Skocz do zawartości

Koncepcja zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Serdeczna prośba o wytykanie złych pomysłów w moim planie na zbiornik i sprzęt, o którym poniżej. Ze mną nie trzeba się szczypać, można walić prosto z mostu. Jestem w tym nowy, więc mam świadomość, że miesiąc studiowania tego co tu na forum to ze mnie morszczaka nie czyni 😊 Kilka wątpliwości mam sam, które wylistuję na samym końcu, ale liczę na to, że wyłapiecie jakieś babole lub zadacie pytania zmuszające do przemyślenia tego czy owego. Nastawiam się, że akwa będę składał w lato lub wczesną jesienią, ale chciałbym sprzęt zacząć kompletować zdecydowanie wcześniej.

Z racji, że to projekt na spółę z moją żoną to akwa musi wyglądać i nie może być widać rur, kabli, etc. 😊 Z tego powodu korona i panel pionowy z lewej strony (tam będą rury i kable szły).

1598342528_01_Cao_.jpg.733860d4f4e5e18f036c777da673ae00.jpg

Akwa planowane głównie pod LPS i miękkie plus kilka (dosłownie) rybek i to niedużych, bo rozmiar na zbyt wiele nie pozwoli. Nigdy nie miałem przeładowanych zbiorników. Chcę spróbować bez odpieniacza, więc filtracja będzie poprzez rollermat na zrzucie i dużo skały w sump. Sporo skały będzie też w zbiorniku, chociaż nie chcę gruzowiska, ale konstrukcję, która będzie przewiewana przez cyrkulację. Bez piasku. Czyli coś na wzór metody berlińskiej, chociaż bez odpieniacza. Martwi mnie to skąd uzbierać dużo skały już z jakąś biologią, jak już będzie wszystko stało. Ale, miejsce na odpieniacz w sumpie przewiduje, żeby w razie czego można było go wstawić. No i regularne podmiany wody też w planach.

Rozmiar to 140x60x60, czyli 500 litrów. Oglądane będzie z dwóch stron (przód i prawa strona). Do tego komin zewnętrzny o szerokości 47cm, głębokości 13cm i wysokości 30cm. Cała hydraulika na średnicach 32mm *(1).

Stelaż poniżej. Wysokość dostępna od dolnego blatu to 84cm. Wydzielona część sucha (35cm szerokości) od mokrej (110cm), wentylacja wiatraczkiem przewidziana. Pobór powietrza spod szafki, która będzie stała na regulowanych nóżkach. Po prawej stronie sumpa zostawiłem miejsce na reaktor, butlę czy co tam w przyszłości będzie potrzebne.

1221800015_02_Bez_cianek.jpg.4f964f01ee8f23c40c1b5e14bb585d12.jpg

Przed sumpem będzie dolewka 35 litrów (14x55x45)

Sump o pojemności 162 litrów (90x40x45). Pierwsza przegroda o wysokości 22cm a druga 20cm. Najchętniej bym je zrobił wyższe, żeby więcej skały móc włożyć, ale boję się, że zapas na wodę z góry będzie za mały. Przy obecnych wysokościach wyliczyłem, że w sump będzie 74 litry wody. 78 litrów może „spaść’ z góry. Każdy centymetr wysokości wody w akwa to 8,4 litra. Zakładając maksymalne spiętrzenie 4cm to 34 litry. Pełen komin to 18 litrów. Górna ścianka rurki powrotu w akwa 3cm poniżej poziomu komina *(2) to kolejne 17 litrów. Plus jakiś litr, może dwa w rurach. To znaczy, że mam jeszcze zapasu 10 litrów w sump, czyli 3cm poniżej górnej krawędzi.

1472153423_03_Samo_szko.jpg.b1a8ee908d988574e1b2c87a34c5f5a2.jpg

04_Sump.jpg.32aa4fde4e386bcee03fc9993156b301.jpg

W sump poza rollermat i pompa powrotu będzie jedynie skała i to wszędzie, gdzie się da. Ułożona tak, żebym w razie czego mógł z niej sprzątać syf.

