Skocz do zawartości
Prospero

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

nuclear_reactor_technologies_home_0.png?

Halo, halo - proszę o pomoc zanim wybuchnie ;) 
Tak na poważnie. Jest reaktor, nie ma jeszcze szkła więc jest miejsce na pytania:

Butla co2 + reduktor + zawór regulacyjny (trzymający camozzi). 
Deltec pf 501 + grotech 4800
Także prosto i fajnie.

1) Czy ja elektrozawór potrzebuje do tego wszystkiego?
Mieszkam w mieście gdzie nie znane są zaniki dostaw prądu i jest stabilnie :);) 

2) Jaki zasyp? Knop? ARM extra coarse? Chwalą się jakie to kompletne wkłady ale pewnie i tak nie obejdzie się bez dozowania mikro jak już wszystko ruszy z kopyta i zarośnie? Który najlepszy (taaaaak, świetne są takie pytania) wkład będzie? "Najpełniejszy" jeśli chodzi o mikro żeby ograniczyć "ingerencję" w akwarium do minimum.

3) mam pompę Aquatrend AT1 v2 + at2 moduł. Także jest 6 dozujących + możliwość wpięcia modułu automatycznej dolewki, sondy PH, sondy temperatury wody. Zostawić sobie ten zestaw pod mikro / aminokwasy / nutrition c:n:p od ati? Czy przy reaktorze przyda mi się sonda mierząca PH w zbiorniku? Czy dozujące są zbędne i gonić na handel?

Póki co tyle pytań z mojej strony :) a straszą tym reaktorem, że bez sensu... że balling lepszy i prostszy ?‍♂️ ah ten internet. Kocham ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wywołany na PW stawiam się do odpowiedzi :)

Cytat

1) Czy ja elektrozawór potrzebuje do tego wszystkiego?
Mieszkam w mieście gdzie nie znane są zaniki dostaw prądu i jest stabilnie :);) 

99% awarii reaktora to właśnie awaria elektrozaworka, bo to się uwielbia psuć.

Cytat

2) Jaki zasyp? Knop? ARM extra coarse? Chwalą się jakie to kompletne wkłady ale pewnie i tak nie obejdzie się bez dozowania mikro jak już wszystko ruszy z kopyta i zarośnie? Który najlepszy (taaaaak, świetne są takie pytania) wkład będzie? "Najpełniejszy" jeśli chodzi o mikro żeby ograniczyć "ingerencję" w akwarium do minimum.

Jaki nie wybierzesz, kup markowy. Bo kupisz "tańszy i lepszy" od "polskiego producenta" i będziesz się zastanawiał skąd masz cuda w baniaku, wysoki poziom PO4 i wzbogacony uran na testach ICP.

Cytat

3) mam pompę Aquatrend AT1 v2 + at2 moduł. Także jest 6 dozujących + możliwość wpięcia modułu automatycznej dolewki, sondy PH, sondy temperatury wody. Zostawić sobie ten zestaw pod mikro / aminokwasy / nutrition c:n:p od ati? Czy przy reaktorze przyda mi się sonda mierząca PH w zbiorniku? Czy dozujące są zbędne i gonić na handel?

Masz mierzyć KH w baniaku a nie pH w reaktorze. To ma być stabilne. Jeśli do wody w akwarium to będziesz się tylko martwił niskim pH, wietrzył zimą 24h/7, przeziębisz całą rodzinę, zapłacisz majątek za ogrzewanie, a pH wzrośnie o 0,1...

Pompy można zaprząc do podawania mikro obok reaktora + jakaś pożywka dla bakterii. Red Sea ma mikro z wytycznymi jak podawać razem z reaktorem i pożywkę dla bakterii też. 

PS.

A wiadomo że balling lepszy niż reaktor, tak jak jabłka lepsze niż pomarańcze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przyjedź na konsultacje to zobaczysz co i jak. Co do pomiaru pH, warto mierzyć w akwarium, moim zdaniem. Co do pomiaru pH w reaktorze też warto aby mieć kontrolę i wiedzieć co się dzieje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanko...

-wyczyściłam wczoraj reaktor i dołożyłam trochę świeżego zasypu (ok 1/5) i dziś obserwuję skok kh o 1ppm.

Czy to normalne? Jak unikacie takich wahań przy wymianie złoża lub/i czyszczeniu reaktora?

Spodziewałam się raczej spadku kh zanim zasyp "zaskoczy", ale nie takiego skoku w górę :(

Co jaki czas wy czyścicie swoje reaktory? Czy złoże regularnie nie płukane traci swoje "właściwości" i się słabiej rozpuszcza?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To raczej normalne, dołożyłaś około 1/5 zasypu, więc można założyć że odciek jest teraz bogatszy w KH i Ca.

U siebie dosypywałem medium gdy jego poziom spadł o kilka centymetrów poniżej linii oznaczonej jako maksimum. I zawsze starałem się używać i dosypywać tego samego medium, od tego samego producenta, żeby było stabilnie. 

Czyściłem gdy widziałem że na dnie zaczyna zbierać się medium tak rozpuszczone, że zaczyna przypominać piasek lub muł. To ogranicza przepływ wody. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi