Skocz do zawartości

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobię więc tak, że do głównej komory dam Knopa a do drugiej dam zasyp koralowy KZ :) aby odciek był czystszy :)

Myślę jeszcze tylko o reduktorze czy kupić ten za 45 zeta :) w hurtowni dla spawaczy czy jednak szukać czegoś lepszego?

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 281
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Zobaczysz po szybach, czy masz nadmiar czy niedobory. Według mnie reaktor da radę.  Montipora samarensis, masz???  To też jest niezły wskaźnik poziomu mikro.  

Dodane grafiki

Ja kupiłem ten komplet od Tunze i jest super.

Jak poszukasz w internecie to poskładasz sobie go sam, bo to nie są części produkowane przez Tunze.

Ten za 45zł może się okazać nie dość precyzyjny na nasze potrzeby.

Testowałem kiedys jakiś z tych tańszych i ustawiłem wieczorem 30 bąbli, rano już było 45, a wieczorem zero :D

To kontroluje KH i Ca - przytniesz na zaworkach kilkadziesiąt złotych, a potem wysadzisz Acropory warte tysiące.

Odnośnik do odpowiedzi

Za czasów Amano i słodkich baniaków używałem dwóch reduktorów w tym jednego właśnie takiego ala za 45 zeta ale wszystko szło przez camozzi i pH zawsze było sztywne ale tutaj sam nie wiem. Średnio mi się widzi reduktor za kilka stów... 

Zaraz popatrzę co tam w tym komplecie Tunze siedzi.

Odnośnik do odpowiedzi

Byłem w hurtowni spawalniczej, gość mi wyjaśnił w czym rzecz i dlaczego czasami się tak dużo przepłaca za te różne reduktory ale mniejsza oto. 

W każdym razie udało mi się odpalić ten cały reaktor. Póki co jadę na bajpasie i chyba średnio mi się to rozwiązanie podoba no ale zobaczymy jak to będzie. Tak sobie myślę jak tu wyregulować ten odciek... niby proste a znak zapytania świeci :)

Odnośnik do odpowiedzi

Dokonałem małego moddingu bajpasa doprowadzającego wodę do reaktora. Teraz mam ciut wygodniej i więcej miejsca. Dodatkowo musiałem dokonać małej naprawy reaktora :p bo ten przeciekał... z pod uszczelki w miejscu "portu" na elektrodę pH. Teraz chyba będzie ... sucho.

Odnośnik do odpowiedzi

Ja kupiłem ten komplet od Tunze i jest super.

Jak poszukasz w internecie to poskładasz sobie go sam, bo to nie są części produkowane przez Tunze.

Ten za 45zł może się okazać nie dość precyzyjny na nasze potrzeby.

Testowałem kiedys jakiś z tych tańszych i ustawiłem wieczorem 30 bąbli, rano już było 45, a wieczorem zero :D

To kontroluje KH i Ca - przytniesz na zaworkach kilkadziesiąt złotych, a potem wysadzisz Acropory warte tysiące.

Dokładnie tak jak mówisz, te od spawarek są mniej precyzyjne bo nie potrzebują tego, pracują na przybliżonych i raczej znacznie wyższych ciśnieniach, tutaj najlepiej byłoby wybrać reduktor  z dobrej firmy, jakiej? niewiem,  warto poszukać u tych od Holendrów, oni to mają "obcykane"

Z drugiej strony nie ma co bazować na samym regulatorze, warto się zaopatrzyć w dobry  zaworek precyzyjny i nim dawkować, a na reduktorze ustwawić przybliżone stałe ciśnienie.

Piotr, a nie myślałeś o pompie perystaltycznej tej do pracy ciągłej, ja także miałem kombinować z bajpasami, regulacją odcieku itd. ale Jarek mi to wybił z głowy i polecił  AQUA TEC-RS 4, trzy razy tańsza niz IKS, a także dobrej jakości, jak każda przeznaczona do przemysłówek, tylko ponoć jest głosniejsza niż IKS,i nie dedykowana pod akwa morskie, co nie mnoży ceny,  jeszcze nie pracuje.. ale dzisiaj wiem że obsługa reaktora będzie wyglądać jak jazda BMWm5, a nie FordemT :laugh1:

Odnośnik do odpowiedzi

Rafi, sporo zabawek CO2 zostało mi po starych dobrych czasach z Amano :) jedynie reduktora nie miałem bo pożyczyłem i nóg dostał. Mała i duża butla też poszła w świat więc nie pozostało nic innego jak użyć tej 5kg (nawet pełna była tylko już nie widzę na niej daty do kiedy ma "zdolność do spożycia" :) ). Myślę, że rozmiar optymalny tej butli i wagowo i gabarytowo. Wracając do reduktora to koszt tych dedykowanych to średnio min. 300zł. Lekkie przegięcie. Byłem w hurtowni niedaleko mnie i gość pokazał mi różne reduktory i coś tam o nich opowiedział. W każdym razie na próbę wziąłem według niego najtańszy (45 zeta) bo w wersji mini typowy do CO2. Twierdził, że one głównie różnią się rozmiarem oraz tym czy są wzmocnione czy nie i na jakie max. cienienia się nadają. Na tą chwilę widzę, że trzyma ale nie wiem jak będzie to dalej wyglądać? Do reduktora podłączyłem swój chyba najlepszy na rynku zaworek precyzyjny Carmozzi a do niego elektrozawór BMV (moim zdaniem najlepszy na rynku). Wszystko wcześniej rozebrałem i ponownie skręciłem na sztywno upewniając się czy wszystko jest szczelne. 

Butlę odkręciłem na max minus pół obrotu do tyłu a na reduktorze ustawiłem ciśnienie 15 psi.

Co do pompy perystaltycznej to nie ma w tej chwili nawet takiej opcji... za duży koszt. Reaktor praktycznie odpaliłem niewiele do niego dokładając (bo w sumie tylko zasyp i ten reduktor). Z tego jednak co czytałem to bez tej pompki się nie obejdzie na dłuższą metę.

Tak czy inaczej to nie ma za dużo informacji z czym i jak się je ten cały reaktor. Niby to proste a większość wiadomości i tak jest przekazywana na gębę z ominięciem :) forów :) przez co szczegółowych informacji ... brak.

Odnośnik do odpowiedzi

Piot mam pytanie takie

Wszystko rozumiem dajesz reduktor zaworek precyzyjny a po co ci elektrozawor ?

Składam powoli też reaktor i nie kumam tego :(

Chyba zaworkiem precyzyjnym ustawiasz bąbelki to po co kolejny zawór ?

Proszę o wyjaśnienie tej sprawy :)

Odnośnik do odpowiedzi

Krzysiu, elektrozawór jest mi po to potrzebny gdyż poziomem pH w reaktorze będzie sterował APEX czyli 

Fallback OFF
If pH_Ca > 6.68 Then ON  - jeżeli pH w reaktorze przekroczy pH 6.68 czyli spadnie to komputer włączy mi elektrozawór, który poda CO2 aż...
If pH_Ca < 6.48 Then OFF - kiedy przekroczy 6.48 to wyłączy elektrozawór 
If pH < 7.95 Then OFF - i tak samo kiedy w baniaku spadnie pH zbyt nisko :) to wyłączy CO2 w reaktorze aby ten w razie awarii czy czegoś dalej pH nie obniżał
Defer 001:00 Then ON 
Defer 001:00 Then OFF

- ostatnie to czas zwłoki między włączeniem a wyłączeniem elektrozaworu czyli 1 min. Chodzi oto aby nie pśrykał gdy będzie coś na skraju.

Pokrótce ograniczy mi to ilość podawanego CO2 gdy nie potrzeba a przy okazji zabezpieczy całość gdy np. padnie prąd (brak prądu = elektrozawór odcina CO2).

Zalet stosowania jest dużo. 
Odnośnik do odpowiedzi

Krzysiu, ja CO2 używałem jeszcze od czasów słodkiego więc wiem na co zwrócić uwagę jedynie ciekawiły mnie te opinie, że do reaktora musi być cud malina jakiś reduktor. Wiem, że te gówniane potrafią brzęczeć dlatego ja uważam, że jedynym sensowym jest ten, którego używam od lat. Max 2W pobiera i ledwo ciepły się robi a do tego nic nie buczy czy brzęczy. Jedyna rzecz jaką słychać to moment załączenia bo fizycznie przenosi się na butlę więc coś tam wtedy słychać. Stuknięcie a potem błoga cisza.

Ja używam APEXa bo mam taką możliwość. Dla mnie to najlepszy komp na rynku i pełna dowolność konfiguracji.

Odnośnik do odpowiedzi

Michał, mam tak podłączone jak pisaliście czyli bez pompy na bajpasie. Konstrukcja, której używam podobno jest chwalona tak więc nie wiem o co chodzi. Zresztą nawet "producent" pisał w manualu, że można podłączyć do bajpasa jak i wrzucić swobodnie do sumpa gdyż przyłącze jest tak zrobione, że pompa w reaktorze sama będzie sobie zaciągać wodę. 

Może za wolno albo za szybko kręcę wodą w reaktorze?

Odnośnik do odpowiedzi

Mam 3 reaktory i np schuran ma pompę 1000 małe body bm większe body pompa też coś koło 1000l/h tmc 1000 pompa 400l/h. Nie wiem czy twój ma recyrkulacje co2 to też ma wpływ.

Poduszka się będzie robiła z racji tego że w butli nie masz czystego co2. A to jak wielka będzie zależy od tego jak jest zrobiony reaktor.

Dla przykładu tu masz moje zasilanie

f69d37b74937abbcbde8f4c9aaa9f7a3.jpg

Regulator

2a0338fc429b16ad4d4d1ebf5147f8dc.jpg

I odciek

c41b70a42d97c26ea36689d3a6cdc622.jpg

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Odnośnik do odpowiedzi

No burdel bo kable wiszą jeszcze tu i tam luzem oraz rurki :) ale ogarnę. Sporo przerabiałem i przy reaktorze mam jeszcze dużo miejsca bo balling i 4 butle i wszystko stało jedno na drugim :) a tak mam lub jak dosunę reaktor na swoje miejsce.

A koty tam nie wchodzą nawet jak otwarta :D

Odnośnik do odpowiedzi

Podkręc pompę za wolno miesza i gaz się zbiera między kamieniami.

A żebyś miał czyste co2 to by cie kosztowało fortunę w każdej butli będziesz miał mix

Ja reguluje tylko ilością co2 odciek jest taki sam od 4 lat 4l/h.

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli Rob ja rozumiem to tak że jak zwiększasz co2 to masz wiecej Kh i Ca zmniejszasz bąbelki to zmniejszasz te parametry .

To proszę mi wyjaśnić dlaczego niektórzy utrudniają sobię życie a o kosztach to już nie wspomnę

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie tak Krzychu. Chcę wyżej kh podaje większą ilość co2 chce niżej zmniejszam.

Bo stosując sondę i ph kontroler utrzymujemy niskie ph w reaktorze na poziomie około 6.7 o ile dobrze pamiętam i po to jest kontroler żeby utrzymać to niskie ph. Gdzie w moim przypadku ph może nie jest aż tak niskie ale wciąż nisko na tyle że martwe korale się rozpuszczaja.

Tak jak ci pisałem na wylocie mam końcówkę do nawadniania roślin o wydajności 4l/h z tego sobie kapie non stop.

Będę potrzebował więcej kh dodam więcej co2 jak to nie starczy zmienię końcówkę na większą np 8l/h

Odnośnik do odpowiedzi