Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

rozpoczynam obiecaną serię wątków o makro i mikroelementach. Jeśli macie jakieś własne spostrzeżenia i doświadczenia to nie wahajcie się o nich pisać.

 

Dzisiaj chciałbym popisać o suplementacji jodu. O tym czy jest ona potrzebna i jakie pełni funkcje.

W internecie można przeczytać "naukowe" artykuły Randyego Holmesa Farleya (reefkeeping/reefcentral/r2r),

który stara się udowodnić że suplementacja jodu nie jest potrzebna i że nie pełni on żadnej ważnej funkcji.

Niestety się on myli.

 

Dlaczego piszę o artykułach tego człowieka? Wiele osób traktuje artykuły tego pana jako fakty i z tego źródła pocztą pantoflową rozchodzą się szkodliwe mity. Nowicjusze są wręcz odsyłani na reefkeeping niczym do skarbnicy wiedzy.W ten sposób na przykład w naszym, polskim internecie zakorzeniło się przekonanie, że nie trzeba dozować jodu, a każdy zbiornik gdzie był dozowany wykazywał duże przedawkowanie. Jest to zdanie wyjęte wprost z artykułów Farleya.

Sugeruje że jod zawarty w wodzie nie jest zużywany.

 

Fakty są takie że znika on z wody w bardzo szybkim tempie, zużywany przez korale i skorupiaki, usuwany przez odpieniacz, węgiel aktywowany, łatwo i szybko reaguje z innymi związkami, a nawet potrafi odparowywać.

 

Dlatego jod powinien być suplementowany małymi dawkami codziennie, a nie na przykład raz w tygodniu większą ilością.

 

Co zauważy ktoś zakraplający jod nawet bez posiadania testu:

 

- częstsze i regularne wylinki skorupiaków

- poprawę wybarwienia koralowców

 

Na rynku znajduje się wiele preparatów Jodu.

Warto znać ich skład, bo jest to dość istotna kwestia. To co jest potrzebne naszym zwierzakom to jon I-.

Najbardziej dostępnym dla nich związkiem jodu jest KI (jodek potasu), znajdujący się na przykład w KZ Potassium Iodide Fluoride.

 

Są jednak jeszcze na rynku między innymi suplementy zawierające jodynę, czyli różne wersje tak zwanego płynu Lugola.

Z nimi trzeba uważać gdyż są to silne oksydanty, mają działanie odkażające, bakteriobójcze. Nie jest to pożądane w żadnym akwarium, zwłaszcza w prowadzonych metodami probiotycznymi.

Płyn Lugola ma jeszcze jedną istotną wadę.

W przeciwieństwie do wspomnianych preparatów KI, które rozpadają się na pożyteczne dla akwarium cząsteczki, płyn Lugola zachowuje się inaczej.

Jod w nim zawarty ma postać I2, która następnie rozpada się na potrzebny zwierzętom I-, oraz IO3-.

Z IO3- nie jest dostępny biologicznie i stopniowo akumuluje się w zbiorniku. Jest teoria że może się rozpadać w warunkach beztlenowych wewnątrz skały i piachu, ale jest to niepotwierdzone.

 

Po co nam jod?

 

- jest niezbędny żeby skorupiaki mogły przechodzić wylinki.

- bierze udział w kalcyfikacji, budowie nowego szkieletu koralowców.

- potrzebny w procesie wybarwiania się koralowców.

- niezbędny dla życia i zdrowia korali miękkich.

- potrzebny do życia makroglonom.

- wspomaga rozrost fioletowych i różowych alg wapiennych.

 

Przedawkowanie powoduje plagi cyano i ciemnienie kolorów.

 

Pożądana koncentracja I w akwarium to około 0,04-0,08ppm.

 

Dawniej gdy sole nie zawierały w sobie związków jodu akwaryści mieli problem z utrzymaniem wielu koralowców przy życiu. Dlatego rozpoczęto jego podawanie które praktykuje się do dziś.

Taka zagwózdka dla ludzi krytykujących Zeovit za codziennie zakraplanie - po prostu w niektórych przypadkach tak trzeba robić, niezależnie od metody prowadzenia akwarium.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 2 lata później...

Mała lektura Jod

 
JOD
 
Foto-11-07-15-17-33-03-750x400.jpg
 •  
 •  

Każdy wie, jod i jego znaczenie dla naszego organizmu, lepiej wiedzieć, że woda morska jest bogata w jod. Bez analizy innych aspektów, to jest od razu jasne, że nasza rafa potrzebuje odpowiedniego przepisu jodu, w celu dostarczenia metaboliczne wymagania naszych gospodarzy.

iodio1.jpg

Naturalny analizowania słonej wody jaki obserwujemy i średniego stężenia 0,06 mg / l, wartość ta daje jodu w kategorii oligoelementy. Mimo, że bardzo niskie stężenie w stosunku do innych elementów, jod ma fundamentalne znaczenie w wielu procesach komórkowych dla ryb i koralowców, ponadto zwiększa kolorach niebieskim i fioletowym na korale acropora.

IMG_68141-300x216.jpg

Dawka jodu należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, ponieważ stężenie ponad 0,1 mg / l może powodować wiele uszkodzeń rafie, w szczególności jest to niebezpieczne dla bakterii.

Zbiorniki zarządzane z podstawowych metod nie potrzebuje jodu uzupełnienie, ponieważ ilość dostarczanych przez podmiany wody jest wystarczająca do pokonania skromną adsorpcji przez koralowców i innych organizmów. W zaawansowanych zbiorników zarządzania, zamiast, korale mogą uzyskać ogromne korzyści ze stałej dawce. Skonsolidowane Roztwór do zasilania jodu jest stosowanie produktów przeznaczonych do płynnych z niskim stężeniu soli jodu, zwykle jodku potasu.

Ponadto istnieje kilka testów jodu, a ich wyniki są skomplikowane i trudne do odczytania, to ze względu na fakt, że jod ma tendencję do przyjąć różne formy i wiąże szereg różnych cząsteczek, więc jest to trudne do sprawdzenia dokładnego stężenia. Jak dla wielu innych oligoelementy, myślę, że th najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie dawek znacznie poniżej marginesu bezpieczeństwa, a rękę ręcznie, podnieść aż otrzymujemy pożądany rezultat.

Osobiście zawsze się przykładem Blue Acropora Hoeksemai ten koral jest doskonałym wskaźnikiem jod, rzeczywiście zauważyłem, że w obecności dobrych stężeniach, zakłada elektryczny niebieski kolor z kwasem zielonych koralitów.

 IMG_67491-289x300.jpg

Zamykam ten krótki artykuł wspomnieć co nazywam multi-suplementów: są one przydatne do jednoczesnej integracji oligoelementy. Zwłaszcza, że ​​stosowane od wielu lat w kz Kaliumjodid-fluoro-Brom krople suplement zawierający jod, fluor i brom, w postaci soli potasowej. Alternatywnie dostępne są również suplementy jodowe 

 • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok później...

Testy to wyrzucone pieniądze, bo test codziennie pokaże zero. Byłbym za podawaniem małej ilości co 24h. Jakiś dobry związek jodu do morszczyzny, a nie przepakowane badziewo z allegro ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2015 o 04:48, Michał napisał:
różne wersje tak zwanego płynu Lugola.

 

Z nimi trzeba uważać gdyż są to silne oksydanty, mają działanie odkażające, bakteriobójcze. Nie jest to pożądane w żadnym akwarium, zwłaszcza w prowadzonych metodami probiotycznymi.

 

Płyn Lugola ma jeszcze jedną istotną wadę.

 

W przeciwieństwie do wspomnianych preparatów KI, które rozpadają się na pożyteczne dla akwarium cząsteczki, płyn Lugola zachowuje się inaczej....

W myśl tego co napisał Michał w pierwszym poście, nie jest to chyba "dobra rada" Krzysztof ;) Ale co ja tam wiem, może się mylę...

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orimos - i to ponoć najbezpieczniejsza wersja. I osobiście gdybym miał stosować to właśnie w ten sposób bym sobie roztwór zrobił.
Ale jako, że lubię drążyć dziurę ;)

Czy ktokolwiek zna jakieś opracowanie naukowe mówiące, że I- jest najbardziej przyswajalnym jonem poza kilkoma artykułami wspominającymi o  tezie pewnego doktora wygłoszonej na WMC ?
Pół dnia dzisiaj szukałem czegoś co by potwierdziło taki fakt ale nawet tutaj nic szczególnego nie znalazłem:
https://www.researchgate.net/scientific-contributions/81374056_Marlin_J_Atkinson

Jak ktoś coś trafi please niech tu wrzuci.

Systematyzując pierwszy post - płyn Lugola i jodyna to całkiem odmienne roztwory. Obydwa bazują na jodzie I2 i jodku potasu KI. Jod I2 jest trudno rozpuszczalny, dlatego robi się roztwór wodny jodku potasu i dzięki solubilizacji można uzyskać roztwór jodu o wybranym stężeniu. Jodyna od płynu Lugola różni się proporcjami jak i faktem, że zamiast wody używa się w zdecydowanej większości etanolu. To nie jest jedno i to samo.

Akwarystyczny Lugol: http://www.brightwellaquatics.com/products/lugolst.php
Czyżby Pan Kent chciał nam szkodzić ?

A jak ktoś ma zajawkę na chemika to może sobie poczytać tutaj:
https://biomist.pl/chemia/trihalogenki-fascynujacy-swiat-chemii-fluorowcow/8250

O tyle ciekawe, że dało mi nowych danych do poszukiwań ;)

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Orimos napisał:

rozrabiam 10g jodku na 0,5l wody, 1kropla na 100l

Nasunęło mi się pytanie: skoro jod jest taki "ulotny" w akwarium to nie dzieje się to samo gdy go w ten sposób rozrobimy i postoi?

KZ w poradniku ma jod w tzw. "basic zeovit system" (różowy obszar). Należało by zatem wyjść z założenia, że wiedzą co piszą i co każą lać. A piszą, że jest niezbędny dla biologii i korali oraz poprawia ich witalność i kolor (zwłaszcza niebieski i zielony).

 

 

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, alex napisał:

Nasunęło mi się pytanie: skoro jod jest taki "ulotny" w akwarium to nie dzieje się to samo gdy go w ten sposób rozrobimy i postoi?

 

 

 

Jak ma "ulecieć" jak będzie w zakręconej butelce?? No może w minimalnym stopniu przy odkręcaniu butelki . 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Orimos napisał:

Jak ma "ulecieć" jak będzie w zakręconej butelce?? No może w minimalnym stopniu przy odkręcaniu butelki . 

Dodać należy że w ciemnej butelce...  spokojnie nic się nie ulotni. No i skoro zakraplamy a nie podajemy na mililitry to można sobie z jodku potasu czda przygotować roztwór w jakiejś najmniejszej butelczce od KZta albo AF i problem z głowy odnośnie ulatniania się ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozrabiam i dozuje do akwarium Potas, Magnes, Calcium itp  ale z jodem jakoś się nigdy nie przemogłem. Zbyt skomplikowany ten pierwiastek.

I mimo że buteleczka jodu KZ wydaje się nieadekwatna cenowo to wciąż zachowuję ostrożność by zastosować własny zamiennik.

Mamy jakieś przykłady zbiorników acroporowych gdzie właściciel stosuje Jod samodzielnie przygotowany ?

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
W dniu 17.03.2019 o 22:39, Orimos napisał:

Ja kupiłem sobie  Jodek potasu CZDA -50g to około  22zł  rozrabiam 10g jodku na 0,5l wody, 1kropla na 100l

Proporcje przygotowania skąd zaczerpnąłes ?

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arturro- dla przykładu Sachem Iodide podaje ze ma 8 000mg/l jodku potasu.
8000mg to 8g
8g na litr
0,8g na 0,1l
czyli 0,8g na 100ml

roztwór o stężeniu 10000mg/l - 1g na 100ml, roztwór o stężeniu 5000mg/l to 0,5g na 100ml

10g na 0,5l daje nam stężenie 20000mg/l

 

 • Upvote 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie później...
 • 3 tygodnie później...
 • 1 rok później...

Mam pytanie dot. Jodu a testy ICP.

Od zawsze kiedy pamiętam miałem nie dosyt iodu, nie zależnie od firmy która robiła test ICP, tu poniżej na przykład zeszłego tygodnia:1740038006_ScreenShot2021-03-07at12_53_06pm.png.e2863419a5aef8dbea15dd9ee8e09aef.png

To jest wynik dodawania regularnego Korallen-Zucht Kaliumjodid Fluor Konzentrat w dawce podwójnej niż zalecana w opisie na butelce, czyli teoretycznie nie powinno być żadnych braków.

I teraz pytanie czy pozostawić lub zmniejszyć dozowanie preparatu do opisu producenta a odwiecznym brakiem jodu się nie przejmować czy zakupić (co dokładnie) jod i dozować równolegle.

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Daniel tak jak napisano kilka postów wyżej, to jest normalne, te związki jodu które używamy w akwarystyce bardzo szybko reagują z innymi rzeczami w tej "zupie" i ulegają wyczerpaniu. Jest to normalne zjawisko, trochę podobnie jest z preparatami żelaza. 

Jod trzeba podawać po troszku (po KZ'towemu) codziennie i chociaż po paru godzinach testy mogą pokazywac zera to korale zaczną się wybarwiać, skorupiaki zrzucać wylinki itd. Tak ma być, nie nalewaj końskich dawek jodu w pogoni za numerkami bo popsujesz zbiornik, korale pociemnieją a i dla skorupiaków nie jest to dobre.

A jeśli jod zacznie się w zbiorniku akumulować, to czas zmienić preparat na innego porducenta :D 

 • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.03.2019 o 21:16, Arturro napisał:

Mamy jakieś przykłady zbiorników acroporowych gdzie właściciel stosuje Jod samodzielnie przygotowany ?

Robert, dawno pytałeś i pewnie już znalazłeś odpowiedź...Ja suplementuje jod własnej roboty. Rozrabiam 0,5 g na 50 ml wody. Kropię  3 krople co drugi dzień.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozbiłem butelke jodu od Tropic Marin 🤡, myśle czy kupować następną czy inną czy kombinować coś DIY ehh...

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
 • Dodaj nową pozycję...