Pompa obiegowa jaką sobie uwidziałem to Reef Octopus Vario S6. Teoretycznie 6500 l/h, więc myślę, że realnie wyciągnie 5000 l/h co jak rozumiem powinno wystarczyć.

Cyrkulatory Tunze 6105 x 2. Jeśli będzie za mało, to dołożę 1 lub 2 6095 lub 6105. To pewnie wyjdzie w praniu, chociaż wszelkie sugestie mile widziane.

Oświetlenie *(3 i 4) – obecnie największa zagwozdka. T5 czy hybryda? Napaliłem się na hybrydę Giesemann Aurora, ale cena mnie zmroziła. 6-7 tysięcy za lampę – sporo. Może kiedyś jak okaże się, że potrafię sobie poradzić z słoną wodą. Tak więc raczej idę w T5. ATI Sunpower z ściemnianiem. Ale nie wiem czy 54W czy 80W i czy 6 rur czy 8.

No i ewentualnie odpieniacz gdybyście uznali, że bez to porywanie się z motyką na księżyc dla takiego żółtodzioba. Shuran Jetskim 120 z pompą Aquabee 2000.

Pytania:

1)       Skoro wyjście z pompy jest fi 40 to czy dobrym pomysłem jest robienie powrotu na średnicy fi 32? Będę tłumił pompę, tak? A gdyby robić powrót na fi 40, to zrzut też na fi 40, tak?

2)       Wylot rury powrotu w akwa na poziomie 6cm poniżej poziomu lustra wody zda egzamin?

3)       Do długości akwa 140cm, 60cm szerokości, 60cm wysokości z miękasami i LPS wystarczą rury 54W czy mam iść w 80W?

4)       Do tego akwa 6 rur czy 8? Jaka kombinacja? Coś uniwersalnego dla zielonego gościa 😊. Z czasem sam będę kombinował.

Strasznie długi mi wyszedł ten post. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

Pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi

Psze Pana, kupę pracy widać tu włożonej. nie krytykować tylko chwalić Was trzeba 😊 Naprawdę świetny projekt.

Doceniamy poświęcony czas, w zamian też coś na siłę poszukamy ;)

- O np rozważ by pompa obiegowa była z drugiej strony sumpa - krótsza droga do podniesienia wody tym bardziej że nie za mocną planujesz. 

- Lampę też bym zapodał 8 rur ale jak nie trzeba tyle światła dla LPS to 2xT5 nie uruchamiamy - chodzi o to by cała powierzchnia została równo oświetlona. 

- Moja 8x54W lekko niedoswietla z jednej strony akwarium o długości 130cm, ale ja mam trójkątny komin i wielkiego znaczenia nie ma. Tu może niedoświetlać boki i ograniczać pomysł na Waszą aranżacje v2. Z drugiej strony taka ATI 80W chyba jest dłuższa niż 140 cm ?

- Nie wiem dlaczego nie chcesz odpieniacza .. jest trudniej wystartować system dla kogoś obeznanego w temacie a dla pierwszego akwarium morskiego najfajniej by było przeskoczyć ten okres dołującego dojrzewania. (Ja jestem "bezodpieniaczowy" lecz przekładając życie do większego akwarium załączyłem na kilka tygodni to ustrojstwo).

- Skały dużo, kombinuj - stopa zwrotu z satysfakcji akwarium - wysoka.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

System „BEZ” jest łatwiejszy do opanowania. Najważniejszy jest obieg i ruch wody, a to chcesz zrobić porządnie. Jak pompa ma fi 40 to trzymaj się tego i zobaczysz jak szybko biologia zaskoczy, ten element układanki jest przez niewielu doceniany, a niestety kluczowy do odniesienia sukcesu. Ożywianie martwej skały trwa i aby to przyspieszyć potrzebować będziesz detrytus, wodę z podmianki, brudną ceramikę itp od morszczaka z okolicy, im więcej „syfu” tym lepiej. T5  80W ma długość 152cm, pozostaje więc 54W, a boki  doświetlisz kessilem lub podniesiesz wyżej lampę. Szacunek za rysunki :) Będę z zainteresowaniem śledził postępy projektu.  

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki chłopaki!

Do bani te 140cm. Pokombinowaliśmy trochę i wejdzie 150cm, więc będzie lampa T5 80W. Nawet moja żona wykombinowała jak ją podwiesić, więc mogę zacząć polowanie na jakieś ATI albo Giesemann :) A i sump zyskał 10cm na długości i pewnie z 2-3cm poziom będę mógł w nim podnieść. Zawsze to coś więcej skały się zmieści. 
Dobry pomysł żeby pompie ułatwić powrót. Obrócę sumpa, żeby skrócić rurę a zrzut zrobię na dalszą stronę. No i zrzut i powrót na fi 40, a nie 32.

Muszę się dorobić kolegów na Śląsku co by mieć skąd wodę i "syf" na start przytargać :) 

Odnośnik do odpowiedzi

Ja do 150cm zbiornika też dałem 8x80W, akwarium było super doświetlone, SPSy można było układać w dowolnym miejscu. Odbłyśniki dają radę i lampa świeci do akwarium, a nie do jadalni.

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.12.2020 o 23:07, moffens napisał:

wisieć dosłownie "na wodzie"

zakładam, że lampa będzie wisieć te 10-12cm nad wodą czyli mniej więcej na równi z górną krawędzią korony. w takim przypadku nie powinno być światła poza akwarium. korona jest szersza niż długość zbiornika, bo zachodzi za zewnętrzny komin, tak więc fizycznie zmieści mi się lampa wewnątrz korony.

Te 10-12cm nad lustrem wody to chyba nie za nisko?

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Arturro napisał:

A jeszcze coś takiego mi przyszło do głowy

odpada niestety, bo nie mam totalnie miejsca za tylną szybą. żeby mieć 60cm bocznej szyby, to za akwarium będzie dosłownie jeden centymetr przestrzeni.

Odnośnik do odpowiedzi

Producent ATI przewiduje w instrukcji z tego co pamiętam ok. 25cm. Jednakże większość wiesza na 1-1.5 x szerokość dłoni. Przy tej wysokości lampa koroduje wewnątrz ale tego nie widać :) Jakby co mam powermodule ale 10x80W

Odnośnik do odpowiedzi

@Jacek56, twoje oświetlenie to kosmos. Widzę, że oprócz 10 rur, to jeszcze 2x4 wiszą, jeszcze ledy i jeszcze coś tu z przodu w liczbie dówch sztuk doświetla. Wow!!! U mnie więcej niż 8 rur nie wejdzie, bo bym nie dostał się do powierzchni wody :)

_IGP3100.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

To moje poprzednie akwarium po przekładce z kostki, lampa 8x80W Sunpower w ciemnym pomieszczeniu. Akwarium 150x60x70 z koroną. Na pierwszym foto lampa wisi 20cm nad wodą, na drugim niżej. Żadnego problemu ze świeceniem po całej jadalni, odbłyśniki kierują światło w dół do akwarium. Na syf w środku nie patrzymy, bo to zaraz po przekładce z 250l i zakupie lampy 🤣

WP_20140128_018.jpg

WP_20140128_040.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, stomeks napisał:

@Jacek56, twoje oświetlenie to kosmos. Widzę, że oprócz 10 rur, to jeszcze 2x4 wiszą, jeszcze ledy i jeszcze coś tu z przodu w liczbie dówch sztuk doświetla. Wow!!! U mnie więcej niż 8 rur nie wejdzie, bo bym nie dostał się do powierzchni wody :)

_IGP3100.jpg

Dzięki, tak kiedyś moc była. 

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, lampa nie jest ciężka. Używałem zestawu ze stalowymi linkami który można dostać wszędzie w internecie. Jak ciągniesz linkę u dołu to podciągasz lampę i tam jest system automatycznie blokujący linkę, więc nie spadnie ci do akwarium. W drugą stronę, gdy opuszczasz, to trzeba wcisnąć ten "cycek" z którego linka idzie do góry, to zwalnia blokadę i lampę można opuścić.

To jest chyba to samo, ale w kosmicznej cenie, ja miałem to od chińczyka...

https://www.zooantus.pl/home/1850-system-stalowych-linek-do-podwieszania-lamp-aquafit-2.html

system-stalowych-linek-do-podwieszania-lamp-aquafit-2.jpg

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, dzięki za podpowiedzi odnośnie lampy i patentu z linkami.

Trochę czasu wolnego dzisiaj wpadło, więc zacząłem jeszcze rozmyślać nad sumpem. Zerknijcie proszę na poniższe rysunki i powiedzcie mi czy poszlibyście w opcję A czy opcję B.

Komora 1 to zrzut z rollermat i ewentualnie odpieniacz, który będę miał w rezerwie na "wszelki". Komora 2 to skała, skała i jeszcze raz skała. Zrobiłem takie wysokie te przegrody, żeby mieć jak największą dostępną objętość na skałę. Wstawię tu też jakiś nieduży cyrkulator żeby mieszać wodę wokół skały.  Komora 3 to oczywiście pompa obiegowa (dam mocniejszą niż początkowo pisałem ~10tys. litrów, bo pewnie te 1,5 metra wyżej to z 30% będzie mniej).

Policzyłem, że sump pomieści wszystko w razie awarii pompy lub prądu (jeśli się gdzieś w excelu nie pieprznąłem :) ). Nad sumpem zostaje mi jeszcze 35cm luzu w szafce, więc na spokojnie będzie się tam dało operować.

Jako zwolennik prostoty bliżej mi do opcji A, ale się zastanawiam czy w tym przypadku nie będę miał problemu z pęcherzykami powietrza w akwa. Zakładam, że będą się generować przy zrzucie. Czy rollermat ich nie wyeliminuje? No i gdybym się czasem wspomagał odpieniaczem to pęcherzyki się pewnie pojawią. A może przesadzam, bo te ponad pół metra komory 2 zdąży wszystkie bąbelki wyeliminować. Chociaż, cyrkulator pewnie może w tym nie pomagać, bo szybciej może przelecieć część wody z jednej strony na drugą. A może opcja B, to jednak dobry kierunek? W tej opcji tracę kilka centymetrów na skałę i dochodzi pewnie upierdliwe czyszczenie tych przegród blisko siebie. Takie rozterki z braku doświadczenia :) W co iść?

Sump_dwie_wersje.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Tomasz, widziałem ostatnio w akcji Delteca z tych "nowych" 1000i i wydaje mi się że jeśli kupisz jakiś w miarę nowy i przemyślany odpieniacz to nie będzie problemu z bąbelkami, takiego jak w starych maszynach sprzed 10 lat+. Sam teraz patrzę na Delteca, bardzo cicha praca, zero bąbli, dobra cena...

Kolejna sprawa, że posiadacze tych różnych "rollermatów" mówią że odpieniacz przestaje działać gdy takie coś uruchomisz w sumpie. Ta włóknina wyłapuje wszystko.

Ja miałem sump długi na (o ile dobrze pamiętam) 105cm i odpieniacz KZ pierdzący tonami bąbli w pierwszej komorze i przy DC6000 na obiegu bąbelki nie docierały do pompy. Jak masz taki problem zawsze można skręcić obieg, podnieść poziom wody, wsadzić gąbkę przez pompą powrotną.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi