Skocz do zawartości

Ogólnie o T5

Rekomendowane odpowiedzi

Daniel,

tak jak wspominaliśmy wcześniej w tym wątku, świetlówki mają z grubsza identyczne spektrum niebieskie, a potem kosmetyczne dodatki w postaci spektrum zielonego, czerwonego itd, bardziej dla naszych oczu niż korali. Świetlówka C+ to była próba stworzenia świetlówki standalone, czyli że ładujesz same C+ i masz idealną mieszankę światła. Tak się nie da, bo każdemu podoba się coś innego, bo każdy ma inne koralowce, inne oczekiwania.

Jeśli T5 są głównym źródłem światła i jesteś Acroporoholikiem, po ~9 miesiącach wymiana, po 1 co kilka dni/tydzień powiedzmy. Albo taki patent jak ma Robert.

Jeśli diody są głównym źródłem światła, a T5 tylko doświetlają, wypełniają "cienie" to osobiście bym pewnie świecił nimi dłużej... ale żeby już nie znęcać się nad tymi diodami bo się ktoś jeszcze obrazi, to ludzie widzą duży skok przyrostów po dołożeniu T5 do lamp diodowych i kończy się na tym, że sumiennie, co 9 miesięcy zmieniają "rury". Bo przyrosty jednak cieszą i każdy się martwi gdy spowalniają. 

Pobaw się, wyrób sobie własne zdanie.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 202
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

No i co Jacku narobiłeś? Zatrzymałeś naturalną ewolucję akwarysty  

Taka ciekawostka do poczytania - stare, ale imho ciekawe http://archiv.korallenriff.de/Lichttest/T5-1.pdf   no i jeden cytat z tekstu: We can conclude that excessive blue light act

Wsadziłem  niedawno 2x c+ i takie zdjęcie mi wyszło tylko na 2 świetlówkach zapalonych (musiałem oczywiście wydłużyć czas naświetlania itp żeby nie było za ciemno) DSC_0061 by foxPL, on Flickr

Dodane grafiki

Robert z mojego doświadczenia to im lepiej "podświetlisz" taflę wody świetlówkami, tym lepiej doświetlone (ze wszystkich stron) są koralowce w środku, co się przekłada na lepsze wybarwienie i ładniejszy kształt "krzaczka". Myślę że gdybyś zamienił te Aurory na dwie ATI Sunpower miałbyś wtedy 16 rur, gdybyś wybrał Powermodule to one mają opcję 10 świetlówek i miałbyś ich 20. Jeśli akwarium ma 100cm to dwa 150cm 8x80W Sunpowery zajmą około 80cm, co daje 10cm prześwitu z przodu i z tyłu oraz po 25cm po bokach, myślę że byłoby OK. 

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Robert66653 napisał:

ile potrzeba rur na akwarium  200x100x65

W moim zbiorniku 160/100/60 świecę 10x80 plus po oby bokach boku po jednej listwie led. Acropory ustawione są po środku zbiornika pod samą lampą. W zbiorniku 90% to acropory a pozostałe to LPS-y. Do 200 cm trudno dobrać lampę, bo dwie T5 54W będą za długie, a jedna  T5 80W za krótka. Można rozważyć dwie lampy 39W x 10 rur w każdej. Lub na bogato cztery lampy 39W x 6-8 rur w każdej.

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Michał napisał:

Robert z mojego doświadczenia to im lepiej "podświetlisz" taflę wody świetlówkami, tym lepiej doświetlone (ze wszystkich stron) są koralowce w środku, co się przekłada na lepsze wybarwienie i ładniejszy kształt "krzaczka". Myślę że gdybyś zamienił te Aurory na dwie ATI Sunpower miałbyś wtedy 16 rur, gdybyś wybrał Powermodule to one mają opcję 10 świetlówek i miałbyś ich 20. Jeśli akwarium ma 100cm to dwa 150cm 8x80W Sunpowery zajmą około 80cm, co daje 10cm prześwitu z przodu i z tyłu oraz po 25cm po bokach, myślę że byłoby OK. 

5 godzin temu, norbi2222 napisał:

W moim zbiorniku 160/100/60 świecę 10x80 plus po oby bokach boku po jednej listwie led. Acropory ustawione są po środku zbiornika pod samą lampą. W zbiorniku 90% to acropory a pozostałe to LPS-y. Do 200 cm trudno dobrać lampę, bo dwie T5 54W będą za długie, a jedna  T5 80W za krótka. Można rozważyć dwie lampy 39W x 10 rur w każdej. Lub na bogato cztery lampy 39W x 6-8 rur w każdej.

Myślałem dokładnie jak Michał o dwoch lampach 8x80W. Ale wpadł mi do głowy jeszcze inny pomysł....

Dwie lampy Ati sunpower 6x80W + dwie lampy Giesemann REFLEXX nano HQ 150W  . Co myślicie o takim rozwiązaniu ? 

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Michał napisał:

Jak szaleć to Spectra 180cm 3x400W + 4x80W T5 🤩

Robert pytanie jak to u Ciebie wygląda? Czy widać te lampy, czy masz to zabudowane?

Myślałem juz wcześniej o Spectra , ale ten brak sterowania troszeczkę odstrasza. 

Lampy sa zabudowane . Rok czasu wytrzymałem bez obudowy. Powiem cos strasznego 

Ps. Akwarium po przejściach....

20200705_152108.jpg

Odnośnik do odpowiedzi

Luzik, to nie konkurs na totm 😂

Ja bym dał te 2x 8x80W Sunpower na start. Masz tą zaletę, że góra jest zabudowana i można tam kombinować z instalacjami oświetleniowymi bez psucia estetyki zbiornika.

Nie wiem jak Aurory grzeją i jak masz dokładnie zorganizowaną tą przestrzeń nad zbiornikiem, ale ja bym tam dodał wentylator wyciągający ciepło znad akwarium, bo latem może być lipa przy tylu świetlówkach T5.

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Michał napisał:

Luzik, to nie konkurs na totm 😂

Ja bym dał te 2x 8x80W Sunpower na start. Masz tą zaletę, że góra jest zabudowana i można tam kombinować z instalacjami oświetleniowymi bez psucia estetyki zbiornika.

Nie wiem jak Aurory grzeją i jak masz dokładnie zorganizowaną tą przestrzeń nad zbiornikiem, ale ja bym tam dodał wentylator wyciągający ciepło znad akwarium, bo latem może być lipa przy tylu świetlówkach T5.

Juz zamówiłem dwie lampy sunpower 6x80W .Jutro powinny być :).

Lampa 6x80W ma 340mm .Wiec przy dwoch  mam 320mm luzu  i mozlwosc rozbudowy np. HQI czy Led.Lampa 8x80W ma 440mm  i można powiedzieć ,że prawie zero miejsca na rozbudowę. 

Wentylator jest... :)

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, Robert66653 napisał:

Juz zamówiłem dwie lampy sunpower 6x80W .Jutro powinny być :).

Lampa 6x80W ma 340mm .Wiec przy dwoch  mam 320mm luzu  i mozlwosc rozbudowy np. HQI czy Led.Lampa 8x80W ma 440mm  i można powiedzieć ,że prawie zero miejsca na rozbudowę. 

Wentylator jest... :)

A tak zapytam czego Ci tam przy LED brakowało? ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, fresz33 napisał:

A tak zapytam czego Ci tam przy LED brakowało? ;) 

To moje pierwsze akwarium i uczę się na swoich błędach. Właśnie minęły 3 lata od startu. Jako początkujący uległem modzie na led  A prawda jest taka ze led raczkuje  i próbuje podrobić T5 i ze słabym skutkiem. Są fajne baiery ściemnianie itd.Ale brak pełnego spectrum . Starczy spojrzeć jak swieci led a jak T5 i gołym okiem widać że led brakuje pewnych składowych światła. Takie silne proste światło które męczy.  No  powiem "awatar" fajny  ale jako dodatek.

Myślę że na obecną chwilę to głównym światłem powinno być T5 ,a jako wypełnienie led bądź hqi .

Odnośnik do odpowiedzi

Pozwolę sobie się nie zgodzić z powyższym, znam dwa baniaki, w których acry rosły aż miło pod led (Kessil), a u mnie HQI dawało czadu, T5 jedynie, jako uzupełnienie. Oczywiście same T5 zapewnia super efekty (patrz zbiornik Pawła @Fox) ale z HQI baniak żyje :) . Na led się nie znam ale wydaje mi się, że to po prostu kwestia jednostkowa - jedna lepsza na to, inna na tamto. Fakt natomiast taki, że led bez T5, jak dla mnie nie do przyjęcia.

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, jarek napisał:

Pozwolę sobie się nie zgodzić z powyższym, znam dwa baniaki, w których acry rosły aż miło pod led (Kessil), a u mnie HQI dawało czadu, T5 jedynie, jako uzupełnienie. Oczywiście same T5 zapewnia super efekty (patrz zbiornik Pawła @Fox) ale z HQI baniak żyje :) . Na led się nie znam ale wydaje mi się, że to po prostu kwestia jednostkowa - jedna lepsza na to, inna na tamto. Fakt natomiast taki, że led bez T5, jak dla mnie nie do przyjęcia.

Dokładnie jak piszesz "z HQI baniak żyje :)" tylko coraz ciężej o żarniki.  

A T5 raczej szybko z rynku nie znikna :) .

Miałem brac nowy model Giesemann Aurora V8 .Podobno ma być do końca roku w sprzedaży. No i w końcu mam mieć oprogramowanie dedykowane tylko pod Aurora , no i nowe moduły led .

Ale juz nacieszyłem się led , wiec padło na sunpower. 

Wiem , można mieć fajne akwarium i pod led. Ale same daja tak męczące światło,ze ja dziękuję. 

To tak luźna  moja opinia. Każdy wybiera co lubi, albo co wydaje mu się ze będzie lubił.  

Odnośnik do odpowiedzi

Ja lubię diody, ale moje Acropory preferują HQI i T5 😇

W żarniki trzeba się zaopatrzyć na zapas, na razie jeszcze są w produkcji. 

Giesemann ostatnio nie ogarnia tematu. V2 miała być w 2018, na sklepie non stop trzeba czekać tygodniami na uzupełnienie towaru. Ostatnio kolega z forum zamówił lampę i też czekał i upominał się i ciągle coś tam nie tak było i przedłużali. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 miesiąc temu...

Proszę doradźcie . Składam lampę na T5 24w , 3szt. Zbiornik 45x48x60h zalany dopiero 8 dzień . W planie same miękkie korale jakaś rybka i kreweta. Takie szkiełko żeby wnuczek miał taki fajny telewizorek. Jakie świetlówki do tego zbiornika będą dobre ? W tej chwili świecę 12godzin dziennie 40w led. Ale chcę zamienić na T5. 

Odnośnik do odpowiedzi

Niebieskie żeby mu się ładnie pigmenty fosforyzowały.

3x Giesemann Actinic Blue

2x G AB + 1x Super Actinic

albo z jedną różową 2x Actinic Blue + 1x Super Purple

Jeśli macie tam dostępne ATI to świetlówki Blue Plus.

Dobrze podałeś wymiary zbiornika? Standardowe T5 24W mają około 60cm długości razem z oprawkami. Nie wiem czy da się jeszcze kupić te krótsze warianty.

Odnośnik do odpowiedzi

Jednak po przemyśleniach dam 4x24w t5 plus lampa led ze sterownikiem na wschody i zachody. Wiadomo t5 będzie świecić całą mocą :). Jeżeli to nie problem to proszę napiszcie w takiej konfiguracji jakie świetlówki dobrać. Pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi

Grzegorz jaka ta lampa LED bo ja miałem taki zbiornik  i 4x24W wystarczyło żeby trzymać Acropory.  Żeby czasem nie "usmażyć" tych miękasów w środku...

Odnośnik do odpowiedzi