Skocz do zawartości

Wymiana odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Małymi krokami zbliża się wymiana wysłużonego Delteca aph 525 w moim akwarium .

Co byście mogli polecić do akwarium 400l ( w obiegu ) powiedzmy średnio obciążonym .

Szukam czegoś z delikatnym zapasem mocy ( 600l ) , zależy mi również na kulturze pracy .

Macie jakieś sprawdzone modele ? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do odpowiedzi

Siema Marcin,

ja gdybym miał teraz wymieniać odpieniacz to bym pewnie patrzył na Deltec z pompami DC, na przykład 600i albo 1000i gdybyś chciał więcej zapasu mocy. Niby nic specjalnego, ale jednak wyprodukowane przez ludzi którzy robią odpieniacze od dekad, cicha praca, kompaktowe wymiary a przy tym jest wydajność. Widziałem je w akcji na żywo i byłem pozytywnie zaskoczony kulturą pracy, mimo wszystko pompka DC, dodatkowo zamknięta wewnątrz body.

Odnośnik do odpowiedzi

Mam odpieniacz Deltec 1350 który używałem kiedyś w akwarium 200l; przeznaczony wdł producenta do 400l.  Prostota, jakoś wykonania +niezawodna pompa Aquabee= cicha bezawaryjna praca. 

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Też własnie się bardzo  zastanawiam nad tym Deltekiem 1000 i , idealnie by mi się wpasował w sumpa :) od półeczki do górnej krawędzi szafki mam 55 cm przy zanurzeniu 25 cm odpieniacza , więc praktycznie sump szyty pod niego , chodzi mi jeszcze po głowie MAXSPECT JUMP MJ-SK400  ,on za to ma już 55.5 cm 0,5cm  więcej  niż mam miejsca ( ale mogę przerobić półeczkę ) i zanurzenie optymalne  to zakres od 18 do 22 cm :mysli:

Edytowane przez MorskiMen
Odnośnik do odpowiedzi

Pogubiłem się w tych Jebao i ich nazewnictwie, ale z tego co wiem to był facelift i teraz Delteki mają te cichsze pompy Sine Wave i na kontrolerze jest nadruk "Sine Wave Controller 2" ta z twojego linku w opisie jest DCC2 ale na foto starsza DCC (jedynka) i nie ma tego dopisku na kontrolerze.

1000i Protein Skimmer | D-D The Aquarium Solution

1000i nie za duży do 400l? 

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Michał napisał:

1000i nie za duży do 400l

No też tak myślę że ciut może być za mocny, nawet jeśli będzie skręcony na minimum. Zostaje 600 i z pompą dcc2 (24 v) ewentualnie 600ix z pompą dcs 400 (230 v) 

Odnośnik do odpowiedzi

Za "mocny" odpieniacz tak naprawdę nie robi lepszej roboty tylko gorszą. W pierwszych godzinach/dniach faktycznie wytrzepie z wody tonę organiki, a potem z uwagi na fakt, że te mocniejsze modele mają szerokie "gardło" w kubku, nie będzie w stanie zbudować gęstej piany i jej wypluć. Będzie więc robił za drogi napowietrzacz, gdzie mniejszy odpieniacz mógłby jeszcze produkować jakiś urobek do kubka.

Warto dopasować skimmer do ilości wody i ryb w baniaku.

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zdaję sobie sprawę że co za dużo to nie zdrowo ,ale szukam kompromisu gdyż pienidło kupuję na dobrych kilka lat a niewykluczone że zmienię w międzyczasie baniak na większy ( coś koło 600 l )i sprawę odpieniacza miałbym załatwioną :mysli:dlatego zapytanie o odpieniacz z zapasem mocy.Ale nie na tyle mocny by "wytrzepał" mi za mocno wodę w  obecny baniaku .

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Ivan

Kupuj sprzęt do aktualnego akwarium, nie na zapas...
Jeśli myślisz o przesiadce, a Twój aktualny odpieniacz działa - to nie zmieniaj go tylko poczekaj na nowe szkło.
Nic na siłę, rób to z głową. Odpieniacz powinien być dobrany do akwarium jak pisał Michał. 

Odnośnik do odpowiedzi

@moffenswiesz co odpieniacz mój stary odpienia bez problemu ale pompa już coraz głośniej chodzi i mnie można powiedzieć wk.... A jak mam wydać 609 PLN na nową pompę to wolę dołożyć i kupić nowszej generacji odpieniacz. Także kupić kupię na pewno, a jeśli nie idzie dobrać trochę większego żeby nie zrobić sobie kuku to raczej wybiorę Deltec 600i

Odnośnik do odpowiedzi

Deltec 600i wciąga 900 litrów powietrza, licząc więc według nowej sztuki mówiącej że 1 litr na 1 litr, to on jest ponad 2x mocniejszy niż potrzebujesz. 900 litrów powietrza to jest bardzo dużo. 

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Michał napisał:

licząc więc według nowej sztuki mówiącej że 1 litr na 1 litr

:mysli:jaka to nowa sztuka Michale ? W tej chwili mam delteca aph 525  do max  600 l i nie widzę żadnych negatywnych skutków , powietrza wciąga 350 l / h . Znów na stronkach z opisem o Deltecu 600 i piszą że pobór powietrza to 600l /h .

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ewentualnie jeszcze mogę wziąć pod uwagę ten : Bubble Magus Curve A5  bądź Curve A7 

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś z odpieniaczami było tak że im większy tym lepszy. Teraz mówi się żeby brać taki który pobiera tyle powietrza w litrach ile jest wody w systemie.

Wybierzesz co chcesz, ja na twoim miejscu brałbym Delteca 400 albo 600.

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.02.2021 o 22:35, MorskiMen napisał:

Też własnie się bardzo  zastanawiam nad tym Deltekiem 1000 i , idealnie by mi się wpasował w sumpa :) od półeczki do górnej krawędzi szafki mam 55 cm przy zanurzeniu 25 cm odpieniacza , więc praktycznie sump szyty pod niego , chodzi mi jeszcze po głowie MAXSPECT JUMP MJ-SK400  ,on za to ma już 55.5 cm 0,5cm  więcej  niż mam miejsca ( ale mogę przerobić półeczkę ) i zanurzenie optymalne  to zakres od 18 do 22 cm :mysli:

Jeżeli chodzi o Maxspecta Sk400 to mogę tylko odrobine o nim opowiedzieć, bo zdecydowałem się na niego ale śmiga dopiero od tygodnia. 

Na plus:

- bardzo cicha praca (w sumie niesłyszalny)

- wężyk wbudowany w komorę na brudy pozwalający na łatwe opróżnienie go bez konieczności zdejmowania całego zbiornika (wiadome, że raz na jakiś czas i tak trzeba będzie wyczyścić całość. Jednak i tak jest to miłe rozwiązanie gdy masz chwilowego lenia)

- wbudowany pływak przepełnienia, który automatycznie odcina pompę i załącza ją gdy poziom brudów zmaleje

- kontroler na kablu pozwalający sterować obrotami pompy jak i włączyć "feed mode"

Na minus:

póki co żadnych minusów nie zauważyłem ale tak jak napisałem używam go od tygodnia

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi