Skocz do zawartości

Problem, plaga brak życia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam do Was ogromną prośbę abyśmie pomogli mi wyprowadzić moje "akwarium". 

Zbiornik ma już rok, 150 L filtracja poprzez filtr zewnętrzny npc 1500, odpieniacz tunzie 9004, dwa cyrkulatory. I zachodziło w nim sporo zmian. ale zacznę od poczatku.

Ponad rok już ta walka. A początki były nastepujące. 

Skała sucha, żywy piasek, oświetlenie realizowane przez belkę led którą sam robiłem, sól oraz chemia AF(a+b+c), bakterie sachem stability. Zbiornik odpalił pochodził 8 tygodni ale od początku był problem z cyklem azotowym bo nie miałem pewności czy się  na dobre zaczął więc wprowadziłem małe życie - ślimaki, krewetka pierwsze ryby i korale. amoniak i no2 trochę podskoczył i zniknął, pojawił się no3 i zredukował się do 0 tak samo po4 do 0. Lałem plankton z easybooster i to mikrożycie się pojawiło kiełże itp. Powalił się czerwony osad na skale i myślałem że to glon wapienny. Niestety okazało się później, że ten glon  jak kożuch obszedł mi całą skałę i piasek i nie były to glony wapienne... Jednak cały mój problem od początku polegał na zerwym wzroście koralowców. Kupiłem kilka miekkich korali, kilka lps i kilka sps i żaden nie wykazywał wzorstu. nie umierały odrazu tylko systematycznie bielały równomiernie i umierały. Obwiniałem o to oświetlenie więc zmieniłem belke led na 3x t5 39 w. Niestety nic to nie zmieniło. Zaczęły się przeróżne kombinacje. Z filtra powyciągałem phosguard i inne absorbery oraz węgiel i zacząłem podbijać no3 i po4 aby wyjść z 0. przestawałem podawać chemie - komponenty a+b+c, aminokwasy, jod idp. Po konsultacjach zmieniłem sól na reef crystal - praktycznie w ciągu 8 tygodni wymieniłem całą wodę, zmieniłem również bakterie na microbelift specialblend. Wszystkie te zabiegi wykonywałem pokolei i obserwowałem rezultaty, Korale nie ruszyły. Kupłem micosidol - wyleczył mi piasek ale skałe nie, dino x zielony, nawet vibrant.  Próbowałem zaciemniać akwarium, wyciągać glony i nie wyciągać bez speclanej różnicy. Na dzień dzisiejszy w zbiorniku żyją ryby ( 5 sztuk), ukwiał, i zooksantus 5 oczek(ani jeden więcej od roku nie przybył). Umarło kilka korali - widzicie na zdjęciu Milke - w ten sposób umierały wszystkie, padła nawet capnella.... ślimaki te mniejszy umierają, ostatnio

wprowadziłem jeżowca padł po 3 dniach.  Zrobiłem testy laboratoryjne i poniżej macie wyniki oraz zdjęcia akwarium - zagloniałe glonem zielonym i czerwonym. 

No3 na dzień dzisiejszy - 5 

https://photos.app.goo.gl/SipdbcXw1DL2kDTn9

Odnośnik do odpowiedzi

Dużo zmian wprowadzałeś ;)

Co masz obecnie w filtrze?
Jaka masz obecnie cyrkulacje i na ile ustawioną?
Masz 3x 39W czyli szału teoretycznie nie ma ale biedy tez nie jakies belki tam wsadziłeś?

Dużo lekarstw mało biologii tak stwierdzam czytając. Jakie ryby masz w akwa?

Fajnie pociąga magia dodatków ale jak się nie ma korali to sens lania jest żaden bardziej czegoś nadmiar zaszkodzić może ;) Wg mnie powinieneś odstawić wszystko poza podmiankami raz na tydzien może dwa laniem bakterii. Popracuj przy podmiankach odssysając syf ;) Co do wszelakich glonów w moim przypadku vibrant 2x w tyg przez pare tygodni fajnie wyczyściło zbiornik z wszelakiego syfu ;) Mierz KH CA rób podmianki powoli wporwadzaj korale jeśli koral nie urósł przez tyle czasu to coś było nie halo. Przyjmij co chcesz mieć w zbiorniku i wprowadzaj stopniowo korale. Skąd jesteś? Znajdz lokalnie kogoś kto Cie wspomoże wiedzą albo tanio kupisz szczepki 😜

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi

Zmiennych w akwarium morskim jest dużo, a Ty przez czas dokładałeś wiele następnych musisz przestać zwracać uwagę ze coś jest nie tak i szukać natychmiastowego remedium. Jak mi jeden koral grymasi, a reszta jest ok to nie sram żarem bo walka za wszelką cene do niczego nie prowadzi ;) Trzeba działać powoli spokojnie i się dojdzie do rezultatów ;) Teoretycznie na glony zaciemnienie i stopniowe podrkęcanie światła też jest opcją oczywiście przy t5 jest to trudniejsze ale możliwe ;)

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi

jakby jeden koral był problem to bym ic nie robił. problem jest taki, że żadej koral nie rośnie z 12 wprowadzonych przez te 13 miesiecy ;(

Odnośnik do odpowiedzi

Jakbym się zabrał za naprawę takiego akwarium ;)
Vibrant 2 dawki w tyg ja na podobne akwarium leje 5ml w poniedziałek i czwartek.
Sprawdził cyrkulację czy jest wystarczająca, nie ma martwych stref itd.
Zadbał o pozbywanie się syfu z wody właśnie taki prefiltr przed kubełkiem i regulanie co 2-3 dni max to wymieniał watę.
Ograniczył szalone podmianki robił 5-10% co 2 tyg ;)
Jak glony zaczną znikać dorwał od kogoś prostego korala w dobrym stanie i spróbował co z nim ;)
Nie robił na ten moment icp tylko kupil dobre testy Ca KH No3 z Po4 gorzej ja mam Hankę kropelki to jakas katorga ;)
Sól nie oceniam, ja wychodzę z założenia ze wole miec mniejsze akwa i używać górnej półki np Red Sea, Tropic Marine , Fauna Marine ;)
Zostaje jeszcze kwestia skały może jest jakaś lipna?

Odnośnik do odpowiedzi

Oj to wszystko wygląda tak jakby ci jakiś janusz doradzał. Kup to, kup to, kup to, a teraz to kup to. januszowe porady wywołujące spiralę problemów i co za tym idzie ciągłe zakupy.

Ten baniak nie ma nawet takich złych parametrów, wydaje mi się że problem jest w tym że ta skała to jest lipa, a po drugie lałeś tam jakieś cuda, wsadzałeś absorbery...

Moja rada - restart - szkoda czasu i pieniędzy, ciesz się morszczyzną a nie irytuj kolejny rok. Nowa skała, prawdziwa sucha, a nie te "z kopalni" (podobno w eRybce mają/miewają ładną suchą) , nowy piach, sól Tropic Marin, Red Sea, ewentualnie Aquarium Systems którą masz, a nie jakieś chang-tso-lin...

Posklejaj skałę, wsyp piach, zalej i pierwszy kwartał tylko bakterie, dwa razy dziennie zażywaj węgiel doustnie i nie lej żadnych absorberów i preparatów, po miesiącu pierwsza rybka. Korale na przechowanie do kolegi.

Odnośnik do odpowiedzi

Ja trzymam się z daleka od skały która ma jakieś nazwy niepochodzące z miejsca jej wydobycia, np Marco, Real, Base itp itd a z drugim członem Rock. Wchodzę się do sklepu i po pytaniu gdzie leży naturalna skała wybieramy najlżejsze i najbardziej dziurawe/porowate. 

A wodę to warto otrzymać/ kupić z dojrzałego i zdrowego zbiornika, im więcej tym lepiej - nadrobisz w mig utracony czas.

Edytowane przez Arturro
  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak Robert napisał 👍

Bartosz opublikuj ogłoszenie na forum/portalu społecznościowym, o tym że przyjmiesz wodę z podmianki z jakiegoś utrzymanego zbiornika, podaj lokalizację gdzie jesteś i jest spora szansa że koledzy w okolicy pomogą. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w czepku urodzony chwalę sobie skałę Marco Rock i pewnie kolejne akwarium na tej samej skale bym postawił 😜 

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi