Skocz do zawartości

Poziom glinu a korale SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś z Was ma doświadczenie jak poziom aluminium wpływa na Spsy?

Po wysypaniu się zbiornika 4 lata temu nie mogę się pozbierać. Utrzymanie Stylophory dłużej jak 3 tygodnie to już sukces.

Zrobiłem w końcu test icp.

Generalnie wszystko ok tylko martwi mnie poziom aluminium.

Aktualnie w zbiorniku głównie skala RRR.

Słyszałem że może puszczać ten pierwiastek do wody.

Zastanawiam się już nad wymiana tej skały bo chyba tylko to zostało.

Dodam że problemy zaczęły się właśnie od zmiany skały.

Screenshot_20210914-113610_Fri PDF Reader.jpg

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi

Zdam jedno pytanie 4 lata walczysz? I dalej Ci sie chce jednak hobbysci to masochisci 😛 Co do RRR jedni po niej jada jak po burej suce inni uzywaja i chwalą. Skoro sam napisałeś ze problemy wyszły przy zmianie skały to szkoda straconych 4 lat ;) Co do testu ICP tez sa opinie ze tam glin to ma każdy,...

Odnośnik do odpowiedzi

Glin prawie każdy ma przekroczony. Na zdjęciu nic nie widać, ale chyba jest tam "0.0..." na początku, więc nie ma się czym martwić. Za to warto przyjrzeć się żelazu i jodowi, bo to jest istotne i jest na czerwono (niedobór?). Dalej piszesz, że konstrukcję masz z rrr. Co w takim razie jest siedliskiem dla bakterii u Ciebie? Może tu jest problem?

Ogólnie jeśli nawet prostych SPS nie da się utrzymać, to na pewno nie jest to efekt minimalnego przekroczenia glinu, raczej jakiś gruby problem ze światłem, cyrkulacją, filtracją, biologią w zbiorniku itd...

Edytowane przez Słony leszcz
Odnośnik do odpowiedzi

Jestem uzależniony. Żona już nawet nie komentuje.

Skala jak pisałem jest wymieszana z sucha skała. Brak piasku.
Może faktycznie biologia kuleje.
Wcześniej leciałem na zeo ale zrezygnowałem po ataku dino i cjano. Przez te 4 lata to głównie z tym dziadostwem walczyłem.
Może by tak odpalić na nowo reaktor?

Odnośnik do odpowiedzi

Pokaż co masz w akwa sumpie etc. Może prościej poświęcić pare dni zrobić rearanżacje niż kolejne lata szukać rozwiązań i stosować pół środki?

Odnośnik do odpowiedzi

Spoko 👍 nie czyść szyb itd specjalnie dla nas i zrób takie żeby było widać kondycję koralowców które masz, jak wygląda podłoże, jak wyglądają skałki, szyby, co tam na nich rośnie i jaki ma kolor, sumpownię, jakie tam masz światło i jak zorganizowane, napisz nam co tam dolewasz do akwarium aktualnie i co było robione/dolewane ogólnie w tym roku.

Odnośnik do odpowiedzi

Akwarium 180x60x50
Ponad 600l w obiegu
Oswietlenie 8x80W t5
Cyrkulacja 2x Vortech QD40
Reaktor Ca
Odpieniacz BK200

Dozowanie
Vibrant 15ml / tydzień
Zeobac 5kropli 2x w tygodniu
Sponge power 5 kropli co 2 dzień

Podmianki około 70l co tydzień na soli red sea

Zdjęcia niebawem.

Odnośnik do odpowiedzi

Może porównaj stare ICP z ICP Innej  firmy  i zobaczysz czy się powielają ? 

Co do samego problemu skąd może się on brać ( Aluminium ) pozwolę sobie dołączyć screeny ....przeanalizuj dobrze krok po kroku ,nie czekaj na gotowca ,sam dojdź do przyczyny 😉

Screenshot_2021-09-14-20-43-21-556_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-09-14-20-43-35-339_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze 4 lata niepowodzeń. Ja bym zaryzykował z nową skałą ;)
Najlepiej wypełnić nową skałą sumpa i może to już poprawi sytuację z czasem ;)

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi

Jakiś gruz w sumpie widać, choć cyjano na wierzchu nie jest dobrym znakiem.

A co z pH? Nie ma problemów z zbyt niskim poziomem, lub spadkami nocnymi? Reaktor, nie widać żeby wężyk od odpieniacza szedł na zewnątrz, akwarium zapewne w pomieszczeniu mieszkalnym, o podbijaniu pH nic nie piszesz, za to jest o chyba sporych ilościach bakterii... Wszystko to może wpływać na niskie pH. Może tu jest problem?

Odnośnik do odpowiedzi

Zdjęcia i opis są, akwarium wygląda normalnie, oświetlenie normalne. Euphylie to fochate korale a nie wyglądają jakby coś je trapiło.

Plamy widać tylko na początku, potem jak koral jest już ogryziony z "naskórka" to robi się taki beżowo-szary jak ta twoja Acra. Pewnie i tak poleci, więc zanim to się stanie zaryzykowałbym dip w jakiejś szklance żeby potem dokładnie obejrzeć co tam odpadło (pipetką "odmuchać" podczas dipowania żeby robale oderwać).

Jacek pytał o ryby, ale czy LPSy nie grymasiły by wcześniej gdyby woda była zbutnio przetrzepana? Oczywiście zakładając że Jackowi chodziło o nutrienty.

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli chodzi o pH to raczej nie ma problemu. Akwarium stoi w salonie. Duża wentylowana przestrzeń. W załączniku wykres z apexa. Sonda pewnie trochę przekłamuje bo dawno nie kalibrowana.07d404b419965a68a5ef6fd9a14aa5d7.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

4 lata prób ale zawsze coś innego wypadało. To pompa obiegowa się stopiła i coś oddawała do wody. To obudowa magnesu w reaktorze zeo się przetarła i rdzewiała. No i ostatnio akcją z mitraxem który wpierdzielal Milkę i inne korale. Po drodze przeprowadzka i restart zbiornika.
5 lat temu nie miałem większych problemów z utrzymaniem acropor a teraz jakiś pech mnie prześladuje.

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, marcinf napisał:

Jeżeli chodzi o pH to raczej nie ma problemu. Akwarium stoi w salonie. Duża wentylowana przestrzeń. W załączniku wykres z apexa. Sonda pewnie trochę przekłamuje bo dawno nie kalibrowana.07d404b419965a68a5ef6fd9a14aa5d7.jpg

Tam jest zakres 8.25 do 8,5? Jak dawno nie kalibrowana to polecam jednak kaliborwać ;)

Odnośnik do odpowiedzi