Skocz do zawartości
fal

Mętna woda

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie niby wiem o co chodzi a za nic w świecie nie potrafię wykrystalizować wody. Ten zbiornik powoli zaczyna mnie męczyć dojrzewanie trwa i trwa i trwa owszem jest lepiej ale do ideału to droga daleka , stosuję lampę UV , reaktor biopellets skręcony do minimum może z 30 litrów na godzinę , wylot skierowany bezpośrednio do pompy odpieniacza a woda jak była delikatnie mętna tak jest , owszem zdarzają się dni , że jest bardzo klarowna ale to jest tak rzadko , że szkoda gadać. Teraz pytanie myślicie , że węgiel może coś zmienić ? Jeśli nie węgiel to czego szukać ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem bardzo podobnie jak wystartowałem na "malowanej skale" - dość długo borykałem się z mętną wodą. Ostatecznie udało mi się rozwiązać problem przez zastosowanie ozonu podawanego do odpieniacza. Wcześniej, też wsadziłem sera silicate ale w pierwszym tygodniu nie widziałem jakieś super poprawy, więc dołożyłem ozon i w takim zestawie woda mocno się wyklarowała.

IMHO to ta malowana skała, to nieporozumienie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek,

Ja nie mam malowanej skały , ale ozon też rozważałem jeśli mam być szczery mam też wrażenie , że strasznie ciężko jest utrzymać klarowną wodę bez piasku w akwarium ale mogę się mylić. Najdziwniejsze jest to ,że raz woda jest w miarę klarowna a drugiego dnia mętna a nic nie zmieniam w systemie. Wierzę jednak , że za zakrętem będzie już tylko lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek , 

Jakiego używasz ozonatora ? Doczytałem w necie , że nie jest zalecane ozowanie przy metodzie probiotycznej jakie jest Twoje zdanie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ozonator sander, używam wg zasady odpowiednio 100mg/h do 1000l, u mnie szedł 24h na połowę zakresu ale jak zaczynasz pierwszy raz z ozonem to dawkę bym pomału zwiększał i obserwował.

Ozon to jedna z wielu metod prowadzenia akwarium, nie zaobserwowałem aby przy dozowaniu ozonu spadła mi wydajność biologiczna. Kiedyś wyczytałem, że "wypalone" życie ozonem trafia do toni wodnej gdzie jest bardzo dobrą pożywką dla korali i bakterii - może coś w  tym jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Darek a czy przypadkiem nie pylą Ci polimery i dlatego masz mętną wodę?

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Polimery mam bardzo mocno skręcone w zasadzie jest delikatny odciek i trafia bezpośrednio do pompy odpieniacza. Pisałem wcześniej , że woda raz na jakis czas potrafi się wykrystalizować po czym staje się z powrotem mętna. Dodałem węgiel ale to nic nie daje być może jest troszkę lepiej ale może dlatego , że chcę widzieć że jest lepiej :).  Parametry mam cały czas zerowe NO3 dolewam dziennie po 3ml ale testy nie pokazują nic , systematycznie dawkowanie zwiększam więc może kiedyś test w końcu coś pokaże. Nie chcę lać wiadrami bo wiemy jak to może się skończyć. No nic czekam może kiedyś zrobi się klarownie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe do jakiej dawki dojdziesz. Ja leję 3 ml dziennie na 400 litrów ale odłączyłem dwa miesiące temu odpieniacz i mam same polimery plus siporax i dalej no3 jest zerowe. Czyli polimery działają bez odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 8.08.2020 o 23:11, chimba napisał:

Czyli polimery działają bez odpieniacza.

Oczywiście :) W końcu są pożywką, a nie żadną cudowną technologia :) odpieniacz jest zalecany do usuwaniu nadwyżki wynikającej właśnie z dostępu polimerów ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak sobie radzicie w akwarium bez piasku generalnie jest super żeby utrzymać parametry w ryzach ale z drugiej strony ciągle pływające odchody rybie to jakaś masakra jak sobie z tym radzicie ? Ja na pompę zakładam gąbkę ale średnio to zdaje egzamin poza tym codzienne czyszczenie gąbek to jakaś masakra.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wata / filtr F5 do rekuperacji sprawdza się fenomenalnie w zbieraniu syfku z wody.  Do tego jest nie drogi. Na spływie do sumpa zamontuj i wymieniaj co kilka dni. Jak uda ci się zamontować półkę w sumpie nad poziomem wody to już w ogóle bajka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie w tej chwili wszystko zbiera gąbka w filtrze. Widziałem patent z wkładaniem takich filtrów do morszczaków, aż nie wyczyszczą, albo z owijaniem pomp cyrkulacyjnych gąbką i też zbierają syf wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Michał ,

Z owijaniem pomp cyrkulacyjnych patent fajny ale na dłuższą metę nie do zaakceptowania wyciąganie pompy codziennie to nie mój świat tak jechałem przez kilka miesięcy masakra. Ogólnie wydaje mi się , że decydując się na akwarium bez piachu z bardzo dużą cyrkulacją zgadzamy się na to , że w toni wody zawsze bedzie coś pływało więc jeśli chce się to zmienić to pewnie trzeba iść  w kierunku piasku. Mam tak duże pokolce , że jak walną czopa to smród się ciągnie przez całą wodę :). Jakie zalety ma akwarium bez piasku ano takie , że zgraja pokolcy ma co jeść robi się zielone pastwisko i rybska cały czas skubią glony a przez to są tak wypchane , że szok niczym nie jestem w stanie ich tak wykarmić. Decydując się na piasek odbieram im pastwisko a tego nie chcę jednak jak nie znajdę złotego środka to będę zmuszony wsypać piasek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi