Skocz do zawartości

Moje pierwsze morskie - dużo pytań od świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

@Słony leszcz Nie mówiłem,że to zła lampa :) Wygląd jest ważny też. Natomiast nie chcę wiercić sufitu w nowym mieszkaniu. Poza tym akwarium nie będzie stać pod ścianą tylko w wolnej przestrzeni,widoczne z każdej strony. Jako,że jestem technicznie lewy (4 lewe nogi i do tego z niedowładem :)) zapytałem Tatę (nie, nie mam 12lat) czy mi taką zrobi. No i chyba zrobi ;)

@Michał Chyba wcześniej kupię lampę niż akwarium XD

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ła

+1 do tego co napisali wyżej Norbert i Czarek. Kup używany zbiornik, używaną lampę T5. Zobaczysz czym pachnie morskie akwarium, zobaczysz czy to sport dla Ciebie, bo morszczyzna to kupa nauki i

A co jest do ogarniania w sumpie? Masz zbiornik żeby schować tam na przykład grzałkę, czy jakieś urządzenia filtrujące. Gotowe akwarium z panelem da ci mniej przestrzeni do kombinowania gdybyś zapragn

3 minuty temu, Jarzy napisał:

Poza tym akwarium nie będzie stać pod ścianą tylko w wolnej przestrzeni,widoczne z każdej strony

To tym bardziej bym na linkach wieszał lampę. Dwa kołki w sufit i po temacie. Estetycznie (i funkcjonalnie) żaden uchwyt nie przebije zawieszania na linkach. No ale zrobisz jak uznasz za słuszne.

Natomiast, jak akwa ma być widoczne z każdej strony, to automatycznie wszystkie zestawy gotowe odpadają (tylna szyba, ta z kominem, oklejona/pomalowana/lacobel). Musiał byś pomyśleć, jak to ogarnąć, czy np komin w środku, czy jak... Problem też z aranżacją takiego akwa... Przemyśl to jeszcze. Ogólnie, wg mnie jest to zbędny komplikator na start i bym robił przynajmniej jednym bokiem przy ścianie.

A jeśli jednak wolno stojące, to raczej kostka niż prostokątne. A może tzw "shallow reef"? Czyli stosunkowo niskie akwarium, ale za to z dużą powierzchnią dna, które można obserwować także od góry. Popatrz na zdjęcia w necie, może akurat Ci podpasuje taka koncepcja. Pod miękkie i lps jest idealna.

Co Ci tata zrobi? Lampę? Bo trochę nie zrozumiałem zdania.

Te vervy nie głupia opcja. Master za 500 euro, z opcją na ewentualną rozbudowę z czasem.

Odnośnik do odpowiedzi

W Viva masz 150W podzielone na 3 sekcje diodek żeby równo rozprowadzać światło nad akwarium 90cm.
Vervve jest krótsza ale trochę mocniejsza.

Super sexy lampa, może wisieć w salonie na widoku i dobrze wyglądać. Możesz zamówić czarną lub białą wersję.

Nowy Giesemann za 2000zł? Kuszące prawda :)

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli dobrze domyślam się wizji, tzn że ma to być taka wyspa na środku pomieszczenia, to bym robił coś w stylu shallow. Np 80x80x40h bez wzmocnień, z małym kominem na środku, zamaskowanym skałą, z dość wysoką szafką, tak z metr. Nad tym lampa (na linkach:-), np taka verva, dość wysoko zawieszona. Łagodna cyrkulacja, nieruchoma powierzchnia wody, proste fluo korale, ukwiały, może jakieś makroglony też, piaseczek, para błaznów, kardynał, wspomniane różne bezkręgowce... Proste, łatwe, nie za drogie, atrakcyjne akwarium.

Odnośnik do odpowiedzi
45 minut temu, =Fresz= napisał:

No nie tani ten zestaw

Zależy jak patrzeć. Jakoś latem wycenili mi 100x50x50 + stelaż (bez zabudowy) + sump na grubo ponad 4k. A tu masz gotowca.

