Skocz do zawartości

Stawianie pierwszego morskiego akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie zamawiania sprzętów do akwarium, którym będzie Red Sea Reefer 250 (90x50x50). Miło byłoby gdyby ktoś z większym doświadczeniem rzucił okiem na planowane przeze mnie wyposażenie i ewentualnie doradził ;) Pracuję na morzu i co 4 tygodnie znikam na 4 tygodnie więc opiekę nad akwarium w tym czasie będzie sprawować moja narzeczona. W związku z tym zależy mi na jak największej automatyce, bezprzewodowej kontroli (żebym mógł wszystkiego doglądać ze statku) i niezawodności oraz żeby było cicho 😀. Docelowo zbiornik będzie prowadzony na metodzie Tritona (other methods) ale nie wykluczam założenie refugium albo przynajmniej reaktora glonowego w niedalekiej przyszłości. Akwarium mieszane. Zacznę od miękkich i lps ale skromnie. Jak akwarium dojrzeje i parametry będą zadowalające i stałe będę próbować dokładać SPS. Ryby spadają na 2gi plan. Będzie parę pożytecznych i ewentualnie jedna terytorialna o ile nie urośnie zbyt duża (będę zmuszony ja puścić dalej w świat):

Ryby:

• Labroides dimidiatus Wargatek sanitarnik S/M
  • Pseudocheilinus Hexataenia
  • Piękny Halichoeres Chrysus S/M
  • Synchiropus splendidus
  • Siganus Vulpinus Borsuk
  • Valenciennea sexguttata – Babka kopiąca
  • Ctenochaetus Strigata S
  • Centropyge flavissimus
  • Błazenki

Nie zakładam, że wszystkie te gatunki trafią do akwarium :) te gatunki biorę pod uwagę

Sprzęt:

• Oświetlenie - 2x Ecotech Radion G5 Blue 
  • Cyrkulacja - 2x Ecotech Vortech MP40
  • Obiegówka - Ecotech Vectra S2
  • Odpieniacz - Nyos Quantum 120/ Maxspect Jump MJ-SK400/ Red Sea RSK 300 - decyzja jeszcze nie podjęta
  • Komputer - Kore 7th KH Lab
  • Automatyczna dolewka

Start baniaka na RODI z solą Red Sea niebieską, bakterie ATM. Za biologię (ponieważ nie mam dostępu do porządnej skały żywej) będzie odpowiedzialna:

• Skała sztuczna dobrej jakości do 20kg
  • AF life bio fill jedna paczka
  • Maxspect nano bio sphere 2kg
  • docelowo refugium/ reaktor glonowy 

Podmiany wody zaplanowane są raz na tydzień po 10%.

Co o tym myślicie? Jakieś dobre sugestie? Za każdą radę będę wdzięczny :) 

Odnośnik do odpowiedzi

Z mojej strony mała rada abyś przemyślał centropygę - wybrałeś akurat tą z najgorszą reputacją jeżeli chodzi o podgryzanie korali. Jeżeli tylko flavissima wchodzi w grę i zależy Ci na koralach to wybierz rybę rozmnożoną w niewoli (bywają dostępne na zamówienie), jest większa szansa, ze rybka wychowana na pellecie odpuści koralom.

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, MONTIPORA600 napisał:

Z mojej strony mała rada abyś przemyślał centropygę - wybrałeś akurat tą z najgorszą reputacją jeżeli chodzi o podgryzanie korali. Jeżeli tylko flavissima wchodzi w grę i zależy Ci na koralach to wybierz rybę rozmnożoną w niewoli (bywają dostępne na zamówienie), jest większa szansa, ze rybka wychowana na pellecie odpuści koralom.

Oooo dobrze wiedzieć :) Przyglądnę się temu bliżej i jeszcze poczytam. Dziękuję za radę 🍺

Odnośnik do odpowiedzi

Też patrzę na to akwarium, więc tym bardziej cieszę się że jest na forum taki wątek.

