w sumie o tym nie myślałem wcześniej ? A co do światła fakt lekko pojechałem z podkręcaniem lampy. Aktualnie jest skręcona na 75% tego co wcześniej było ustawione. A jeśli chodzi o kaskadę to mam Tidala 110 wypełnionego matrixem z zestawu i jednym opakowaniem life bio filla.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi