Skocz do zawartości

Dino. Walczyć nie walczyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium do czasu poza jakimiś małymi wpadkami fajnie szło do września. W skrócie przyszło dino i ile akropor wywaliłem do kosza nie liczę... Stosowałem h2o2 jakieś zaciemnieni różne cuda na kiju mądrych czytałem słuchałem rozmawiałem i hugo żeby nie użyć właściwego słowa. 

W skrócie akwa jak szło do przodu tak nagle stanęło i stoi albo cały czas postępuje regres. 

Nie wiem może ktoś spojrzy świeżym okiem lub z własnego doświadczenia będzie potrafił coś podpowiedzieć bo na ten moment ograniczam swoje działania do stwierdzenia co zbieleje to do kosza.

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, Michał napisał:

Robisz podmiany i mierzysz zasolenie wiarygodnym przyrządem? Robisz testy wody?

Zasolenie w granicach 34,5 ppt trzymam. Sprawdzam 2 miernikami u znajomych a oni porównywali z icp gotowa solanka itp. 

No3 po4 niezależnie od nawożenia czy nie nawożenia zeruje się samo.
No3 salifert po4 Hanka 736. 
podmiany wcześniej robiłem po 10% ostatnio za różnymi radami sprawdzałem brak podmian lub większe podmiany.

Np jeśli chodzi o bakterie na początku przygody lalem special blenda potem kz. Ostatnio dostałem od znajomego specyfik za oceanu. Vibrant.

Sól zwyczaj red sea niebieska. 

Odnośnik do odpowiedzi

Z mojego doświadczenia dino rozrasta się do plagi gdy w akwarium dzieje się coś nieprawidłowego. Mocno rozjechane parametry, zasolenie sporo odbiegające od normy itp.

U siebie robiłem zaciemnienia minimum 72h (akwarium oklejone czarnymi worami na śmieci, od góry też, ciemność "egipska" w środku", a potem duże podmiany takie 1/3-1/2 parę razy w tym samym tygodniu. 

Pierwszy raz miałem dino zaraz na starcie pierwszego zbiornika, hydrometr źle wskazywał i później po zakupie refraktometru okazało się że mam zasolenie mocno nie tam gdzie być powinno. 

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Michał napisał:

Z mojego doświadczenia dino rozrasta się do plagi gdy w akwarium dzieje się coś nieprawidłowego. Mocno rozjechane parametry, zasolenie sporo odbiegające od normy itp.

U siebie robiłem zaciemnienia minimum 72h (akwarium oklejone czarnymi worami na śmieci, od góry też, ciemność "egipska" w środku", a potem duże podmiany takie 1/3-1/2 parę razy w tym samym tygodniu. 

Pierwszy raz miałem dino zaraz na starcie pierwszego zbiornika, hydrometr źle wskazywał i później po zakupie refraktometru okazało się że mam zasolenie mocno nie tam gdzie być powinno. 

Przez mocno rozjechane parametry masz na myśli no3 po4 lub zasolenie? 

Moge pożyczyć tez zwykła lunetę  od red sea ale wiem ze znajomy sprawdza swój miernik z ta lunetka oczywiście po kalibracji. Wiec nie mam podstaw nie wierzyć. 

U mnie zaciemnienie przyniosło efekt najpierw ładnie czysto a potem następnych x korali w kibel a dino wróciło...

Ktos kto sam walczył zaproponował wyłączenie białego kanału w lampie. Jakiś efekt jest ze dino niby mniej i tak nie bombluje. A korale na niebieskim dają rade.  

Odnośnik do odpowiedzi

Odessać tego ile się da łącznie z dokładnym odmuleniem żwiru, od razu przy okazji 30-50% podmiany na ubogiej soli, całkowite zacienienie na 3 doby, w tym czasie podawać nadtlenek wodoru i mocna lampa UV. Po trzech dniach znowu podmiana na ubogiej soli, wodę utlenioną stosuj jeszcze przez 10 dni, światło w tym czasie tylko blue, na noc mocna UV. U mnie pomogło, ale to wszystko na raz, potem dokładnie obserwuj, jak tylko trochę zacznie wracać to nie świec białego, i UV włączaj tylko w nocy, większość gatunków dino się wtedy rozdziela i unosi w toni wodnej, przepływ do lampy UV zmniejsz o połowę niż podaje producent lampy.