Widzę że nie tniesz kosztów i chcesz żeby wszystko było "tip top". Dlatego może jednak warto byłoby poszukać tej skałki, zamiast eksperymentować z "cudownymi" produktami? Ludzie wywalają to wszystko z akwarium i nagle kończą się problemy ze zbiornikiem. Marketing swoje, a życie swoje, jeśli chcesz długotrwałego sukcesu to postaw na metodę berlińską jako podstawę systemu. Nawet gdyby trzeba było zamawiać dobrą, suchą skałę z Niemiec, lub Holandii, to chyba warto. Odpieniacza Nyos nie miałem, ale z tego co widzę na forach, to ci którzy zostają w hobby na dłużej niż 1 rok wymieniają Nyosy na inne marki. 

Na rybach się nie znam, ryby psują wodę 🤣

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Michał napisał:

Też patrzę na to akwarium, więc tym bardziej cieszę się że jest na forum taki wątek.

Widzę że nie tniesz kosztów i chcesz żeby wszystko było "tip top". Dlatego może jednak warto byłoby poszukać tej skałki, zamiast eksperymentować z "cudownymi" produktami? Ludzie wywalają to wszystko z akwarium i nagle kończą się problemy ze zbiornikiem. Marketing swoje, a życie swoje, jeśli chcesz długotrwałego sukcesu to postaw na metodę berlińską jako podstawę systemu. Nawet gdyby trzeba było zamawiać dobrą, suchą skałę z Niemiec, lub Holandii, to chyba warto. Odpieniacza Nyos nie miałem, ale z tego co widzę na forach, to ci którzy zostają w hobby na dłużej niż 1 rok wymieniają Nyosy na inne marki. 

Na rybach się nie znam, ryby psują wodę 🤣

Będę systematycznie zdawać relacje z prowadzenia tego tanka w "Galerii" jak tylko uda się zalać.

Rzeczywiście chciałbym zbudować to akwarium raz, a dobrze. Co do skały to może być to bardzo słuszna uwaga (zamówienie z DE,NL) tym bardziej, że do Niemiec mam z buta 10 minut z domu. A masz może jakieś sprawdzone akwarystyczne niemieckie strony ? Cos żeby zawęzić obszar poszukiwań? 🍻

P.S

a ta sucha skała dostępna w PL nie jest warta uwagi? Z tego co tak na szybko zobaczyłem na esklepach DE to sucha skała z wyglądu mało różni się od tej z erybki (tunele,porowatość). Natomiast jest o wiele większy wybór żywej mokrej skały.

Edytowane przez Gero
Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, MorskiMen napisał:

@MONTIPORA600czy znasz sprawdzone źródło gdzie takie ryby sprowadzają ? 

sorki za OT  :) 

C. Flavissima z tego co kojarzę jest rozmnażana tylko na Bali (aczkolwiek nie jestem jakoś mega na bieżąco, być może biota albo Ora w USA tez je mają), w Polsce hodowlane ryby z Bali (głównie ustniki i głównie na zamówienie) sprowadza Oliwier z Akwa Marin w Krakowie i to miejsce mogę polecić z czystym sumieniem bo byłem sam u nich po hodowlaną rybkę i widziałem miedzy innymi właśnie tą centropygę. Poza tym rybki hodowlane w stałej ofercie ma dejong, również zamawiałem i tez polecam, teraz sporo sklepów od nich bierze życie, podpytaj może któryś w twojej okolicy tez Ci zamowi coś z ich oferty.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Gero napisał:

a ta sucha skała dostępna w PL nie jest warta uwagi? Z tego co tak na szybko zobaczyłem na esklepach DE to sucha skała z wyglądu mało różni się od tej z erybki (tunele,porowatość). Natomiast jest o wiele większy wybór żywej mokrej skały.

Z tego co się orientuję, to wszystko ląduje w hurtowniach w DE i NL, a dopiero potem rozjeżdża się po Europie. Teoretycznie w polskim sklepie powinno być więc to samo co tam. Myślę że jeśli kupisz w dobrym sklepie, u kogoś cieszącego się dobrą opinią to powinno być OK. Przez te parę lat w hobby naczytałem się sporo horrorów o tym że sklepy w PL sprzedają suchą skałę z wysadzonych zbiorników, dlatego trzeba uważać co się zamawia i od kogo (np nie kupować skały na Allegro od nieznanych januszy). Skała do akwarium to jak te auta na giełdach, "nie bite, nie palone, Niemiec płakał gdy sprzedawał" :D 

Widzę też że w ostatnich latach zaczyna pokazywać się prawdziwa sucha-żywa skała z oceanu. Ostatnio trafiłem na FB na reklamę żywej skały z Australii, "produkowanej" bez dewastowania żywej rafy. White Corals też sprowadza na zamówienie żywą skałę, Korallen Zucht też coś tam ma. Skoro oni mają to pewnie da się to zamówić w PL i sprowadzić.

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, sith114 napisał:

Poważnie przemyśl tego kh laba chyba ze lubisz emocje będąc w morzu :) 

Tak często się psują ? Jeden znajomy akwarystyczny prowadzi kilka akwariów na tej pompie już od jakiegoś czasu i także swoje jedno akwarium w sklepie i mówią, że do tej pory 0 problemów. Możesz rozwinąć myśl?

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Gero napisał:

Tak często się psują ? Jeden znajomy akwarystyczny prowadzi kilka akwariów na tej pompie już od jakiegoś czasu i także swoje jedno akwarium w sklepie i mówią, że do tej pory 0 problemów. Możesz rozwinąć myśl?

Widziałem co montują w urządzeniach tego producenta w środku i jakoś szrot z aliexpress zapakowany w „ładna” obudowę mnie nie przekonuje.

Obok ładnych dostawczaków mercedesow stawiasz furmankę tak to widzę ;) Gnój przewieziesz ale czy coś lepszego? 

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, sith114 napisał:

Widziałem co montują w urządzeniach tego producenta w środku i jakoś szrot z aliexpress zapakowany w „ładna” obudowę mnie nie przekonuje.

Obok ładnych dostawczaków mercedesow stawiasz furmankę tak to widzę ;) Gnój przewieziesz ale czy coś lepszego? 

A no widzisz. Ja tego od środka nie widziałem. Czytałem opinie na necie i rzeczywiście były z nimi problemy ale z tego co widzę cały czas pracują nad tą pompą. Servis mają całkiem spoko, i części wymienne są tanie i łatwo dostępne. Ja podchodzę do tego jak do każdego urządzenia mechanicznego. Co jakiś czas trzeba coś wymienić, bo po prostu się zużywa. Wydaje mi się że roczna amortyzacja tej pompy to będzie jakieś 400zł. Nie mam porównania z innymi komputerami ale przy tej cenie urządzenia mogę spokojnie dać jej odrobinę czasu na testy. Jeżeli zepsuje się 3 razy to ją zwrócę. I będę szukać prawdziwego mercedesa. Ogólnie opinie są 50/50. Będę zdawać relacje szrot czy kot ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Widzisz ja pracuje w branży która tez wykonuje specjalistyczne urządzenia elektroniczne. Tylko my nie sprzedajemy frajerom znaczy hobbystom i nie stać na na takie cuda jakie się słyszy w świecie akwarystyki. Im większe mam doświadczenie w obecnej branży tym bardziej się czuje ruchany kupując jakieś cuda techniki do akwarium. A jak widzę jeszcze co producenci potrafią zapakowac do środka no to ręce już dotykają ziemii. Ale to tak z każdym hobby jest, a coś w życiu trzeba robić ;) 

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi

Też jestem zdania, że jak wydajesz tyle na lampy itd, to z pompami też możesz uderzyć w niemiecki produkt na przykład. Są firmy w których ludzie na forach chwalą serwis, że szybko itd. Dlatego wolę kupować "u Hansa" i nigdy nie sprawdzać jak tam działa serwis gwarancyjny.

Pompa dozująca to jest krytyczny element systemu podtrzymywania życia w akwarium. Wleje za dużo, będą kłopoty. Przestanie działać podawanie KH, za 2-3 dni akwarium może zmienić się w kostnicę. 

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja się z tym zgadzam jak najbardziej. Jednak rozmawiałem z osobą, która zakłada i prowadzi akwaria na zlecenie i w sumie u każdego zamontował tą pompę. Te akwaria żyją już od dłuższego czasu. Być może ma jakąs umowę z PS dlatego tak robi, a może nie ma. Nie mam pojęcia. W każdym razie wszystko żyje i ma się dobrze. Przypadek ? Kto wie. Może wszystko pójdzie dobrze w moim przypadku, a może wrócimy do tego posta za jakiś czas i będę płakać  😃 Jednak jestem w 70% skłonny spróbować.

