Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na sąsiednim forum żadnych konkretnych wypowiedzi, więc może tutaj coś się dowiem :) jak wiecie sam jeszcze raczkuje w słonowodnym świecie i ciągle się czegoś nowego uczę , a bardzo ciekawi mnie jak radzicie sobie z waszymi sumpami, czy czyścicie je systematycznie , czy raczej sporadycznie , a może macie rollermat i nie przejmujecie się niczym  ? Macie zdanie  o cryptic zone ? 

Ja mam swój sump nie czyszczony od czerwca zeszłego roku, trochę detrytusu jest już na dnie , dodatkowo na nim poswstają co nuż nowe siedliska gąbek ,wieloszczety też się tam dobrze mają , nie wspominając o mysis i innych stworzeniach których nazwy nie znam . Jak myślicie , zabrudzony sump grozi wysadzeniem zbiornika ? 

Patrząc na zbiorniki z przed lat , i ten  syfek co mieli w sumpach jakoś nie przejmowali się tym zbytnio a zbiorniki były tętniące życiem 

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/140-tank-of-the-month

co poniektórzy do dzisiaj mają taki syfek

syf z sumpa.jpgsy z sumpa 1.jpgsyf z sumpa 2.jpgsyf z sumpa 4.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

To dobrze że jest takie miejsce w obiegu gdzie osiada detrytus, najlepiej by jeszcze to było w sumpie.

U mnie w pierwszej fazie ściągania wody przy podmianie zbieram ten syf; wiadomo środowisko acroporowe nie chce mieć złogów. Lecz robie to raz może dwa razy w miesiącu.

Edytowane przez Arturro
Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że upowszechnienie się tanich i mocnych pomp spowodowało że rzadziej widzimy takie widoki. Sumpy też jakby mniejsze, pomyślane by pomieścić odpieniacz, jakiś filtr i pompę. A po staremu robiło się największy możliwy sump, aby maksymalnie zwiększyć ilość wody w systemie.

U siebie nie miałem nigdy bagna w sumpie ale regularnie przedmuchiwałem skałę i odmulałem piach. Detrytus to zuo...

Odnośnik do odpowiedzi

Pomimo że nie widzę jakichś negatywnych skutków takiego bagienka to posłucham rad mądrzejszych głów i przeczyszczę sumpa, zbiegnie się to z konserwacja i czyszczeniem pompy oraz odpieniacza, mam w planach robic to co najmniej raz lub 2 razy w roku , mam nadzieję że biologia się nie zachwieje. Jedynie martwię się o gąbki które przy wyciąganiu skały będą przez chwilę narażone na powietrze. 

Odnośnik do odpowiedzi