Skocz do zawartości

Moje pierwsze morskie - dużo pytań od świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Większość  znanych producentów lamp led również podaje PAR. Istotne jest rozproszenie światła, mieszanie aby nie doświadczać efektu disco, pokrycie światłem i uzyskiwany PAR na określonej głębokości.

CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ła

+1 do tego co napisali wyżej Norbert i Czarek. Kup używany zbiornik, używaną lampę T5. Zobaczysz czym pachnie morskie akwarium, zobaczysz czy to sport dla Ciebie, bo morszczyzna to kupa nauki i

Dodane grafiki

• 1 miesiąc temu...

Minęło sporo czasu i zestaw na dniach powinien być na miejscu. Kwestia konstrukcji skalnej: Seafrags montuje takie z półkami z grysu koralowego? Warto? Czy lepiej postawić na skałę za pewne suchą? Pod wpływem impulsu kupiłem 13kg skały przez OLX - martwa sucha ;> Po czasie zrozumiałem,że nie był to najszczęśliwszy zakup z uwagi na brudzenie i długie uzdatnianie :/ 

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Jarzy napisał:

Minęło sporo czasu i zestaw na dniach powinien być na miejscu. Kwestia konstrukcji skalnej: Seafrags montuje takie z półkami z grysu koralowego? Warto? Czy lepiej postawić na skałę za pewne suchą? Pod wpływem impulsu kupiłem 13kg skały przez OLX - martwa sucha ;> Po czasie zrozumiałem,że nie był to najszczęśliwszy zakup z uwagi na brudzenie i długie uzdatnianie 😕

To na czym stanęło? Jaki wymiar jaki komin itd ;)

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 11.02.2022 o 16:58, Jarzy napisał:

@Michał bo jeszcze nie dotarł 😕 Czekam na info od Norbiego. ETA 14-20.02.22.

Czekamy czekamy mnie interesuje mocno taki wymiar ;) I co tam Norbi wymyślił ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Jarzy napisał:

@sith114 Męcz Norbiego :) Ja cierpliwie czekam. Szkoda,że nikt nie odpowiedział na moje wcześniejsze pytania :(

Wiesz pytania pytaniami kiedyś i tak musisz pójść jakaś drogą. Teoretycznie konstrukcje od seafragsa ludzie maja i na tym fajne akwaria. Wizualnie mega sztuczne, ale daje duze pole do popisu jak zarosnie koralami. Ja tam wyznaje zasada ze to korale maja wyglądać a nie aquascape. Sucha tez spoko. Pytanie jak ta sucha co kupiłeś można ja reanimować mniej lub bardziej inwazyjnie. Jak to kiedys była dobra jakościowa skała to pewnie warto. @Michał człowiek bez akwarium ma suchej skał dużo powiedz jak będziesz ja ogarniał przed startem akwa ;)

Taki tip zaczniesz pokazywac zdjecia akwa na 100% moim zdanie znajdziesz wiecej odpowiedzi. Pamiętaj też ze tu co drugi to ma nie równo pod deklem i swoje zdanie na każdy temat co nie  :)

Ale coś napewno podpowiemy. Po prostu takiemu totalnemu freshowi to nie zabawa odpowiadać taka smutna prawda ;) Zawsze możesz tez uderzać na czatboxie.

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, sith114 napisał:

@norbi2222
Gdzie akwarium zobaczyć chcemy w końcu! 

Robi się. Postawione na środku jak chce Paweł będzie ciekawie wyglądać...Paweł zna szczegóły, jak chce to niech on je zdradzi albo poczeka jak będzie gotowe i zamieści fotki. Zakładam, że w przyszłym tygodniu będą foty...

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie niebardzo jest o czym opowiadać na sucho. Wymiary znacie. Akwa z założenia ma być proste. Wysokość 40cm żeby wystarczyła jakąś nie przesadzona lampa. Sam zbiornik zajmie centrum salonu. Miejsce wydebione z bólem za kanapa. Będzie widoczny że wszystkich stron, oprócz prawego boku. Komin zewnętrzny ,zabudowany z prawej strony. Stelaż z lacobelem, zabudowany z każdej strony.

Sprzętowo póki co: DCP 5000 na sztywno. @norbi2222 zaleca 2x SOW8. 

Co do twardego wystroju to zacząłem się gubić. Wiedziałem, że jest żywa skała, sucha itp.

Ludzie ze sklepów zaczęli czarować jakimś tam grysem koralowym czy inną ceramiką. Zacząłem się zastanawiać. Do tego mam tę skałę ,która dorwałem za 200zł 13kg. Pewnie w którymś momencie dołączy do zbiornika celem ulepszenia filtracji. Poza tym BARDZO mi się podoba skała jak i piasek.

Nie wiem jaka lampa,ale pewnie Maxpect RS100. Chyba,że są  jakieś tańsze, które się sprawdzą.

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Jarzy napisał:

W sumie niebardzo jest o czym opowiadać na sucho. Wymiary znacie. Akwa z założenia ma być proste. Wysokość 40cm żeby wystarczyła jakąś nie przesadzona lampa. Sam zbiornik zajmie centrum salonu. Miejsce wydebione z bólem za kanapa. Będzie widoczny że wszystkich stron, oprócz prawego boku. Komin zewnętrzny ,zabudowany z prawej strony. Stelaż z lacobelem, zabudowany z każdej strony.

Sprzętowo póki co: DCP 5000 na sztywno. @norbi2222 zaleca 2x SOW8. 

Co do twardego wystroju to zacząłem się gubić. Wiedziałem, że jest żywa skała, sucha itp.

