Skocz do zawartości

Moje pierwsze morskie - dużo pytań od świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Jarzy napisał:

@Michał O taką radę mi chodziło.  Targają mną niepewności czy aby nie brać większego litrażu. Panel? Może jednak sump? Ale czy ogarnę sumpa? 

Z DSB trochę przestrzeliłem, myśląc,że to idzie do akwarium ;) Zamysł fajny,ale nie na teraz. Największym problemem obecnie jest dla mnie miejsce 😕

Żona i tak patrzy na mnie spod byka jak wspominam o drugim (w sumie...5) akwarium w domu ;)

Z akwarium morskim jest jak żona 3 się udaje ;) Tak wiesz jak to się czasem żonie wspomni miedzy wierszami hehe

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ła

+1 do tego co napisali wyżej Norbert i Czarek. Kup używany zbiornik, używaną lampę T5. Zobaczysz czym pachnie morskie akwarium, zobaczysz czy to sport dla Ciebie, bo morszczyzna to kupa nauki i

A co jest do ogarniania w sumpie? Masz zbiornik żeby schować tam na przykład grzałkę, czy jakieś urządzenia filtrujące. Gotowe akwarium z panelem da ci mniej przestrzeni do kombinowania gdybyś zapragn

A co jest do ogarniania w sumpie? Masz zbiornik żeby schować tam na przykład grzałkę, czy jakieś urządzenia filtrujące. Gotowe akwarium z panelem da ci mniej przestrzeni do kombinowania gdybyś zapragnął w pewnym momencie odpieniacza i innych gadżetów. Ale jak pisałem w poprzednim poście, wystarczy dobrać obsadę z głową i robić podmiany i żadne cuda nie będą ci potrzebne. 

Albo inaczej zapytam - masz jakieś akwarium na oku które ci się podoba, na którym się wzorujesz?

PS.

Żona ma rację, lepiej 1 akwarium na wypasie, niż 5 takich na które nie masz czasu ;) 

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

@Michał Żona sie wkurza na moje akwaria (128l, 54l, 30l i 10l dla kiełży),ale prawda jest taka,że to jej "wina", że są w domu ;)

Zaliczyłem dziś sklep Acropora. No i wygląda na to,że będzie Reefer 250 0_0 W sklepie mieli 170 i nie był jakiś wybitnie wielki. Na pewno mniejszy niż oczekiwałem.

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo dobra decyzja!
Z akwarium 90cm to już będziesz miał przestrzeń tak w zbiorniku jak i na dole w szafce. Na forum jest kilka bardzo ładnych zbiorników o podobnych wymiarach. 

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Michał napisał:

Bardzo dobra decyzja!
Z akwarium 90cm to już będziesz miał przestrzeń tak w zbiorniku jak i na dole w szafce. Na forum jest kilka bardzo ładnych zbiorników o podobnych wymiarach. 

Tak długo chodziłem i mędziłem o tym akwarium,że żona stwierdziła,że ma to w d ;) Teraz myślę na czym można by tu przyjanuszować ;) Olać odpieniacz np? Używkę? W ogóle które sprzęty warto kupić z drugiej ręki? 

Obsada powoli się klaruje. Będzie prosto: 2 błazny, para pterapogonów, jakiś brzydal może. Strzykwa nie ,bo rzeczywiście wyglądają jak g...;)

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz co w 2021 roku są takie gadżety i preparaty że te odpieniacze nie mają co robić ;) Chciałeś ciche akwarium to bym strzelał w jakiś odpieniacz z pompą DC

taki: https://erybka.pl/product-pol-16551-Deltec-600i.html

albo mniejszy 400i, oba widziałem na własne oczy i normalnie za dnia nie słychać że pracują, do tego chyba jest dobry stosunek ceny do wydajności, gdybym teraz kupował to brałbym taki. 

Praktycznie wszystko możesz brać z drugiej ręki, bo to plastik i ewentualnie pompa padnie. Na pewno unikałbym używanej lampy led, bo diodek nie wymienisz, albo nie jest to łatwe. 

