Skocz do zawartości

Wymiary akwarium morskiego a nowoczesne oświetlenie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam reefclubowiczów,

od pewnego czasu obserwuję komentarze na naszym czacie, jak i wątki w których forumowicze snują plany założenie nowych zbiorników. I uderza mnie trend do budowania zbiorników o tradycyjnych wymiarach. Zbiorników dostosowanych wysokością i długością do świetlówek T5, które powoli odchodzą do historii. 

Już ta długość, 60, 90, 120 i 150 obleci, ale dlaczego wysokość 50-60cm?

Na pewno wielu z was oglądało amerykańskie programy, lub odwiedzało oceanaria i było pod wrażeniem głębi i wysokości tych zbiorników, jaki fajny efekt to wywołuje. 

Powiem wprost, dlaczego w epoce lamp LED kupować/budować akwarium o wysokości 50cm, a potem lampę skręcać na 50% mocy aby nie popalić koralowców? Przecież to akwarium może być wysokie na 100cm i wtedy możemy ustawić te lampy na pełną moc, w dolnej połowie zbiornika mieć tradycyjne gruzowisko z rafą, a w górnej połowie przestrzeń dla ryb. Może wtedy to stadko Anthiasów zacznie wyglądać jak w naturze, pływające w grupie ponad rafą, a nie przeciskające się pomiędzy skałkami (jak Murena). A wody będziemy mieli więcej, parametry stabilniejsze...

Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Ja tak, patrząc na niektóre nowe akwaria w sprzedaży, o nietypowych długościach, 100cm, 75cm itd. Widzę że te wysokie, akrylowe akwaria w kształcie walca zaczynają pojawiać się pod strzechami...

Czy budowanie zbiornika wysokiego na 50-60cm to nie jest już czasem przeszłość wymuszona ograniczeniami lamp na świetlówki T5?

Odnośnik do odpowiedzi

Sam stoję przed tym dylematem... Ale wysokość idzie w parze z grubszym szkłem (koszta) ale to jest malutki detal... Dużym problemem jest obsługa wysokich zbiorników niestety... Sam bym chciał ścianę wody na minimum 60cm, a najlepiej 70cm... Ale z doświadczenia kolegów chyba bym nie chciał tego przerabiać na własnej skórze ;)

Choć odbijając od mojego subiektywnego odczucia problematyczniej wysokości to rzeczywiście światło ledowe pozwala przy  odpowiedniej optyce penetrować wysokie zbiorniki... chociażby pierwsze AI sol mialy optyki mieszane 70 i 30* o ile dobrze pamiętam. Tylko idąc Michał Twoim tokiem myślenia czy lampy T5 ograniczały wysokość przy założeniu, że górna część ma być zarośnięta, a dół "gruzowiskiem"? Chyba nie :)

edit: czytanie w biegu się kłania ;) jeśli chodzi o rozwiązanie z przestrzenią wolna nad rafa dla ryb to na sąsiednim forum był wątek Ediego gdzie zbiornik był 60 szeroki i bodajże 80h wysoki. Kapitalny widok przy fajnej aranżacji gdzie ten zbiornik niestety się nie doczekał bo jak szybko powstał tak szybko został zlikwidowany...

post-16958-0-13694500-1454630725.jpg

post-16958-0-78411800-1454630713.jpg

post-16958-0-90210400-1456169546.jpg

post-16958-0-82490000-1456006074.jpg

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Skomentuje to krótko dla mnie obsługa akwarium powyżej 50cm to problem. Bozia wzrostu nie dala, ale widziałem akwa 80 cm wysokie fakt robi wrażenie jak ktoś ma długie łapy to czemu nie? 😛

Chyba, że duża wiedza szczepki/ korale wsadzać hurtowo i jakoś to tak zrobić sensownie żeby łapki dały radę sięgnąć to kto wie. Ciężej moczyć łapy to demotywuje to i człowiek mniej będzie je wkładał co może wyjść na na dobre zbiornikowi ;)

Odnośnik do odpowiedzi