Ludzie ze sklepów zaczęli czarować jakimś tam grysem koralowym czy inną ceramiką. Zacząłem się zastanawiać. Do tego mam tę skałę ,która dorwałem za 200zł 13kg. Pewnie w którymś momencie dołączy do zbiornika celem ulepszenia filtracji. Poza tym BARDZO mi się podoba skała jak i piasek.

Nie wiem jaka lampa,ale pewnie Maxpect RS100. Chyba,że są  jakieś tańsze, które się sprawdzą.

Co do twardego wytroju polecam wyrysowac na czyms obszar 100x60 i zacznij ukladac skale co masz nawet ;) Zobaczysz niezaleznie czy ja uzyjesz czy nie ile skały Ci potrzeba ;) Przemyśl też dobrzę aquascape co by zostawic jakies wyspy na piasek korale na piasku itd. Masz pomysł na piasek jaki czy zielony w temacie jestes? Ja tam polecam syntetyka od aquamedica znaczy sie tonga perals. Ale kwestia gustu. Jak masz możliwość wrzucaj skałe do ro cyrkulator i płucz i co pare dni wymieniaj wodę ;) 

Co do pompy ja tam jestem fanem wzięcia modelu wyżej ale to moje osobiste upośledzenie brałbym 6500 albo 8000 jeśli chodzi o obiegówkę. 

Cyrkulacja jako ze cyrkulatory pewnie beda na scianie krótszej tak zakładam to celowałbym w jakieś jebao SDW. Z cyrkulacją tez jestem fanem modelu wyżej chyba ze rozmiar bije po oczach. 

Lampa pójście w T5 i dołożnie do tego bara ledowego nie byłoby głupim pomysłem. Ja tam jestem fanem diy ale to trzeba umiec i chciec. I miec pomysł ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Michał napisał:

@sith114 ale co z tą suchą skałą? 🤣

Ja jestem old-schoolowy, wsadzam skałę, piasek i zalewam. A potem łykam węgiel doustnie aż nie zobaczę alg wapiennych.

A nie pisałeś coś o płukaniu na czatboxie? 

Popłukać duzo nie kosztuje a zawsze czegoś można sie z niej pozbyć ja bym płukał ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
55 minut temu, Jarzy napisał:

@sith114 Chyba słyszę się na SDW. Cena ta sama a niby dmucha mocniej.

@Michał Chyba nie zalewasz suchej, martwej skały z odzysku?

Ja będe mial kalsycznie akwarium ustawione i mysle głośno 3x SLW 20 czy np 2x SDW jakies po bokach tylko z SDW chyba teraz problem z dostepnoscia... 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

03.03 coraz bliżej. Czas robić zakupy. Dodatkowe 100GPD, do oraz pompa to wiadomo. Czy sól Red Dra Pro będzie dobrym wyborem? Jakie bakterie na start?

Planuję zakupić gotową, dojrzała solankę-czy to dobry pomysł? 

Odnośnik do odpowiedzi

Sól Red Sea weź zwykłą, niebieską, mniej problemów i kombinowania już na starcie. 

Jeśli chcesz pomóc akwarium bakteriami to chyba Prodibio to stara i uznana marka. Ja osobiście lubię Zeobak bo one ogarniają również fosforany i służą jako papu dla koralowców.

• Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Większość gratów kupiona. Cały czas wiszę nad zakupem piachu. Wspomniany Tonga Pearls zwyczajnie mi sie nie podoba-jak kulki styropianu. @norbi2222Polecał piasek AF. Tu z kolei nie przekonuje mnie kotwaszenie tego wszystkiego w worku przed dodaniem.

Jakie inne piaski polecacie?

Póki co podoba mi się: ReeFlowers Natural Aqua Sand, Happet Aragonit. Ile cm , żeby nie mieć problemów? Ile to kg :) ?

Edytowane przez Jarzy
Odnośnik do odpowiedzi

Ja dziś kupiłem 4 worki aragonitu z KZ. U znajomego widziałem i fajnie wygląda. Trochę przypomniał mi stare czasy i żwirek w słodkowodnym.

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, Jarzy napisał:

Większość gratów kupiona. Cały czas wiszę nad zakupem piachu. Wspomniany Tonga Pearls zwyczajnie mi sie nie podoba-jak kulki styropianu. @norbi2222Polecał piasek AF. Tu z kolei nie przekonuje mnie kotwaszenie tego wszystkiego w worku przed dodaniem.

Jakie inne piaski polecacie?

Póki co podoba mi się: ReeFlowers Natural Aqua Sand, Happet Aragonit. Ile cm , żeby nie mieć problemów? Ile to kg :) ?

Piasek to jest rzecz prosta kup taki co Ci sie podoba i zacznij go płukac bo to zajmuje czas i potrzeba do tego sporo wody ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł nie kupuj "żywych" piasków bo tam dopłacasz do czegoś co się samo zrobi za free. A bywa że z tymi piaskami są problemy typu ciągłe cyano itp aż się go nie "zabije" i wypłucze w kranówce / RO.

Można powiedzieć że reguła jest taka, że te droższe suche piaski są oczyszczone i z czystego materiału.

A te tańsze często są tańsze przez to że producent gdzieś poszedł na skróty. Są z 'gorszego' materiału który na przykład przez jakiś czas po zalaniu uwalnia PO4. Albo jest nie wyczyszczony, pyli, syfi i trzeba go dobrze wypłukać w wiadrze/wannie.

A w niektórych tanich piaskach normą jest że ludzie znajdują opiłki metalu, szkło, kapsle od piwa...

Odnośnik do odpowiedzi