Skocz do zawartości

Tunze Osmolator 5017 - nie dolewa wody

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt kupiony używany w zestawie z nową pompą,która niezwłocznie wymieniłem. Dodatkowo nowa kostka elektryczna. Początkowo wszystko było git. Od jakiegoś czasu pompa zachowuje się dziwnie: przez pewien czas dostawała świra i pompowała co chwila. Nigdy nie przelała,ale poziom był dużo wyższy,niż sensor. Przemieściłem oba czujniki. Po tym z kolei dolewki były rzadkie. Ostatnio prawie wcale - poziom wody kilka cm pod czujnikiem i nic. Po wyjęciu i włożeniu wtyczki z łaski coś tam doleje i fajrant.  Oba czujniki są w sumpie w pobliżu pompy obiegowej. Co z tym fantem zrobić? Co może być nie tak?

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno wskazania kontrolek będą dużą pomocą w szukaniu wadliwego elementu dolewki. 
Po włożeniu wtyczki dolewa trochę w ramach testu. 

Nie ma jakiegoś osadu na czujniku optycznym? Gdy woda jest kilka cm poniżej czujnika to co pokazują kontrolki?
Z Twojego opisu myślę że czujnik optyczny jest uszkodzony (albo kabel od niego itd) i dlatego nie dolewa. I dlatego przelała aż do czujnika awaryjnego który ją wyłączył (przynajmniej tak sobie to wyobrażam z twojego opisu).

Czujnik optyczny ma być niżej, a ten z pływakiem to awaryjne zabezpieczenie gdyby coś poszło nie tak i ma być wyżej. 
Ten szklany optyczny ma ciut ponad lustrem wody.

Pokaż foto tej instalacji i będzie szybciej.

3155.000.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał Kontrolka pokazuje na zielono "level" bez względu na wszystko. Póki co moczę czujnik optyczny w kwasie cytrynowym. Ocet podobno je uszkadza. Zobaczymy co dalej. Zastanawiam się czy w razie czego kupić nowy czujnik czy lepiej np Level Automatic nówkę. Pompa działa na bank. Jest w Warszawie w ogóle jakiś serwis Tunze?

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze zajrzyj do wnętrza kontrolera, zobacz czy nie był zalany, czy ścieżki nie są popalone. 
Pewnie będzie to trzeba wysłać do Tunze do DE, to musisz sobie zobaczyć czy się to opłaca.

Odnośnik do odpowiedzi

@Michał Zaglądałem przy montowaniu na samym początku. Wszystko było cacy. Pompa pracowała kilka tygodni bez problemu. W pewnym momencie pojawił się problem. Napisałem dziś do Tunze. Zobaczymy jutro czy czyszczenie czujnika pomogło.

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety to jest problem używanych sprzętów, które w akwarystyce pracują w mało komfortowych warunkach. Mnie doświadczenie w pierwszym zbiorniku nauczyło, że niestety część sprzętu musiałem kupić dwa razy.  Jestem prawie pewny, że problemem jest czujnik optyczny, one lubią się psuć. 

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Jarzy napisał:

@norbi2222 Chyba po prostu kupię Level Automatic Eye i tyle.

Jak już chcesz kupić nową to proponuję na zwykłych czujniku poziomu wody Levelautomatic V3. Albo jak chcesz trochę więcej zainwestować to dolewkę RF Level keeper.

Odnośnik do odpowiedzi

@norbi2222 Zgodnie z oczekiwaniami Tunze życzy sobie przysłanie sprzętu. Ciekawe ile za to policzą? 

Uważasz ,że V3 będzie lepsze niż Eye? 2 pływaki ponad optykę? Niezaprzeczalnie łatwiejsza wymiana pływaków niż sensora. Coś poza tym?

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Jarzy napisał:

@norbi2222 Zgodnie z oczekiwaniami Tunze życzy sobie przysłanie sprzętu. Ciekawe ile za to policzą? 

Uważasz ,że V3 będzie lepsze niż Eye? 2 pływaki ponad optykę? Niezaprzeczalnie łatwiejsza wymiana pływaków niż sensora. Coś poza tym?

Pływaki się raczej nie psują. A optyka i owszem. Mam dolewkę na pływakach, która działa dziesięć lat...

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.05.2022 o 08:05, norbi2222 napisał:

Pływaki się raczej nie psują. A optyka i owszem. Mam dolewkę na pływakach, która działa dziesięć lat...

No, no tak faktycznie, pływaki to nieskomplikowane urządzenia, nie ma się co w nich psuć. Jednak ja przeżyłem awarię dolewki z powodu pływaka... dobrze jest mieć tzw zabezpieczenie góra dół - czyli dwa pływaki. 

Odnośnik do odpowiedzi