Odnośnik do odpowiedzi

I słuchaj mnie i Mariusza 😎 a nie tych co na innych forach piszą że podmiany dokarmiają dino. Jeszcze bym dodał, że światło tylko blue i zacznij od 3h świecenia dziennie przez pierwszy tydzień po zaciemnieniu, a potem zwiększaj. I patrz czy dino nie wraca. 

Upewnij się że RO+DI spełnia standardy :) 

Ogarnij filtrację, to nie powinno być tak że musisz dolewać NO3 i PO4 żeby się bujało, przykręć odpieniacz, wyjmij ceramikę, czy co tam masz. Nie filtruj tak hardkorowo. Kombinuj żeby mieć stabilne NO3 = 2-5 & PO4 = 0,03-0,04.

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Michał napisał:

I słuchaj mnie i Mariusza 😎 a nie tych co na innych forach piszą że podmiany dokarmiają dino. Jeszcze bym dodał, że światło tylko blue i zacznij od 3h świecenia dziennie przez pierwszy tydzień po zaciemnieniu, a potem zwiększaj. I patrz czy dino nie wraca. 

Ogarnij filtrację, to nie powinno być tak że musisz dolewać NO3 i PO4 żeby się bujało, przykręć odpieniacz, wyjmij ceramikę, czy co tam masz. Nie filtruj tak hardkorowo. Kombinuj żeby mieć stabilne NO3 = 2-5 & PO4 = 0,03-0,04.

35 minut temu, Many 1974 napisał:

Odessać tego ile się da łącznie z dokładnym odmuleniem żwiru, od razu przy okazji 30-50% podmiany na ubogiej soli, całkowite zacienienie na 3 doby, w tym czasie podawać nadtlenek wodoru i mocna lampa UV. Po trzech dniach znowu podmiana na ubogiej soli, wodę utlenioną stosuj jeszcze przez 10 dni, światło w tym czasie tylko blue, na noc mocna UV. U mnie pomogło, ale to wszystko na raz, potem dokładnie obserwuj, jak tylko trochę zacznie wracać to nie świec białego, i UV włączaj tylko w nocy, większość gatunków dino się wtedy rozdziela i unosi w toni wodnej, przepływ do lampy UV zmniejsz o połowę niż podaje producent lampy.

Troche z waszych porad już wdrożyłem. Odłączyłem całkowicie kanał white w lampie i już widzę poprawę. Ceramiki też odjąłem. Wszystkim kurła miejsca w sumpach brakuje na ceramike, a ja litra wsypałem i zerują mi parametry no cyrk.

Odnośnik do odpowiedzi

I po zaciemnieniu jeśli zobaczysz że wraca świecąc 3h niebieskie, albo pózniej przy zwiększaniu, to od razu odessać, kolejne 72h zaciemnienia i duża podmiana. Przeważnie już się wtedy "nie podniesie".

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.10.2020 o 19:57, Michał napisał:

I po zaciemnieniu jeśli zobaczysz że wraca świecąc 3h niebieskie, albo pózniej przy zwiększaniu, to od razu odessać, kolejne 72h zaciemnienia i duża podmiana. Przeważnie już się wtedy "nie podniesie".

W czasie zaciemnienia duże podmianki wskazane akurat jutro mam robote remote to moge trzasnac ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Update z dzisiaj 25.10.2020.

Widać progres szczególnie po odessaniu wczoraj i zrobieniu 30% podmianki z minusów. Jedna akra do kosza, ale kto by się przejmował. ;)
Teraz jestem ciekawy jak po paru dniach czy dino będzie powoli wracać czy dalej wygasać

Odnośnik do odpowiedzi

Spoko loko powolne ruchy, dzisiaj ustawień lampy nie zmienię już. No ale jutro znowu białe off i w tygodniu 30% podmianka ;)
Dodam że wyjęcie ceramki też swoje dało ;) Parametry ładnie wykrywalne, a w górę też nie idą także powoli do celu.

Odnośnik do odpowiedzi