Skocz do zawartości

Moje pierwsze morskie - dużo pytań od świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

Na forum ktoś pisał niedawno, że ma SLW i wymieni na SOW, bo SLW mają tak szeroki strumień, że nie dają rady tą wodą zabujać nawet puszczone na 100%. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Większość  znanych producentów lamp led również podaje PAR. Istotne jest rozproszenie światła, mieszanie aby nie doświadczać efektu disco, pokrycie światłem i uzyskiwany PAR na określonej głębokości.

CCC - cena czyni cuda...Miałem okazję wnosić poprawki u dwóch klientów do zestawów wykonanych przez AARGUS Aquarium Design&Garden Salon Akwarystyczny. Niestety klienci aby mieć akwarium , które ła

+1 do tego co napisali wyżej Norbert i Czarek. Kup używany zbiornik, używaną lampę T5. Zobaczysz czym pachnie morskie akwarium, zobaczysz czy to sport dla Ciebie, bo morszczyzna to kupa nauki i

Dodane grafiki

na taki litraz 2/3 x SLW?MLW 20 czy jak on sie nazywa wersja 10000l/h

Ale jak chcesz dac cyrkulatory na boczna szybę to nie wiem czy SLW ma sens może warto pomyślec o czymś pokroju SDW?

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi

@sith114 Nie wiem,czego chcę ;) Pytam doświadczonych :) Jeśli dam je na bok to nie ukryję kabli. @norbi2222 sugerował dać Gyre na ścianę z kominem. Trochę zniechęca mnie do Gyre cena i szybkie brudzenie wirników. Myślałem o wrzuceniu 1-2 Jebao. Pytanie tylko jaką moc cyrkulatora dać? SOW za ładny nie jest. Do tego widoczny. SLW dyskretniejsze,ale nie ma takiej regulacji.

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Jarzy napisał:

@sith114 Nie wiem,czego chcę ;) Pytam doświadczonych :) Jeśli dam je na bok to nie ukryję kabli. @norbi2222 sugerował dać Gyre na ścianę z kominem. Trochę zniechęca mnie do Gyre cena i szybkie brudzenie wirników. Myślałem o wrzuceniu 1-2 Jebao. Pytanie tylko jaką moc cyrkulatora dać? SOW za ładny nie jest. Do tego widoczny. SLW dyskretniejsze,ale nie ma takiej regulacji.

kup tanie jwp czy inne podobne do sow potem wymienisz ;) Takie budzetowe rozwiazanie 😜

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Michał Mam w takim razie szukać czegoś, co pluje wąskim, wartkim strumieniem?

@sith114 Akurat mam 2 najmniejsze JVP do mieszania w wiadrze :) Nie to ,że chce przyjanuszować. Chce po prostu kupić raz a dobrze. Problem w tym,że nie wiem czego szukać. Ewentualnie 1 SOW i 1SLW. Sterowanie wifi w sumie chyba mi nie jest potrzebne.

Edytowane przez Jarzy
Odnośnik do odpowiedzi

U mnie w podobnym litrażu chodzą 2x6095 oraz 6045  od Tunze i pralki nie ma. Szukaj więc czegoś o podobnej mocy. Mocy, nie przepływie bo te jebałki i ich deklarowany przepływ ni jak mają się do rzeczywistości. 

Odnośnik do odpowiedzi

Osprzęt akwarium 'po pierwsze primo' ma spełniać swoją funkcję, a jego wygląd jest na drugim miejscu.

A jeśli chodzi o estetykę to moim zdaniem lepiej dać 2 mocniejsze pompy, które przepchną wodę przez całą długość akwarium, odbiją ją od szyby i woda wróci (czyli zakręcą wodą jak to się mówi) niż 4 albo i więcej pomp o szerokim strumieniu ale za to krótkim. 
I tutaj stoisz przed takim właśnie wyborem. 

Przychylę się do zdania Norberta, że Maxspect byłby tutaj spoko jeśli chodzi o ruch wody. Ale wykonanie tych pomp i ciągłe z nimi problemy vs ich cena to nie jest moim zdaniem dobre rozwiązanie.

Pooglądaj sobie na YT filmiki w których testują pompy. Zobaczysz wtedy że potrzebujesz pomp które zakręcą wodą w całym akwarium (bo to istotne) a nie dmuchających szeroko, ale 40cm dalej woda już prawie stoi...

Film poglądowy, żebyś popatrzył jak te kulki się zachowują przy średniej mocy pompie o skupionym przepływie. Widać jak po 90cm już traci moc. To jest pompa 6500l/h. To jak ty chcesz dać pompy 4000l/h o szerokim strumieniu do akwarium 100cm to będziesz miał sadzawkę a nie rafę ;) 

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał O taka właśnie poradę mi chodziło. Konkret. SLW/MLW odpada. Teraz tylko kwestia czy warto brać nowszy model i dopłacać za wifi.

Maxpect Gyre bardzo mi się podoba,ale te opinię sprawiają,że nie chce ryzykować. Nie za tę cenę. Myślałem o Vortechu,ale po sprawdzeniu ceny na myśleniu się skończyło :)

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Danielj napisał:

Mocy, nie przepływie bo te jebałki i ich deklarowany przepływ ni jak mają się do rzeczywistości. 

W sklepie zbiornik 150x70x35 z LPS-ami napędzają dwie SOW 8, a taki sam zbiornik z SPS-ami SOW 15. I taki prąd wody wystarcza. Do tego  Paweł ma mocną pombę obiegową co w jego wypadku  jak wstawi ósemki to będzie wystarczające. 

Edytowane przez norbi2222
  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

U mnie dmucha 2x sow 15 w akwarium 120x70 przy ustawieniu pompy na 6tys zamiata piasek na dnie. Jak ma być duży zapas w akwa to sow 15 jak na "styk" sow 8 wystarczy.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Na Vortecha nie patrz, Ecotech to firma dla zamożnych, którzy lubią często kupować sprzęt do akwarium. Vortechy się psują (motorblock), rdzewieją, puchną magnesy, a po upływie okresu gwarancji nie dostaniesz części zamiennych, taka polityka firmy. Taniej kupisz niemca, a wyślą części i naprawią nawet po gwarancji.

1 godzinę temu, Pavlik napisał:

U mnie dmucha 2x sow 15 w akwarium 120x70 przy ustawieniu pompy na 6tys zamiata piasek na dnie. Jak ma być duży zapas w akwa to sow 15 jak na "styk" sow 8 wystarczy.

Miałem pierwszą wersję tej pompy w 150x60x70, puszczona na max dmuchała na drugi koniec, odbijała się od szyby i w drodze powrotnej zamiatała LPSy na dnie ;) W pulse mode można było bez problemu przelać wodę z akwarium na podłogę 🤣

Odnośnik do odpowiedzi

Paweł myślę że tak jak napisał Norbert dwie SOW-8 wystarczą, woda będzie opływała cały zbiornik, będziesz mógł fajnie bujać miękasami w całym akwarium.
Więcej to już pod SPS (chociaż 2x 8500 pewnie dałoby radę), a miękkim się i tak nie spodoba. Na bank kupisz też LPSy i dla nich również będzie w sam raz. 

Odnośnik do odpowiedzi
@Michał Jeśli nie będę musiał dozować wapnia i innych takich to LPSy będą
To ja proponuję od razu spuścić wodę i wpuścić chomika.

Po komentarzach widzę że nie lubisz słuchać i zrobisz i tak po swojemu

Wysłane z mojego Oppo Reno 3 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi
@=Fresz=Nie wiem skąd te wnioski Trzymam się początkowych założeń ,czyli bez komplikowania hodowli. Deka drogo jak dla chomika,ale za to basen miałby jak ta lala
Wapń i inne takie musi dozować także przy koralowcach prostych czytaj miękkich. To że podmiany mają Ci wystarczyć możesz włożyć między bajki. Balling się Tobie kłania ;)

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

2 godziny temu, =Fresz= napisał:

Ale i tak zrobisz po swojemu :p.

Dlatego nie podaję już swojego numeru telefonu :phone:
nagadasz się co wieczór po 2 godziny, a na końcu gość i tak robi inaczej :stunned:

Odnośnik do odpowiedzi

@=Fresz= @Michał Błędenie zakładacie,że nie słucham Waszych zaleceń. Otóż słucham, uzupełniając tym samym BRAKI w wiedzy. Cięzko niestety dojśc do jednoznacznych wniosków. Ot choćby pytanie o cyrkulatory. Jeden mówi: bierz silnik od odrzutowca a inny na to,że jednak nie,bo za mocno. Raz SOW 20 to jedyny słuszny wybór, innym razem SOW-15 to w zasadzie wywala wodę z większego akwarium. W tym wszystkim ktoś tak świeży jak ja musi odnaleźć wspólny mianownik. Wcześniej byłem przekonany,że do miękkich nie potrzebuję dozować wapnia, magnezu czy innego Ballinga,bo po drodze wiele razy mówiono mi,że taki zbiornik opędzi się na podmianach. Kilka miesięcy później jest już inaczej. Będzie trzeba, to będę dozował. Potrzebuję jasnych instrukcji a nie ciągłych dosrywajek. Z każdym pytaniem coraz mniej chce mi się o cokolwiek pytać :/

Godzinę temu, Michał napisał:

Dlatego nie podaję już swojego numeru telefonu :phone:
nagadasz się co wieczór po 2 godziny, a na końcu gość i tak robi inaczej :stunned:

Napisz wprost,że to mnie tego numeru nie podałeś i po sprawie.

Odnośnik do odpowiedzi

Może jeszcze Pawłowi się odmieni hehe i przestanie gadac czego nie zamierza tylko zacznie lac sypac kombinowac. Najgorsza bedzie ta pierwsza wojna ze starą o poł zamrażarki na mrożonki i 3/4 miejsca na drzwiach od lodówki 🤣

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Jarzy napisał:

Błędenie zakładacie,że nie słucham Waszych zaleceń. Otóż słucham, uzupełniając tym samym BRAKI w wiedzy. Cięzko niestety dojśc do jednoznacznych wniosków. Ot choćby pytanie o cyrkulatory. Jeden mówi: bierz silnik od odrzutowca a inny na to,że jednak nie,bo za mocno. Raz SOW 20 to jedyny słuszny wybór, innym razem SOW-15 to w zasadzie wywala wodę z większego akwarium. W tym wszystkim ktoś tak świeży jak ja musi odnaleźć wspólny mianownik. Wcześniej byłem przekonany,że do miękkich nie potrzebuję dozować wapnia, magnezu czy innego Ballinga,bo po drodze wiele razy mówiono mi,że taki zbiornik opędzi się na podmianach. Kilka miesięcy później jest już inaczej. Będzie trzeba, to będę dozował. Potrzebuję jasnych instrukcji a nie ciągłych dosrywajek. Z każdym pytaniem coraz mniej chce mi się o cokolwiek pytać 😕

Nie słuchasz, wrzucasz tematy na kilku forach i oczekujesz, że znajdziesz jednoznaczną odpowiedź. Niestety taki sposób działania dla osoby początkującej, nie mającej własnego doświadczenia jest problemem, robisz sobie mętlik w głowie.

Uważam, że są dwie drogi aby uniknąć powyższego problemu:

1. Samodzielne dochodzenie do wiedzy poprzez oglądanie zbiorników o podobnej wielkości i podobnej planowanej obsadzie, oczywiście wybrać zbiorniki, które Tobie się podobają. Przestudiowanie  przynajmniej kilku takich topików i wyciągnięć wnioski. Ja w ten sposób się uczyłem, co pozwoliło mi zminimalizować ilość popełnionych błędów i dość dobrze zaprojektować swój pierwszy zbiornik oraz dobrać właściwy sprzęt do tego co potrzebowałem.

2. Uczepić się jednej osoby, która ma jakiś sensowny zbiornik, nie musi to być zbiornik TOP. I oczywiście słuchać jej, aż do momentu jak samemu nie nabierzesz doświadczenia.

Niestety im więcej zadajesz pytań, tym niej dostajesz odpowiedzi, a w zasadzie zbyt dużo i trudno Ci zdecydować.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi