Skocz do zawartości

Moje pierwsze morskie - dużo pytań od świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich wielbicieli soli bez jodu :)

Chciałbym założyć swoje pierwsze akwarium morskie. Plan, jaki mam w głowie, pewnie będzie należał do mniejszości.

A więc: planuję zbiornik z tych średnich tak do 120l?. Ma to być akwarium przede wszystkim dla bezkręcgowców (jestem już w mniejszości? ;)) Najbardziej fascynują mnie wszelkiego rodzaju: jeżowce, strzykwy, rurówki, kraby, krewetki, rozgwiazdy (BARDZO!!).

Ryby są dla mnie mało istotnym dodatkiem z uwagi na planowany litraż (ok.120l)- chciałbym aby obsada była niewielka, niekłopotliwa i najlepiej w jakiś sposób wspierała utrzymanie równowagi w ekosystemie przez np. zjadanie glonów, niechcianych gości czy czyszczenie piasku. Oczywiście muszą być błazenki ,bo dzieci ;) Małą uwaga: tylko ryby z hodowli. Nie chcę z odłowu-uważam,że przez to ubożeją ekosystemy.

Koralowce: miękkie. Jak najmniej kłopotliwe, wybaczające omsknięcia i tolerancyjne na parametry, niedrogie i w miarę zróżnicowane kolorystycznie. 

Swiatło: tu niestety nie mam pojęcia jakie. Najlepiej kapkę więcej światła niż wymagania koralowców,ale jednocześnie przyzwoite, porządne i nie kosztujące fortuny.
Filtracja: pod korale z lekkim zapasem przepływu i przede wszystkim niesłyszalna. Nawet mruknięcie! Ile pomp/falowników i jakie? Proszę o rady. Naturalnie dobrej jakości. Cena nie przesadna,ale też nie tani szajz. Myślałem (i tak też porzadono mi w Seafrags) o Tidal 110. Nie mam w planach sumpa ani odpieniacza. Akwarium ma być proste i nie planuję go powiększać,bo zwyczajnie nie mam na to miejsca. Chyba,że 128l słodkie wyfrunie... ;)

Szkło: opti white raczej całe. Lepsze standardowe np.112l czy kostka? 

Myślałem o Red Sea Reefer 170 - cenowo nie jest źle. Ładne i w ogóle. Sek w tym,że ma sumpa i obawiam się głośnej pracy :(

Skała: żywa mokra czy suchy, ożywani aragonit? Niby prawdza rafowa fajna,ale cena i potencjalne "mendy" zawleczone z wody. Aragonit ożywiany byłby lepszy? (nie tylko cenowo).

Dodatkowo chciałbym na dno piasek,bo...kocham piasek ;) Bardzo kusi mnie DSB,ale internety twierdzą,że zbiera dużo brudu :(

Filtr RO posiadam w związku ze słodkim. Czy jest opcja pociągnąc solniczkę na zwykłym RO czy koniecznością jest RODI?

Z góry przepraszam za ewentualne bredzenie,ale póki co zbieram wiedzę. Proszę jeszcze o polecenie jakichś fajnych kanałów na YT. Obecnie sensowny wydaje się BRStv.

Podsumowując: najważniejsze,żeby akwarium było absolutnie niesłyszalne i dość "cierpliwe". Nie zawsze mogę zdążyć z dolewką (na początek auto nie w planach) i nie chciałbym zobaczyć cmentarza.

Z góry dzięki za wszelką pomoc!

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ła

+1 do tego co napisali wyżej Norbert i Czarek. Kup używany zbiornik, używaną lampę T5. Zobaczysz czym pachnie morskie akwarium, zobaczysz czy to sport dla Ciebie, bo morszczyzna to kupa nauki i

A co jest do ogarniania w sumpie? Masz zbiornik żeby schować tam na przykład grzałkę, czy jakieś urządzenia filtrujące. Gotowe akwarium z panelem da ci mniej przestrzeni do kombinowania gdybyś zapragn

Co? Ja nawet nie mam tego, no... akwariuma. Zamiast gadać to pokaż mi swoje akwarium, a ja zdecyduję czy cię słuchać - mawiali w dobrych czasach ;)

Temat rzeka się szykuje, dlatego nie odpisałem od razu, jutro do południa postaram się odpisać na większość poruszonych tutaj zagadnień.
Słowo harcerza.