Czy Alkatronic byłby 100% polecany przez Was?

Po większym zagłębieniu się w temacie widzę, ze ani Kore7th, ani GHL nie mają wspaniałych opinii. Zawsze ktoś, gdzieś doświadcza problemów i opinie są podzielone. Czy najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupienie samych pomp dozujących bez automatycznego monitorowania kh i robienie pomiarów ręcznie Hanką?  Mam już wypraną głowę 🙃

Kolejna opcja: to pompy Ecotecha Versa. Czytałem na forum, że poradzili sobie z przeciekami i ogólnie ludzie kupują albo Verse albo Dos`e. Versa byłaby kompatybilna z Reef linkiem wiec bardzo by mi to pasowało. Co do pomiarów dKh póki co musi wystarczy Hanka, a z czasem dojdzie Alkatronic. Powinno być ok,

Edytowane przez Gero
Odnośnik do odpowiedzi

Pamiętaj że najczęściej znajdziesz źle opinie o produkcie bo jak coś się sypie to ludzie o tym napiszą. 

Mało kto będzie pisał że kupił i mu fajnie działa. Taka ludzka natura.

Znajomy też ma kh laba i sobie chwali ale odkupił od kogoś kto po 3 mcach się go pozbywał. I jednej dozownik a już dwie odmienne opinie

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 31.01.2021 o 12:08, Gero napisał:

@Michał 😃 Dzięki za rozwinięcie tematu. Teraz wiem odrobinę więcej. Będę polować!!!

https://jadwigamorska.pl/category/skala-zywa-i-sucha

Ich strona mnie zaciekawiła jeżeli chodzi o skałę.

Najlepsze są zdjęcia, skała ożywiona a na wadze wody wyciekającej ze skały, brak. "Skała od 17-09-2020 moczy się razem z żywą skałą z importu w systemie ponad 1000L i bardzo mocnym odpieniaczem”, warto zastanowić się po co?

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Jacek56 napisał:

Najlepsze są zdjęcia, skała ożywiona a na wadze wody wyciekającej ze skały, brak. "Skała od 17-09-2020 moczy się razem z żywą skałą z importu w systemie ponad 1000L i bardzo mocnym odpieniaczem”, warto zastanowić się po co?

To prawda. Jest tam mocna kombinacja 😁 Ale w temacie skały znalazłem coś ciekawszego i raczej pójdę tym tropem. Ładna naturalna skała sucha i odziwo bardzo konkurencyjnej cenie. https://reef-aquarium-store.com/stones-amp-ground-cover

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 29.01.2021 o 22:43, Gero napisał:

Zacznę od miękkich i lps ale skromnie. Jak akwarium dojrzeje i parametry będą zadowalające i stałe będę próbować dokładać SPS

Gerald, ależ dlaczego ?

"Puszczę latawiec, gdzieś doleci .."  Nie,  strzelaj w gwiazdy, najwyżej doleci na księżyc :)

Akwarium 90x50x50 to tylko 200 litrów wody z dojrzałego akwarium a skałe zakupisz ze sklepu gdzie jest moczona w solance i ... przed nastaniem ciepła masz pikną rafę z kolorowymi montiporami itp.

Edytowane przez Arturro
Odnośnik do odpowiedzi

@Michał Piękne te skałki !! Szkoda tylko, że już zamówiłem suchą ale naturalna skałę. Widziałem, że ma wysokie opinie i ogromną porowatość. Do tego wygląda całkiem spoko https://reef-aquarium-store.com/aquadeco-jurassic-reef-rock  .

@Arturro  Dobrze mówisz ale tak jak napisałem te miękasy i lps to skromnie chcę, a skromnie u mnie to 2-3 sztuki. Resztę miejsca będę trzymać na sps. Jak zamknie się cykl i miną z 3 miesiące minimum wrzucę ze 2 łatwiejsze spsy i tak sukcesywnie do przodu ;) Muszę też się upewnić, że jak wyjadę na statek to czy moja 2ga, lepsza połowa da sobie radę 😁 Także step by step i powinno być dobrze.

Odnośnik do odpowiedzi

Ech te streotypy ... a to przecież  LPS-y są bardziej wymagające 😜

Z resztą nieważne, jakby nie się nie potoczyło to  i tak będzie .. fajnie :).

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi