Skocz do zawartości

Przygotowanie szczepek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanie, jak należy zabezpieczyć miejsce „cięcia” tworząc szczepki z koralowców miękkich i lps?

Odcinam (np. skalpelem) kawałek takiego miękkiego korala o co z

miejscami cięcia? Bo później odcięty fragment przyklejam np. do kawałka skałki.

To samo pytanie o LPSy tu powiedzmy odcinam (np. dremelem) główkę takiej Caulastrei i co z miejscami cięć?

Odnośnik do odpowiedzi

Miękkie tnij tylko rękawiczkach i okularach ochronnych, a najlepiej takiej przyłbicy jak niektórzy ostatnio noszą na ulicach. Zwłaszcza uważaj na te wszystkie polipki typu zoa/palythoa.

Caulastree odcinasz szkielet, tniesz ten twardy fragment nie miękki.

Z miejscami cięcia nic nie robisz. Na YT jest trochę filmików o tym jak robić szczepki, możesz sobie looknąć. 

Odnośnik do odpowiedzi
Miękkie tnij tylko rękawiczkach i okularach ochronnych, a najlepiej takiej przyłbicy jak niektórzy ostatnio noszą na ulicach. Zwłaszcza uważaj na te wszystkie polipki typu zoa/palythoa.
Caulastree odcinasz szkielet, tniesz ten twardy fragment nie miękki.
Z miejscami cięcia nic nie robisz. Na YT jest trochę filmików o tym jak robić szczepki, możesz sobie looknąć. 

Co do zoa i podobnych to wiem. Ostatnio starałem się poszukać informacji o tym jak rozróżnić to które zawierają palitoksynę, od tych które jej nie posiadają ale nic sensownego nie znalazłem. Wiem, że trzeba przy nich uważać i robić to najlepiej w wodzie i przy dobrej wentylacji.

Kilka filmików już widziałem ale w jakimś wątku (tylko nie pamiętam czy tu czy na NR) padło hasło/pytanie czy ktoś zakleił miejsce cięcia aby tam się nic nie dostało. Dlatego postanowiłem Was zapytać. Często w różnych filmikach doświadczeni akwaryści pomijają pewne rzeczy które dla nich są oczywiste. Dla laika takiego jak ja często te rzeczy nie są oczywiste, przez co popełnia się błędy a tych chcę zdecydowanie uniknąć.
Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, SHARK napisał:

Wiem, że trzeba przy nich uważać i robić to najlepiej w wodzie i przy dobrej wentylacji.

a to widziałeś? https://reefhub.pl/palitoksyna-mroczna-strona-zoanthusow/

10 godzin temu, SHARK napisał:

Kilka filmików już widziałem ale w jakimś wątku (tylko nie pamiętam czy tu czy na NR) padło hasło/pytanie czy ktoś zakleił miejsce cięcia aby tam się nic nie dostało.

ja zawsze zaklejam szkielet lpsów po cięciu kropelką w żelu.

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, sith114 napisał:

A jaki jest cel tego zaklejania?

Jak nie zakleisz to od razu jakiś "pasożyt" się dobierze od środka do delikatnej tkanki koralowca i zaczyna się problem "a dlaczego mi się koralowiec nie pompuje?" " a dlaczego główki odpadają?" itp. 

Odnośnik do odpowiedzi