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, sith114 napisał:

zapraszam do odpisania koledze

Ja bym polecił poczytać tematy, pooglądać zbiorniki, bo ten plan to taka bardziej luźna (i ciut naiwna) wizja niż plan.

Ps. Na pewno daruj sobie tidala, jak szukasz czegoś cichego.

120L to raczej mała solniczka, a nie średnie. No i większość z nas (Michał nie ma:-) ma akwaria głównie dla bezkręgowców. Ale jeśli chodzi Ci o inne niż koraliwce, to w 120L litrach nie piszalejesz, bo jest to za mało na jeżowce, rozgwiazdy, strzykwy itd... Para błaznów lub kilka mniejszych rybek, kilka ślimaków, krewetek... To jest obsada do 120L. Szczególnie jeśli pod spodem nie będzie sumpa z wszelkimi cudami techniki.

Edytowane przez Słony leszcz
Odnośnik do odpowiedzi

@sith114 Dzięki :) Czekam na rady.

@Słony leszcz Zapomniałem,że korale też bezkręgowce ;) Fakt,że 120l to mało,ale wydawało mi się,że są jakieś małe rozgwiazdy (choćby chciane/niechciane asteriny) i jeżowce? Miałem też nadzieje (pewnie bez szans) na małe rurówki i/lub strzykwy.

Póki co wszystko w planach. Najgorsze,że jest mało ludzi z solniczkami wśród znajomych i mało sklepów :( Także nie ma jak sprawdzić niektórych rozwiązań.  Zastanawiam się nad 160-170l,ale problemem jest miejsce  😕

Odnośnik do odpowiedzi
24 minuty temu, Jarzy napisał:

(choćby chciane/niechciane asteriny)

Cześć Paweł. Asteriny czy będziesz je chciał, czy nie i tak będą bez względu na wielkość akwarium. To marzenie masz na bank spełnione😜

Niestety z niesłyszalnością akwarium morskiego jest bardzo trudno, nie wiem, czy jest to w ogóle możliwe.

Światło trzeba dopasować do planowanego życia. Jak nie będzie koralowców, to nawet można rozważyć bez światła😉.

Di również wskazane, chyba że masz super wodę i sama membrana da radę...

Odnośnik do odpowiedzi

No w Warszawie to na brak sklepów z morszczyzną nie narzekaj. Korale, acropora, seafrags, erybka w Józefowie - koniecznie odwiedź. Nawet nie koniecznie, żeby od razu robić zakupy wielkie, ale popatrzeć, porozmawiać, podpytać. Jest Krzysztof Tryc... Akwarystów też jest sporo, ale fakt że trochę przyczajeni i raczej z czasem ich poznasz, jak będziesz szczepek szukał ciekawszych. O, jest Konrad Kowalczyk z Sulejówka, którego warto odwiedzić, jeśli się na kraby, krewetki itp nastawiasz. Tylko od razu zaznaczam, że nie oczekuj tam darmowego szkolenia z akwarystyki, co usłyszysz też z rezerwą traktuj (wiadomo, że Ci ludzie żyją z akwarystyki, więc trudno oczekiwać, żeby byli zupełnie bezintetesowni). Bardziej chodzi o poszerzenie horyzontów i podpatrzenie na żywo zbiorników, zobaczenie zwierząt, żeby potem być w stanie określić własne preferencje.

Co ja Ci mogę poradzić na początek, to najpierw zgromadź środki, zaplanuj wszystko (od szkła, przez sprzęt, po obsadę), ogarnij zaopatrzenie w rodi i takie tam, a dopiero potem startuj. I nie przejmuj się, że to będzie trwało miesiąc, dwa, trzy, bo potem sam się przekonasz, że taki czas to tyle co nic w morskim.

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra czytam czytam w skrócie. Musisz się zdecydowac na akwarium jaki chcesz wymiar. Myślałeś o Red Sea Reeferze 170 jak masz miejsce to fajna opcja a jeszcze lepsza Reefer XL 200. Zacznij od określenia litrażu i wielkości zbiornika. Spokojnie w takim litrażu będziesz mógł dać sporo ciekawych zwierzaków. Jakieś rybki i co tam sobie wymyślisz wiadomo są pewne ograniczenia, ale tez jest potencjał do zabawy ;)

Jak rozgryziesz wymiar akwarium to łatwiej bedzie Ci odpowiedzieć co do reszty ;)

A co do tego żeby akwarium było ciche to dla mnie osobiście taki mem ;)

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi

Warto bawić się w kompletowanie na własną rękę zestawu podobnego do ww. Reefera? Dużo taniej wyjdzie? 

Co do pojemności to proszę o porady co i jak do Reefera 170.

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Jarzy napisał:

Warto bawić się w kompletowanie na własną rękę zestawu podobnego do ww. Reefera? Dużo taniej wyjdzie? 

Co do pojemności to proszę o porady co i jak do Reefera 170.

Zobacz tak samo akwarium bez komina https://allegro.pl/oferta/akwarium-full-optiwhite-60x50x50-8mm-polerowane-5938131019, jak na zamówienie gdzies pewnie z komien w okolicach 800 wyjdzie? Szafka tu najwieksza nie wiadoma. Kwestia jak chcesz proawdzić akwa czy na sumpie czy na kaskadzie czy na czym.

Jeśli zdecydujesz sie na taki wymiar to poszukaj na necie co ludzie maja w tych akwariach za sprzet podeslij coś bo tak rzucac sami z siebie to raczej "czarnej" roboty za ciebie nie odwalimy. Co do światła licz 1W/1L czy to ledy czy T5 ;)

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi

Po pierwsze nie wiem jakim budżetem dysponujesz, ale w akwarystyce morskiej najważniejsza jest cierpliwość. Jeśli więc nie masz w tej chwili luźnej gotówki do wydania na rybki tak żeby wszystko było jak ma być, to ja bym się wstrzymał tyle ile potrzeba z zakupami.
Mówisz że dolewki nie będzie, a dolewka to podstawowe urządzenie. Nie dość że redukuje czas poświęcany na obsługę akwarium, to jest to tak naprawdę niezbędne urządzenie ze względu na zwierzaki.

Ciche akwarium - aby akwarium było ciche to musisz mieć w nim jak najmniej pomp, bo to one są generatorem szumu i wibracji. Z tego też powodu nie kupuje się tanich pomp. Cicha pompa to taka która jest dobrze wykonana (przykładem pompy AC od Royala, które są cichsze niż niejedna DC) czyli wiadomo silnik dobrze funkcjonuje, wirnik nie wpada w żadne wibracje, a całość jest wykonana z dobrego i odpowiednio spasowanego materiału, który nie rezonuje. 
Nawet chińskie pompy, te które są dobre i uchodzą za ciche - nie są tanie, a raczej znajdują się w tej średniej półce cenowej. 

Akwarium może być niesłyszalne gdy stoi w salonie, coś tam jeszcze działa, zza okna dobiega hałas samochodów. Ale w nocy gdy te dźwięki tła znikają... Nie stawiałbym żadnego akwarium w sypialni ;) no i kobiety słyszą akwarium z kilku kilometrów... można wspomagać się jakimiś metodami wyciszania szafki, bo tak też robią.

Podobno te nowe pompy Tunze Stream 3 nie wydają żadnego dźwięku - ale trochę hałasu i tak jest, ponieważ słychać szum wody "mieszanej" na wirniku.

Odnośnik do odpowiedzi

@sith114 Pierwotnie miało być bez sumpa. Nadal nie wiem czy sump jest głośniejszy od kaskady/panelu :( Wszystko pewnie zależy od pomp za pewne. Nie oczekuję zrobienia za mnie czarnej roboty tylko pchnięcie w konkretnym kierunku. Obecnie mam prawie zerowe pojęcie jakie i ile pomp chcę. Ważna wskazówka co do światła. 

@Słony leszczKasa się znajdzie i mam ma tę chwilę na ten cel. Kwestia określenia ile ostatecznie wyjdzie ;)

@Michał Na dobrą pompę jak i światło znajdzie się hajs. W tej chwili szukam info odnośnie najlepszych firm i modeli.  W akwarystyce słodkiej możesz kupić sprzęt Aquaela,ale lepiej Eheim, Chihiros czy inne Ada. W słonej Tunze, Jebao, ATI itd. Sam nie wiem co warto wybrać. Co do lokalizacji to sypialnia jednak odpada.

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Jarzy napisał:

@sith114 Pierwotnie miało być bez sumpa. Nadal nie wiem czy sump jest głośniejszy od kaskady/panelu :( Wszystko pewnie zależy od pomp za pewne. Nie oczekuję zrobienia za mnie czarnej roboty tylko pchnięcie w konkretnym kierunku. Obecnie mam prawie zerowe pojęcie jakie i ile pomp chcę. Ważna wskazówka co do światła. 

@Słony leszczKasa się znajdzie i mam ma tę chwilę na ten cel. Kwestia określenia ile ostatecznie wyjdzie ;)

@Michał Na dobrą pompę jak i światło znajdzie się hajs. W tej chwili szukam info odnośnie najlepszych firm i modeli.  W akwarystyce słodkiej możesz kupić sprzęt Aquaela,ale lepiej Eheim, Chihiros czy inne Ada. W słonej Tunze, Jebao, ATI itd. Sam nie wiem co warto wybrać. Co do lokalizacji to sypialnia jednak odpada.

Masz zamysł czy chcesz kostkę czy akwarium klasyczne? Ja lubiąc kostki i głębie bralym Reefera 200XL do tego lampa hmmm jak T5 to ATI 8x24W jak ledowa to nie mam pojeciach bo w lampach to ja siedze sam gotowca ledowego nigdy nie rozważałem ;) To już masz jakiś pogląd na koszty ale warto rozejrzeć sie na yt czy forach zagranicznych zobaczyc jak ludzie urzadzaja sobie takie akwaria ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Michał @sith114 Wybór padł na Reefer 170 z prostej przyczyny- promocja za 2,7k. Reefer 200 kosztuje w połowię więcej za parę litrów więcej. Czysta kalkulacja. Poza tym jak wspominam żonie o większym to milknie ;) 
Słodka brać zaręczała,że zawsze chce się większe akwa. Słodkie mam 128l i na tym stoję od 2 lat. Morskiego też nie chcę zbyt dużego. Wiadomo, większe to więcej zwierzaków, korali i w ogóle. Ja chcę kompromis pomiędzy wilkością i stabilnością. Myślę nad ciut większym 150-160l,ale póki co zamiar na Reefera 170. Straszliwie nie pasuje mi sump ponieważ boję się ewentualnej powodzi i hałasu. Nigdy nie miałem sumpa, dlatego zdaję się  na doświadczonych. Poruszam się jak we mgle. Coś tam się douczam,ale to teoria. Zaskoczeniem jest dla mnie np. obecność lamp T5, które to już dawnowypadły z obiegu w słodkich.

Co do reszty sprzętu to oczywiście sam poszukam tylko potrzebujęwskazówek np. na proste korale filtracja tyle i tyle na godzinę, tyle falowników, tyle pomp obiegowych, tyle watów na litr. Swoją drogą przy LEDach nie powinien być raczej nacisk na PAR? 

Dolewka będzie. Słodkie też chciałem po taniości prowadzić i skończyło się na filtrze RO, CO2 i lampie za 1k :)

@norbi2222 Ma być DI- będzie DI. Póki co membrana 100GPD. Ewentualnie dorzucę drugą i do tego pompę ciśnieniową. Kolega dzięki temu ma zysk 2/3 :) Chciałem ominąć żywicę, bo ktoś tam gdzieś pisał,że szybko się zużywa i tak naprawdę nie opyla. Ten mit zostął obalony :)

Edytowane przez Jarzy
Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Jarzy napisał:

@Michał @sith114 Wybór padł na Reefer 170 z prostej przyczyny- promocja za 2,7k. Reefer 200 kosztuje w połowię więcej za parę litrów więcej. Czysta kalkulacja. Poza tym jak wspominam żonie o większym to milknie ;) 
Słodka brać zaręczała,że zawsze chce się większe akwa. Słodkie mam 128l i na tym stoję od 2 lat. Morskiego też nie chcę zbyt dużego. Wiadomo, większe to więcej zwierzaków, korali i w ogóle. Ja chcę kompromis pomiędzy wilkością i stabilnością. Myślę nad ciut większym 150-160l,ale póki co zamiar na Reefera 170. Straszliwie nie pasuje mi sump ponieważ boję się ewentualnej powodzi i hałasu. Nigdy nie miałem sumpa, dlatego zdaję się  na doświadczonych. Poruszam się jak we mgle. Coś tam się douczam,ale to teoria. Zaskoczeniem jest dla mnie np. obecność lamp T5, które to już dawnowypadły z obiegu w słodkich.

Co do reszty sprzętu to oczywiście sam poszukam tylko potrzebujęwskazówek np. na proste korale filtracja tyle i tyle na godzinę, tyle falowników, tyle pomp obiegowych, tyle watów na litr. Swoją drogą przy LEDach nie powinien być raczej nacisk na PAR? 

Dolewka będzie. Słodkie też chciałem po taniości prowadzić i skończyło się na filtrze RO, CO2 i lampie za 1k :)

@norbi2222 Ma być DI- będzie DI. Póki co membrana 100GPD. Ewentualnie dorzucę drugą i do tego pompę ciśnieniową. Kolega dzięki temu ma zysk 2/3 :) Chciałem ominąć żywicę, bo ktoś tam gdzieś pisał,że szybko się zużywa i tak naprawdę nie opyla. Ten mit zostął obalony :)

To tak zakładamy akwa 60x50x50.
W sumie podobne do mojego.
Jak boisz sie sumpa no możesz zamówic gdzieś szafke i szkło, ale sump to wygoda. Do dzisiaj żałuje węza w kieszeni co mialem jak zamaiałem to akwa ;)
Ale jako myśle, że Ty nie popełnisz tego błędu to załóżmy sump ;)

Co potrzebujesz
Grzałka: 150-200W
Lampa: najprościej ATI 8x24W
Lampa ledowa znajdą się tacy co powiedzą Ci że wystarczy jakaś Hydra 32 lub coś podobnego no, ale ja bym polemizował ;)
Wersja te okolice 90W Radion/Hydra masz koszt samej lampy 2000-2200 - teoretycznie możesz kupić na start jedna potem dołożyć druga.
Wersja większa tu już masz koszt ponad 4000 za  Radiona 30 PRO ale on ma grubo ponad 200W lub koszt koło 3500 za Hydre 64.
Jest wiele innych lamp ledowych ale o tych można dużo wyczytac wysłuchac ;) 
Do sumpa pompa obiegowa ja bym zakładal 3000/5000 l/h najlepiej sprawdzić co ludzie montuja. Do wyczytania w necie ;)
Odpieniacz - jako opcja lub jako podstawa zaleznie od szkoły ;)
Falowniki: Ja mam w podonbym litrażu 2x Jebo SOW-5 i 1x SLW20 teraz dałbym 2x SLW20 ;) Ale nie powiem czy sa ciche czy nie sa bo mi to nie przeszkadza mi mam głośny zasilacz od lampy ;)

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 8.11.2021 o 18:24, Jarzy napisał:

Witam wszystkich wielbicieli soli bez jodu :)

Chciałbym założyć swoje pierwsze akwarium morskie. Plan, jaki mam w głowie, pewnie będzie należał do mniejszości.

A więc: planuję zbiornik z tych średnich tak do 120l?. Ma to być akwarium przede wszystkim dla bezkręcgowców (jestem już w mniejszości? ;)) Najbardziej fascynują mnie wszelkiego rodzaju: jeżowce, strzykwy, rurówki, kraby, krewetki, rozgwiazdy (BARDZO!!).

Ryby są dla mnie mało istotnym dodatkiem z uwagi na planowany litraż (ok.120l)- chciałbym aby obsada była niewielka, niekłopotliwa i najlepiej w jakiś sposób wspierała utrzymanie równowagi w ekosystemie przez np. zjadanie glonów, niechcianych gości czy czyszczenie piasku. Oczywiście muszą być błazenki ,bo dzieci ;) Małą uwaga: tylko ryby z hodowli. Nie chcę z odłowu-uważam,że przez to ubożeją ekosystemy.

Koralowce: miękkie. Jak najmniej kłopotliwe, wybaczające omsknięcia i tolerancyjne na parametry, niedrogie i w miarę zróżnicowane kolorystycznie. 

Swiatło: tu niestety nie mam pojęcia jakie. Najlepiej kapkę więcej światła niż wymagania koralowców,ale jednocześnie przyzwoite, porządne i nie kosztujące fortuny.
Filtracja: pod korale z lekkim zapasem przepływu i przede wszystkim niesłyszalna. Nawet mruknięcie! Ile pomp/falowników i jakie? Proszę o rady. Naturalnie dobrej jakości. Cena nie przesadna,ale też nie tani szajz. Myślałem (i tak też porzadono mi w Seafrags) o Tidal 110. Nie mam w planach sumpa ani odpieniacza. Akwarium ma być proste i nie planuję go powiększać,bo zwyczajnie nie mam na to miejsca. Chyba,że 128l słodkie wyfrunie... ;)

Szkło: opti white raczej całe. Lepsze standardowe np.112l czy kostka? 

Myślałem o Red Sea Reefer 170 - cenowo nie jest źle. Ładne i w ogóle. Sek w tym,że ma sumpa i obawiam się głośnej pracy :(

Skała: żywa mokra czy suchy, ożywani aragonit? Niby prawdza rafowa fajna,ale cena i potencjalne "mendy" zawleczone z wody. Aragonit ożywiany byłby lepszy? (nie tylko cenowo).

Dodatkowo chciałbym na dno piasek,bo...kocham piasek ;) Bardzo kusi mnie DSB,ale internety twierdzą,że zbiera dużo brudu :(

Filtr RO posiadam w związku ze słodkim. Czy jest opcja pociągnąc solniczkę na zwykłym RO czy koniecznością jest RODI?

Z góry przepraszam za ewentualne bredzenie,ale póki co zbieram wiedzę. Proszę jeszcze o polecenie jakichś fajnych kanałów na YT. Obecnie sensowny wydaje się BRStv.

Podsumowując: najważniejsze,żeby akwarium było absolutnie niesłyszalne i dość "cierpliwe". Nie zawsze mogę zdążyć z dolewką (na początek auto nie w planach) i nie chciałbym zobaczyć cmentarza.

Z góry dzięki za wszelką pomoc!

Sensownie piszesz.

Jak skontaktujesz się z Krzyśkiem to odpowie na Twoje pytania. 

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Jarzy napisał:

Przyłącze się do dyskusji 😀

Kiedyś jednocześnie miałem akwarium na kaskadzie fzn3 o pojemności 54 i aktualne z sumpem z ustawioną pompa obiegową jebao na 6tys l. Póki nie włączyłem odpieniacza w większym to właśnie to wieksze było cichsze od akwarium prowadzonego na kaskadzie (sprawdzone na prostym mierbiku halasu) różnica była ok 5 dB. Wszystko zależy od ciebie jak uda Ci się ustawić obieg w takim akwarium. 

Co do zalania nie przejmowałbym się problemem. Zwłaszcza w gotowym zestawie gdzie sump jest wyliczony do przyjęcia wody w razie zaniku prądu.

Jeśli chodzi o resztę pytań musisz jednak wczesniej zgłębić wiedzę i zastanowić się co będzie w akwarium z koralowców i ryb? 

Dzięki temu będzie łatwiej określić wymagania do pozostałego sprzętu. (Swiatlo, cyrkulacja, ewentualny odpieniacz)

Moje propozycje od których możesz zacząć naukę to zbiorniki:

Z koralowcami miękkimi

Z ukwialami

Z makroglonami

Z lps

Moze teraz łatwiej będzie Ci zgłębić wiedzę która jest dostępna na forum.

Edytowane przez Pavlik
Odnośnik do odpowiedzi

@Pavlik Z korali najprostsze sztuki miękkie. Za cienki w uszach,żeby próbować trudniejszych.  Nie zawsze mam też czas na zagłębianie się w problem, jeśli takowy się pojawi. Z ryb to błazenki i jakieś kurduple wspomagające sanitariat. Nie czytuję się,że dużo ryb będę miał w takim litrażu. Zależy mi na skorupiakach.

Odnośnik do odpowiedzi

OK, podsumowując - 

budujemy Reefera 170 z miękkimi koralowcami i szukamy do niego małej obsady złożonej z małych ale fajnych rybek, najlepiej jakichś "funkcjonalnych".
Ja bym wybrał jak najmniej ryb, bo wtedy masz mniej problemów z filtracją. Wpuszczając tam 2 Nemo i karmiąc rozsądnie spokojnie możesz prowadzić to akwarium na samych podmianach. 

Porzucamy wszystkie szalone pomysły typu DSB bo tutaj nie ma na to miejsca ani potrzeby.

Ja bym dał taką lampkę: https://erybka.pl/product-pol-11730-Aqua-Illumination-Prime-16-HD-Czarny.html
Myślę że jest przyzwoita i da radę pociągnąć zbiornik z miękkimi, czy tam jakimiś które na pewno też się pojawią LPS.

Dolewka: https://erybka.pl/product-pol-5803-Tunze-Osmolator-Nano-3152-000.html

Pompa obiegowa: https://erybka.pl/product-pol-24561-Jebao-MDC-2000.html

Sól Red Sea niebieska: https://erybka.pl/product-pol-6708-Red-Sea-Salt-7-kg.html

Grzałka banał. Do tego skałę, koledzy mieszkający w Polsce poradzą ci jaką. Do tego piasek. 
Dodanie DI do RO będzie raczej konieczne w większości przypadków, naprawdę w morskim może to zrobić różnicę pomiędzy cieszeniem się zbiornikiem, a walką z plagami i ciągłą frustracją.

Jeśli zapragniesz iść w koralowce LPS/LPS to będzie potrzebna pompa dozująca.

Uważaj na porady w internecie, bo panuje w nim cwaniacki marketing, który na pierwszy rzut oka nie wygląda na to czym jest. Jak się tak przyznajesz że jesteś całkiem zielony to 'koledzy' nakierują cię na zbędne zakupy i produkty na których mają największy zarobek. My tutaj jesteśmy niekomercyjni, ale gdzie indziej należy uważać. 

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Michał napisał:

OK, podsumowując - 

budujemy Reefera 170 z miękkimi koralowcami i szukamy do niego małej obsady złożonej z małych ale fajnych rybek, najlepiej jakichś "funkcjonalnych".
Ja bym wybrał jak najmniej ryb, bo wtedy masz mniej problemów z filtracją. Wpuszczając tam 2 Nemo i karmiąc rozsądnie spokojnie możesz prowadzić to akwarium na samych podmianach. 

Porzucamy wszystkie szalone pomysły typu DSB bo tutaj nie ma na to miejsca ani potrzeby.

Ja bym dał taką lampkę: https://erybka.pl/product-pol-11730-Aqua-Illumination-Prime-16-HD-Czarny.html
Myślę że jest przyzwoita i da radę pociągnąć zbiornik z miękkimi, czy tam jakimiś które na pewno też się pojawią LPS.

Dolewka: https://erybka.pl/product-pol-5803-Tunze-Osmolator-Nano-3152-000.html

Pompa obiegowa: https://erybka.pl/product-pol-24561-Jebao-MDC-2000.html

Sól Red Sea niebieska: https://erybka.pl/product-pol-6708-Red-Sea-Salt-7-kg.html

Grzałka banał. Do tego skałę, koledzy mieszkający w Polsce poradzą ci jaką. Do tego piasek. 
Dodanie DI do RO będzie raczej konieczne w większości przypadków, naprawdę w morskim może to zrobić różnicę pomiędzy cieszeniem się zbiornikiem, a walką z plagami i ciągłą frustracją.

Jeśli zapragniesz iść w koralowce LPS/LPS to będzie potrzebna pompa dozująca.

Uważaj na porady w internecie, bo panuje w nim cwaniacki marketing, który na pierwszy rzut oka nie wygląda na to czym jest. Jak się tak przyznajesz że jesteś całkiem zielony to 'koledzy' nakierują cię na zbędne zakupy i produkty na których mają największy zarobek. My tutaj jesteśmy niekomercyjni, ale gdzie indziej należy uważać. 

Ogólnie Michał już Ci nakreślił jakiś zarys. Pamiętaj jedna powszechnie znana rzecz zaczynasz myślisz 2 rybki 3 ślimaczki krewetki miekasy. A potem i tak chcesz lpsy spsy. Warto przemyśleć rozsądnie zakup lampy. Zaprocentuje to na przyszłość 😅

Odnośnik do odpowiedzi

O tym samym myślałem co napisał Krzysiek powyżej, ale tak naprawdę to do takiego typowego nano, to co byś nie chciał kupić "na zapas" to będzie spory "overkill" i znacznie większy wydatek (i być może niepotrzebny bo upgrade może nie nadejść, kolega nie ma miejsca, po drugie wszyscy wiemy że 99,9% zbiorników istnieje max 1 rok). Dla nas już nie ma ratunku, bo my to tylko "większe, większe" ale ktoś zdrowy psychicznie :D może podchodzić do tego inaczej ;)

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Michał napisał:

O tym samym myślałem co napisał Krzysiek powyżej, ale tak naprawdę to do takiego typowego nano, to co byś nie chciał kupić "na zapas" to będzie spory "overkill" i znacznie większy wydatek (i być może niepotrzebny bo upgrade może nie nadejść, kolega nie ma miejsca, po drugie wszyscy wiemy że 99,9% zbiorników istnieje max 1 rok). Dla nas już nie ma ratunku, bo my to tylko "większe, większe" ale ktoś zdrowy psychicznie :D imoże podchodzić do tego inaczej ;)

Tu po prostu trzeba mieć kompromis miedzy super high endem typowo pod spsy, a lampa która będzie wystarczająca. Patrząc na to akwarium:

Prime daje radę ;) akwa co prawda ma 60x50x50 w tym panel.
Z drugiej strony już inny kolega z 3city po pewnym czasie nad podobnym wymiarem wymienił na Hydre32 ;)

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał O taką radę mi chodziło.  Targają mną niepewności czy aby nie brać większego litrażu. Panel? Może jednak sump? Ale czy ogarnę sumpa? 

Z DSB trochę przestrzeliłem, myśląc,że to idzie do akwarium ;) Zamysł fajny,ale nie na teraz. Największym problemem obecnie jest dla mnie miejsce 😕

Żona i tak patrzy na mnie spod byka jak wspominam o drugim (w sumie...5) akwarium w domu ;)

Odnośnik do odpowiedzi