Skocz do zawartości

Metoda probiotyczna AF

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już piszecie to ja też, na af jadę od sierpnia i również jestem zadowolony. Nie mam okrzemek, korale się wybarwiają ładnie, ryb mam sporo ale na razie parametry są utrzymywane na przyzwoitych poziomach. Nie widzę żadnych problemów z lps gdzie czytałem opinie na nr, że ludziom zdychają i to zaraz po podmianie na tej soli.

Metoda na razie się sprawdza, mam nadzieję że długoterminowo również będzie dobra.

Co do "hodowli " to faktycznie z jednej strony fajnie, że coś takiego zrobili, jest duży wybór gatunków, nie trzeba jechać w dzień dostawy aby przekonać się że nic nie ma. Ja taki wyjazd zaliczyłem ostatnio do Krakowa do Akwa Marin, dzień po dostawie sps z Australii ostały się z 2 sztuki jedynie.

Jedynym plusem była wizyta w jonafish gdzie bardzo mi się podobało.  :)

Na razie to af chyba bierze sps z frachtu i je trzyma u siebie, a tego hodowlą raczej nie można nazwać ?

Bo nigdzie dużych mateczników nie widziałem.

Odnośnik do odpowiedzi

witam  wszystkich , byłem   w AF widziałem   korale , zaplecze  techniczne itd ,  specjalnie  do przetestowania    metody  AF założyłem zbiornik 130L  , dojrzewanie  miałem  dość burzliwie  ,  brak  wiedzy  na temat  takiego  systemu      ,   tak  więc  zbiornik  od  zalania  dojrzewał  z 1miesiąc  a  od  2 miesięcy funkcjonuje  już bez  specjalnych  kłopotów  obsada małża 2lps ,10sps,4 rybki

I teraz  mam  dylemat  niebawem  tz. wciągu  tego  tygodnia  zalewam   nowy  500L zbiornik   , mam cały  zestaw  do zeovita  ,  mogę   polecieć  na AF  i  co  tu  teraz  wybrać

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę Grzegorz, że będziesz miał tyle odpowiedzi co jest zwolenników jedne i drugiej metody.

Jedna jest sprawdzona od kilku ładnych lat, druga jest stosunkowo młoda, ale też ma swoje sukcesy, może nie u wszystkich, ( to samo dotyczy się pierwszej metody) ale uwierz że ma.

Ja też miałem ten dylemat przy starcie z moim zbiornikiem, co wybrać Zeo czy AF. Padło na AF bo wydawała mi się łatwiejsza i tańsza od Zeo.

Ja póki co, miesiąc od zalania akwarium jestem zadowolony z tej metody. Dojrzewania praktycznie nie było (i oby już nie było). Parametry od początku stabilne i w miarę dobre. Ogólnie nie jest źle.

O Zeo nie chcę nawet słowa pisnąć, bo nie mam dostatniej wiedzy i nigdy nie praktykowałem tej metody. Ty powinien wypowiedzieć się Michał.

Jakąkolwiek decyzje podejmiesz, życzę ci samych sukcesów z nowym akwarium.

Odnośnik do odpowiedzi

Moje zdanie jest takie że skoro działa Ci AF to zostań przy AF, ewentualnie możesz sobie po jakimś czasie odpalić kamyki Zeo w filterku bo one mają swoje właściwości i można ich używać przy każdej metodzie.

Odnośnik do odpowiedzi

Adam  co  do  ceny  to  się  zgodzę  AF wychodzi  dużo  taniej    a  i  jeszcze  jedno  coral E  z AF  to  to  samo  co  coral vitalizer  korallen zuchta , ten pierwszy  produkt jest bardziej  zagęszczony i ma intensywniejszy zapach  , węgiel  używam  aqua Nova ,  kupiłem też  AF  wiesz  jakie  było  moje zdziwienie   że to  to  samo .   Co  do  samego  startu  na AF   czy  zeovit metodzie  startuje  na suchym piachu z  zeovita ,z  żywym piachem   jak  i ogólnie  piachem   drobnych granulacji  rezygnuje , skała  będzie   sucha   + 6 kilo z działającego  zbiornika 

Odnośnik do odpowiedzi

Grzegorz, ja wystartowałem na 30kg suchej skały MarcoRocks (gorąco polecam, zero problemów) i 20 kg żywego piachu Bio-Activ Live Sand Aragonite White, do tego 5 litrów siporaxu w sumpie. Ja węgla używam FaunaMarin,bo taki udało mi się tanio kupić.

Ja na obecną chwilę leję tylko BroBioS i ProF. w akwarium mam już od tygodnia parę szczepek korali na próbę.

