Skocz do zawartości

Sposób na czyszczenie szyb, co preferujecie?

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy, czym czyścicie szyby? Chodzi o delikatny i bezpieczny sposób. Niestety boleśnie przekonałem się, że czyścik magnetyczny oraz miękka szyba (za takie uchodzą wszystkie te jasne szyby) to złe połączenie. Wydziarałem sobie akwa na szczęście w nieszczęściu po zewnętrznej stronie. To właśnie jest taka ciekawostka i stąd pytanie o sposób na "delikatność".

Czyścik, bez zabrudzeń, z miękką filcową powłoką, zrobił ślad na szybie. Teraz dodatkowo podkładam pod niego ściereczkę z mikrofibry...

Nie będę się rozpisywał na temat piasku bo ten potrafi być magnetyczny (szczególnie ten czarny), na szczęście obecny w moim akwa jest jakiś "odmagnetyzowany" 😉 

Czy te czyściki na patykach są sensownym rozwiązaniem? Korzystacie z nich?

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, pandora napisał:

Szanowni koledzy, czym czyścicie szyby? Chodzi o delikatny i bezpieczny sposób. Niestety boleśnie przekonałem się, że czyścik magnetyczny oraz miękka szyba (za takie uchodzą wszystkie te jasne szyby) to złe połączenie. Wydziarałem sobie akwa na szczęście w nieszczęściu po zewnętrznej stronie. To właśnie jest taka ciekawostka i stąd pytanie o sposób na "delikatność".

Czyścik, bez zabrudzeń, z miękką filcową powłoką, zrobił ślad na szybie. Teraz dodatkowo podkładam pod niego ściereczkę z mikrofibry...

Nie będę się rozpisywał na temat piasku bo ten potrafi być magnetyczny (szczególnie ten czarny), na szczęście obecny w moim akwa jest jakiś "odmagnetyzowany" 😉 

Czy te czyściki na patykach są sensownym rozwiązaniem? Korzystacie z nich?

Szczerze ja od początku korzystam z Tunze i dosłownie może pojedyncza ryska bardziej z mojej winy sie pojawiła. Ale to jest taka jedni mówią ze ich czyściekiem nie da sie zarysowac, a zdolniacha to i takim za 1000$ zarysuje :D

Edytowane przez sith114
Odnośnik do odpowiedzi

Karta płatnicza tania i dobra,ale! Ale mam skupiska zielonych, trudnych do usunięcia glonów na szybie. Czym je zaskrobać? Niektóre idzie zedrzeć szczotką do zębów. Innych niestety nie 😕 Jakieś zwierzaki to zjedzą?

Odnośnik do odpowiedzi

Tak trzeba mieć różne zwierzaki, jedne czyszczą piasek, drugie czyszczą szyby, a trzecie robią podmianki ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, Jarzy napisał:

Karta płatnicza tania i dobra,ale! Ale mam skupiska zielonych, trudnych do usunięcia glonów na szybie. Czym je zaskrobać? Niektóre idzie zedrzeć szczotką do zębów. Innych niestety nie 😕 Jakieś zwierzaki to zjedzą?

Niestety takich niema...Te które nie jestem w stanie usunąć czyścikiem Flipper to usuwam je nożykiem do tapet.

Odnośnik do odpowiedzi
Niestety takich niema...Te które nie jestem w stanie usunąć czyścikiem Flipper to usuwam je nożykiem do tapet.

Można jeszcze się ewentualnie pokusić i „nożyk” do czyszczenia kuchni indukcyjnych.
Odnośnik do odpowiedzi

Po prostu uważam że ta cała "ekipa sprzątająca" to jest w większej części mit. Wiem że w sklepach sprzedawcy mówią, że to zwierzę ci wyczyści piasek, a to szyby, ale w praktyce tak nie jest, więc lepiej od razu kupić odmulacz i porządny czyścik do szyb, zamiast inwestować w zwierzęta które tego nigdy nie ogarną w zadowalającym stopniu. A znam ludzi którzy mieli setki ślimaków, a i tak musieli drapać szyby. 
Jeśli przestaniesz lać cokolwiek do akwarium i będziesz trzymał niskie parametry to szyby dłużej będą czyste. Ale tutaj pojawia się pytanie czy patrzymy na zdrowie i wygląd koralowców, czy na to jak porastają szyby? 
Moje 2 grosze. Nie ma to jak żyletka, ale trzeba nią czyścić ostrożnie i nie na "odwal się", poza tym wymieniać i nie używać wyszczerbionej. 

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał Nie jestem akwarystą od wczoraj. Nie zrzucam ciężaru sprzątania na zwierzaki,bo jest to bezcelowe. Zastanawiałem się tylko czy jakiś zwierzak będzie miał smaka na  5mm zielonych, twardych "plam" czy mam jeszcze bardziej przyłożyć się do skrobania szyb. Boję się narobić rys nadmiernym szorowaniem na nowym szkle. Miększe osady skrobię codziennie lub co 2 dni,bo dużo tego się osadza. Te twardsze zostawiam w spokoju, licząc na to,że z czasem może samo się rozpuści. Jeśli nie to będę skrobał. Co do samej "ekipy czyszczącej" to zamysł jest taki,żeby brać zwierzaki,które są fajne i nie tylko sterczą w wodzie ,ale też czasem ślubna jakieś resztki czy glony.

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.05.2022 o 14:32, Jarzy napisał:

@Michał Nie jestem akwarystą od wczoraj. Nie zrzucam ciężaru sprzątania na zwierzaki,bo jest to bezcelowe. Zastanawiałem się tylko czy jakiś zwierzak będzie miał smaka na  5mm zielonych, twardych "plam" czy mam jeszcze bardziej przyłożyć się do skrobania szyb. Boję się narobić rys nadmiernym szorowaniem na nowym szkle. Miększe osady skrobię codziennie lub co 2 dni,bo dużo tego się osadza. Te twardsze zostawiam w spokoju, licząc na to,że z czasem może samo się rozpuści. Jeśli nie to będę skrobał. Co do samej "ekipy czyszczącej" to zamysł jest taki,żeby brać zwierzaki,które są fajne i nie tylko sterczą w wodzie ,ale też czasem ślubna jakieś resztki czy glony.

Mespilia Globulus na przykład lubi glony i dość skutecznie je ogarnia. Nie mniej - nigdy Ci żaden zwierzak nie wyczyści idealnie. To czego nie ogarnie czyścik na magnesie to ogarnia czyścik do którego wrzucam żyletkę.  Nie mniej żeby trzeba było używać skrobaka żyletkowego to trzeba wpierw dopuścić by glony zarosły szybę by jej nie wziął czyścik magnetyczny. Miałem JBL Floaty II z doklejonym ostrzem Easy Blade (ściągane gdy nie było używane). I dawało radę bez najmniejszego problemu. Do nowego kupilem Tunze Care z pływakami.  Mam też MagFloat z dołączanym ostrzem i tez daje rade dopoki ostrze sie nie powygina - dosc miekki metal, więc przy czyszczeniu samego czyścika należy uważać. 

Odnośnik do odpowiedzi