Skocz do zawartości

Ogólnie o technologii T5 w akwarystyce morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, alex napisał:

Każdy ma jednak inny gust

To nie jest kwestia gustu, tylko spostrzegania koloru. Krzysiek powyżej wstawił zdjęcie z tylko włączona C+ i ja nie widzę w jego akwarium "trupiego" koloru.

18 godzin temu, Michał napisał:

Ty masz je Norbert w kombinacji z innymi.

Ja nigdzie nie twierdzę, że tak nie jest. Stwierdziłem tylko, że ja nie spostrzegam tego koloru jako "trupi". Zakładam, że większość z nas miesza świetlówki i prócz niebieskich nie widziałem akwarium na wszystkich tych samych świetlówkach.

Jak będę wymieniał świetlówki to zastąpię dwie C+ na dwie ABS i zobaczę doświadczalnie jaki będzie kolor. Może mi się bardziej ?.

Wklejam wykresy spektrum dla świetlówek ATI

1479706393_ATIwietlwki.thumb.png.2eb85519ffef2241a17442bde743f722.png

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 208
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dodane grafiki

Nie będę się sprzeczał o to co się komu podoba :D Sam byłem napalony na Coral Plus, bo była reklamowana jako połączenie ABS, BP i PP. I jako świetlówka stand-alone, czyli jedyna jakiej potrzebujesz, lub podstawowa do której można dodać inne. Dlatego pisałem o samych CP nad akwarium. Kolor wyszedł taki, że może się komuś podobać, ale ja jako fan ATI wolę jednak kombinację pozostałych świetlówek. I widać też w tej broszurce, że samo ATI już nie poleca jej jako stand-alone, czy jakiegoś głównego źródła światła.

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, norbi2222 napisał:

Jak będę wymieniał świetlówki to zastąpię dwie C+ na dwie ABS i zobaczę doświadczalnie jaki będzie kolor.

Patrząc na wykresy to ABS ma więcej koloru czerwonego i zielonego a mniej niebieskiego od C+ więc będzie jeszcze więcej tego różu w kolorach.

10 godzin temu, Michał napisał:

Kolor wyszedł taki, że może się komuś podobać, ale ja jako fan ATI wolę jednak kombinację pozostałych świetlówek. I widać też w tej broszurce, że samo ATI już nie poleca jej jako stand-alone, czy jakiegoś głównego źródła światła.

Już nie będę wytykał palcem kto podpowiadał jakie świetlówki najlepsze dla SPSów ? nie bez powodu kupiłem C+ jako dodatek do lampy LED heh

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie mówię że zła, mówię że mi się kolor nie podoba :) U Ciebie idealna bo lubisz niebiesko, a dodawałeś T5 nie dla estetyki tylko dla zdrowia koralowców. Więc trochę spektrum poratowane...

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Jeśli się przejrzy starsze posty na amerykańskich forach. Z czasów gdy do hobby weszły niebieskie T5 i niebieskie żarniki, to widać spójny trend, że wszyscy raportowali spowolnienie przyrostów im bardziej przechodzili w stronę "niebieskiego". I to 14.000k to był taki kompromis między przyrostami a fluorescencją.  

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Czy wasze t5 też wyginają się w łódki?
Mam 54w świetlówki i na lampie są wygięte. Na środku nic ich nie dociska, mają luz.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwne, u siebie miałem jeszcze dłuższe 80W i przy wymianach nie zwróciłem uwagi żeby się wyginały, jeśli tak było, to nie zauważyłem tego.

A co to masz za świetlówki? Te ATI co pisałeś wcześniej?

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, teraz doszły jeszcze 2 listwy z ledami, które powinny usztywnić lampę, bo profil jwst w U.
Dziś się temu przyjrzę lepiej.
Gdy wkładałem świetlówki to nie było żadnego oporu, a wkładałem na zawieszonej lampie.
I jak popatrzyłem od boku to normalnie banany..

Odnośnik do odpowiedzi
A.. czyli lampa sie wygina a nie świetlówka jednak?

Nie wiem już sam
Wczoraj nie miałem już siły patrzeć.
Najprawdopodobniej dopiero na weekend zerknę.
Za dużo pracy..

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 miesiąc temu...

https://www.youtube.com/watch?v=Ut0-flpm_ac#action=share

100x55x65h i 4x39w sunpower.
Jeśli oko mnie nie myli to 3x C+ 1x B+.

Wiem, że zaraz pojawią się głosy, że nie ma tam nadzwyczaj wymagających patyków, a acropory są z tych "prostych".
Nie zmienia to faktu, że przy tak znikomym świetle by się wydawało zbiornik jak dla mnie prezentuje się prześlicznie! 

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Fox napisał:

Wsadziłem  niedawno 2x c+

W miejsce 2 z tych 5 białych rozumiem?

Dałeś na zewnątrz (tam gdzie były podwójne białe) czy też zmieniłeś układ całkiem?

Głupio mi się przyznać, ale ja też Speciale wymieniłam na C+. A głupio dlatego, że jeszcze niedawno pisałam o trupim widmie tych świetlówek... ?

Stwierdziłam jednak, że przy większej ilości "niebieskiego" spektrum koralowce mają ładniejsze kolorki i są jakby bardziej optycznie nasycone :)

Odnośnik do odpowiedzi

O kurnia.... 2 świetlówki i taki widok... no no (choć mocniej różo-fiolet podbijają w porównaniu z poprzednim zdjęciem).  Ale u Ciebie to nawet przy lampce nocnej koralowce wyglądałyby jak z bajki   :)

Planujesz dodać je do układu, czy to było tylko tak dla pokazania/dyskusji?

Odnośnik do odpowiedzi

Wsadziłem z ciekawości bo gdzieś tam toczyła się dyskusja że z jednej strony miały być takie all-in-one że można nimi samymi świecić, a z drugiej strony że właśnie "trupio" - zgodziłbym się w sumie z oboma tymi stwierdzeniami - faktycznie jak patrzę na świetlówkę to wygląda brzydko, za to światło jakie z niej pada już na korale wygląda w mojej opinii dużo ładniej niż można by się tego spodziewać - pojawiają się takie czerwone i fioletowe ciepłe akcenty - najbliżej jak bym miał opisać efekt to "zachodzące słońce"

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 miesiące temu...

Panowie,

minął rok jak kupiłem świetlówki ATI do lampy ATi Power Module 4x75 led + 8x80 T5 w poniższym zestawieniu:

• 2 x Coral Plus
  • 4 x Blue Plus
  • 1 x Purple Plus
  • 1 x Aqua Blue Special

Zasugerowałem się tym zestawienie w odpowiedzi na zadane pytanie do ATI co rekomendują w takiej lampie j.w.

Moje odczucia co do efektu końcowego  są dość mocno mieszane jak mam być szczery, bo z jednej strony brakuje mi niebieskiego koloru, z drugiej strony kolor w akwarium jest taki ,, trupi” że pozwolę siebie zaczerpnąć określenie Michała@.

Przeczytałem cały post od góry do dołu i nie ukrywam że zestawienie T5 z postu alexa@ z 8 kwietnia 2020 najbardziej przypadło mi do gustu. Tylko jak zawsze jest ale które polega na tym że ja mam jeszcze ledy (4x75) i czy takie zestawienie będzie współgrało z ledami. Dodam że niebieskie z akwarium  norbi2222@ dwa posty niżej pod alex@ też robi ,, robotę” tylko czy acropry w takim zestawieniu nie grymaszą?

Żeby nie było za łatwo jak kiedyś usłyszałem od P. Łukasza dystrybutora ATI ,, dopalisz sobie kolorki ledami” no niestety to tak u mnie nie działa. Dla mnie sam niebieski z ledów jest taki ,,brudny” jeżeli tak to można określić.

Zastanawiam się jeszcze nad wątkiem z postu: Jacek56@ z 26 grudnia 2018 r. w temacie wymiany T5  i wypalaniu się świetlówek 15-20% po okresie 24 miesięcy przy świeceniu 8h dziennie.

Jak widzę uzasadnioną wymianę świetlówek co rok przy lampie opartej na T5 tylko wyłącznie, tak w dobie gdzie dużo osób dopala jeszcze ledami to czy przy takim zestawieniu reguła wymiana co 12 miesięcy ma prawo uzasadnionego bytu – czy ten procent wypalania się ledów pomiędzy 12 miesięcy a 24 miesiące nie rekompensują trochę ledy którymi dopalamy Nasze akwaria?

Proszę o Wasze spostrzeżenia i z góry dziękuje Wam za pomoc. 

Odnośnik do odpowiedzi

Coral Plus jest w moim odczuciu .."trupia". Mam tylko jedną świetlówkę i na samym końcu. Jedni ją zachwalają jako białą o niebieskiej poświacie, inni uważają że ten kompromis to tak jak z oponami uniwersalnymi -na zimę i lato. 

A może pokombinuj sobie światełko co ci będzie odpowiadać na samych T5 ? LED-y później dołącz lub odwrotnie.

Co 2-3 miesiące jedną parę świetłówek wymieniam po przepracowaniu jakieś 9 mies. Po wymianie mam wrażenie pewnego ożywienia kolorów Acropora w górnej części akwarium .. albo tak sobie to tylko tłumaczę .. musi nastąpić kilkanaście cykli by być pewien swojego zdania.

Odnośnik do odpowiedzi
  • Michał zmienił tytuł na Ogólnie o technologii T5 w akwarystyce morskiej