Trzymając małą obsadę rybną, koralowce miękkie i robiąc podmiany co tydzień możesz przyjanuszować na wielu rzeczach.

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał Na LEDach wiadomo nie oszczędzi. Łukasz z Acropory doradzał T5 jako bezpieczniejszą opcję dla korali. Nie zamierzam kupować najtańszych bubli. Chciałbym jednak na start wieke wybaczające formy życia z uwagi na moje zerowe doświadczenie. Jest jakaś sensowna lampa hybrydowa T5/LED?

Odnośnik do odpowiedzi
30 minut temu, Jarzy napisał:

@Michał Na LEDach wiadomo nie oszczędzi. Łukasz z Acropory doradzał T5 jako bezpieczniejszą opcję dla korali. Nie zamierzam kupować najtańszych bubli. Chciałbym jednak na start wieke wybaczające formy życia z uwagi na moje zerowe doświadczenie. Jest jakaś sensowna lampa hybrydowa T5/LED?

Ati sunpower + bary ledowe po bokach ;) a taka gotowa to pewnie cenowo sunpower x2

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

T5 po prostu działa i działa dobrze, nie musisz się martwić o spektrum czy moc. A przy miękasach to będziesz świecił tymi samymi świetlówkami ze 4 lata 😉

Jak hybryda to Gieseman Stellar i do niej dokupujesz lampę LED jaką chcesz.

https://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/20.176.000

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jak kolega chce miękkie, to pod t5 raczej nie będzie "wow". Wg mnie (i kilku innych delikwentów tutaj), jak led, to tylko diy. Ale... pod miękkie to spokojnie kessil czy red sea (jak producent zestawu poleca, 2 szt) Ci się sprawdzi. Ogólnie, przewaga niebieskiego i ze 150W, i będzie super.

Osobiście uważam, że światło powinno się dobierać pod co najmniej proste sps, bo większość obecnie, niezależnie od deklaracji początkowych, tak kończy. Podobnie z rybami - dwa błazny... a nagle nie wiadomo skąd hepatus się zjawia😉

Jak byś chciał "chwasty" jakieś na start, to zapraszam.

Odnośnik do odpowiedzi

Kurczę,znowu nie wiem co wybrać.  Chyba jednak LEDy. Acropora twirdzi,że LEDy mocniej parzą korale i w ogóle są nieco mniej dla nich zdrowe. Belki sam sobie nie zrobię,bo nie umiem ;) Może ktoś z Forum takie robi?

@Słony leszcz Mówisz o koralach na start? :)

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 13.11.2021 o 23:42, Jarzy napisał:

Kurczę,znowu nie wiem co wybrać.  Chyba jednak LEDy. Acropora twirdzi,że LEDy mocniej parzą korale i w ogóle są nieco mniej dla nich zdrowe. 

Acropora fajny sklep jednak ciekawe co mają na myśli że ledy są "mniej zdrowe"? Czego byś nie wybrał to i tak z czasem będziesz zmieniał. Taka juz droga akwarysty w tym świecie :)

Odnośnik do odpowiedzi

@Pavlik Chodziło mu o to,że T5 dają mniej atrakcyjny wygląd korali za to lepiej wpływają na fotosyntezę. LEDy natomiast je parzą dużą mocą (?). W razie awarii światła korale po T5 dłużej się trzymają.  Jakoś tak argumentował.

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Michał napisał:

I ma rację. Zacznij od T5, ewentualnie później przepłacisz za diody i będziesz się irytował że wszystko wolniej rośnie ;)

Ty tak serio?

Odnośnik do odpowiedzi

Z lampami diodowymi jest tak, że one mają przeważnie duży zapas mocy i trzeba wiedzieć co się robi. Można obejrzeć albo wygooglować jakiś test danej lampy led by wiedzieć jaką ona ma mniej więcej moc i jak ją ustawić by nie popalić koralowców. Ale jeśli kupujesz jakąś lampę w przypadku której nie ma tych źródeł, wtedy jesteś zdany na siebie i ustawianie "na oko" (słaba metoda), chyba że kupisz sobie miernik LUX albo najlepiej PAR.
Następny problem z lampami diodowymi ze sklepu to jest to że (często) mają wąskie spektrum światła, a same w sobie budowane są jako małe moduły oświetleniowe, którymi nie da się doświetlić rafy w zbiorniku tak dobrze "dookoła" jak możesz zrobić to pod T5. No chyba że kupisz tych lamp dużo, np jedną na każde 40cm akwarium. Ale to już jest spora inwestycja.

Jeśli poszedłbyś drogą diodową, bo będziesz miał ładniejsze kolorki miękasów, to kup lampę (albo dwie słabsze na to 90cm) znaną która przeszła testy i będziesz mniej więcej wiedział jak ją ustawić.

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz kwestia filtracji. Ile i jakie pompy polecacie? Czy i ile falowników? Pompy AC i/lub DC?

@Michał Co ile mniej więcej wymienia się świetlówki? Kolega stwierdził,że wydawać co rok kilaset zł na kilka świetlówek po prostu się nie opyla.

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Jarzy napisał:

Teraz kwestia filtracji. Ile i jakie pompy polecacie? Czy i ile falowników? Pompy AC i/lub DC?

@Michał Co ile mniej więcej wymienia się świetlówki? Kolega stwierdził,że wydawać co rok kilaset zł na kilka świetlówek po prostu się nie opyla.

Markowa lampa led vs t5 i masz dalej sporo kasy w kieszeni na wymianę świetlówek. Patrząc statystycznie nie będziesz miał tak długo akwarium żeby wyjść na minus. Popularnie mówiąc kolega p😛i farmazony ;) 

Odnośnik do odpowiedzi

Ogólnie morskie się "nie opyla" i jest to finansowa studnia bez dna, więc jeśli jesteś oszczędny i racjonalny - nie pchaj się w morskie, bo będzie to tylko źródłem stałej frustracji😉

ATI zaleca wymianę co 9-12 miesięcy

https://www.atinorthamerica.com/blog/how-do-i-replace-t5-bulbs-and-how-often-should-i-do-it/

Ja mam zamiar przy 8 rurach po prostu wymieniać jedną co miesiąc. Co do kosztów... Jedna rura to 80zł, miesięczyny koszt prądu do mojej lampy  będzie ponad 100 (i to przed podwyżkami zapowiadanymi). Także czy rury to aż taki koszt relatywnie? Ogólnie utrzymanie morskiego kosztuje, często pojawia się wartość 1zł/litr/miesiąc, co raczej nie jest przeszacowane.

Co do pomp, to ponoć obiego 10x pojemność, a cyrkulacja 30-40x... Obieg brał bym mocniejszy/z zapasem, tak raczej 3500-5000 l/h ze sterowaniem. Cyrkulacja taka pod miękkie i jakieś lps wystarczy, pod sps pewnie by było mało trochę. Marka - ja jestem zwolwnnikiem jebao, bo tanie i dobre, czy tam dobre bo tanie😉 Ewentualnie tunze jak chcesz lepiej i trochę drożej. Cyrkulatory conajmniej dwa. Np dwa mocniejsze i być może jakiś malutki z czasem dołożysz "punktowo" za skałą czy coś. Popatrz po sklepach, co jest w ofercie, w jakich cenach, spróbuj coś wybrać i napisz, a wtedy ktoś napewno Ci podpowie, za mało, za dużo, badziew itd... Jak się to mówi, odrób pracę domową😉

A wracając do led vs t5, to jest jak z legią i polonią - dyskusja pomiędzy zwolennikami obu stron praktycznie nie ma sensu. Ja miałem led (diy) i było super. Teraz mam t5 i też jest ok. Trzeba poprostu zdecydować się, co jest dla Ciebie priorytetem. T5 to "plug and play", kupujesz, podłączasz i masz dobre światło dla korali. Led za to jest bardziej atrakcyjne wizualnie, ale żeby mieć efekty dobre, trzeba zainwestować sporo i się trochę podszkolić w temacie światła. Zaczynanie od t5 jest całkiem dobrym pomysłem. Masz jeden obszar do doktoryzacji mniej, a z czasem możesz zacząć eksperymenty z led.

