Skocz do zawartości

Moje pierwsze morskie - dużo pytań od świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Jarzy napisał:

Co sądzicie?

Sądzimy, że najpierw określ ostatecznie rozmiar szkła, rodzaj obsady, czy sump, czy panel... Wszysyko co wymieniłeś nadaje się do morskiego w ogólności.

Jeden cyrkulator to za mało wg mnie. Radion, jeszcze jaki? Już się oswoiłeś z ceną 4k za lampę? 😉

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Większość  znanych producentów lamp led również podaje PAR. Istotne jest rozproszenie światła, mieszanie aby nie doświadczać efektu disco, pokrycie światłem i uzyskiwany PAR na określonej głębokości.

CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ła

+1 do tego co napisali wyżej Norbert i Czarek. Kup używany zbiornik, używaną lampę T5. Zobaczysz czym pachnie morskie akwarium, zobaczysz czy to sport dla Ciebie, bo morszczyzna to kupa nauki i

Dodane grafiki

30 minut temu, Jarzy napisał:

Ile litrów powinien mieć sump?

W sumpie nie chodzi o litraż, tylko o funkcjonalność. Ma pomieścić cały planowany sprzęt i media w taki sposób, żeby obsługa była wygodna, a jeszcze lepiej jak będzie trochę zapasu na sprzęt nieplanowany. Co do litrażu, to jest jeden wymóg - ma w nim być dość miejsca (powyżej normalnego poziomu wody), żeby cała woda jaka spłynie po wyłączeniu pompy obiegowej się w nim zmieściła. Kiedyś ludzie robili sump największy jaki się zmieścił w szafce. Teraz idzie moda z usa na kompaktowe i wybajerzone, mniejsze sumpy, gdzie wszystko jest na wymiar.

Raczej ustal rozmiar akwa i typ szafki, co wyznaczy Ci granice maksymalne dla sumpa. Potem zastanów się nad sprzętem jaki chcesz tam umieścić (jaki konkretnie model, jakie wymiary), mediami, refugiami itp itd... i wtedy zacznij myśleć o projektowaniu sumpa.

Klasyczny sump to 3 komory:

1. Spływ (ew skarpeta lub roler) + odpieniacz.

2. Media (ceramika, skała itd)

3. Pompa powrotu i czujnik dolewki.

Często ludzie organizują jeszcze refugium w sumpie, zwykle z makroglonami - co oczywiście zajmuje miejsce/powiększa sump.

Dobrze też jest nie zająć całej szafki na sump, bo warto też zrobić tam jakąś część na elektrykę, oraz przedaje się trochę miejsca na przechowywanie podręcznych rzeczy, ustawienie pojemników z balingiem itd...

A, i trzeba też zmieścić zbiornik wody dla dolewki. Albo jako komora dedykowana w sumpie, albo stojąca obok, albo np baniak plastikowy nad sumpem (tylko w przypadku dolewki grawitacyjnej z pływakiem "wc", lub elektronicznej z elektrozaworem).

PS. Wg mnie xr15 pro na 200-250 l będzie za mały, bo pewnie skręcisz białe światło. Jak już to wersja blue. Ogólnie, radiony to są drogie lampy biorąc pod uwagę ich parametry, jakość itp... Już prędzej bym na reef flare patrzył

Edytowane przez Słony leszcz
Odnośnik do odpowiedzi

@Słony leszcz dobrze prawi. @Jarzy wielkość akwarium i sprzęt, który będzie w sumpie oraz podejmuj decyzję o metodzie filtracji i wtedy zabieraj się do projektowania sumpa. Również uważam, że radion 15 nie ogarnie tego zbiornika, zakładając, że będzie to 250 l, chyba, że będą dwa. Jeżeli 150 l to da radę, szczególnie jak zbiornik będzie przypominał kostkę. w 250 Reef flare PRO M z bólem da radę - głownie miękasy, najlepsza była by wersja L, wtedy można pomyśleć o bardziej wymagających koralowcach. 

Sądzę, że szkło pojawi się za jakieś dwa miesiące...😜

Odnośnik do odpowiedzi

@norbi2222 Byłem dziś u Sharka i chcę takie samo! Oczywiście mówię o hydraulice ;) Litraż to taki jak miał być. 

Czasem natrafiam na oferty firm robiących belki LED pod morskie. Znacie? Polecacie?

Edytowane przez Jarzy
Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Jarzy napisał:

@norbi2222 Byłem dziś u Sharka i chcę takie samo! Oczywiście mówię o hydraulice ;) Litraż to taki jak miał być. 

Czasem natrafiam na oferty firm robiących belki LED pod morskie. Znacie? Polecacie?

Sharka molestuj ;) On robi ciekawą lampę i ma prawo to działać 😛
Sorry @SHARK hehe

Jakbyś miał kupić lampę wg sensownych kryteriów od kogos kto tam garażowe modły uprawia w lepszym czy gorszym wykonaniu to koszt będzie tak jak Radion ;)

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi

Shark uświadomił mi,ŻE T5 to głównie wielkie kloce na linkach. Odpada. 

