Skocz do zawartości

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 281
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Zobaczysz po szybach, czy masz nadmiar czy niedobory. Według mnie reaktor da radę.  Montipora samarensis, masz???  To też jest niezły wskaźnik poziomu mikro.  

Dodane grafiki

Z racji tego, że dalej jeszcze nie ustawiłem reaktora jak chciałem (a raczej parametry w baniaku głównie kH jest zbyt niskie) stwierdziłem, że zamontuję na stałe sondę pH. Efekt tego taki, że kiszę zasyp pH na poziomie 6.30! Teraz pytanie. Jaki jest najbardziej odpowiedni poziom pH dla tego złoża? Mowa o KNOPie.

Ustawiłem APEXa, który będzie mi starał się utrzymać pH na tą chwilę na poziomie 6.50. Dodatkowo też ciut podkręciłem odciek w nadziei, że kH podskoczy.

Odnośnik do odpowiedzi

Ustaw na początek lekko wyżej właśnie na poziomie 6,4 - 6,5 bo jak coś będzie nie tak to zagazujesz i zakwasisz zbiornik.

Po tygodniu zmniejsz o 0,1 i jak już skumasz jaki ma być odciek to daj 6,2.

Przez pierwsze 2-3 tygodnie ustawienie rektora jest wyzwaniem ale później jest już tylko lepiej. Niestety lenistwo uzależnia i czasami brak doglądania KH może się źle skończyć.

Odnośnik do odpowiedzi

Krzych, kH sprawdzam co dzień a czasami nawet 2x dziennie :) Tutaj nie odpuszczę. Bardziej reaktor spowodował to, że gdy tylko to wszystko ustawiłem jak się należy to w szafki mam jeszcze połowę :) wolną. Przy butlach z ballingiem juz stały jedna na drugiej :)

Odnośnik do odpowiedzi

Cierpliwość i testy jak już ustawisz to zobaczysz jak przyjemnie jest z reaktorem.

Kwestia wstrzelic się w ustawienia to może chwilę zająć później już będzie dużo łatwiej.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Odnośnik do odpowiedzi

Liczę na to Robi, najważniejsze jest to, że teraz reaktor pracuje cicho i nie robi się już ta poduszka powietrzna. pH w reaktorze spadało od wczoraj z tych 6.30 do dziś do 7:00 i osiągnęło 6.69 po czym APEX zrobił swoje i ustabilizował odczyn na poziomie 6.50 :)

W sumie to może mogłem dłużej zostawić na wyższym pH to bym bardziej kH podniósł względem Ca. W wolnej chwili zrobię testy po nocy :)

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety tak, zasada jest taka sama dla każdego zasypu tylko te progi mi się wydaje się różnią. Inny przedział będzie dla ARM i KNOP. Inny dla tłuczonych korali. Nie są to duże różnice ale zawsze. Ludziska niestety tą wiedzę chyba sami zdobywają przez to nie chcą się zbytnio dzielić nią gdzie popadnie stąd tak mało wiadomości w sieci.

Sam nie mam jeszcze takiego wyczucia w tym bo niby skąd skoro brak doświadczenia. Jedyna rzecz tylko to taka, że cały ten elektrozawór i sonda dają mi poczucie jednak większej kontroli nad tym co się dzieje już w samym reaktorze.

Na tą chwilę powoli dobijam do swoich parametrów, które na tą chwilę się mają następująco: kH 6.7-7.0, Ca 410. Jaj nie urywa ale już nie ma tak wielkiej tragedii gdy zaczynałem.

Odnośnik do odpowiedzi

Może bardziej zależy od tego czy chcesz mieć wyższe kH czy Ca w tym całym odcieku? Niższe pH więcej Ca wyższe więcej kH. 

Gdzie ty Piotrze wyczytałeś te herezje?

Reaktor wapnia zawiera w odcieku węglan wapnia - CaCO3. Jedna część tej cząsteczki podbija Ca druga KH. Zawsze w tej samej proporcji.

Obniżając przy użyciu CO2 pH zwiększasz kwasowość wody w reaktorze co rozpuszcza medium składające się z węglanu wapnia.

Im niższe pH tym szybciej rozpuszczasz i tym więcej KH i Ca dodajesz, wyższe pH = mniej KH i Ca dodajesz.

Nie ma czegoś takiego że regulacja pH zmienia proporcje KH do Ca, cały czas dodajesz CaCO3.

Główną zaletą reaktora wapiennego jest to, że zawsze dodaje KH i Ca równo. Przy reaktorze wystarczy kontrola KH i w sumie nie trzeba sprawdzać Ca.

Po co komplikować prostą rzecz? Podpinasz CO2 do reaktora, ustawiasz przepływ wody przez reaktor 3-4l/h, obliczasz ze stoperem 30 bąbli CO2 na minutę i nie potrzebne są do tego sondy, elektrozawory i komputery.

Zrobiłbyś po mojemu i by hulało :) a tak to kombinujesz.

Odnośnik do odpowiedzi

No Michał, gdzieś tam wyczytałem (możliwe, że na reefkeeping), że tak to się odbywa iż, przy wysokim (można powiedzieć niewystarczającym) pH ma się wpływ na kH niż na Ca. To była informacja dotycząca samego pH aby nie było zbyt wysokie gdyż złoże nie będzie się odpowiednio rozpuszczać i wtedy będą te różnice.

Co do kombinowania :) Jest zrobione jak zalecałeś... prawie bo dodałem sobie skoro i tak miałem dla bezpieczeństwa elektrozawór i sondę (i tak musiałem zatkać czymś tą dziurę!!)  :) Elektrozawór odetnie mi gaz gdy prąd zgaśnie a sonda daje mi wgląd na to co tam się dzieje w reaktorze :) Skoro i tak mam kompa to dlaczego ma nie monitorować tego?

Kombinuję... no ustawiam tak aby było fajnie robiąc testy kH co dzień i co dwa Ca tak aby wiedzieć. Nie narzekam... kazali ustawić czyli dobrać parametry. Gdy to się uda to będzie prawie bezobsługowe prawda?

Odnośnik do odpowiedzi

CaCO3 + CO2 + H2O = Ca(HCO3)2

To jest reakcja jaka zachodzi w reaktorze. I nie mam pojecia gdzie wyczytales takie rzeczy. Co2 ma wplyw na ph w reaktorze bardziej kwasowe srodowisko CaCO3 bedzie sie szybciej rozpuszczac a co za tym idzie stezenie (czyli liosc Ca(HCO3)2 ) bedzie wieksza. MOwiac po ludzku wiecej co2 (nizsze ph)wiekszcze kh I ca na wycieku ,mnie co2 (wyzsze ph) mniejsze kh I ca .

Stosunek ca do kh wciaz bedzie taki sam

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz rozjechane KH i Ca na starcie to musisz sobie to wyrównać ballingiem lub podmianami.

Ale potem KH i Ca będzie dodawane przez reaktor równo. I cały właśnie bajer w tym że reaktor podaje Ca i KH równo w takiej proporcji jak SPSy to konsumują.

Odnośnik do odpowiedzi