Edytowane przez Słony leszcz
Odnośnik do odpowiedzi

Tylko cały czas nie wiemy co będzie w tym akwarium.
Jeśli zostaniesz przy miękkich to dałbym 1-2 takie lampy AI prime 16 jak wcześniej linkowałem, za cyrkulację może wystarczyć sama pompa obiegowa jeśli weźmiesz z zapasem.

Ale jeśli założymy że będzie ewolucja akwarium w typie "apetyt rośnie w miarę jedzenia" i pojawią się tam Acropory to będziesz potrzebował pomp cyrkulacyjnych i mocniejszego światła. 
Pod XR15 spokojnie możesz trzymać wszystkie LPSy a i Acropory jeśli postawisz je wyżej na skałce https://erybka.pl/product-pol-20931-Ecotech-Radion-XR15W-G5-Pro.html (kto robił erybce to nowe menu, nie dość że naćkane tekstem niesymetrycznie, to jeszcze jasny seledynowy jako tło dla białych napisów, żeby nie było za łatwo).

Co do kosztu T5 vs LED to tylko ktoś kto nie potrafi liczyć powie ci że z LED oszczędzasz :D Już sam wstępny zakup oświetlenia LED jest równoznaczny z zakupem lampy T5 z zapasem świetlówek na wiele lat... Zużycie prądu wychodzi podobnie.

Przy czym możesz oczekiwać że gdy lampie LED stuknie 3 lata to już masz mocno leciwą lampę i fajnie że tyle wytrzymała ;) i trzeba się szykować na zakup nowej. Więc nie ma czegoś takiego że diody ci się zwrócą z czasem. 

Do optymalnej hodowli Acropor chcesz by T5 zachowały pełnię mocy, więc wymieniasz je co 9 miesięcy. W akwarium mięksasowym możesz świecić tymi samymi 2-3 lata i będzie dobrze. 

Na pewno na start nie potrzebujesz żadnych cudów i zawsze możesz te gadżety dokupić później.

Odnośnik do odpowiedzi

@Słony leszcz @Michał Mój apetyt raczej nie urośnie w miarę jedzenia. Chcę mieć swój słony kieliszek ze zwierzakami,które mnie fascynują i do tego trochę ładnych korali. Korale proste i nie delikatesowe,bo zdarza mi się być leniem. Nie ma mowy fikuśnych typu sos albo niefoto. Tylko te łatwe i niewymagające. Co do sprzętu to pytam o kryteria doboru. Jedne korale lubią przepływ 10x litraż, inne 30x. Ja się w tym nie orientuję za bardzo. Jak mi powiecie: kup pompę tyle i tyle l/min to takiej będę szukał. Kup tyle i tyle falowniķów czy innych AC/DC to tyle będę szukał. Na pewno nie zamierzam januszować na podstawowym sprzęcie.  Jestem gotowy na koszty związane z solniczką i świadom w co się pakuję. Chcę tylko się zorientować co mam spakować do tej paczki ;) Póki co największy opad szczęki ba widok cen lamp. Ała!

Odnośnik do odpowiedzi

Akwarium:  Reefer 250 

Oświetlenie Prime 16 x2 / Ati 6/8x24/39W

Cyrkulacja Jebao SOW 15 x2

Obieg Jebao DCP6000

To jest minimum ze sprzętu jaki potrzebujesz. Do tego oczywiście sole, testy, filtr RODI, Skała, ewentualny piasek. 

Edit. Pomyśl ewentualnie nad Giesemann STELLAR. Na początek samo t5 by ci z tego wystarczylo. Jak by przybrakło albo bys chciał dołożyć ledy masz świetne możliwości rozbudowy

Edytowane przez Pavlik
Odnośnik do odpowiedzi