Skocz do zawartości

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 281
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne posty

Zobaczysz po szybach, czy masz nadmiar czy niedobory. Według mnie reaktor da radę.  Montipora samarensis, masz???  To też jest niezły wskaźnik poziomu mikro.  

Dodane grafiki

• 1 miesiąc temu...

Ma ktoś pomysł na ćwierkającą jak stara taczka pompę DC3000? Nie wiem czy to jest problem tego egzemplarza czy może kwaśna woda jej nie służy? Ta w reaktorze biopallet pracuje cicho. Bez sensu tak co miesiąc to wszystko rozbierać i pucować.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Tak się zastanawiam, czy jadąc na samym reaktorze wapnia z zasypem magnesowaym nie osiągniemy tego samego jak założenie metody DSR ? Oczywiście no3 i po4 zbijamy powrzechnie dostępnymi metodami typu probiotyka czy duże powierzchnie filtracyjne  ?

Poza topowymi testami robię również testy jodu, żelaza i  potasu. Ostatnio miałem 1,5 miesięczną przerwę w podmianie - pomimo tak długiego czasu oraz bez dodatkowego dozowania mikro tylko żelazo wykazuje braki - ale to zapewne przez refugium. Masy koralowej trochę mam a mimo to sam reaktor daje radę.

Co myślicie ? może reaktor jednak jest idealnym rozwiązaniem bieżącego uzupełniania ?  

Odnośnik do odpowiedzi

Może i reaktor tak ale pytanie tylko jaki zasyp? Ja u siebie mam KNOPPa i raczej on mi nie uzupełni pozostałych mikro. Może faktycznie tłuczone korale czy inne zasypy ale które? Kiedyś robiłem podmiany u siebie co dwa tygodnie i nie wiem czy to nie było lepsze niż to całe podmiany co tydzień bo na pewno nie gorsze. Właśnie wczoraj/dziś powinienem ją zrobić u siebie ale dam na wstrzymanie i zrobię dopiero za tydzień :) Swego czasu ze względu na Białobrodego bałem się robić podmiany bo po każdej dostawał wysypki, teraz to jest największy terminator w baniaku :)

Odnośnik do odpowiedzi

Ciężko jest dobrać zasyp do reaktora. Miałem na samych koralach, to brakowało Mg, zrobiłem z dodatkiem 1/4 sasypy magnezowego i było OK. Dla utrzymania poziomów Ca i Mg co tydzień zwiększałem odciek, to zaczęło rosnąć automatycznie KH. Teraz mam mieszankę, gruz + zasyp zwykły + zasyp magnezowy. Reaktor obecnie trzymam na KH 8,3, a resztę uzupełniam tygodniowo do zadanych parametrów z ręki.

Odnośnik do odpowiedzi

Używałem tylko koralowców od KZ i tego kruszonego medium od Rowa, zawsze mnie zastanawiało czy ten pierwszy oddawał stront itd.

Trzeba by postawić mały zbiornik z wodą RO i uruchomić w nim reaktor wapienny. Poczekać aż Ca dojdzie do powiedzmy 400 i wysłać wodę do analizy do FM lub Tritona.

Wtedy wyjdzie co oddaje dane medium.

Odnośnik do odpowiedzi

To jest problem, że nie wiemy co leci.

Ja połowę reaktora mam z gruzu a drugą ze dwuletnim ARM i daje radę - przynajmniej te podstawowe testy tak to pokazują.

Niedawno pytałem Pawła (foxa) czy dozuje poza reaktorem jeszcze jakiś mikro i z jego odpowiedzi wynika, że nie.

Odnośnik do odpowiedzi

hmm zastanawiałem się (parcie na spsy się zaczyna, po przesiadce) nad reaktorem ale dlaczego większość ładnych baniaków spsowych ma ballinga.. i nawet jak muszą lać chore ilości to i tak ciągną ballinga?..

Odnośnik do odpowiedzi

Niekoniecznie tylko balling, może chodzi o prostsze dozowanie mikro bo dają stężone do roztworów ale też przecież możesz kupić zamiast tych traców i stongów wersję complex np. od FM i dozować z pompy :) a reszta z reaktora.

Odnośnik do odpowiedzi

hmm czyli i tak musisz mieć pompę dozującą do traców ? (jak chcesz mieć system bardziej automatyzowany jak przy ballingu)

Odnośnik do odpowiedzi

Ale Paweł chyba jedzie na AF i chyba zaczął lać Coral E(nergy) i A(mino)?

Piotr, to są pokarmy i trudno je zaliczyć do suplementacji mikro, tak samo w metodzie AF, są dwie metody suplementacji tj. pełny balling  A+B+C+

lub suplementacja poprzez zakrapianie mikro, jak ma to miejsce np. w ZEOvit. z wykorzystaniem podstawowych trzech Ca,Kh,Sbs   lub z wykorzystaniem calcium reaktora. Moim zdaniem ta druga jest znacznie trudniejsza sztuką do opanowania, ale łatwiejsza gdy stosujemy sole o mniej zbliżonych parametrach do naturalnej wody morskiej (NSW)

Maciek, Debora w szcepkowym tak,  ale w głównym na pełnym ballingu. efekty porównywalne, czyli powalające  :)

Odnośnik do odpowiedzi

Kurcze, nie wiem..  Byłem  u Niej ostatnio po korale, ale nie pytałem,  Maciek masz do niej rzut beretem, z niej fajna kobita, i raczej nie stroni od tajemnic co, i jak, a przy okazji coś zabierzesz że sobą :)

Odnośnik do odpowiedzi

Rafał to jest tak, że im bliżej tym dalej - niedawno było już blisko odwiedzin ale nie mogła akurat... ;) a to, że jest to fajno babka to wiem, mieliśmy już okazje poznać się osobiście :) a poza tym byłeś w Jaworznie a mnie nie odwiedziłeś ! Ale akurat to rozumie bo u mnie nie ma takich perełek do oglądania ;)

Wracając do tematu, faktycznie dobre rozwiazanie było by zbadać wodę w tritonie, rozwiało by watpliwości czy dozować do reaktora jeszcze czy nie

Odnośnik do odpowiedzi

Maciek, nieżartuj głupio :aggressive:  co miałem Cię o 00.00 nękać?  

Z tego co wiem przy zasypie Knop-a nie potrzebna jest dodatkowa suplementacja, jak jest niewiem? bo mimo że tym zasypie reaktor, niegdy go nieużywałem,  przy koralowym zasypie np.KZ,  myślę że konieczne, inaczej po co tyle buteleczek?

Odnośnik do odpowiedzi