Skocz do zawartości

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Michał, teraz kH mam pomiędzy 6.7 a 7.0 a Ca 410. Myślisz, że mam to podbić ballingiem? Ma sens? Wartości te są chyba dość proporcjonalne więc gdy uda mi się podnieść kH do 7.5 to Ca może podejdzie pod 425? Jak myślisz? Najwyżej wtedy podleje.

Odnośnik do odpowiedzi
  • Odpowiedzi 281
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Zobaczysz po szybach, czy masz nadmiar czy niedobory. Według mnie reaktor da radę.  Montipora samarensis, masz???  To też jest niezły wskaźnik poziomu mikro.  

Dodane grafiki

Narazie zostaw i na c nie podbijają. Testuj jak kh się utrzyma na danym poziomie przez dłuższy czas wtedy możesz dodawać. Teraz masz ustawić reaktor

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Odnośnik do odpowiedzi

A co do ustawiania to Ty to robisz inaczej (utrudniasz sobie) bo patrzysz na pH w reaktorze kontrolowanym przez komputer, zamiast ze stoperem liczyć bąbelki podawanego CO2 i wtedy masz ultra precyzyjnie ustawione wszystko.

Jeśli chcesz koniecznie wykorzystać komputer, to ustaw CO2 ręcznie (do potrzeb zbiornika) i po prostu zobacz jakie będzie pH. I dopiero wtedy możesz użyć komputera jako zabezpieczenia, programując mu to znalezione ręcznie pH.

Wydaje mi się że tak będzie szybciej i dokładniej niż szukanie po omacku.

Puszczasz 30 bąbli i za 24h patrzysz co się dzieje z KH, dodajesz/odejmujesz 10 bąbli i za 24h znowu patrzysz. W ten sposób wstrzelisz się idealnie w 3-4 dni, co do bąbelka. A patrząc na pH to będziesz błądził tygodniami (trzeba znaleźć pH, jak długo otwarty zawór itd, zbędne komplikacje).

PS

Co do zaworu solenoidowego jako zabezpieczenia, to wydaje mi się że to jest jedyna rzecz jaka nawala w reaktorach wapiennych.

Wyjeżdżając na wakacje wolałbym zostawić reaktor ustawiony bez zawora niż z zaworem :)

Odnośnik do odpowiedzi

Tak że robię. Zrobiłem dziś test. Wyniki wzrosły więc ciut zmniejszyłem odciek. Wczoraj było kH 6.5 dziś 6.7-7.0. Jak się utrzyma i spadać nie będzie to tak zostawię. Co niedziela robię podmiany to ew. wtedy coś jeszcze skoryguję.

Michał, reaktor ustawiałem na ... bąble jak pisałeś nie na pH :). Sondę wsadziłem dużo później :) Teraz tylko widzę jakie mam to pH w reaktorze i tylko zmodyfikowałem program aby w razie dużego spadku pH w samym zbiorniku odciął mi CO2 od reaktora.

Sonda pH w reaktorze ma za zadanie:

1.) zatkać dziurę na sodnę

2.) dać podgląd na pH w samym reaktorze :)

.

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie widzę że dyskusja się rozwija

Mam zamiar już nie długo odpalić rownież reaktor :)

Nie chcę wchodzić w jakieś zbędne koszty wiec u mnie bedzie butla co2+reduktor reaktor zawór precyzyjny i na wyjściu zaworek co daje odciek 4l/h

I mam zamiar parametry regulować tylko co2(bąbelkami) czy takie coś bedzie działać ? Bo mi się wydaje najprościej i najtaniej ale czy zadziała ?

Odnośnik do odpowiedzi

Krzychu u mnie działa już kilka lat więc nie widzę powodu czemu ma nie dzialac Michał miał podobnie i tez problemów nie było. Najgorsze z tego wszystkiego to znaleźć odpowiednią dawkę co2 jak już to rozpracujesz będzie z gorki

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli równie dobrze możesz to zrobić używając kompa i elektroniki celując tylko w odpowiednie pH dla danego zbiornika z dokładnością do jednej setnej. :)

Jak to mówią - kto co lubi :)

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie widzę że dyskusja się rozwija

Mam zamiar już nie długo odpalić rownież reaktor :)

Nie chcę wchodzić w jakieś zbędne koszty wiec u mnie bedzie butla co2+reduktor reaktor zawór precyzyjny i na wyjściu zaworek co daje odciek 4l/h

I mam zamiar parametry regulować tylko co2(bąbelkami) czy takie coś bedzie działać ? Bo mi się wydaje najprościej i najtaniej ale czy zadziała ?

Krzychu to jest najprostsze i najlepsze rozwiązanie.

Jeśli dodatkowo wykosztujesz się na pompę dozującą to masz zestaw niezawodny.

Żeby reaktor hulał potrzebujesz tylko stałego, niezmiennego przepływu przez złoże i precyzyjnego, niezmiennego podawania CO2.

Kontrolery pH i sondy to zmarnowane pieniądze. Lepiej je wydać na pompę dozującą.

Przepływ w reaktorze lepiej ustawiać na wejściu. Na wyjściu może się zapaskudzić drobinkami z reaktora i będzie spadał przepływ.

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałem jeszcze troszkę niżej zejść z pH w reaktorze (do 6.28-6.30) ale niestety nie mogę! Robi się tak nabuzowana woda i ani grama więcej CO2 nie przyjmuje. Min. pH jakie udało mi się teraz osiągnąć to tylko 6.35.

Odnośnik do odpowiedzi