Odnośnik do odpowiedzi

oni tam w AF mają kamyki zeolitowe umieszczone w filtrze razem z węglem tak z 2kilo zeo i 8kilo jeśli nie więcej węgla wszystko w systemie hodowlanym i tym dużym zbiorniku z samymi akrami nazwijmy to dekoracyjnym .Zbiornik od samego początku posoliłem na soli af bez bakterii , postępowałem z godnie z przewodnikiem

co do błędów to żywy piach i miałem jeszcze pecha że był prosto z pod kocyka z plaży ,, kolorowe kamyczki ", sucha skała też nie za ciekawa było w niej dużo zasuszonych glonów których nie widać było wcześniej , skała się moczyła z dwa dni zanim wsadziłem do zbiornika i teraz wiem że za krótko , po pierwszych dniach od zalania spanikowałem jak woda zrobiła się mleczna/ wiem że zakwit bakteryjny może wystąpić/ piach wyleciał pierwszy i wywaliłem część skały zrobiłem podmianę wody wpakowałem węgiel i dodatkowo 2 odpieniacz jak i watę by to mleko znikło , postępowałem z godnie z przewodnikiem , po 14 dniach mleko jak było tak było a do danie waty czy też węgla miało odwrotny skutek , w trzecim tygodniu od zalania wywaliłem wszystko tz węgiel , watę i 2 odpieniacz / w tym zresztą wymieniałem kostkę lipową po 12h bo ją bakterie zatykały i było zero z bąbelków/ . zrobiłem wieczorkiem podmiankę taką z 20l ale na soli z bakteriamii przy zbiorniku 130l , rano żona się pyta czy będę wodę dziś od nowa wlewał , wstałem szybko i do baniaka a tam klar jak by wody nie było , zaraz pomiar parametrów wszystkie w normie po kolejnych 3 dniach pierwsze zwierzaki jak wszystko gra pierwsze 2 rybki i sztuk 3 małych korali , po kolejnych 7 dniach to się zaczeło z dnia na dzień ale tak w 2 dni dekoracja, pompy , skała i piach którego do końca nie wywaliłem wcześniej zbrązowiało wszystko po tem dino , okrzemki . w początkowej wazie ataków glonów sądziłem że to wina wody z RO i filtra DI/ kupiłem drugą osmozę / że to jeszcze wina oświetlenia mam lampę kessil a360N , że to wina cyrkulacji ale mam 12tyś z tym że pompa 8tyś mocno skręcona i jak wcześniej pisałem od 2 miesięcy spokój , w panelu mam 4 litry siporax ,będąc w AF kupiłem 6 ładnych korali ładnie polipują i mają się teraz dobrze , co do samych bakterii z AF można spokojnie sobie parametry NO3 , PO4 ustawić i panować nad nimi

funkcja edytuj mi nie zadziałała więc będzie post pod postem sory

, właśnie dlatego mocno się zastanawiam czy nowy baniak nie odpalić na AF w dodatku po wizycie w AF kusi mnie taki gaj ładnych korali , ale z drugiej strony widziałem też zbiorniki na zeovicie nawet co z niektórymi z RC pisałem i dopytywałem jak i co

Adamie czytam twój wątek na NR , po za tym , nie wiem czy w polsce dostane taką skałę MarcoRocks., chciałem kupić w AF skałę i piach jak już tam byłem ale nie mieli .

Odnośnik do odpowiedzi

Grzegorz ja osobiście nie kupiłem syntetycznej skały z AF bo bardzo drogo chcieli za konstrukcje które sobie wymyśliłem i czytałem że nie zawsze każdemu zaskakuje. A skalę MarcoRocks możesz kupić u Pawła: http://aqua-koral.pl/c/51/sucha-skala.html

Mozna się z nim dogadać odnośnie kawałków jakie chcesz i ceny też[emoji106]

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki  Adamie  ,  zbiornik  mam  prawie  taki  jak  ty    155 x55x55 chciałem  lampę Diuna ale  w końcu  skończyło  się na giesemannie Matrixx 2  6x80 i  to  pierwsza moja  lampa  t5  w życiu  , wcześniej   t5 było  tylko dodatkiem  do HQI 

jak  ten  piach  się  sprawuje,  twoja  cyrkulacja   go  nie przenosi , podnosi , skały  będę  miał  stanowczo  mniej  niż  ty

Odnośnik do odpowiedzi
  • 5 lat później...

Metody probiotyczne dobrze się sprawdzają w prowadzeniu zbiornika. Próbowałem Zeovit, Zeolight, AF nie, chętnie poczytam na czym polega ta ich nowa metoda, co tam nowego wprowadzili do hobby. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie kumam różnic "probiotyczności bakterii" pomiędzy poszczególnymi konkurującymi firmami, wszystko wsio rawno; natomiast kumam majstersztyk marketingowy, matryca poddana do klienta bez bólu :)

Acha i powyższe to  opinia własna, nie fakty ;)

Odnośnik do odpowiedzi

Nowa metoda ? Wydawało mi się że utrzymanie no3 i po4 na niskim poziomie dzięki bakteriom  to dość stara metoda 🙉 z tego co wiem  to te produkty są za to odpowiedzialne 

- NP Pro

- Pro Bio S

- NitraPhos Minus

Odnośnik do odpowiedzi