Skocz do zawartości

NaNo3 Dozowanie

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym , że mam spory problem z azotanami ciągłe zera postanowiłem troszkę poeksperymentować , trafiłem na stronę Testera tam znalazłem kalkulator w jakich proporcjach rozpuścić proszki no i do dzieła. Z wyliczeń kalkulatora wynika , że dodanie 1ml do 1000 litrów wody podnosi się NO3 do wartości 0,15 myślicie , że jest to bezpieczna droga ? Mam już wszystko rozrobione ale w głowie pozostaje lać czy nie ? Jeśli macie jakieś doświadczenia to podzielcie się nimi.

Odnośnik do odpowiedzi

Ja od lat leję to https://allegro.pl/oferta/easy-life-nitro-250ml-azotany-no3-najlepszy-4963804794

Podnosisz NO3 i od razu odrobinkę potas (roztwór KNO3) Wszystko już wyliczone przez producenta, 10ml wlane do 500l podnosi NO3 o 2.0ppm, a potas o 1.3ppm. Czyli koncentracja preparatu bardzo wygodna i można sobie swobodnie regulować NO3 tak jak chcemy.

Pewnie możesz używać NaNO3, ale ty nie robisz podmian więc sód będzie się akumulował (tak jak przy ballingu), dlatego ja bym wybrał KNO3 i gotowy preparat za jedyne 20zł bez żadnego kombinowania. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ja dozuję wg. przepisu Bartka i korale są zadowolone. Polimery wyzerowały mi no3 i zacząłem dozować wg. tej instrukcji:

Odmierzamy na wadze równo 137gram Na NO3. Skąd ta wartość? Otóż w tej wadze azotanu sodu jest niemalże dokładnie 100g azotanów. Następnie rozpuszczamy odważone wcześniej 137g NaNO3 w 500ml wody RODi w naczyniu z podziałką objętościową. Azotan sodu bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie więc szybko otrzymamy klarowny roztwór. Następnie dolewamy uzupełniamy pojemnik do 1L wodą RODi . Czemu tak robimy? Już tłumacze. Wiemy ze 137g NaNO3 to 100g NO3. Rozpuszczając te 100g w wodzie otrzymujemy roztwór o stężeniu NO3 100g/1000ml. Jeden ml tego roztworu (odmierzony np. strzykawką 1ml z testu Saliferta kH, Mg, Ca) podnosi NO3 w 100L wody w akwarium dokładnie o 1mg/L .

Uwagi:

Radziłbym ten 1ml podawać na 2-3 razy dziennie.

Przygotowany roztwór wystarcza na długo więc należy trzymać go w szczelnej butelce

Warto zagadać w lokalnej aptece o odważenie tych 137g – będzie dokładniej. Wtedy też można robić mniejsze ilości – wystarczy tak samo dzielić NaNO3 i wode.

Pisze tak obszernie żeby każdy mógł zrozumieć metodologię, ponieważ w ten sposób można odmierzać ilości substancji rzędu 0,001g w domowych warunkach.

Zanim zdecydujecie się dozować NO3 upewnijcie się że dobrze rozumiecie wyliczenia.

Jakby co to pytajcie – zawsze chętnie odpowiem o ile znam odpowiedź 

Oczywiście metoda wymaga częstej kontroli NO3 w baniaku – upewnijcie się że macie wiarygodne testy.

Odnośnik do odpowiedzi

Ja rozrobiłem według kalkulatora Bartka , czyli 100gr rozpuszczam w 400ml wody RO do rozrobionego roztworu uzupełniam czystym RO do 500 ml , tak przygotowany roztwór dozowany 1 ml podnosi NO3 w 1000 litrów o 0,146 mg/l. Czas pokaże czy idę słuszną drogą. 

Odnośnik do odpowiedzi