Skocz do zawartości
lrogoda

System Zeovit + dodatki, prośba o korektę.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam zbiornik 1k w obiegu, kilka sporych SPS, paręnaście szczepek w sumpie, baling + FM Trace . Przeszedłem na zeo 6 m temu. Aktualnie PO4 0,02, NO3 0 - 0,2. Stosuję następująco: Zeovit 2l, Zeostart 1,8ml/d, ZeoBac 10k/2xtydzien, ZeoFood 10k/3xtydzien, Sponge Power5k/d, Coral Vit i AA po 5k/3xtydzien. Chce dodać Flatworm+CB po 5ml/co 2 dzien. Generalnie kolory mam wyblakłe, ucieka mi intensywność. Przyrosty widać. Co powiecie o takim zestawieniu ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć Łukasz,

witaj na reefclub.pl ?

Widziałem że tam masz drugie konto "pokolec", które się zablokowało. Odblokowałem je, możesz sobie wybrać którego będziesz używał. 

Musimy rozgryźć czego brakuje w akwarium. Czy mamy mało mikroelementów, czy może za mało papu.

Tego ballinga FM podajesz w pełnych dawkach według opisu producenta, czy zmniejszyłeś dawki dla bezpieczeństwa? Nawet jeśli lejesz pełne to prawdopodobnie w akwarium są niedobory niektórych elementów, bo FM Balling Light jest tak zaprojektowany że częściowo coś tam uzupełnia, ale i tak dodatkowo trzeba lać FM Color Elements. 

W takiej sytuacji Coral Booster na pewno pomoże w uzupełnieniu deficytów mikroelementów.

Podmianki są robione?

Super by było gdybyś pokazał zdjęcia Acropor, jak wygląda czerwony, niebieski itd. Jeśli masz Montipory talerzowe to rzut oka na czerwoną i zieloną też może dużo powiedzieć o sytuacji w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej,  zostaw mi to konto :) 

Źle mnie zrozumiałeś, ballinga rozrabiam sam z proszków według starej proporcji :) Trace Elements (3 buteli) leje 5ml/ 1l balinga do odpowiedniego karnistra, mam dwa kanistry jeden KH i Ca+Mg. 

Podmianki co tydzień 60l na soli FM, raczej deficytu mikro u mnie nie ma. Chiałem oodac ICp bezpośredni ale nie wiem jak. 

https://www.dropbox.com/s/saz5v0r93emt7xq/Results_2020_08_20_20521.jpg?dl=0

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodziło mi o dawki mikroelementów, które dolewasz do ballinga, ale testy wyglądają dobrze.

Przetestuj "piwko" (CB+FWS), kolory powinny się poprawić, a na pewno przyrosty ruszą "z kopyta". Jeśli za miesiąc uznasz że kolory wciąż są zbyt blade możesz spróbować pobawić się filtracją by odrobinkę podnieść NO3 i PO4. Ewentualnie później jeśli uznamy że to jednak wina niskich nutrientów można wprowadzić Pohl's Xtra lub Pohl's Xtra Special.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na teście mam Jod i Stront lekko za wysoki. Czy któraś z buteleczek stosowanych w mom przypadku może podnosić te pierwiastki? I jak z dozowaniem, zostawiłbyś tak czy wrócił do dozowania podręcznikowego? Piwko planuje również przez pół dozowac. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak naprawdę to trzeba patrzeć na korale, a nie wyniki testów. Jakby nie było trzymamy je w sztucznym systemie i chcemy wybarwić w sztucznej wodzie pod sztucznym światłem. Nikt Ci tak naprawdę nie powie ile lać do Twojego akwarium. Musisz sam obserwować jak zwierzaki reagują na zmiany.

Jod podejrzewam że jest w tych dodatkach do ballinga z FM.

Jeszcze o wynikach testów, są zbiorniki prowadzone 100% metodą Triton, wszystkie parametry "wzorowe"... i mówiąc kolokwialnie - nie powalają. Dlatego tylko obserwacja i lanie "na oko" :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Dodałbyś jeszcze jakąś butelkę, czy to co aktualnie wystarczy ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że butelki się kupuje dopiero kiedy zajdzie potrzeba, bo mniej to często lepiej w naszym hobby. Na razie wprowadzasz "piwko" i to jest faktycznie super sprawa dla każdego akwarium, nie tylko na zeo. Poza tym obserwuj te kolorki, jeśli się nie poprawią podnieś troszkę NO3, powiedzmy do 2.5ppm i PO4 do 0,03-0,04.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, ale podstawowe takis jak zeoback, zeostart, ZeoFood, sponge power rozumiem że zostają? Jak z węglem? Stosujecie zgodnie z Instrukcja, czyli wymiana co 2 tyg i 0,5l/1000 przy przepływie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, podstawy zostają. Osobiście wszystko robię zgodnie z instrukcjami KZ, bo to nie są wyssane z palca poradniki tylko informacje o tym jak Thomas dozuje/prowadzi w swoich zbiornikach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko ile masy koralowej ma Thomas w swoich zbiornikach :) ale dzięki za info, zaczynam od dziś stosować piwo, dam znać jakie efekty. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest bardzo trafne spostrzeżenie, ale właśnie ten sklepowy zbiornik trzeba traktować jako punkt odniesienia w dobieraniu dawki początkowej do swojego akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanko, czy piwko można mieszać z czymś innym i czy można podać z pompy ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, lrogoda napisał:

Pytanko, czy piwko można mieszać z czymś innym i czy można podać z pompy ?

Skoro nie trzeba jakos specjalnie go przechowywać to wystarczy dokładna pompa i można spokojnie dozować ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli bez problemu robię z całego FW i CB mieszankę i podpinam pod pompę ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, lrogoda napisał:

Czyli bez problemu robię z całego FW i CB mieszankę i podpinam pod pompę ?

No ja myślałem o 2 pompach ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pojawia się pytanie czy nie wymieszane działać będzie tak samo?:p

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że się "spotkają" i wymieszają w zbiorniku. Na początku wszyscy tak dozowali zanim Thomas napisał o piwku i jak on to podaje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejne pytanie. W jakich porach dnia i podajecie buteleczki? Chodzi mi o to czy że światłem czy bez, czy do sumpa czy zbiornika, czy może do filtra zeo. 

P. S dziś przez noc zjechały dwie małe acry. Red dragon i tricolor, odpadła im całkowicie tkanka. Jestem tydzień po wymianie kamieni, czy tu można dopatrywać się problemu? Czy po wymianie kamieni zwiększacie dawkę którejś z butelek przez jakiś czas? W podręczniku jest coś takiego przy ZeoFood. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podawaj wtedy kiedy Ci wygodnie, nie ma sensu robić z tego jakiejś sztywnej doktryny.

Jeśli zbyt szybko i zbyt nisko spadnie poziom organiki w wodzie to jest możliwe zamordowanie Acropory. Ale inne też powinny marudzić, ślinić się, słabo polipować. 

Pokazałbyś foty i byłoby wszystko wiadomo ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znajdę chwilę czasu to porobię foty. Generalnie słabo polipuja acry u mnie ostatnio. Choć od momentu jak leje piwko widzę poprawę. Piwko dobre jest, jednak dwóch acropora nie uratowało. Dodam że ostatnio zmieniałem oświetlenie, moze i to miało po części wpływ. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi