Skocz do zawartości

Moje pierwsze morskie - dużo pytań od świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

@norbi2222 Norbert ma duzo racji ;)
Ja sam chyba z 2 lata zbierałem wiedze na forum i doglądając co koledzy mieszaja w swoich zbiornikach. Rok w sumie to sie decydowalem na akwa. A w drugim czekalem na dogodny moment na start. I wiedze zebrana pomogła na starcie a i tak jakieś błędy zostały popełnione cos wystrzeliło itd Teraz planuje wiekszy zbiornik to wcale nie jest tak ze obecne doswiadczenie pozwala mi tak o dobrac sprzet ;)

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Większość  znanych producentów lamp led również podaje PAR. Istotne jest rozproszenie światła, mieszanie aby nie doświadczać efektu disco, pokrycie światłem i uzyskiwany PAR na określonej głębokości.

CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ła

+1 do tego co napisali wyżej Norbert i Czarek. Kup używany zbiornik, używaną lampę T5. Zobaczysz czym pachnie morskie akwarium, zobaczysz czy to sport dla Ciebie, bo morszczyzna to kupa nauki i

Dodane grafiki

1 godzinę temu, Jarzy napisał:

Napisz wprost,że to mnie tego numeru nie podałeś i po sprawie.

Odczytałem Twoje PW dopiero wczoraj. Ale nie chodziło mi o Ciebie, wcześniej na forum był podany mój numer i ludzie pisali/dzwolili do mnie na WhatsAppa. Finał był taki że prowadziłem rozmowy po 2h każdego wieczora, tłumaczyłem jak dziecku, a po miesiącu koleś oddzwania i mówi że wysadził zbiornik. A co robiłeś? Ano kupiłem tańsze i lepsze, bo to co mówił ktoś inny bardziej mi się spodobało i zawracałem ci tylko pupę, a teraz dzwonię bo ratunkuuu pomocy...

I przestałem podawać swoje namiary, bo szkoda czasu. A nie zajmuję się akwarystyką profesjonalnie, ale nawet ci którzy to robią zaczęli brać pieniądze za porady i wyceny, bo pół dnia poświęcali ludziom którzy zawracali im tylko cztery litery, a na koniec poszli gdzie indziej, zrobili co innego. 

Nie wiem z kim jeszcze rozmawiasz i gdzie pytasz, ale tutaj na forum masz samych ogarniętych akwarystów, na RC nie ma wielu nowicjuszy, którzy poświęcają czas by odpowiadać na Twoje pytania. Potem widzą że pytasz o to samo gdzie indziej i odbierają to jako brak szacunku i nie traktowanie ich poważnie. 

I nie chodzi o żadne dosrywajki.
Temat pomp cyrkulacyjnych w tym wątku masz już wyjaśniony. Stanęło na 2x SOW-8.
A jeśli ktoś na innym forum mówi że musisz mieć SOW-20, to my już nie mamy na to wpływu. 

Dobrze podpowiada Norbert, pooglądaj zbiorniki, zobacz który Ci się podoba, jaki ma osprzęt. 
Ja zaczynałem tak samo. 

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dla jasności: prawie wszystkie pytania zadaję tutaj. Czasem wrzucam coś na NF i tyle. 

@norbi2222 Masz naturalnie racje. Ostatnio obczajałem zbiorniki o podobnym i nieco większym litrażu celem weryfikacji cyrkulacji. Uderzyła mnie duża ilość JVP. Jeden kolo z Vortechami i kilka Tunze. 

@=Fresz= Słucha Norbiego, słucha :) Tylko głupio mi tak co chwila pisać smsy/dzwonić. Nie chcę być upierdliwy.

@sith114 U mnie było nieco szybciej: chodziłem wokół tematu z 1.5roku. Na akwa decydowałem się z pół roku. Start wynikał już potem tylko z odbioru zestawu. Przez prawie rok czytałem różne tematy i oglądałem niezliczoną ilość poradników na YT. Niemniej jednak pojęcie pompy obiegowej czy cyrkulatora było mi obce...jak to filtr bez gąbki?! Jak to prawie sama biologia?! :D

@Michał Na innych forach zadaję pytania tylko wtedy, kiedy aktualne wisi w nieskończoność bez odpowiedzi. Jak chociażby pytanie o Zeobak :) Ostatecznie yolo i Zeo mam w lodówce...i zapominam go dozować XD 

Całkiem nowy temat: restart skały. Kupiłem parę kilo ubitej żywej. Czyści się już 4 tydzień. 2 wiaderka. W jednym skała w zasadzie goła, bez miękkich dodatków. W drugim skała porośnięta takim miękkim, różowym płaszczem ? W pierwszym wiadrze PO4 1ppm, w drugim 3ppm. Czy te ppm mogą wynikać z tego różowego szajsu? Siedziałem dziś i skubałem to nożem. Potem przepłukałem pod kranem resztki i znowu do RODI na kolejny tydzień. Wcześniej 1 tydzień w chlorze i 2 w RODI. Mam czekać do wyzerowania parametrów?

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Jarzy napisał:

Całkiem nowy temat: restart skały. Kupiłem parę kilo ubitej żywej. Czyści się już 4 tydzień. 2 wiaderka. W jednym skała w zasadzie goła, bez miękkich dodatków. W drugim skała porośnięta takim miękkim, różowym płaszczem ? W pierwszym wiadrze PO4 1ppm, w drugim 3ppm. Czy te ppm mogą wynikać z tego różowego szajsu? Siedziałem dziś i skubałem to nożem. Potem przepłukałem pod kranem resztki i znowu do RODI na kolejny tydzień. Wcześniej 1 tydzień w chlorze i 2 w RODI. Mam czekać do wyzerowania parametrów?

Tak, zdechła organika, pewnie gąbki.  Za słaby chlor użyłeś, że jeszcze jest tyle organiki. Wrzuć do tych wiader jakieś cyrkulatory. I czekaj do wyzerowania, aby  wspomóc, bo pewnie NO3 też jest poza skalą możesz dodać bakterii. Ja dla przyspieszenia procesu pozbywania się ze skały PO4 dodatkowo dodawałem lantan. A w końcowym procesie dodawałem pożywkę dla bakterii.

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Jarzy napisał:

Mam możliwość zakupu SOW 16 w cenie SOW 8. Chyba się opyla?

SOW 16 to praktycznie to samo co SOW 15. A tutaj temat chyba się wyczerpał i dostałeś info.

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Jarzy napisał:

Mam możliwość zakupu SOW 16 w cenie SOW 8. Chyba się opyla?

Może i się opyla, tylko po co... Nie bierzesz pod uwagę fizycznej wielkości pompy, czyli jak ona będzie wyglądać w zbiorniku. A jest dwa razy większa od ósemki. Po drugie, nawet po skręceniu ich na minimum będą miotać piaskiem.  

Ja proponuję, abyś kupował co uważasz za stosowne, to Twoje decyzje i skutki tych decyzji. Uważam, że za dużo dumasz i kombinujesz, co nie wróży dobrze życiu w zbiorniku...Temat z pompami jest prosty jak budowa cepa...

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze przed chwilą przeszkadzał Ci wygląd SOW vs SLW a teraz już dużo większa nie przeszkadza?

Wysłane z mojego Oppo Reno 3 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Jarzy napisał:

@norbi2222 Otóż nie! Azot 0 albo ledwo wykrywalny! To różowe to takie płaty pokrywające skałę. Zasadniczo nie ma szans na rozpuszczenie chlorem.

Jeżeli nie ma NO3, to jeszcze gorzej. Może to świadczyć o tym, że skała nie ma organiki, tylko jest ze zbiornika, który miał bardzo wysokie PO4, a skała nasączyła się nim. Do tego trzeba długiego moczenia i użycia lantanu. 

Może po zdjęciu uda się stwierdzić co jest na tej skale, tak to jest wróżenie z fusów. 

Odnośnik do odpowiedzi
@norbi2222 Otóż nie! Azot 0 albo ledwo wykrywalny! To różowe to takie płaty pokrywające skałę. Zasadniczo nie ma szans na rozpuszczenie chlorem.
A to różowe to nie czasami glony wapienne?

Wysłane z mojego Oppo Reno 3 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, nie biorę 16. 

