Skocz do zawartości

Moje pierwsze morskie - dużo pytań od świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Większość  znanych producentów lamp led również podaje PAR. Istotne jest rozproszenie światła, mieszanie aby nie doświadczać efektu disco, pokrycie światłem i uzyskiwany PAR na określonej głębokości.

CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ła

+1 do tego co napisali wyżej Norbert i Czarek. Kup używany zbiornik, używaną lampę T5. Zobaczysz czym pachnie morskie akwarium, zobaczysz czy to sport dla Ciebie, bo morszczyzna to kupa nauki i

Dodane grafiki

4 godziny temu, Jarzy napisał:

Żywy AF mnie nie przekonał. Happet ludzie chwalą.

To nie jest żywy piasek. Jest on suchy, do tego są buteleczki z bakteriami. 

Odnośnik do odpowiedzi

@sith114 Jutro koło 17 ma koło zawitać. 

@norbi2222 Wiem wiem. Wszystko o nim czytałem. Może domieszam jeden worek czy coś. Póki co chce po prostu wystartować,bo coś czuję,że będą ważniejsze tematy.

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał Stoi,ale jeszcze będzie musiało się przesunąć :) Nie miałem kompletnie czasu się nim zająć od piątku.

Pytanko techniczne: jak już zaleję zbiornik i sump RODI to czy mogę walić sól prosto do akwarium czy mam mozolnie kisić solankę w osobnym wiadrze i dopiero lać?

IMG_20220304_205648.jpg

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Ja solę w baniaku, tylko dolicz sobie że gdy zaczniesz sypać sól to poziom wody może się lekko podnieść, zostaw zapas.

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kupiłem piasek aragonitowy Happet 2mm. W planach babki. Czy są warte zachodu czy lepiej mieć innego zwierza czyszczącego piasek? Odpuścić babki czy wziąć drobniejszy piasek?

Czy warto wrzucać piasek do sumpa żeby stworzyć dodatkowa powierzchnię filtracyjną a'la SSB?

Gdzie radzicie zrobić wyjście na kable typu Cyrkulator, biorąc pod uwagę,że akwarium widoczne jest z 3 stron? Z pewnością nie uniknę kabla ciągnącego się po którejś szybie...

Edytowane przez Jarzy
Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, Jarzy napisał:

Kupiłem piasek aragonitowy Happet 2mm. W planach babki. Czy są warte zachodu czy lepiej mieć innego zwierza czyszczącego piasek? Odpuścić babki czy wziąć drobniejszy piasek?

Ja mam mase slimaków małych i duzych kopiących a co jakiś czas i tak musze przedmuchanie piachu robić. Im robisz to regularniej tym masz czystszy ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Jarzy napisał:

@sith114 Nie myślałeś o babce , jeżowcu czy tym podobnych? Jaką masz gradację piachu? Zastanawiam się nad dokupieniem paru worków cieńszego piachu.

Ja mam "kulki styropianu". Teoretycznie myslalem, ale narazie to na spokojnie ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł nie ma czegoś takiego jak zwierzaki czyszczące piasek ;) Mogą go poprzekopywać, poprzesypywać.

Ale najlepiej i najskuteczniej jest ręcznie to ogarniać, najlepiej sprawdza się old-schoolowe odmulanie. Odmulając eksportujesz cały ten bałagan z systemu zamiast przerzucać go z kupki na kupkę. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...
W dniu 26.11.2021 o 08:10, Słony leszcz napisał:

@Jarzyo popatrz, może akurat lampa dla Ciebie...

Temat wraca jak bumerang a w zbiorniku nadal cień. Uważasz ,że jedna taka lampa wystarczy na oświetlenie 100x60?

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 14.03.2022 o 13:24, Jarzy napisał:

Gdzie radzicie zrobić wyjście na kable typu Cyrkulator, biorąc pod uwagę,że akwarium widoczne jest z 3 stron? Z pewnością nie uniknę kabla ciągnącego się po którejś szybie...

Na której szybie chcesz dać cyrkulator? Jeżeli na przeciwległej do komina, to kabel możesz pociągnąć po lamie i nie będzie zwisał na widocznej szybie. Albo przyczepić go na przyssawki do wewnętrznej strony korony.

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Jarzy napisał:

Temat wraca jak bumerang a w zbiorniku nadal cień. Uważasz ,że jedna taka lampa wystarczy na oświetlenie 100x60?

Ta lampa powinna spokojnie oświetlić Twój zbiornik. Oczywiście przy założeniu, że będą miękkie i LPS-y. 

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ta lampa powinna spokojnie oświetlić Twój zbiornik. Oczywiście przy założeniu, że będą miękkie i LPS-y. 

Założenie się nie zmienia.  Nie mam czasu i chęci zamieniać salonu w centrum dowodzenia z toną pomp, reaktorów i nie wiadomo czego jeszcze ;) Na samą myśl o Ballingu boli mnie głowa ;0

W oko wpadła mi też Giesemann Verve. Ma 90cm i w ogóle spoko układ. Cena przyzwoita tylko czarny kolor...

Edytowane przez Jarzy
Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Jarzy napisał:

Założenie się nie zmienia.  Nie mam czasu i chęci zamieniać salonu w centrum dowodzenia z toną pomp, reaktorów i nie wiadomo czego jeszcze ;) Na samą myśl o Ballingu boli mnie głowa ;0

W oko wpadła mi też Giesemann Verve. Ma 90cm i w ogóle spoko układ. Cena przyzwoita tylko czarny kolor...

Giesemann Vervve nie ma 90 cm tylko 44 cm. 90 cm ma WIWAT. 

Odnośnik do odpowiedzi

Viva również jest w wersji czarnej lub białej. Najlepiej sprawdzać w sklepach producenta takie rzeczy.
Właściwie to nie jest czarny tylko taki metallic... Ciemny grafitowy metallic? Trzeba popatrzeć na zdjęcia.
https://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/20.174.000-0

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał Skrót myślowy. Znalazłem jakieś modele powystawowe za nieco mniej. 

@norbi2222 Mój błąd ;) Jak będę kupował na pewno nie ominie tego parametru :)

Zacząłem zastanawiać się nad wysokością montażu. 10cm nad wodą daje korona. Do tego jakieś tam nóżki od światła, co da kolejne naście. Chyba nie powinno być źle, jakie by to światło nie było .

Rozwazalem też montaż 2 lamp typu Kessil na statywach od strony komina: jedna wygięta dalej, druga bliżej. Hmmm

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...

Jebao SLW czy SOW? Się ma regulowany kierunek wylotu. SLW za to mniej klamota w akwarium ,ale nie jest możliwa regulacja jak w SOW. Opinie z R2R twierdzą,że SOW jest mało kulturalny. Jaką przepustowość wybrać? Moje DCP już teraz robi huragan na 50% mocy. Myślę o modelach ok.4000l/h. Choć w sumie SLW 10 i 20 różni 40zł...

Odnośnik do odpowiedzi