Skocz do zawartości

Ogólnie o technologii T5 w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro tak piszesz to tak jest, ja niestety nie mam jak tego sprawdzić, bo nie mam dwóch ati blue plus.  Ale wiadomo że światło inaczej się rozprasza w powietrzu, a inaczej wygląda gdy przechodzi przez wodę, wtedy jedne fotony są bardziej tłumione, a inne nie, więc relatywnie dwie identycznie wyglądające świetlówki w akwarium dają całkiem inne światło:)

Napisz jaka jest realna różnica między tymi świetlówkami, bo mi się wydaje że sylvania w baniaku daje niby niebieskawe światło, ale lekko takie mleczne, a jakie daje ati blue plus?

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 208
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dodane grafiki

Nie uzurpuje sobie prawa do nieomylności, zwłaszcza że każdy z nas widzi trochę inaczej, ja do tego już "lekko" staro ;) 

Z tym mlecznym powidokiem, to by się zgadzało, Coralstar jest bardziej aktyniczna, jej widmo jest bardziej przesunięte ku UV i chyba stąd taki efekt, którego nie ma Blue Plus. 

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, jarek napisał:

Nie uzurpuje sobie prawa do nieomylności, zwłaszcza że każdy z nas widzi trochę inaczej, ja do tego już "lekko" staro ;)

Nie chciałem żeby to tak zabrzmiało:),  po prostu chodziło mi o to, że kto by nie patrzył i jaki by nie miał wzrok, to jak jest jakaś różnica w barwie światła w baniaku, to i tak na swój sposób dostrzegł by tą różnicę. 

Dziękuję za opis barwy światła owych świetlówek,  można by rzec że barwa ATI jest przyjemniejsza dla oka, choć to pewnie kwestia gustu, a o gustach nie ma co dyskutować, bo jeden lubi ogórki, a drugi ogrodnika córki:D

Odnośnik do odpowiedzi
  • 5 miesięcy temu...

Panowie i Panie... Wkraczam jednak do gangu T5.
Mam kombo 6 rur. Co polecicie na bazie swoich doświadczeń i preferencji?

Względem wytycznych producentów których biorę pod uwagę (Giesmann i ATI) wygląda to tak:
Giesmann: 
actinic blue x3 / aquablue coral x1 / super purple x1  / aqablue azure x1 
ATI:
Blue Plus x3 / Special x2 / Purple x1
Blue Plus x3 / Coral Plus x2 / Purple x1
Blue Plus x4 / Coral Plus x1 / Purple x1

Czego oczekuje od światła? Naturalności barw. Chce wyciągnąć ile się da koloru ze zwierzaków, a zarazem zapewnić im optymalne warunki do wzrostu.
Rury będą wzbogacone o ledy (50-60w) z zakresu uv (395-400nm, 420-425nm) oraz blue (460-470nm) i royalblue (450-452nm). Za dnia chciałbym osiągnąć jak najlepsze światło dla korali, a zarazem przyjemne barwy dla własnego oka - możliwe, że ledy poza wieczornym efektem "fluo" jak zgasną rury będą pracować razem z nimi w ciągu dnia :) 

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam taki poradnik ATI:

Przedstawiamy rekomendowane zestawienie optymalnych kombinacji świetlówek ATI

16 000K – 20 000K – Barwa niebiesko-biała z podbiciem barwy niebieskiej i czerwone

4 świetlówki
· 3 ATI Blue Plus
· 1 ATI Purple Plus

6 świetlówek
· 4 ATI Blue Plus
· 1 ATI Coral Plus
· 1 ATI Purple Plus

8 świetlówek
· 5 ATI Blue Plus
· 2 ATI Coral Plus
· 1 ATI Purple Plus

10 świetlówek
· 6 ATI Blue Plus
· 3 ATI Coral Plus
· 1 ATI Purple Plus

12 000K – 16 000K – Barwa zimna biała z podbiciem barwy niebieskiej i czerwonej

4 świetlówki
· 2 ATI Blue Plus
· 2 ATI Coral Plus

6 świetlówek
· 3 ATI Blue Plus
· 2 ATI Coral Plus
· 1 ATI Purple Plus

8 świetlówek
· 4 ATI Blue Plus
· 3 ATI Coral Plus
· 1 ATI Purple Plus

10 świetlówek
· 5 ATI Blue Plus
· 4 ATI Coral Plus
· 1 ATI Purple Plus

10 000K – 14 000K – Barwa śnieżnobiała z delikatnym podbiciem niebieskiego

4 świetlówki
· 2 ATI Blue Plus
· 1 ATI Aquablue Special
· 1 ATI Purple Plus

6 świetlówek
· 3 ATI Blue Plus
· 2 ATI Aquablue Special
· 1 ATI Purple Plus

8 świetlówek
· 4 ATI Blue Plus
· 2 ATI Aquablue Special
· 2 ATI Purple Plus

10 świetlówek
· 5 ATI Blue Plus
· 3 ATI Aquablue Special
· 2 ATI Purple Plus

Optymalne rozlokowanie świetlówek dla lampy z 6 świetlówkami

1. Blue Plus
2. Aquablue Special
3. Purple Plus
4. Blue Plus
5. Aquablue Special
6. Blue Plus

Optymalne rozlokowanie świetlówek dla lampy z 8 świetlówkami

1. Blue Plus
2. Aquablue Special
3. Purple Plus
4. Blue Plus
5. Aquablue Special
6. Purple Plus
7. Blue Plus
8. Aquablue Special

Optymalne rozlokowanie świetlówek dla lampy z 10 świetlówkami

1. Blue Plus
2. Aquablue Special
3. Purple Plus
4. Blue Plus
5.Aquablue Special
6. Blue plus
7. Purple Plus
8. Aquablue Special
9. Blue Plus
10. Aquablue Special

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję @alex :) znam ich sugestie ale niewiele mi one dają szczerze mówiąc ;) ja nie jestem fanem światła z Blue+. Przy ledach wydaje mi się ono... Po prostu mało niebieskie ;) dlatego myślę o combo w stylu 3x Coral+ 2x Blue+ 1x Purple i do tego dwa pasy niebieskiego ledu (50-60w). Myślicie, że to dobrze razem zagra? 

Odnośnik do odpowiedzi

Taka uwaga edytorska :

10 świetlówek
· 4 ATI Blue Plus
· 4 ATI Aquablue Special
· 2 ATI Purple Plus

Ewentualnie poprawić rozkład na dole posta - ale ja obstawiałbym 4,4,2, a nawet 6,2,2 można by dać

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, moffens napisał:

Dziękuję @alex :) znam ich sugestie ale niewiele mi one dają szczerze mówiąc ;) ja nie jestem fanem światła z Blue+. Przy ledach wydaje mi się ono... Po prostu mało niebieskie ;) dlatego myślę o combo w stylu 3x Coral+ 2x Blue+ 1x Purple i do tego dwa pasy niebieskiego ledu (50-60w). Myślicie, że to dobrze razem zagra? 

Niebieskiego światła z ledów nie ma co porównywać do światła niebieskiego z t5 ;) 

Odnośnik do odpowiedzi

Przy 6 świetlówkach też skłaniał bym się do konfiguracji Michała, bo jak miałem 6xT5 to taką konfiguracje miałem, tylko zamiast AB Special, miałem Coral plus i mi się podobało:)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 miesiące temu...

@michalfa miał fajne światełko i zawsze do tego dążyłem żeby mieć tak samo jasno i tak samo fanie wybarwione acropory. Poniżej lampa Michała i jego układ świetlówek.

Lampa Diuna 10x80W

1. BluePlus   2. AquablueSpecial   3. PurpluePlus   4. BluePlus   5. AquablueSpecial   6. BluePlus   7. PurpluePlus   8. AquablueSpecial   9. BluePlus   10. AquablueSpecial

Odnośnik do odpowiedzi

Aquablue Special dużo widzę a one mają o ile pamiętam coś około 12K - troszkę bardziej ciepłe białe światło bez tez niebieskiego dotknięcia z KZ NG i mają element różu 

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem Aquablue Special 6x w połączeniu z 2x niebieskimi i jest to z pewnością ciepłe światło, a nie "cool white". Zielone Acry robią się pod nią soczyście zielone, a nie seledynowe, żółte też jest żółte a nie zielone ? fajnie mieć chociaż jedną taką rurę.

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie w ciągu dnia tak to wygląda. Zrzut ekranu z kamerki. Fiolety\róże to efekt glonów wapiennych których mam na tylnej szybie na kilogramy ;) jeszcze chcę dołożyć jedną t5 coral plus i powinna nastać odpowiednia jasność.

9f30dcfb1a3ffec3c6d4b179ec9f4c07.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam taki układ (od frontu):

1. Blue Plus, Aquablue Special, Purple Plus, Blue Plus, Aquablue Special, KZ Fiji, Blue Plus, Aquablue Special.

Jest jasno i przyjemnie dla oka. Nie ma ciepłej poświaty czy coś. Jedyne nad czym się zastanawiam to ewentualne wyrzucenie jednej różowej świetlówki. W to miejsce poszłaby niebieska choć korci mnie Coral Plus, ale to już będzie chyba przesada  ;)?

08.04.2020.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

T5 ATI Coral Plus jest coś takiego, nawet włożyłem do lampy bo zbrakło mi typowo białej  .. no własnie jak postrzegacie tę świetlówkę względem Aquablue Plus ?

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, Arturro napisał:

T5 ATI Coral Plus jest coś takiego, nawet włożyłem do lampy bo zbrakło mi typowo białej  .. no własnie jak postrzegacie tę świetlówkę względem Aquablue Plus ?

Ponoć Coral + to połączenie Blue+ i Aquablue+. Te jasne to Coral +, zewnetrzne maja 7 miesięcy, a te bliżej środka są świeże. Pozostałe to Blue+.

C0JdbSC.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Michał napisał:

Coral + trupi kolor w akwarium.

Michał, gdzie ty widzisz trupi kolor, gdzieś to przeczytałeś? Patrzę na akwarium i takiego nie widzę. Chyba, że ja rozróżniam kolory jak typowy facet - trzy?. Jak świecą same C+ to widać różową poświatę, ja różowego trupa nie widziałem

Odnośnik do odpowiedzi

Używałam Coral + i też nie zamontowałabym 3 szt. Jak Michał uważam że jest faktycznie lekko trupia. Każdy ma jednak inny gust i inne preferencje, więc to co podoba się jednym nie musi innym. I dobrze bo byłoby nudno na świecie. Najważniejsze że koralowce zadowolone :)

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie to kolor jak ten Drakula na Halloween :D dzieci na taki kolor malują sobie wtedy twarze. W akwarium też jest szaro-fioletowo tak jakoś "trupio". 

Ty masz je Norbert w kombinacji z innymi. Tak naprawdę masz je tylko 4 plus 6 innych plus diody. Odpal tylko 10 C+ i powiedz, że nie jest jak u Adamsów w Halloween. Jeszcze zamiast rybek szkieleciki powinny pływać ;)

Na pewno kombinacja ABS i B+ nie wygląda jak C+.

Odnośnik do odpowiedzi

Jak świecą same C+ to widać różową poświatę, ja różowego trupa nie widziałem

Ja widzę tak samo więc wszystko z Tobą w porządku hehe

Na samej ati coral plus jak poniżej.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

8673c3a42fb50f5aac8f04f3e9e2d224.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, alex napisał:

Używałam Coral + i też nie zamontowałabym 3 szt. Jak Michał uważam że jest faktycznie lekko trupia. Każdy ma jednak inny gust i inne preferencje, więc to co podoba się jednym nie musi innym. I dobrze bo byłoby nudno na świecie. Najważniejsze że koralowce zadowolone :)

Dokładnie tak :)

Odnośnik do odpowiedzi
  • Michał zmienił tytuł na Ogólnie o technologii T5 w akwarystyce morskiej