Skocz do zawartości

Ogólnie o T5

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 175
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

No i co Jacku narobiłeś? Zatrzymałeś naturalną ewolucję akwarysty  

Taka ciekawostka do poczytania - stare, ale imho ciekawe http://archiv.korallenriff.de/Lichttest/T5-1.pdf   no i jeden cytat z tekstu: We can conclude that excessive blue light act

Wsadziłem  niedawno 2x c+ i takie zdjęcie mi wyszło tylko na 2 świetlówkach zapalonych (musiałem oczywiście wydłużyć czas naświetlania itp żeby nie było za ciemno) DSC_0061 by foxPL, on Flickr

Dodane grafiki

• 2 tygodnie później...

Ciekawa jest sprawa tych Actinic.

Używałem ich jakieś 4 lata temu i może znów wsadzę do lampy jedną lub dwie. Dziś jestem milion razy mądrzejszy i bardziej doświadczony ;)

Ludzie powszechnie zrezygnowali z tej świetlówki, bo po pierwsze dla ludzkiego oka wydaje się ciemna, po drugie ma słaby wynik PAR.

Po drugiej stronie barykady mamy masę lamp LED produkowanych dla amerykańskich nieuków, bardzo jasnych i z wysokim wynikiem PAR.

Tylko że PAR nic nie znaczy :) Jest to pomiar promieniowania zdatnego do fotosyntezy, którego większość spektrum generują białe LEDy,

a jest to światło niepotrzebne koralowcom, nie użyteczne na potrzeby ich fotosyntezy (że zmywa kolory i smaży Acropory nie wspomnę), ale wygląda dobrze dla oka i podbija pomiary PAR,

a jak wiadomo w marketingu liczby muszą być jak największe, nieważne że niczego nie oznaczają, klient przeważnie i tak nie wie co czyta :)

I wracamy do świetlówki Actinic, ona świeci jasno, ma tyle samo watów co pozostałe w swoim rozmiarze, ale świeci światłem pokrywającym spektrum w większości niewidoczne dla naszego oka. Dodatkowo jest to spektrum użyteczne dla zooxantelli, w przeciwieństwie do białych ledów pod którymi można sobie hodować Skalary, ale nie Acropory.

To "bezużyteczne" spektrum Actinic wróciło niedawno do łask. Producenci lamp LEDowych, ponoszą raczej coraz większą wtopę na rynku i już tylko nowicjusze kupują ich produkty.

Ale w poszukiwaniu tego czego brakuje w ich świetle sięgnęli po diody UV... no dobra... to znowu marketing i robienie klientów za wała, bo spektrum UV zaczyna się poniżej 400nm, a te diody mają 420nm... W każdym bądź razie dzięki tym diodom lampy LED mają być dużo lepsze.

No to spójrzmy na wykres ATI True Actinic...

ati-trueactinic-chart.jpg

Zobaczcie, pokrywa to samo spektrum co diody "uv", tylko szerzej i również ma swój szczyt w okolicach 420-425nm :)

I to jest właśnie bełkotliwy marketing panów Mieciów robiących lampy. Tu piszą że T5 jest bee, Actinic to złom, a za wszelką cenę starają się podrobić technologię T5 za pomocą diod ze zmywarek, czajników elektrycznych, mikrofalówek... bo jeszcze nie słyszałem o diodach zrobionych specjalnie na potrzeby akwarystyki morskiej, a o świetlówkach T5 czy żarnikach owszem ;)

Na koniec jeszcze dodam że nie brałbym Actinic do lampy mającej mniej niż 6 rur. Ona jednak wydaje się ciemna, więc i w akwarium jest wizualnie mniej światła.

Odnośnik do odpowiedzi

Ładnie to Michał opisałeś :)

Ja od siebie mogę dodać, że właśnie przy zmianie rur dałem jedną aktynikę, która świeci razem niebieską jako ostatnie 2 sztuki i jestem z tej kombinacji bardzo zadowolony. Akwarium nabrało ładnych kolorów. I prawda, że przy 4 rurkach jest mniejsze pole manewru jeśli chodzi o układ świetlówek. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ja używam starych dobrych actinik Philips TLD03 18w x 2 szt, wiem że to kłopotliwe jeśli ma się lampę "firmową" ale dla posiadaczy diy wkomponowanie T8 nie robi problemu. Świetlówka daje takie widmo że mnie wyrywa z kapci a co dopiero spsy ;-) miałem kiedyś jej zamienił t5 nie polecam - to nie jest ta sama świetlówka.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...

Na poniższym wykresie wskazane jest spektrum najbardziej zdatne do fotosyntezy.

photosynthesis_actionspectrum.jpg

Szczyt między 400nm a 450nm - czyli w przedziale pokrywanym przez świetlówki aktyniczne ;)

Odnośnik do odpowiedzi
  • 9 miesięcy temu...

Dokładnie jak napisał Paweł, to nie jest aktynika taka typowa jak ATI Actinic. To jest taki ciemny niebieski w stylu diody Royal Blue.

Zobacz na obrazku - jeśli ATI Blue Plus jest kolorem mniej więcej Deep Sky Blue, to ta rura FM to jest coś w okolicy Royal Blue i Blue właśnie.

A Actinic jest gdzieś na samym dole tego wykazu.

post-2-0-46060200-1442316449_thumb.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...