Z drugiej strony, u wspomnianego wcześniej szklarza, pewnie za połowę czy 70% ceny erybkowej miał bym analogiczny zestaw.

Gdybać można długo, ale bez określenia koncepcji i podzwonienia/napisania mejli do wykonawców, to będą tylko spekulacje.

@Jarzy zwróć uwagę na to co Ci już pisałem. Jedna szyba jest czarna, jest na niej komin. Jak takie akwa postawisz na środku salonu, będzie tak sobie.

Edytowane przez Słony leszcz
Odnośnik do odpowiedzi

Jak chcesz akwarium na środku salonu to zostaje chyba tylko opcja 3 widocznych stron i jedna z kominem. Komin na środku przy małym rozmiarze będzie średnio wyglądał ;) 

Odnośnik do odpowiedzi

No można dać komin w rogu jednym i też obleci. Bardziej kwestia czarnej szyby w tych zestawach. Ale wg mnie centralny komin w płytkim akwarium też dało by się ładnie zamaskować. W takim mniejszym akwa oglądanym z cztetech stron to i tak jedyna opcja to konstrukcja skalna na środku.

Odnośnik do odpowiedzi

@Słony leszcz Wysłałem maile do wszystkich polecanych przez Ciebie szklarzy. Zobaczymy co wymyślą. Z lokalizacją akwarium mam duży problem. Mieszkanie zaprojektowane z wykorzystaniem każdego wolnego kąta. Pozostaje mi postawić w salonie na wolnej przestrzeni :( Myślałem o płytkim zbiorniku,ale chyba jednak wolę 90x50x50. Zobaczymy jaką wycenę dadzą. Lampa kusząca,ale bez sensu ją kupowac, skoro nie mam nawet precyzyjnej wizji zbiornika. A nuż wskoczy kostka? Hmmm...

Belkę LED może zrobić mi Tatko :)

@sith114 Żadna wizja póki co mi nie styka. Będę musiał ustawić akwarium czarną scianką do balkonu. Komin na węższej ścianie i powinni styknąć.

@=Fresz= Owszem,nie tani. W Argusie był podobny Red Sea za 3,9k. Ten sam Red Sea w erybce za 5k 😕 Na pewno tyle za to nie dam. Może uda się taniej na zamówienie zrobić.

Na koniec kwestia podstawki...wolicie stelaż czy szafkę? Poproszę o argumenty :) Na chwilę obecną bardziej za szafką,bo stelaża nie miałem ;)

Edytowane przez Jarzy
Odnośnik do odpowiedzi

Stelaż solidniejszy, zwłaszcza w dużych projektach. Nie pracuje, nie odkształca się.
Na przykład w Red Sea Reeferach tych większych uginają się szafki, wyraźnie widać że można coś wsadzić między dno zbiornika a blat. Wysyłają do właścicieli takie podpórki żeby wkręcić je do szafki, teraz już chyba przychodzą w zestawie.

Jeśli szafka jest z drewna, albo jak firmy robią z tego 'plywood' (sklejka amerykańska się to w PL nazywa?) to jest solidna. Ale miałem zbiorniki z szafkami z płyty wiórowej, no to wiadomo, gdzies się woda rozleje w szafce, od razu puchnie. Po roku drzwiczki do wymiany bo mokrymi łapami dotykane, albo coś tam na nie kapło. 

Myślę że na taki zbiornik jak planujesz stelaża nie trzeba, ale - w PL te stelaże są bardzo tanie w porównaniu do cen zagranicą i to może nie być duża różnica w cenie, dlatego wielu akwarystów w PL decyduje się na stelaże nawet do małych zbiorników.

Ja to nawet tak sobie żartuję, że gdy widzę na reefcentral albo reef2reef zbiornik na stelażu, to jest to znak rozpoznawczy, że włacicielem jest Polak.

Myślę że czy drewno, czy stelaż to jeśli wykonawca wie co robi to będzie OK 🤣

Odnośnik do odpowiedzi