Szukając światła mam sie kierować ilością W i zakresem oświetlenia. Czy coś jeszcze? PAR chyba rzadko podają. Zasadniczo nie widzę różnicy  lampach,prócz ceny.

Co do samego akwa to chyba zrobię 100x50x40. 40cm wysokości ułatwi oświetlenie korali. Dodatkowo wyjdzie elegancko 200l :)

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, Michał napisał:

a że kloce na linkach to już mniej

Dobra lampa led będzie cięższa niż t5 przez masywne radiatory.

Jak się przymierzałem do budowy lampy diy, to same radiatory wychodziły kilkanaście kg i chyba z 700zł. Zrobienie dobrze też kosztuje😉

Edytowane przez Słony leszcz
Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Jarzy napisał:

Szukając światła mam sie kierować ilością W i zakresem oświetlenia. Czy coś jeszcze? PAR chyba rzadko podają. Zasadniczo nie widzę różnicy  lampach,prócz ceny.

Większość  znanych producentów lamp led również podaje PAR. Istotne jest rozproszenie światła, mieszanie aby nie doświadczać efektu disco, pokrycie światłem i uzyskiwany PAR na określonej głębokości. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość takiego oświetlenia zbiornika aby nie zachodziła efekt zacieniania i tu najlepsze jest T5. W ledach można uzyskać dobre pokrycie, bez efektu zacinania. Jednak wymaga to użycia wielu lamp, które będą zawieszone pod kątem, tak aby strumienie światła nakładały się na siebie. 

Niestety większość lamp DIY i nie tylko ma problem z właściwym mieszaniem/rozproszeniem światła. Zachodzi efekt disco, co wpływa negatywnie na wizualny odbiór zbiornika i niestety  na koralowce, które są oświetlone w sposób punktowy.

Edytowane przez norbi2222
  • Like 4
Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, sith114 napisał:

Sharka molestuj ;) On robi ciekawą lampę i ma prawo to działać 😛
Sorry @SHARK hehe

Hehehe spoko.

@Jarzy jeśli to mają być okolice 200l i miejsce jako takie jest (a zbiornik będzie  to chyba bym poszedł bardziej w 90x60x40h tak, żeby z tego "jamnik" nie wyszedł optycznie. 

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, Jarzy napisał:

Podobno 90cm jest kłopotliwe pod względem doboru T5

Świetlówka t5 39W ma coś ok 85cm, ale większość lamp na te rury ma już ponad 90cm. Chyba tylko ati sunpower się mieści "na styk". Następna mniejsza t5 to 24W i ok 55 cm, a wtedy znów masz niedoświetlone boki. Ale jeśli myślisz o miękkich, lps i lampie led, to nie musisz się tym przejmować. Złapiesz bakcyla, to i tak będziesz stawiał kolejne akwaria, większe, lepsze itd itp... 😉

Odnośnik do odpowiedzi

@Słony leszcz Dobór oświetlenia jest dla mnie obecnie przeokrutnie kłopotliwy. Lampy są albo za wielkie albo za drogie i trzeba ich po kilka. W słodkim masz belkę na długość i git. Tutaj multum firm, kształtów i rodzajów światła.

Co do bakcyla to póki co potrafię wyhamować ;)

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Jarzy napisał:

Co do bakcyla to póki co potrafię wyhamować ;)

Bo jeszcze nie zacząłeś na dobre 😉 Prawie każdy tutaj zaczynał od założenia "proste miękkie", ale to tak zwykle nie działa. Część się zniechęca po pierwszych niepowodzeniach, część podnosi poprzeczkę w kierunku tych trudniejszych korali, a może garstka faktycznie trwa latami przy miękasach.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, Jarzy napisał:

W słodkim masz belkę na długość i git. Tutaj multum firm, kształtów i rodzajów światła.

Bo rośliny to nie koralowce, które mają znacznie wyższe wymagania. Aczkolwiek źle doświetlone zbiorniki roślinne też są...Ja swoją zabawę z roślinniakiem skończyłem długo przed dobrymi lampami LED i śmiem twierdzić, żeby dobrze oświetlić mocno zarośnięty zbiornik z wymagającymi roślinami to też trzeba dobrej i mocnej lampy a nie belki...

Odnośnik do odpowiedzi

Po długich bólach uradziłem 100x60x40. Chciałbym nie mieć problemu z doborem oświetlenia-czy długość 100cm będzie OK? Jakich rozmiarów sump dać? Podzielić go na 3 równe komory? 

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 3.12.2021 o 19:13, Jarzy napisał:

Po długich bólach uradziłem 100x60x40. Chciałbym nie mieć problemu z doborem oświetlenia-czy długość 100cm będzie OK? Jakich rozmiarów sump dać? Podzielić go na 3 równe komory? 

https://reefbuilders.com/2018/05/16/new-dreambox-fleece-filters-from-royal-exclusiv/

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Jarzy napisał:

@Jacek56 Możesz nieco jaśniej? Sam komin jest wewnętrzny i zabiera litraż 😕

Komin zewnętrzny nie zabiera litrarzu ale gabaryt akwarium się zwiększa. Jedno co jest fajne w akwarystyce morskiej jakiego wyboru nie zrobisz to będzie OK.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi