Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od października walczę z dziwnymi glonami.  Zaczęło się od tego, że padła mi pompa cyruklacyjna i nie chodziła przez kilka dni. Miałem dwie ta zepsuta to Chińska 9000l/h i Jebao SOW-15 ona chodziła.  Dodatkowo wymieniłem dwie świetlówki na nowe. Mam samoróbkę lampę 4xT5 80W, 4 x T5 54W i ok 40W diody Cree RoyalBlue i White. Tak to wyglądało na początku:

IMG_20201002_120454_809.thumb.jpg.4e0d968227662ca9f4938a20df705133.jpg

Początkowo podejrzewałem cyjano więc wlałem ChemiClean, ale to nic nie pomogło. Po około miesiącu spróbowałem RedX-a z Fauna Marine bo z opisu najbardziej mi pasowało do tej plagi. Efekt był bardzo znikomy, ale był w przeciwieństwie do ChemiClean-a. Jak z tego efekt był słaby spróbowałem w grudniu Microbe-Lift Special Blend. Efektu nie było żadnego. Znalazłem opis Sewera na jego jego blogu o Dino i metodzie z wodą utlenioną. Z pomocą Ewy z e-zoa zrobiłem kurację i efekt był bardzo dobry. Można powiedzieć , że glony znikły. Znikły na dwa tygodnie. Więcej wody utlenionej bałem się lać tym bardziej, że pompa cyrkulacyjna MaxSpect dziwinie się zachowywała. W trybie falowania, albo stałego przepływu "zapowietrzała się". Pompa co około 2 godziny co raz to głośniej pracowała i spadała jej wydajność. Tak na oko to wydajność spadała znacząco wydaje mi się, że mogło to być nawet 50%. Pompę należało wtedy zatrzymać. Wylatywały z niej duże bąble powietrza i po ponownym uruchomieniu pracowała znowu jakiś czas dobrze. Tryb zmienny załatwiał ten problem. Oczywiście myślałem, że coś skopałem przy składaniu pompy przy jej czyszczeniu. Potem, że może robić jakiś wir, ale w sumie po dwóch podmianach problem z pampą się skończył.

Natomiast z glonami było lepiej ale cały czas się pojawiały. Zdążyłem stracić Euphylię ze zdjęcia około 20 główek, kilkuletnią piękną Milkę i jakieś drobne miękkie. Innym koralom jak Gonioporze, Monti Samaresis czy Pavonie specjalnie to nie przeszkadza. Poza tym że czepia się ich i drażni. Catalaphyllia jest cały czas zestresowana i ledwo co polipuje, ale żyje.

Z końcem stycznia usunąłem ok 15kg piasku jaki miałem bo w nim podejrzewałem problem. Ale niestety nie jest lepiej. Co do parametrów wody to ostatnie kilka lat miałem PO4 i NO3 prawie na zero. Zawsze miałem problem ze zbyt niskim KH często poniżej 7 więc leję od dawna (z wyjatkiem okresu "leczenia" listopad-luty) kh buffer i Ca i MG z balinga. Ca miałem na poziomie 390-400 a magnez wysoki 1400. Do połowy stycznia (od jakiś dwóch lat) stosowałem sól Tropic Marine Bio-Active. W lutym wzrosły mi fosforany do 0,1 więc kupiłem pobiotyczną sól AF, bo kilka lat temu z jej pomocą zbiłem fosforany. Natomiast nie spadały więc z początkiem marca wrzuciłem Phsphate Minus z AF.

Obecnie woda wygląda tak: PO4 0.16, NO3 1-2, Ca 390, Mg 1390, KH 7,8 Filtrację mam opartą na 18l Siporax-u, Odpieniacz ATI.

Do akwarium leję raz na dwa tygodnie bakterie z pożywką AF (od jakiś 4 lat), KH bufer oraz Ca w dawkach 48ml/dobę. Mg nie leję bo nie mam spadków. Akwarium jest generalnie skąpo zamieszkane kilka SPSów, LPS-ów też kilka podobnie z miękkimi, dwa ukwiały i 5 ryb i 2 nemo, trzy rozgwiazdy piaskowe, senddolar, kilkanaście ślimaków raczej małych tektusy mam tylko 3. A tak wyglądają teraz te glony.

IMG_20210304_112937_215.jpg

IMG_20210304_113425_945.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Wyłącz światło, owiń całe akwarium czarnymi worami na śmieci, od góry też, tak żeby panowały tam egipskie ciemności i czekaj 72h. I jak po 72h zniknie, to zacznij świecić 1h dziennie, tylko na niebiesko i duża podmiana 30%. Dodawaj po 1h do cyklu świecenia codziennie. Gdy zacznie wracać, nawet odrobinka, następne zaciemnienie na 72h i potem podmiana 30%. Lej bakterie. Jeśli zniknie to świeć przez jakiś czas (miesiąc?) tylko na niebiesko i max 8h.

Odnośnik do odpowiedzi

Zrób dużą podmianę i teraz tylko niebieskie światło przez 1h. Jeśli zobaczysz że glon wraca od razu 72h ciemności i za drugim razem już nie powinno wrócić.

Zrób inspekcję RO/DI czy jakieś zanieczyszczenia nie idą w wodzie z dolewki.

Odnośnik do odpowiedzi