@norbi2222 Póki co to czyste teoretyzowanie. Jak za pewne zauważyłeś, BARDZO długo dreptam wokół tematu zanim cokolwiek zrobię. Ot choćby sam zbiornik. Kilka miesięcy myślałem czy się w to w ogóle bawić. 

Tak w ogóle myślałem też trochę o Tunze,ale jednak poddam się Jebao i ich synchro przez wifi.

Wrzuciłem zdjęcie sprzed czyszczenia. Jest widoczny kawałek z fioletem - w dotyku było to takie papierowa, schodziło płatami. Obecnie obrany prawie do czysta. Na żadnym kawałku skały nie zostało nic miękkiego. Same zwapniałe elementy. Czemu lantan na PO4?

IMG_20220320_152310.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Jarzy napisał:

Wrzuciłem zdjęcie sprzed czyszczenia. Jest widoczny kawałek z fioletem - w dotyku było to takie papierowa, schodziło płatami. Obecnie obrany prawie do czysta. Na żadnym kawałku skały nie zostało nic miękkiego. Same zwapniałe elementy. Czemu lantan na PO4?

Nie mam pojęcia co to fioletowego jest. Może być tak jak pisze @=Fresz=

Lantan wiąże fosfor i pozwala go usunąć. proces wypłukiwania ze skały fosforu  trochę trwa.

Odnośnik do odpowiedzi

Tam jest stal morska, zwana też stalą chirurgiczną. Używają tego nawet w reaktorach atomowych jako obudowę prętów z paliwem. Nie powinno rdzewieć w akwarium. 
Co do przepływu i wyglądu, każdy musi samodzielnie zdecydować. Nie miałem tych pomp ale w recenzjach chwalą że ciche, nie grzeją wody itd. No i 5 lat gwarancji to też atut dla kogoś kto nie jest milionerem. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ja polecam tunze. Nawet używane są bardzo trwałe. Moje 2x6055 kupiłem używane. U mnie działały w 250 litrach 8lat i teraz dalej pracują u znajomego. 

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

@Artur Myślałem o mieszanej parze Tunze z Jebao,ale to nie wydaje się dobrym pomysłem.

Zbadałem dziś parametry: NO3 5PPM, PO4 0PPM. pH 7.8. Mam na siłę walczyć z pH czy zostawić jak jest?

Z objawów dojrzewania siateczki glonów na szybach są białe i przerzedzają się. Trochę nitek na skale. Okrzemek mniej o jakieś 80%.

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Jarzy napisał:

@Artur Myślałem o mieszanej parze Tunze z Jebao,ale to nie wydaje się dobrym pomysłem.

Zbadałem dziś parametry: NO3 5PPM, PO4 0PPM. pH 7.8. Mam na siłę walczyć z pH czy zostawić jak jest?

Z objawów dojrzewania siateczki glonów na szybach są białe i przerzedzają się. Trochę nitek na skale. Okrzemek mniej o jakieś 80%.

To PH to przy swiecacej lampie czy nad ranem? Ogólnie najwazniejsze jest PH tuż przed zapaleniem światła w teorii powinno być wtedy najniższe ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Mam Sicce i sobie chwalę. Mam też Jebao i sobie nie chwalę, ale najbardziej nie chwalę sobie Tunze... Nie mam farta do tej marki miałem 4 lub 5 pomp Tunze wszystkie umarły i nawet zwykły chińczyk za 30 zł je przeżył. 

Odnośnik do odpowiedzi

Jebao to jest chińska podróbka zachodnich pomp. Ich głównym problemem jest brak kontroli jakości itp chińskie sprawy. Główną zaletą cena.  Możesz trafić pompę Jebao która będzie śmigała kilka lat, możesz trafić pompę która padnie po kwartale lub przyjedzie zepsuta. 
Z tego co wiem Jebao nie daje nawet gwarancji na swoje produkty... gwarancję daje ci sklep/importer bo tego wymaga prawo w EU. 
Jebao kusi ceną, ale gdy niespodziewanie padnie, to kupno następnej daje sumę za którą można było od razu kupić markowe akcesoria.

Odnośnik do odpowiedzi