Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie do akwarium morskiego 30x30x35?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam swoje pierwsze akwarium morskie (słodkowodne już posiadam od dawna). Mam do was pytanie odnośnie oświetlenia do akwarium o wymiarach 30x30x35. Zależy mi na tym, aby to oświetlenie było niebieskie, ale nie za drogie (do 120zł). Jeśli możecie to podrzućcie jakiś link, bo ja szukam i nie mogę nic ciekawego znaleźć. Z góry dzięki wielkie za pomoc :)

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

miałem ten sam problem. Chyba tylko jakiś Kessil ma sens i pozwoli na trzymanie koralowców, ale to już trzeba sporo więcej zapłacić. A tak to chyba tylko DIY.

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, xbialy napisał:

W sumie to nie musi być niebieskie

W sumie to musi być niebieskie :) jeśli chcesz trzymać koralowce , chyba że planujesz FO to obojętnie co tam będzie świecić .

Odnośnik do odpowiedzi

FO to skrót od Fish only-akwarium z samymi rybami. 

Co do koralowców to one potrzebują specjalnego spectrum światła natężenia i mocy, o barwie najlepiej od 10 000k  ok 20 000 k by się dobrze  rozwijały. Także na tym nie oszczędzaj. A na pewno te do słodkowodnego  typu "sunny" sobie  odpuść jeśli poważnie myślisz o tym hobby 

Odnośnik do odpowiedzi

Zobacz np. Lampę Spectra 30 w myślę że pod same miekkie da radę, możesz też zobaczyć na używki ewentualnie zamówić trochę taniej z Ali. 

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, xbialy napisał:

A ile mniej więcej kosztują takie lampy?

Jeśli chcesz jakieś trudniejsze korale i poważnie myślisz o akwarystyce to myślę że ok 1 tys za lampę musisz dać, jak nie to zostają używki trochę tańsze albo wspomniana spectra 30 w 

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeszcze jeden sposob.Halopak led 20wat -albo nowka albo uzywka nawet taki z castoramy.Trzeba go koniecznie otworzyc i wyciagnac wszystkie jego "bebechy".Jest tam przewaznie pojedynczy chip ledowy .Ma w srodku dosc miejsca by zainstalowac tam kilka sztuk ledow 3watowych .Lub nawet 3szt chipow 10wat .Niestety trzeba takze osobno kupic zasilacz i pociagnac go na Zewnatrz lampy.Pisze bo takowy sam przerabialem,jak i te mniejsze 10watowe. Ale wyjdzie troszke taniej niz lampa z linku powyzej.A co do ilosci koralowcow nawet w takiej kostce "apetyt rosnie..." Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, xbialy napisał:

bo ja potrzebuje tylko do tych dwóch koralowców

Wg mnie  spectra będzie ok, to takie minimum. Wiesz teraz mówisz że tylko te dwa, z biegiem czasu apetyt wzrośnie, a to promocja będzie a to sprzedawca mi wcisnął gratisa  😉 

Edytowane przez MorskiMen
Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, klakier35 napisał:

Jest jeszcze jeden sposob.Halopak led 20wat -albo nowka albo uzywka nawet taki z castoramy.Trzeba go koniecznie otworzyc i wyciagnac wszystkie jego "bebechy".Jest tam przewaznie pojedynczy chip ledowy .Ma w srodku dosc miejsca by zainstalowac tam kilka sztuk ledow 3watowych .Lub nawet 3szt chipow 10wat .Niestety trzeba takze osobno kupic zasilacz i pociagnac go na Zewnatrz lampy.Pisze bo takowy sam przerabialem,jak i te mniejsze 10watowe. Ale wyjdzie troszke taniej niz lampa z linku powyzej.A co do ilosci koralowcow nawet w takiej kostce "apetyt rosnie..." Serdecznie pozdrawiam

Dzięki za pomoc pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, MorskiMen napisał:

Wg mnie  spectra będzie ok, to takie minimum. Wiesz teraz mówisz że tylko te dwa, z biegiem czasu apetyt wzrośnie, a to promocja będzie a to sprzedawca mi wcisnął gratisa  😉 

Dobra dzięki za pomoc

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Michał napisał:

to mi przypomina czasy świetlówki ATI Actinic i jakie płacze były

chętnie się dowiem z jakiego to powodu te płacze były :) ja dość świeży morszczak jestem :p 

Odnośnik do odpowiedzi

To było chyba pierwsze źródło światła typowo aktyniczne, adresujące widmo poniżej 450nm, świetlówka. I był płacz że słabo świeci :D (widmo słabo widoczne ludzkim okiem).

41DhpFqB5fL._AC_.jpg

Tutaj wykres dla ludzkiego oka.

Human-eye-visible-spectrum-color-response-chart.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Ale koralowce oczywiście korzystały jak rozumie  na tym widmie, choć dla ludzkiego oka nie było  wystarczające, jakie po latach używania macie zdanie na ten temat. 

Odnośnik do odpowiedzi

Przez to że w mojej lampie LED DIY szybko się wypalały diody UV w ich miejsce zamontowałem zupełnie inne kolory i od ponad 2 lat w mojej lampie nie ma nic co generuje to pasmo, a koralowce rosną...Resztę proszę sobie dopowiedzieć 😛 

Odnośnik do odpowiedzi

W dniu 27.01.2021 o 07:20, MorskiMen napisał:

Ale koralowce oczywiście korzystały jak rozumie  na tym widmie, choć dla ludzkiego oka nie było  wystarczające, jakie po latach używania macie zdanie na ten temat. 

Po dołożeniu podbijały fluorescencję ukazując kolorki których świetlówki blue+ nie wyciągały. Jeśli ktoś miał sporo świetlówek 6+ to mógł się na jedną albo dwie Actinic skusić, a tak to by było "ciemno" w akwarium.

Odnośnik do odpowiedzi